Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, kostiger είπε

7.8 εκατομμυρια κονσολες εχουν φυγει μεχρι το τελος Μαρτιου..

https://www.theverge.com/2021/4/28/22407195/sony-ps5-sales-numbers-q4-2020-earnings

Ασυλληπτα νουμερα και με μειωμενη παραγωγικη ικανοτητα..

Και οι 3 πλευρές δείχνουν ότι τα πάνε καλά. Βέβαια θα συνέβαλλε και ο κορονοιός μιας και πολύς κόσμος αναγκάζεται να είναι σπίτι και ψάχνει τρόπο να διασκεδάσει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Και οι 3 πλευρές δείχνουν ότι τα πάνε καλά. Βέβαια θα συνέβαλλε και ο κορονοιός μιας και πολύς κόσμος αναγκάζεται να είναι σπίτι και ψάχνει τρόπο να διασκεδάσει. 

Ισχύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Ότι είναι ξεπουλημένες οι νέες κονσόλες δίχως current gen παιχνίδια πρέπει να το "κοιτάξουμε" ως καταναλωτές πάντως. 😉

Να "πανηγυρίζουμε" κιόλας για τις πωλήσεις ακόμα χειρότερα. 

Παντα υπαρχουν αυτοι που θελουν να αγοραζουν νεα τεχνολογικα προιοντα την πρωτη μερα, ανεξαρτητα αν ως "επενδυση" ειναι vfm ή οχι. To μικροτερο ποσοστο ειναι ομως και εχουν κι αυτοι τα επιχειρηματα τους.

Αλλοι ισως ειχαν αλλη κονσολα στην προηγουμενη γενια. Αλλοι λογω κορονοιου το ειδαν σαν μια καλη εναλλακτικη ψυχαγωγιας. Καποιοι αλλοι σκεφτηκαν "Τι να δωσω τωρα 500, τι σε 6 μηνες;". Ισα ισα θα εχω και μια βελτιωμενη εμπειρια ολο αυτον τον καιρο.

Επεξ/σία από Brazhlias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Και οι 3 πλευρές δείχνουν ότι τα πάνε καλά. Βέβαια θα συνέβαλλε και ο κορονοιός μιας και πολύς κόσμος αναγκάζεται να είναι σπίτι και ψάχνει τρόπο να διασκεδάσει. 

Σαφως ισχυει, αλλά και παλι. Το (υπερ)επιτυχημενο ps4 εδιωξε απο τα ραφια 18,5 εκ. κονσολες μεσα στο 1ο ετος κυκλοφοριας, χωρις ειδικες συνθηκες, τοσο στην προσφορα οσο και στη ζητηση. Εδω μιλουμε για πωλησεις ενος τετραμηνου συν κατι ψιλα.

Εχουμε κοινως δυο δεδομενα. Αφενος μεν την εκρηκτικη ζητηση λογω του lockdown που μαστισε την υφηλιο και σαφως εστρεψε περισσοτερο κοσμο στο να αποκτησει κονσολα προκειμενου να απασχοληθει κατα τη διαρκεια της καραντινας. Κοινο το οποιο μπορει να μην ψωνιζε καν ή να το επραττε αργοτερα.

Και απο την αλλη αναλογιζεται κανεις ποσες κονσολες θα πωλουνταν εαν υπηρχαν τα απαιτουμενα τσιπακια...

Και σαφως αυτο ισχυει και για τις αλλες 2 εταιρειες. Γεγονος παρα πολυ θετικο για τη βιομηχανια φυσικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι και οι 2 κονσόλες νομίζω για πρώτη φορά είναι τόσο ισχυρές και συγκρίσιμες σε χαρακτηριστικά με top-end PC συν του ότι η μία ξεκινάει με μια βιβλιοθήκη παιχνιδιών απίστευτη και η άλλη με ένα gamepass που είναι κάτι μοναδικό.

Αυτή η έλλειψη προσφοράς μπορεί να έχει λειτουργήσει και υπέρ τους. Ο μισός πλανήτης ψάχνει PS5 και αυτό συζητιέται πολύ. Αυτή η "σπανιότητα" προσδίδει προστιθέμενη αξία και στις 2.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Να προσθέσω ότι και οι 2 κονσόλες νομίζω για πρώτη φορά είναι τόσο ισχυρές και συγκρίσιμες σε χαρακτηριστικά με top-end PC συν του ότι η μία ξεκινάει με μια βιβλιοθήκη παιχνιδιών απίστευτη και η άλλη με ένα gamepass που είναι κάτι μοναδικό.

Αυτή η έλλειψη προσφοράς μπορεί να έχει λειτουργήσει και υπέρ τους. Ο μισός πλανήτης ψάχνει PS5 και αυτό συζητιέται πολύ. Αυτή η "σπανιότητα" προσδίδει προστιθέμενη αξία και στις 2.

Ότι υπάρχει σε έλλειψη,δίνει λαχτάρα απόκτησης.Αλλα ναι οι κονσόλες είναι δυνατές και θα το δείξουν προσεχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανω μια τελευταια προσπαθεια μπας και,και ας κανει ο καθενας οτι καταλαβαινει.

Ανοιχτηκαν θεματα για τα 2 επερχομενα exclusives της κονσολας για οποιον ενδιαφερεται

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας γνωστός μου που δουλεύει σε ένα απο τα μεγάλα καταστήματα μου είπε ότι μέχρι Νοέμβριο (!!) θα εξυπηρετούν προπαραγγελίες, οπότε φαντάζομαι κονσόλα στα ράφια των καταστημάτων απο του χρόνου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα το πάρω Day 1 το Ratchet με gamesharing! Θέλω να νιώσω το powa του PS5!

Ερώτηση, το δουλεύει κάποιος το gameshare? Υπάρχει περίπτωση να έχω κάποιο πρόβλημα με το account μου? Δε το έχω ξανακάνει ποτέ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αναμονή της παραλαβής και έλλειψη εμπειρίας/γνώσης , θέλω να μάθω

αν δέχεται μέγεθος 21700 επαναφορτιζόμενες το χειριστήριο …

Θέλω ένα ζευγάρι με αρκετά mAh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xabos είπε

Εν αναμονή της παραλαβής και έλλειψη εμπειρίας/γνώσης , θέλω να μάθω

αν δέχεται μέγεθος 21700 επαναφορτιζόμενες το χειριστήριο …

Θέλω ένα ζευγάρι με αρκετά mAh 

Το χειριστήριο φορτίζει και δεν αλλάζουν οι μπαταρίες όπως στο Xbox. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Παντα υπαρχουν αυτοι που θελουν να αγοραζουν νεα τεχνολογικα προιοντα την πρωτη μερα, ανεξαρτητα αν ως "επενδυση" ειναι vfm ή οχι. To μικροτερο ποσοστο ειναι ομως και εχουν κι αυτοι τα επιχειρηματα τους.

Αλλοι ισως ειχαν αλλη κονσολα στην προηγουμενη γενια. Αλλοι λογω κορονοιου το ειδαν σαν μια καλη εναλλακτικη ψυχαγωγιας. Καποιοι αλλοι σκεφτηκαν "Τι να δωσω τωρα 500, τι σε 6 μηνες;". Ισα ισα θα εχω και μια βελτιωμενη εμπειρια ολο αυτον τον καιρο.

Μα στις κονσολες απο οτι ξερω οι τιμες δε πεφτουν ευκολα με τη παροδο του χρονου.Δεν ειναι τηλεορασεις πχ οποτε εφοσον θες να την αγορασεις γιατι να μη κανεις day 1 ....Σε συμφερει για να τη χαρεις πιο πολυ και ας μην εχει next gen τιτλους και μεταξυ μας αυτο το next gen ειναι σχετικο οταν μιλαμε για κονσολες....Next gen θα δεις μονο σε pc για μενα .Προσωπικα με ενδιαφερει να παιζω καλα παιχνιδια και ας ειναι και last gen με επιμερους βελτιωσεις

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...