Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Το PS4 το ανέφερα ως παράδειγμα engine scalability. Τίποτα παραπάνω.

Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί πχ το τάδε Sony exclusive για το PS5, δεν θα μπορούσε να τρέξει σε μία mid-range 2070 με ενδεχομένως χαμηλότερα settings. Και από την άλλη να το δεις, το PC είναι η μοναδική πλατφόρμα που δεν θέτει κανένα απολύτως όριο σε θέμα τεχνολογίας και γραφικών... Λαμπρό παράδειγμα το Crysis που έδειξε ότι μπορείς σε ένα πακέτο να έχεις και κάτι που είναι πολλά χρόνια μπροστά οπτικά αλλά και μπορεί να τρέξει με τα ανάλογα settings σε κάθε κατηγορίας σύστημα.

Το οικονομικό που λες είναι ξεχωριστή συζήτηση. Η MS (επαναλαμβάνω πάλι ;)) το κάνει ήδη. Καταφέρνει να βγάλει και παιχνίδια που εκμεταλλεύονται στο έπακρο τις κονσόλες της ως fixed συστήματα (Gears, Forza) και ταυτόχρονα να τα κυκλοφορεί και στο PC. Για ποιο λόγο λοιπόν η μέθοδος και η διαιδικασία θα πρέπει να είναι εντελώς διαφορετικά για τα exclusives της Sony?

Ρε συ δεν ειναι τεχνολογικο το θεμα...παιζει να το εχω γραψει 100 φορες :p. Στο pc μπορεις να τρεξεις και τον θεο τον ιδιο. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι υπαρχουν ολα σε προηγουμενα ποστ μου.

για το δευτερο, η γνωμη μου ειναι οτι  η MS τωρα θα το κανει πρωτη φορα. Το Gears βγηκε προς το τελος. Και η sony βγαζει horizon στο pc με την ιδια λογικη της τελειωμενης παρουσας γενιας. Αν αρχισει και η σονυ και βγαζει σε pc(οχι στο τελος της επομενης γενιας) και ps4, τα ps5 games, τοτε θα σου πω οτι το κανει και η Sony. Αλλα θα σου πω και την αποψη μου, οτι θα ειναι εις βαρος μας αν αναγκαστει η επιλεξει να κανει κατι τετοιο.

17 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Oχι, που ειναι η ειρωνια? Αφου εχω κονσολα και θα τιμησω και μια απτις καινουργιες, που ειναι το περιεργο?

τωρα δουλευομαστε. Ξερεις τι ειδους συμμετοχης εχεις σε αυτα τα φορουμς. Μηδεν κονσολ γκειμς σχολια, μονο PC και ποσο ανωτερη φυλη ειστε και ποσο ανωτερο ειναι. Ολα αυτα σε console section και console forums. Ποιος ειναι αυτος με το συνδρομο? Δεν καταλαβαινεις την ειρωνια?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ποιοι είμαστε ανώτεροι βρε αδερφέ, και εγώ κονσόλα εχω. Τεσπα θα κλειδωθει, ας μη το συνεχίσουμε. 

 

Απλά σχολίασα το γιστι είναι ανέφικτο αυτό που λέει ο Duffy. Αν διαφωνείς με αυτό, ρώτα και τους devs του zero dawn τι τραβηξαν. Δεν το έβγαλα απτό μυαλό μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να το κλεισουμε. Αυτο που λες ειναι μεμονομενο περιστατικο στους 10εκ κατοχους του παιχνιδιου. Δεν μπορει να το παρει καποιος στα σοβαρα. Ξερω τι λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ρε συ δεν ειναι τεχνολογικο το θεμα...παιζει να το εχω γραψει 100 φορες :p. Στο pc μπορεις να τρεξεις και τον θεο τον ιδιο. Δεν θελω να επαναλαμβανομαι υπαρχουν ολα σε προηγουμενα ποστ μου.

για το δευτερο, η γνωμη μου ειναι οτι δεν το κανει η MS(τωρα θα το κανει πρωτη φορα φαινεται). Το Gears βγηκε στο τελος. Και η sony βγαζει horizon στο pc με την ιδια λογικη της τελειωμενης παρουσας γενιας. Αν αρχισει και η σονυ και βγαζει σε pc(οχι στο τελος της επομενης γενιας) και ps4, τα ps5 games, τοτε θα σου πω οτι το κανει και η Sony. Αλλα θα σου πω την αποψη μου, οτι θα ειναι εις βαρος μας αν αναγκαστει να κανει κατι τετοιο.

Μα ακόμα και στην προηγούμενη πρόταση το κάνεις να φένεται καθαρά τεχνολογικό :rolleyes::

45 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Πχ αν το second son επρεπε να τρεξει στο pc θα γινοταν watchdogs. Ο art director θα περιοριζε τον οραμα του σε οποιον σχεδιασμο ειχε κτλ. Δες το NBA 2K14, η next gen version δεν βγηκε ποτε στο pc, περιμενε να γινει μια μεταβαση σε νεες καρτες κτλ για να το κανει την επομενη χρονια. Και μιλαμε για μια γενια που τεχνολογικα ηταν ηδη μετρια για τις κονσολες. Στην επομενη γενια θα ειναι πολυ πιο εντονο αυτο και κατ εμε ελπιζω να δουμε παιχνιδια που θα τρεχουν μονο στις νεες κονσολες και ειναι multiplatform. Nα γυρισουμε σε εποχες ps360.

Από αυτό πήρα αφορμή και επεκτάθηκα κι άλλο.

Και στην αρχή ακόμα είπες ότι ένα παιχνίδι της Sony θα έπρεπε να σχεδιαστεί με βάση τα low end PC specs της αγοράς και όχι με βάση την κονσόλα της. Πράγμα που παρεπιπτόντως δεν ισχύει ούτε καν για τα multiplatform... 

Ναι μπορεί να ξεκίνησε η MS σιγά σιγά αλλά τα τελευταία της exclusives (Forza 7, Horizon 4, Gears 5) βγήκαν ταυτόχρονα και μάλιστα τρέχουν και μια χαρά σε PC hardware εποχής Xbone launch... Εννοείται ότι δεν περίμεναν να κάνει catch up τεχνολογικά το PC. Απλώς άλλαξαν την στρατηγική τους με βάση τα νέα δεδομένα. Ότι ίσως ο κόσμος να μη θέλει πλέον να κλειδώνεται σε συγκεκριμένο hardware (προτιμάει να κλειδώνεται σε υπηρεσίες :P) και να είναι όλα διαθέσιμα παντού. 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
55 minutes ago, PDS13 said:

Δεν χρειαζεται link.

Αν σου δινει τα παιχνιδια τσαμπα=δεν βγαζει εσοδα για να στηριξει ΑΑΑ παραγωγες.

Ενώ τώρα με το 60άρι ανά ΑΑΑ game στηρίζονται οι παραγωγές.

Γι' αυτό δεν βλέπουμε καθόλου mtx, DLC's, in-game money και τα λοιπά.

Το παρόν μοντέλο είναι το αποτυχημένο, μόνο με την μαζικότητα των συνδρομών θα βλέπουμε ολοκληρωμένα ΑΑΑ games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Tim Sweeney exposed🤑

περισσότερα εδώ:

Δεν καταλαβα. H συζητηση αναμεσα σε εναν  φωτογραφο και εναν της MS εξεθεσαν τον sweeney. Το λες σοβαρα αυτο? :P  

D.Luffy Οταν λεω επρεπε να τρεξει στο pc δεν εννοω την τεχνολογια προφανως, αλλα στα pc αυτων που εχουν μια συγκεκριμενη τεχνολογια. Η αποφαση του στουντιο δεν εχει να κανει με το αν μπορει να τρεξει ενα παιχνιδι στο high end pc, αλλα ποσοι θα το τρεξουν. Και αν οι περισσοτεροι δεν εχουν πχ SSD, μπορει να μην υπαρξει ποτε καποιο fast sequence μεσα στο παιχνιδι, και αυτο θα ισχυει για ολες τις πλατφορμες(ενα ας πουμε παραδειγμα).

Tεσπα σε καποια σημεια διαφωνουμε ετσι και αλλιως απο  οτι φαινεται. Δεν νομιζω οτι εχω να προσθεσω κατι αλλο :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κάποιο λινκ που να το πιστοποιεί αυτό πέραν του Insomnia forum certificate;

 

η sony εχει περιπου 15 δις το χρονο τζιρο, απο συνολικες πωλησεις first party, υπηρεσιες, third party χωρις να λαμβανω υποψιν το hardware(που ειναι περιπου στο 30%)

για να βγαλει αντιστοιχα εσοδα απο μια συνδρομητικη υπηρεσια με 100 ευρω το χρονο, χρειαζεται 150 εκ συνδρομητες. τοσες ειναι οι κονσολες που πουλησαν πανω κατω η σονι και ms μαζι...

για ποιο λογο  η σονι να ασχοληθει με συνδρομητικες υπηρεσιες για τις νεες κυκλοφοριες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, PDS13 said:

Δεν καταλαβα. H συζητηση αναμεσα σε εναν  φωτογραφο και εναν της MS εξεθεσαν τον sweeney. Το λες σοβαρα αυτο? :P  

Ο άλλος είναι όντως fanboy φωτογραφος και ο developer του την είπε άσχημα. Δεν βρίσκω κάτι περίεργο.  Ας ήταν και χορεύτρια κανένα επάγγελμα δεν είναι κακό 😝

Το θέμα είναι οι παπατζες του Sweeney που έγιναν σημαία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ενώ τώρα με το 60άρι ανά ΑΑΑ game στηρίζονται οι παραγωγές.

Γι' αυτό δεν βλέπουμε καθόλου mtx, DLC's, in-game money και τα λοιπά.

Το παρόν μοντέλο είναι το αποτυχημένο, μόνο με την μαζικότητα των συνδρομών θα βλέπουμε ολοκληρωμένα ΑΑΑ games.

Τα δυο πρωτα που λες ουσιαστικα συμφωνουν με την αποψη για τις  δυσκολιες που βιωνει το gaming.

Και το τελευταιο ειναι wishful thinking(το οποιο πρωτος θα πανηγυριζα αν γινοταν). Ξαφνικα πιστευεις οτι στην επομενη γενια θα πουληθουν 300-500εκ κονσολες επειδη θα γινουν πιο οικονομικα τα παιχνιδια μεσω των συνδρομων? Εγω προσωπικα δεν το πιστευω αυτο, αν και θα το ηθελα. 

6 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Ο άλλος είναι όντως fanboy φωτογραφος και ο developer του την είπε άσχημα. Δεν βρίσκω κάτι περίεργο.  Ας ήταν και χορεύτρια κανένα επάγγελμα δεν είναι κακό 😝

Το θέμα είναι οι παπατζες του Sweeney που έγιναν σημαία. 

Αν απο την συγκεκριμενη συζητηση εσυ βλεπεις παπατζη τον Sweeney, παω πασο. Την αλλη φορα ρωτα και τον Σπενσερ :P Ασε που αυτα που λεει αυτος της MS δεν τα εχει πει πει ποτε ο Sweeney.

Τι παπατζα εχει πει o τελευταιος? Γιατι εγω εχω διαβασει τα παντα. Ποσταρε την, οχι αναπαραγωγες αλλων. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, PDS13 είπε

D.Luffy Οταν λεω επρεπε να τρεξει στο pc δεν εννοω την τεχνολογια προφανως, αλλα στα pc αυτων που εχουν μια συγκεκριμενη τεχνολογια. Η αποφαση του στουντιο δεν εχει να κανει με το αν μπορει να τρεξει ενα παιχνιδι στο high end pc, αλλα ποσοι θα το τρεξουν. Και αν οι περισσοτεροι δεν εχουν πχ SSD, μπορει να μην υπαρξει ποτε καποιο fast sequence μεσα στο παιχνιδι, και αυτο θα ισχυει για ολες τις πλατφορμες(ενα ας πουμε παραδειγμα).

Προσθέτω ένα τελευταίο.. :P

Ο SSD (σε αυτή τη γενιά γιατί στην προηγούμενη δεν υπήρχε καν ο παραμικρός περιορισμός) στη χειρότερη είναι ένα στοιχείο που απλώς θα μπορούσε να αποτελέσει "minimum requirement" για να τρέξει ένα παιχνίδι σε PC. Δεν είναι ούτε η πρώτη φορά, ούτε η τελευταία που συμβαίνει αυτό σε μια ανοιχτή πλατφόρμα, αλίμονο.

Και το Cyberpunk πχ θα έχει κάποιες συγκεκριμένες hardware απαιτήσεις για να τρέξει. Παρόλα αυτά οι devs δεν το σχεδιάζουν επάνω στην Riva TNT για να πουλήσουν σε όλους τους PCάδες. (Υπερβάλλω για να φανεί το point μου)

Επίσης, θεωρώ ότι ένας SSD είναι πλέον standard κομμάτι σε ένα σημερινό σύστημα. Οπότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Κάτι μου λέει ότι άνετα θα αναβάθμιζαν πολλοί μόνο και μόνο για να παίξουν πχ το Gran Turismo στο σύστημα τους...

Τέλος, ό,τι ακριβώς ισχύει για την Sony, το ίδιο ισχύει και για την MS. Πιστεύεις ότι τίτλοι σαν το Halo 6 και το Forza 8 δεν θα κάνουν χρήση της τεχνολογίας επειδή δεν έχουν όλοι έναν ssd στο PC τους? Δεν νομίζω...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τέλος, ό,τι ακριβώς ισχύει για την Sony, το ίδιο ισχύει και για την MS. Πιστεύεις ότι τίτλοι σαν το Halo 6 και το Forza 8 δεν θα κάνουν χρήση της τεχνολογίας επειδή δεν έχουν όλοι έναν ssd στο PC τους? Δεν νομίζω...

Πιστευω οτι αρχικα δεν θα σχεδιαστουν αυτα τα παιχνιδια με τον SSD in mind. Θα τον εχεις μονο για Loading times. Εκτος αν επιλεξουν κατι διαφορετικο. Μακαρι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 minutes ago, D.Luffy said:

Μα ακόμα και στην προηγούμενη πρόταση το κάνεις να φένεται καθαρά τεχνολογικό :rolleyes::

Από αυτό πήρα αφορμή και επεκτάθηκα κι άλλο.

Και στην αρχή ακόμα είπες ότι ένα παιχνίδι της Sony θα έπρεπε να σχεδιαστεί με βάση τα low end PC specs της αγοράς και όχι με βάση την κονσόλα της. Πράγμα που παρεπιπτόντως δεν ισχύει ούτε καν για τα multiplatform... 

Ναι μπορεί να ξεκίνησε η MS σιγά σιγά αλλά τα τελευταία της exclusives (Forza 7, Horizon 4, Gears 5) βγήκαν ταυτόχρονα και μάλιστα τρέχουν και μια χαρά σε PC hardware εποχής Xbone launch... Εννοείται ότι δεν περίμεναν να κάνει catch up τεχνολογικά το PC. Απλώς άλλαξαν την στρατηγική τους με βάση τα νέα δεδομένα. Ότι ίσως ο κόσμος να μη θέλει πλέον να κλειδώνεται σε συγκεκριμένο hardware (προτιμάει να κλειδώνεται σε υπηρεσίες :P) και να είναι όλα διαθέσιμα παντού. 

Απλα να προσθέσω και να σε συμπληρώσω στο πολύ κατατοπιστικό σου post!

 

 

 

Επεξ/σία από DJTaurus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PDS13 είπε

Oχι, πιστευω οτι αρχικα δεν θα σχεδιαστουν τα παιχνιδια με τον SSD in mind.

Μένει να το δούμε στην πράξη λοιπόν στους launch τίτλους. Τι χρήση θα κάνει η Sony και τι χρήση θα κάνει η MS... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DJTaurus είπε

Απλα να προσθέσω και να σε συμπληρώσω στο πολύ κατατοπιστικό σου post!

Ναι και για το horizon ισχυει το ιδιο τωρα στα τελευταια των κονσολων. Δεν μου λεει τιποτα αυτο.

Την παπατζα του Sweeney περιμενω, δεν την βλεπω.

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μένει να το δούμε στην πράξη λοιπόν στους launch τίτλους. Τι χρήση θα κάνει η Sony και τι χρήση θα κάνει η MS... 

Ακριβως. Ελπιζω η MS να κανει την σωστη επιλογη:)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...