Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, nekrik είπε

Για πες μου, ποιό ακριβώς game εχει καλύτερα γραφικά απο αυτά? Για να σε βοηθήσω μην πεις Cyberpunk με rtx 3090 και DLSS με το global illumination RTGI enabled (RT ULTRA settings) γιατί θα εισαι άκυρος.

Επίσης δεν θα ήμουν άκυρος - θα ήταν καλύτερα τα γραφικά απο το R&C αλλά είμαστε σε PS thread. Πιάνω πράγματα που έχουν φτιαχτεί για PS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τα in-engine cinematics του Rift Apart στο παραπάνω video

Είναι in-engine τα cinematics? Γιατί το captured on PS5/PC/Xbox κλπ δεν σημαίνει απαραίτητα in-engine. Το gameplay (obviously) είναι ναι.

Πάντως hands down είναι πανέμορφο και state of the art.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι το last of us 2 έχει τα πιο next gen γραφικά που έχω δεί αλλά νομίζω οτι μπορεί να είναι μαγικό το αποτέλεσμα του rachet.Αν έχουμε native 4k με 60 frames θα είναι σαν ταινία της pixar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, chncynic είπε

 

TLOU2

Σοβαρά τώρα ? Ελα πες μου οτι κάνεις πλάκα!  Το TLOU 2 έχει καλύτερα γραφικά? Με τα scripted physics events, 30Hz ανανέωση, χωρίς RT effects, με full prebaked global lighting, με χειρότερο συνολικό fidelity, LOD's και scene complexity (το οποίο σημαίνει άναγκη για pixel και texture fillrate  καμιά 5 φορές λιγότερη απο αυτό που βλέπουμε στο R&C), με πιο αργή κια γραμμική δράση στην οθόνη (λιγότερα NPC's, ανύπαρκτα σχεδόν particles με τα όποια υπάρχουν να είναι  χωρίς ambient lighting interactions, & self shadowing και χωρίς τρελά physics interactions και destructions), με shaders χωρίς ανάγκη για δυναμικότητα λόγω του level design (στο R&C μετά απο καθε σχεδόν άμεσο rift level loading, τα shaders χρειάζονται recalculation μαζί με adjustment σε σχεδόν ολο το render pipeline) και αλλα τόσα. Πολύ πολύ δύσκολα.    

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Είναι in-engine τα cinematics? Γιατί το captured on PS5/PC/Xbox κλπ δεν σημαίνει απαραίτητα in-engine. Το gameplay (obviously) είναι ναι.

Πάντως hands down είναι πανέμορφο και state of the art.

Η απαντησή σου!

 

kC1Twvq.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nekrik είπε

Σοβαρά τώρα ? Ελα πες μου οτι κάνεις πλάκα!  Το TLOU 2 έχει καλύτερα γραφικά? Με τα scripted physics events, 30Hz ανανέωση, χωρίς RT effects, με full prebaked global lighting, με χειρότερο συνολικό fidelity, LOD's και scene complexity (το οποίο σημαίνει άναγκη για pixel και texture fillrate  καμιά 5 φορές λιγότερη απο αυτό που βλέπουμε στο R&C), με πιο αργή κια γραμμική δράση στην οθόνη (λιγότερα NPC's, ανύπαρκτα σχεδόν particles με τα όποια υπάρχουν να είναι  χωρίς ambient lighting interactions, & self shadowing και χωρίς τρελά physics interactions και destructions), με shaders χωρίς ανάγκη για δυναμικότητα λόγω του level design (στο R&C μετά απο καθε σχεδόν άμεσο rift level loading, τα shaders χρειάζονται recalculation μαζί με adjustment σε σχεδόν ολο το render pipeline) και αλλα τόσα. Πολύ πολύ δύσκολα.    

Ναι όλα αυτά θα λείπουν στην ps4 έκδοση όπως και το miles morales. Καλό είναι ωραίο, αν πάρω ps5 θα το παίξω, αλλα δεν το λες και next gen επείδη έχει SSD και λίγο RT.

Όχι οτι είναι άσχημο, μην παρεξηγηθούμε, αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει κάνα τόσο εμφανές visual improvement πουθενά.

Πιστεύω στο μέλλον θα βγούνε ΠΟΛΥ καλύτερα πράγματα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι στο μελλον θα βγουν πιο ομορφα και εντυπωσιακα παιχνιδια ειναι το μονο σιγουρο...Οπως και να χει, παιχνιδια με καρτουνιστικα γραφικα δεν ειναι τοσο ευκολο να μπουν στην ιδια κατηγορια με παιχνιδια που επιδιωκουν το ρεαλισμο ακομα και αν τεχνικα ειναι ανωτερα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο τοσο σιγουρο ειναι οτι η τοξικοτητα χτυπαει κοκκινο και ανακυκλωνεται σε καθε ευκαιρια. Μην τολμησει να σκασει μυτη κανενα (timed, shared, 1st party, third party, third wold) exclusive, γινεται το ελα να δεις ενθεν και ενθεν. Κανενα κυνηγι φαντασματων λοιπον, μια χαρα οργανωμενες ειναι και οι 2 οι ομαδες. Τρενο πανε, εχουν παρει φωτια τα viber και στα discord να πουμε.

  • Like 5
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostiger είπε

Αλλο τοσο σιγουρο ειναι οτι η τοξικοτητα χτυπαει κοκκινο και ανακυκλωνεται σε καθε ευκαιρια. Μην τολμησει να σκασει μυτη κανενα (timed, shared, 1st party, third party, third wold) exclusive, γινεται το ελα να δεις ενθεν και ενθεν. Κανενα κυνηγι φαντασματων λοιπον, μια χαρα οργανωμενες ειναι και οι 2 οι ομαδες. Τρενο πανε, εχουν παρει φωτια τα viber και στα discord να πουμε.

Είναι μόνιμο θέμα αυτό που βγαίνει στην επιφάνεια με κάθε αφορμή και μη. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξει ένα καθαρό console war θέμα να ξελαμπικάρουν/ξελαμπικάρουμε κάποιοι. Έχει κουράσει πολύ το θέμα με τα 2 army. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα για όσο μερίδιο ευθύνης μου αναλογεί σε κάποιες περιπτώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Mitroglou7 είπε

Είναι μόνιμο θέμα αυτό που βγαίνει στην επιφάνεια με κάθε αφορμή και μη. Ίσως θα έπρεπε να ανοίξει ένα καθαρό console war θέμα να ξελαμπικάρουν/ξελαμπικάρουμε κάποιοι. Έχει κουράσει πολύ το θέμα με τα 2 army. Και βάζω και τον εαυτό μου μέσα για όσο μερίδιο ευθύνης μου αναλογεί σε κάποιες περιπτώσεις.

1st rule of Fight Club: You DO NOT talk about Fight Club..🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kostiger είπε

Αλλο τοσο σιγουρο ειναι οτι η τοξικοτητα χτυπαει κοκκινο και ανακυκλωνεται σε καθε ευκαιρια. Μην τολμησει να σκασει μυτη κανενα (timed, shared, 1st party, third party, third wold) exclusive, γινεται το ελα να δεις ενθεν και ενθεν. Κανενα κυνηγι φαντασματων λοιπον, μια χαρα οργανωμενες ειναι και οι 2 οι ομαδες. Τρενο πανε, εχουν παρει φωτια τα viber και στα discord να πουμε.

Επί της ουσίας, τα 2 αυτά threads κάνουν λούπα κάθε τρεις και λίγο και για αυτό δεν αξίζει να συμμετέχεις σε αυτά.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Επί της ουσίας, τα 2 αυτά threads κάνουν λούπα κάθε τρεις και λίγο και για αυτό δεν αξίζει να συμμετέχεις σε αυτά.

Βασανιζομαι, αλλά κρατιέμαι ακομα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...