Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις σε σχέση με το "δεν αξίζει ΧΧ ευρώ" που παίζεται πολύ.

Το καταλαβαίνω αν αφορά τα δικά σας θέλω και γούστα. Και για μένα για παράδειγμα τα roguelikes δεν είναι η καλύτερή μου οπότε δε hypάρομαι τόσο εκτός και αν βγουν reviews και ανατρέψουν την άποψή μου. Αν το βγάλουν αριστούργημα το παίρνω αύριο, αν το βγάλουν πολύ καλό το παίρνω μελλοντικά και ίσως σε χαμηλότερη τιμή και αν το βγάλουν απλά καλό μάλλον δε το παίρνω και καθόλου αφού δε διψάω για roguelike παιχνίδια.

Δε το καταλαβαίνω αν μιλάμε για το ίδιο το παιχνίδι χωρίς καν να έχουν κυκλοφορήσει reviews. Δηλαδή, αν βαρέσει ένα 89αρι metacritic δεν αξίζει επειδή...τι? Είναι θέμα διάρκειας? Είναι θέμα budget? Είναι θέμα genre? Από που βγαίνει το αν "αξίζει" ή όχι?

Όλες οι ταινίες που βγαίνουν έχουν μέση διάρκεια 90-120'. Όλες μπορείς να τις δεις ή τσάμπα σπίτι ή να δώσεις κανά 10ευρω να τις δεις σινεμά (βάζω και ποπκορν). Το ποια αξίζει να δεις που ή αν αξίζει καν να τη δεις δε νομίζω ότι ορίζεται από το αν είναι ΑΑ/ΑΑΑ ή από τη διάρκειά της. Ορίζεται από το αν είναι καλή ταινία και είναι στα γούστα σου. Το "καλή ταινία" είναι σε κάποιο βαθμό αντικειμενικό και τα "γούστα σου" τελείως υποκειμενικά.

Συνέχεια διαβάζω ένα "αξίζει" ή "δεν αξίζει" σκέτο και ξερό και πολύ σπάνια πώς σας φαίνεται το παιχνίδι, αν είναι του γούστου σας, αν σας αρέσει που είναι roguelike, αν σας απογοητεύει κτλ.

Με πολύ αγάπη τα παραπάνω και χωρίς προσπάθεια να σας υποδείξω τι θα γράφετε και τι δε θα γράφετε. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτά ειναι!

Σύμφωνα με τη SONY το Returnal τρέχει σε αναλυση dynamic 4K@60fps με Raytraced global illumnation.

“By leveraging PS5’s ray-tracing hardware, we are able to deliver high-quality lighting in real time. Our global illumination system uniquely adapts to the randomized placement of the world, while neon-lit projectiles create that arcade, fever-dream feel our team is known for.” 

https://www.playstation.com/en-us/editorial/this-month-on-playstation/everything-you-need-to-know-about-returnal/

Μια χαρά για κονσόλα των 500€ Να τρέχει ενα procedurally geometry generated παιχνίδι, με RTGI (έστω και με πολύ limited light sources) σε 1440p-2160p στα 60fps, χωρίς καθόλου loading. Περιμένω επόμενο God Of War στα 60fps @1440p με RTGI και RTreflections ή RTAO ή RTShadows, να πέσουν τα σαγόνια στα Τάρταρα!

 

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Κάποιες σκόρπιες σκέψεις σε σχέση με το "δεν αξίζει ΧΧ ευρώ" που παίζεται πολύ.

Το καταλαβαίνω αν αφορά τα δικά σας θέλω και γούστα. Και για μένα για παράδειγμα τα roguelikes δεν είναι η καλύτερή μου οπότε δε hypάρομαι τόσο εκτός και αν βγουν reviews και ανατρέψουν την άποψή μου. Αν το βγάλουν αριστούργημα το παίρνω αύριο, αν το βγάλουν πολύ καλό το παίρνω μελλοντικά και ίσως σε χαμηλότερη τιμή και αν το βγάλουν απλά καλό μάλλον δε το παίρνω και καθόλου αφού δε διψάω για roguelike παιχνίδια.

Δε το καταλαβαίνω αν μιλάμε για το ίδιο το παιχνίδι χωρίς καν να έχουν κυκλοφορήσει reviews. Δηλαδή, αν βαρέσει ένα 89αρι metacritic δεν αξίζει επειδή...τι? Είναι θέμα διάρκειας? Είναι θέμα budget? Είναι θέμα genre? Από που βγαίνει το αν "αξίζει" ή όχι?

Όλες οι ταινίες που βγαίνουν έχουν μέση διάρκεια 90-120'. Όλες μπορείς να τις δεις ή τσάμπα σπίτι ή να δώσεις κανά 10ευρω να τις δεις σινεμά (βάζω και ποπκορν). Το ποια αξίζει να δεις που ή αν αξίζει καν να τη δεις δε νομίζω ότι ορίζεται από το αν είναι ΑΑ/ΑΑΑ ή από τη διάρκειά της. Ορίζεται από το αν είναι καλή ταινία και είναι στα γούστα σου. Το "καλή ταινία" είναι σε κάποιο βαθμό αντικειμενικό και τα "γούστα σου" τελείως υποκειμενικά.

Συνέχεια διαβάζω ένα "αξίζει" ή "δεν αξίζει" σκέτο και ξερό και πολύ σπάνια πώς σας φαίνεται το παιχνίδι, αν είναι του γούστου σας, αν σας αρέσει που είναι roguelike, αν σας απογοητεύει κτλ.

Με πολύ αγάπη τα παραπάνω και χωρίς προσπάθεια να σας υποδείξω τι θα γράφετε και τι δε θα γράφετε. 

Συμφωνώ επι το πλείστον εδώ, είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα αν κάποιος πιστεύει οτι κάτι αξίζει ή όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα και το debate είναι γιατί ουσιαστικά οι τιμές αυτές έχουν οριστεί άτυπα ώς "πλανσέ" στο PSverse. Δεν είναι θέμα αν είναι "καλό" ή "κακό". Το θέμα είναι αν είναι το καλύτερο που υπάρχει εκεί έξω, γιατί με αυτό το price tag πωλείται αυτήν τη στιγμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχνιδάρα δείχνει. Από αυτά που μου αρεσουν.

Σε προπονει , μαθαίνεις το παιχνίδι , βρίσκεις τα weak points των bosses με τις επαναλήψεις και το περνάς.

Αυτό με τα τραβηξε και σε όλα τα soul games.

Day one αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chncynic είπε

Συμφωνώ επι το πλείστον εδώ, είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα αν κάποιος πιστεύει οτι κάτι αξίζει ή όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα και το debate είναι γιατί ουσιαστικά οι τιμές αυτές έχουν οριστεί άτυπα ώς "πλανσέ" στο PSverse. Δεν είναι θέμα αν είναι "καλό" ή "κακό". Το θέμα είναι αν είναι το καλύτερο που υπάρχει εκεί έξω, γιατί με αυτό το price tag πωλείται αυτήν τη στιγμή. 

Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λες είναι το αν η MSRP τιμή αυτών/κάποιων παιχνιδιών γενικότερα έπρεπε να είναι 70/80 ή λιγότερο.

Αν ναι δεν έχω άποψη. Μπορώ να πω ευχολόγια που προφανώς μας συμφέρουν σαν καταναλωτές όπως το να είναι free σε κάτι σαν gamepass ή να πωλούνται 20-30€ αλλά θα ήταν ασόβαρο και καφενειακό. 

It is what it is. Τόσο κάνει ή το παίρνεις ή δε το παίρνεις άσχετα του πόσα πολλά καφενειακά μπορούν να συζητηθούν. Longterm ανάλογα με τις πωλήσεις όλα τα τιμολογιακά μοντέλα προσαρμόζονται/αλλάζουν προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

ΥΓ. Όχι τίποτα αλλά αν το πάρουμε σε καμιά έκπτωση πλέον έχουμε και τον Λουτσέσκου των Bend Studios που μπορεί να μας την πει.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fauci είπε

Παιχνιδάρα δείχνει. Από αυτά που μου αρεσουν.

Σε προπονει , μαθαίνεις το παιχνίδι , βρίσκεις τα weak points των bosses με τις επαναλήψεις και το περνάς.

Αυτό με τα τραβηξε και σε όλα τα soul games.

Day one αγορά.

To θέμα είναι οτι στα soulsborne δεν χάνεις τα όπλα σου ή και τα upgrades σου - των όπλων σου μολις πεθάνεις, μόνο τα currency - xp points. Εαν εδώ τα χάνεις όπως πχ σε άλλα roguelikes, εγώ προσωπικά θα θεωρήσω οτι το παιχνίδι δεν σέβεται τον χρόνο μου και θα το παρατήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτά τα "next gen" γραφικά με έχουν κάνει να χάσω τον ύπνο μου, day one αγορά...έχει κάποιος link για την collectors edition? Ξαφνικά η Unreal Engine 4 έγινε "Next gen", ούτε ο Tim Sweeney δεν πρέπει να κατάλαβε πως εγένεκεν αυτό....

returnal-gameplay-design-image-block-01-ps5-en-09apr21.jpg.0220732d1a343f858ccfafc1a49ab82b.jpg

1.jpg.20e2e1dfddfa0d54452ee465400bc1bb.jpg

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λες είναι το αν η MSRP τιμή αυτών/κάποιων παιχνιδιών γενικότερα έπρεπε να είναι 70/80 ή λιγότερο.

Αν ναι δεν έχω άποψη. Μπορώ να πω ευχολόγια που προφανώς μας συμφέρουν σαν καταναλωτές όπως το να είναι free σε κάτι σαν gamepass ή να πωλούνται 20-30€ αλλά θα ήταν ασόβαρο και καφενειακό. 

It is what it is. Τόσο κάνει ή το παίρνεις ή δε το παίρνεις άσχετα του πόσα πολλά καφενειακά μπορούν να συζητηθούν. Longterm ανάλογα με τις πωλήσεις όλα τα τιμολογιακά μοντέλα προσαρμόζονται/αλλάζουν προς τα πάνω ή προς τα κάτω.

ΥΓ. Όχι τίποτα αλλά αν το πάρουμε σε καμιά έκπτωση πλέον έχουμε και τον Λουτσέσκου των Bend Studios που μπορεί να μας την πει.

Ναι αυτό εννοώ ακριβώς.

Είναι γενικά κακό για οποιοδήποτε industry ως προς τη μεριά του καταναλωτή να ορίζονται οι τιμές με min value ανεξαρτήτως ποιότητας. Προφανώς και γενικολογώ εδώ δεν μιλάω για το συγκεκριμένο.

Ελπίζω όπως είπες longterm η αγορά να αυτορυθμιστεί λόγω ανταγωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, music_lover είπε

Μα κόλλας και εσύ σε κάτι λεπτομέρειες 😎

Επρεπε να το τονισω γιατι δεν φαινοταν καλα στο αρχικο ποστ.

Ανοιξε το pre load χθες το βραδι για οποιον ενδιαφερεται να το παρει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, nekrik είπε

To θέμα είναι οτι στα soulsborne δεν χάνεις τα όπλα σου ή και τα upgrades σου - των όπλων σου μολις πεθάνεις, μόνο τα currency - xp points. Εαν εδώ τα χάνεις όπως πχ σε άλλα roguelikes, εγώ προσωπικά θα θεωρήσω οτι το παιχνίδι δεν σέβεται τον χρόνο μου και θα το παρατήσω.

Δεν με πειράζει να είναι οσο δυσκολο θέλει το παιχνιδι , το αντίθετο μάλιστα αλλά δεν θέλω να είναι "άδικο" και να μου τρώει τον χρόνο μου οπως και εσυ λες γιατί και εγώ τα παρατάω.

Τα souls παιχνίδια με τράβηξαν γιατι ποτέ δεν τα θεώρησα άδικα (εκτός λίγο στα DLC του DS2 που έπρεπε να φας ξανα τον ιδιο κόσμο μεχρι το boss) παρά την δυσκολία τους.

Προφανώς ευελπιστώ να ισχύει και εδώ αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, fauci είπε

Δεν με πειράζει να είναι οσο δυσκολο θέλει το παιχνιδι , το αντίθετο μάλιστα αλλά δεν θέλω να είναι "άδικο" και να μου τρώει τον χρόνο μου οπως και εσυ λες γιατί και εγώ τα παρατάω.

Τα souls παιχνίδια με τράβηξαν γιατι ποτέ δεν τα θεώρησα άδικα (εκτός λίγο στα DLC του DS2 που έπρεπε να φας ξανα τον ιδιο κόσμο μεχρι το boss) παρά την δυσκολία τους.

Προφανώς ευελπιστώ να ισχύει και εδώ αυτό.

Mαλλον δεν εχεις παιξει roguelike γιατι καμια μα καμια σχεση δεν εχουν με τα souls παιχνιδια.Πριν προβεις στην αγορα του θα σου ελεγα να δεις τι ακριβως ειναι.

Παντως μετα τα previews του returnal φαινεται πολυ  καλο παιχνιδι.Για οσους ειναι fan κιολας των roguelike το θεωρω day one αγορα.Εγω οπως εχω γραψει θα το προσπερασω σιγουρα στην αρχη.Οταν βγει σε εκπτωση μπορει/ισως να το τιμησω.

Eπισης το παιχνιδι κανει ξεκαθαρα χρηση του dualsense.Aπο τον Καρπα των unboxholics το παρακατω

Εικόνα

Πραγματικα το dualsense ειναι game changer και ουσιαστικα ο λογος που προτιμησα το ps5 αντι xbox series x.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Saloufas είπε

Εμένα αυτά τα "next gen" γραφικά με έχουν κάνει να χάσω τον ύπνο μου, day one αγορά...έχει κάποιος link για την collectors edition? Ξαφνικά η Unreal Engine 4 έγινε "Next gen", ούτε ο Tim Sweeney δεν πρέπει να κατάλαβε πως εγένεκεν αυτό....

 

Παιδιά εγώ αδυνατώ να δω τι ακριβώς "next-gen" έχουν τα γραφικά του συγκεκριμένου παιχνιδιού... Και το λέω επειδή έχω διαβάσει τέτοια σχόλια όχι από reviewers που έχουν πρόσβαση στο παιχνίδι αλλά από άτομα στα σχόλια του YT. Θα έλεγα ότι υπολείπονται μακράν ακόμα και σε σχέση με άλλα 3ου προσώπου παιχνίδια προηγούμενης γενιάς όπως Ghost of Tsushima, God of War, Uncharted 4, HZD,  TLOU 2, Days Gone, RDR 2, Gears 5. 

Εξακολουθώ να θεωρώ το Demon's Souls ως τον μοναδικό τίτλο προς το παρόν με next-gen γραφικά και ας μην κάνει καν χρήση RT.. Και αυτό γιατί πχ το tessellation, οι φωτισμοί, η γεωμετρία είναι ένα κλικ πιο πάνω απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα (σε κονσόλα τουλάχιστον).

Μπορεί κάποια από τα παραπάνω παιχνίδια που ανέφερα να μην ανηκουν ακριβώς στην ίδια κατηγορία με το Returnal αλλά διαβάζω από δω και από κει για "next-gen" γραφικά και απορώ πραγματικά. Μήπως το exclusivity και ο ενθουσιασμός των 60fps έχει συνεπάρει λίγο μερικούς??

Edit: @Saloufas ίσως να ήταν ειρωνικό το post σου αλλά πήρα την ευκαιρία να γράψω τα παραπάνω επειδή διαβάζω σχόλια από άτομα που το λένε και το εννοούν για το συγκεκριμένο παιχνίδι :P

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βέβαια ούτε το metacritic είναι ευαγγέλιο...Είναι μια καλή βάση για να χεις μια εικόνα αλλά ως εκεί....το bloodborne πχ έχει 90+ αλλά ένας που δεν παίζει souls όπως εγώ θα φτάσει μέχρι τον πρώτο λύκο και μετά uninstall, αλλά έγραψα καμιά 40 ώρες στο days gone που ναι 70αρι στο metacritic αν δν κάνω λάθος...

Νομίζω ότι το returnal πάντως βγαίνει σε πολύ καλό timing καθώς ίσως είναι το πρώτο exclusive που συνδυάζει oo'oλα τα χαρακτηριστικά του ps5 οπότε και κάποιος που δεν είναι το στυλ του θα το δοκιμάσει(συν ότι διαφημίζεται από τη sony πάρα πολύ)

Επεξ/σία από alexcas777
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...