Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσυ εχεις στο μυαλο σου το procedural υφος του Hades,εδω διαφερει πολυ.

Για αυτο σου εχει βαλει τα shortcuts για να μην σου βγαινει η παναγια καθε φορα που θα γινεται διαφορετικο το biome.

Σαν να σου λεει η δοκιμαζεις την τυχη σου και το πας ξανα στο αγνωστο με την επιβραβευση οτι θα βρεις καποιο καλο οπλο,permanent upgrade η εαν δεν θες να τα βρεις μπαστουνια χρησιμοποιησε τα shortcuts!!

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το shortcut μπορει να στο κανει χειροτερο αν πας underpowered σε καποιο δυσκολο biome. Τελος παντων οταν βγει οπως ειπα θα δουμε πως ειναι ακριβως η δομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, optimus prime είπε

Δεν ξερω αλλα μιλατε οι πιο πολλοι για την διαρκεια και εκφραζεστε με μια επιφυλαξη.

Πως μπορεις να καθορισεις την διαρκεια σε ενα rogue like παιχνιδι?

Δεν εξαρταται απο το ποσο καλος ειναι αυτος που το παιζει?

Εγω την διαρκεια την ανεφερα γενικα σαν συναρτηση σε σχεση με τα 80ευρω. Και να ηθελα εγω day one το Returnal δεν μπορω να το παιξω γιατι ps5 δεν υπαρχει στην αγορα.

Αρα πιο πιθανο ειναι να παιξω το RE8 day one παρα αυτο.

Αναμενω τα reviews αρχικα και απο εκει και περα οταν αγορασω την κονσολα,αν μου τραβαει ακομα το ενδιαφερον το παιχνιδι,θα το εχω στα υποψην για αγορα.

Δεν λεω πολλα για το ιδιο το παιχνιδι γιατι δεν εχω κατσει να δω και πολλα video για αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγω την διαρκεια την ανεφερα γενικα σαν συναρτηση σε σχεση με τα 80ευρω. Και να ηθελα εγω day one το Returnal δεν μπορω να το παιξω γιατι ps5 δεν υπαρχει στην αγορα.

Αρα πιο πιθανο ειναι να παιξω το RE8 day one παρα αυτο.

Aπο οποια πλευρα και να το δεις τα 80 ευρω σιγουρα δεν ειναι λιγα.

Αλλα απο την αλλη ομως δεν ειναι και τοσο μεγαλο πληγμα γιατι ζητημα εαν βγαινουν καθε χρονο 2-3 καλα exclusives που θεωρω οτι ειναι νορμαλ για να παρει καποιος.

Τα λεφτα μονο που εχουμε γλυτωσει αγοραζοντας παιχνιδια για το pc στα κλειδαδικα η απο προσφορες καλυπτουν να παρεις τα exclusive της κονσολας.

Τo village π.χ στο cdkeys το πηρα 41 ευρω,λεφτα που γλυτωνω απο το να το παρω στο ps5 και που τα τσονταρα για το returnal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Μου αρέσει πάντως που 5-6 σελίδες τώρα συζητάμε ένα παιχνίδι που και καλά δε μας αρέσει

Day 1 άντε day 2 μας βλέπω όλους εδώ μέσα χαχαχ

ναι γτ δεν υπάρχει κατι καινούριο να ασχοληθούμε γενικότερα! διάβαζα εχει γινει best seller σε amazon γερμανιαs κ uk κ υπάρχουν κ sold out (νομιζω uk και it). λογικά υπάρχει δίψα για κατι φρέσκο κ ο κοσμος αγοράζει στα τυφλά (εμείς κλαιμε - κυρίως οι του διπλα νηματος ,για τα 80 ε κ οι υπόλοιποι στην Ευρώπη μάλλον τα σκανε ετσι γτ μπορουν σε κατι που ίσως δεν ειναι του στυλ τους οταν το παιξουν. Αν δεν ειναι φτιαχτη η έλλειψη με το να εχουν δώσει  λιγα κομμάτια, θα τα βλεπει η σονυ κ θα παμε κ στο 100αρι σιγα σιγά). 

Returnal is the Nr. 1 best seller on Amazon UK & Germany. Also pretty much sold out. This game will be something special. Congrats @Housemarque. #PlayStation5 #PS5 @hermenhulst https://t.co/aDkT6VhjNg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 ώρες πριν, sndev είπε

ναι γτ δεν υπάρχει κατι καινούριο να ασχοληθούμε γενικότερα! 

λογικά υπάρχει δίψα για κατι φρέσκο κ ο κοσμος αγοράζει στα τυφλά (εμείς κλαιμε - κυρίως οι του διπλα νηματος ,για τα 80 ε κ οι υπόλοιποι στην Ευρώπη μάλλον τα σκανε ετσι γτ μπορουν σε κατι που ίσως δεν ειναι του στυλ τους οταν το παιξουν. ) 

Returnal is the Nr. 1 best seller on Amazon UK & Germany. Also pretty much sold out. Congrats @Housemarque. 

Μια χαρα βγαινουν ή ανακοινωνονται νεα παιχνιδια ακομα και λογω covid. 

Μην κοιτας που στο εδω forum ειναι λες και σταματησαν να κυκλοφορουν παιχνιδια απο περυσι το καλοκαιρι μετα τα Last of us/Ghost of tsushima.

To 2021 λοιπον ως τωρα εχουμε μεταξυ αλλων τα παρακατω παιχνιδια που εχουν βγει

  • It takes Two
  • Hitman 3
  • Disco Elysium
  • Nier Replicant
  • Little Nightmares 2
  • Outriders
  • Oddworld
  • Persona 5 Strikers

Στα πιο πισω ας προσθεσω και μερικα απο τον Σεπτεμβριο του 2020 και μετα

  • Mafia
  • Dirt 5
  • AC Vallhala
  • Yakuza Like a Dragon
  • Crash 4
  • Tony Hawk
  • Demons Souls
  • Spiderman MM
  • Sackboy
  • Cyberpunk2077
  • legend of heroes Trails of cold steel 4

Αρα δεν ειναι το θεμα οτι ο κοσμος εξω αγοραζει τελειως στα τυφλα.

Ειναι οτι αξιοποιουν την κονσολα που εχουν αγορασει σε σχεση με εμας στην Ελλαδα που περιμενουμε ποτε θα κυκλοφορησει το επομενο God Of War και αντιστοιχα exclusives με αυτο για να ασχοληθουμε γενικα.

Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

Και δεν ειναι μονο σε Playstation/xbox που γινεται αυτο. Δες και σε Nintendo μερια τι πωλησεις σημειωνουν τα παιχνιδια σε σχεση με ΕΛλαδα.

28 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Γιατί ακριβώς δε με αφήνουν να πληρώσω 70€ για να το παίξω στη κονσόλα μου είπαμε? 

Γιατι οπως και το παιχνιδι στο οποιο βασιζεται δεν ειναι ολοκληρο,αλλα το πρωτο μερος αυτου οπως και στο remake 😉

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Γιατι οπως και το παιχνιδι στο οποιο βασιζεται δεν ειναι ολοκληρο,αλλα το πρωτο μερος αυτου οπως και στο remake 😉

Βλέποντας αυτή την εικόνα:

image.png.f85cb73696d4f805bad522e1a5c327e3.png

Αν εννοούν ότι έχουν ενσωματώσει και τα 4 παιχνίδια με το σύστημα μάχης και τα το γραφικά που βλέπω στο video για πλάκα θα πλήρωνα μια 200αρού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

Πιθανώς offtopic αλλά έπεσε το μάτι μου σ'αυτό εχθες.

Γιατί ακριβώς δε με αφήνουν να πληρώσω 70€ για να το παίξω στη κονσόλα μου είπαμε? 

Για να πληρωσεις €70 την καρουμπαλια με το generic hack n slash gameplay μονο για Midgar και αρμεγμα για το υπολοιπο content... 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Μια χαρα βγαινουν ή ανακοινωνονται νεα παιχνιδια ακομα και λογω covid. 

Μην κοιτας που στο εδω forum ειναι λες και σταματησαν να κυκλοφορουν παιχνιδια απο περυσι το καλοκαιρι μετα τα Last of us/Ghost of tsushima.

To 2021 λοιπον ως τωρα εχουμε μεταξυ αλλων τα παρακατω παιχνιδια που εχουν βγει

  • It takes Two
  • Hitman 3
  • Disco Elysium
  • Nier Replicant
  • Little Nightmares 2
  • Outriders
  • Oddworld
  • Persona 5 Strikers

Στα πιο πισω ας προσθεσω και μερικα απο τον Σεπτεμβριο του 2020 και μετα

  • Mafia
  • Dirt 5
  • AC Vallhala
  • Yakuza Like a Dragon
  • Crash 4
  • Tony Hawk
  • Demons Souls
  • Spiderman MM
  • Sackboy
  • Cyberpunk2077
  • legend of heroes Trails of cold steel 4

Αρα δεν ειναι το θεμα οτι ο κοσμος εξω αγοραζει τελειως στα τυφλα.

Ειναι οτι αξιοποιουν την κονσολα που εχουν αγορασει σε σχεση με εμας στην Ελλαδα που περιμενουμε ποτε θα κυκλοφορησει το επομενο God Of War και αντιστοιχα exclusives με αυτο για να ασχοληθουμε γενικα.

Ολα τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε.

Και δεν ειναι μονο σε Playstation/xbox που γινεται αυτο. Δες και σε Nintendo μερια τι πωλησεις σημειωνουν τα παιχνιδια σε σχεση με ΕΛλαδα.

 

Αυτο με κανει κ αναρωτιεμαι εντελή μηπως φταιει οτι εχουμε χαμηλοτερο βιωτικο επιπεδο.

Τα 80 για την πλειωνοτητα ειναι παρα πολλα λευτα στην ελλαδα για παιχνιδια , στην γερμανια αγγλια ολλανδια δεν ειναι. Ο Ελληνας θα τα πονεσει 2 κ 3ς φορες γτ εχει αλλες αναγκες σημαντικοτερες να καλυψει οποτε θα καταληξει κ θα ζηταει υπηρεσιες τυπου gamepass κ ισως φανατιστει με αυτο αφου δε μπορει να αγγιξει το 80 (δε το λεω αρνητικα μια υποθεση κανω).

οταν λοιπον σου λεει λοιπον πληρωσε για να παιξεις (ακουσων ακουσων να πληρωσεις)  40 ε για το it takes two λες ασε ισως οταν πεσει στα 20 εχω να παιξω τοσα στο gamepass που γινανε 60 120fps που δεν επαιξα στο παρελθον (λογο κοστους παλι) η θα το παιζα κ μια δευτερη φορα γτ παει καιρος. Το ιδιο ισχύει για το hitman το crash κτλ - yakouza persona oddworld nier disco δεν ειναι για ολους δε τα μετραω.  Η ουσια του videogames στην πραξη δεν ειναι να παιρνας καλα? εχει σημασια αν βγηκε το 2014 η το 21? οποτε μπαινουν παγο οι νεες κυκλοφορίες μεχρι να βρεθουν σε sales η τα δωσει free για τον ελληνα κ οταν γινουν αυτα θα εχει φυγει φυσικα αποτην επικαιρωτητα κ δε θα συζηταει κανεις. ετσι πιστευω :)

τεσπα βγαινω τελείως εκτός θεματος ισως να χεις δικιο κ να μην αγοραζει εντελως στα τυφλα ο κοστος εξω λλα να ειναι συνδιασμος της καταστασης , προσωπικα ασχετους κόστους μου φαινετε παλαβο το sold out στο συγκεκριμένο παιχνιδι  λογο ειδους

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...