Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε τρεις και λίγο (30sec)  το ίντερνετ του playstation χανει το connection μεσω του wi-fi. Μπαίνεις σε εφαρμογή τσεκάρει το connection και τσουφ disconnect. Μπαινεις youtube στην μέση του video disconnect. Reset wi-fi modem/router, Ps5, τίποτα. Αλλαγή καναλιού wifi στο 6 και παίζει λίγο καλύτερα αλλά και πάλι έχει αποσυνδέσεις αλλά όχι κάθε 30 δευτερόλεπτα. Λέτε να τα έπαιξε; Πρίν το τελευταίο update δεν το έκανε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα λοιπόν το Returnal από το US store 20€ κάτω από την EU τιμή και λέω να το μοιραστώ με όσους ενδιαφέρονται γιατί προσωπικά ένιωσα πολύ μ******ς που δε το ήξερα τόσο καιρό και έχω πληρώσει νεφρά για day one αγορές.

Πως να αγοράζετε games από το US Store

Λοιπον:

1) Δημιουργείς έναν ΝΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ όπου προφανώς διαλέγεις χώρα Αμερική και όταν θα σου ζητήσει Ταχ.Κωδ. βάλε ΤΚ 94123 και θα τραβήξει απευθείας στοιχεία Καλιφόρνιας (no ΦΠΑ καλού κακού)

2) Έπειτα αγόρασε λεφτά για να "φορτίσεις" τον Αμερικάνικο λογαριασμό σου πχ από εδώ https://www.g2a.com/search?query=psn united states

3) Πας Settings> User and Accounts > Payment and Subscriptions> Redeem Codes και προσθέτεις τον κωδικό που αγόρασες ή τους κωδικούς που αγόρασες

4) Πας ΚΑΙ ΣΤΑ 2 Accounts (κανονικό και Αμερικάνικο) Settings> User and Accounts> Other > Console Sharing and Offline Play  και επιβεβαιώνεις ότι είναι ENABLED

5) Αγοράζεις ό,τι θέλες στο Αμερικάνικο account από το Store σε τιμές χαμηλές. Το βάζεις να κατεβαίνει και έπειτα μπαίνεις στο δικό σου account και το παίζεις κανονικά. Δε χρειάζεται καν να περιμένεις να κατέβει

 

ΥΓ. Δε βλέπω κάτι παράνομο ή παράτυπο παρόλα αυτά προφανώς δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι. Εγώ το έκανα και θα το κανω σε όλα τα single players που θα πάρω. Ηταν διαδικασία κυριολεκτικά 5'. Ισα ίσα να μου έρθει ο κωδικός από g2a. 

ΥΓ2. Αυτό λειτουργεί μια χαρά στα offline games. Στα online μπορεί να έχει θέμα. Επίσης, από το store που θα αγοράσεις ένα game από εκεί μόνο μπορείς να αγοράσεις DLC/microtransactions (που δεν είναι θέμα αφού κάνεις την ίδια διαδικασία)

ΥΓ3. Με δική σας ευθύνη μάγκες. Αν θέλετε ψάξτε το παραπάνω. 

Επεξ/σία από Mitroglou7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Πήρα λοιπόν το Returnal από το US store 20€ κάτω από την EU τιμή και λέω να το μοιραστώ με όσους ενδιαφέρονται γιατί προσωπικά ένιωσα πολύ μ******ς που δε το ήξερα τόσο καιρό και έχω πληρώσει νεφρά για day one αγορές.

Πως να αγοράζετε games από το US Store

Λοιπον:

1) Δημιουργείς έναν ΝΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ όπου προφανώς διαλέγεις χώρα Αμερική και όταν θα σου ζητήσει Ταχ.Κωδ. βάλε ΤΚ 94123 και θα τραβήξει απευθείας στοιχεία Καλιφόρνιας (no ΦΠΑ καλού κακού)

2) Έπειτα αγόρασε λεφτά για να "φορτίσεις" τον Αμερικάνικο λογαριασμό σου πχ από εδώ https://www.g2a.com/search?query=psn united states

3) Πας Settings> User and Accounts > Payment and Subscriptions> Redeem Codes και προσθέτεις τον κωδικό που αγόρασες ή τους κωδικούς που αγόρασες

4) Πας ΚΑΙ ΣΤΑ 2 Accounts (κανονικό και Αμερικάνικο) Settings> User and Accounts> Other > Console Sharing and Offline Play  και επιβεβαιώνεις ότι είναι ENABLED

5) Αγοράζεις ό,τι θέλες στο Αμερικάνικο account από το Store σε τιμές χαμηλές. Το βάζεις να κατεβαίνει και έπειτα μπαίνεις στο δικό σου account και το παίζεις κανονικά. Δε χρειάζεται καν να περιμένεις να κατέβει

 

ΥΓ. Δε βλέπω κάτι παράνομο ή παράτυπο παρόλα αυτά προφανώς δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι. Εγώ το έκανα και θα το κανω σε όλα τα single players που θα πάρω. Ηταν διαδικασία κυριολεκτικά 5'. Ισα ίσα να μου έρθει ο κωδικός από g2a. Καμιά σχέση με τις ταλιμπανιές με τα VPN για το Βραζιλιάνικο Xbox store.

ΥΓ2. Αυτό λειτουργεί μια χαρά στα offline games. Στα online μπορεί να έχει θέμα. Επίσης, από το store που θα αγοράσεις ένα game από εκεί μόνο μπορείς να αγοράσεις DLC/microtransactions (που δεν είναι θέμα αφού κάνεις την ίδια διαδικασία)

ΥΓ3. Με δική σας ευθύνη μάγκες. Αν θέλετε ψάξτε το παραπάνω. 

Κανένα vpn δεν χρειάζεται για αγορά από βραζιλιάνικο store, ούτε άλλο account ούτε τίποτα δύσκολο. Αγοράζεις βραζιλιάνικη gift card και απλά αγοράζεις το παιχνίδι που θέλεις από το βραζιλιάνικο store. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

. Καμιά σχέση με τις ταλιμπανιές με τα VPN για το Βραζιλιάνικο Xbox store.

Πριν 3 χρονια αγορασα απο εδω us account με το cod .και μετα απο μια βδομαδα εφαγα ban.υπαρχει περιπτωση ομως να ηταν κλεμμενο account.

Οσο για το xbox store μπερδευεσαι με το ultimate.κανονικα αγοραζεις απο Brazil χωρις vpn τα games και το σημαντικοτερο απο τον λογαριασμο σου.και μη συγκρινεις ..εκει μιλαμε τιμες πατωμα. Δηλαδη δεν φτιαχνεις account us br hong kong ktlp.απλα gift cards στο region που θες.

Με το ps5 αποφασισα οτι θα παιρνω τα games μετα απο 2 3 μηνες οταν πεφτουν οι τιμες η μεταχειρο.ειναι πολλα τα λεφτα να θελω να παιξω returnal και rachet 160 ευρο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διόρθωσα το κομμάτι με το Xbox γιατί δε τα γνώριζα αυτά που λέτε. Μόνο αυτό με το gamepass έχω κάνει.

Δεν έχει σχέση αυτό που είπα με αγορά account. Δικό σου είναι το account.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mitroglou7 είπε

Το διόρθωσα το κομμάτι με το Xbox γιατί δε τα γνώριζα αυτά που λέτε. Μόνο αυτό με το gamepass έχω κάνει.

Δεν έχει σχέση αυτό που είπα με αγορά account. Δικό σου είναι το account.

Ναι καταλαβα.το account το εφτιαξες εσυ.

απο οταν ειχα αγοράσει εδω στις αγγελιες us account με το cod και με μπαναραν δεν ξαναασχοληθηκα.βεβαια επαιξα online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα να τα αποφυγεται τετοια κολπα ιδιως με σονυ που τα κυνηγαει. κανενα game και κανενα 20 ευρω κερδος δεν αξιζει το ρισκο να σας κλειδωσουν το account.

https://www.resetera.com/threads/my-playstation-account-just-got-permanently-suspended-for-a-credit-card-chargeback.340921/

 

https://www.resetera.com/threads/nick-des-barres-nick-rox-formerly-of-gamefan-blue-shadows-guy-currently-locked-out-of-psn-account.417678/page-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mitroglou7 είπε

ΥΓ. Δε βλέπω κάτι παράνομο ή παράτυπο παρόλα αυτά προφανώς δε γνωρίζω αν υπάρχει κάτι. Εγώ το έκανα και θα το κανω σε όλα τα single players που θα πάρω. Ηταν διαδικασία κυριολεκτικά 5'. Ισα ίσα να μου έρθει ο κωδικός από g2a. 

Δεν είναι δυνατόν να μη βλέπεις τίποτα παράνομο όταν δηλώνεις ψευδή στοιχεία όπως ΤΚ, Χώρα, τηλέφωνο και διεύθυνση.

Επίσης δεν είναι δυνατόν να μη βλέπεις τίποτα παράνομο όταν αγοράζεις από την Ελλάδα με στοιχεία Αμερικής.

Έχεις κάνει κουρελοχαρτο όλο το code of conduct της Sony φιλαράκι και λες δε βλέπεις τίποτα παράτυπο η παράνομο?

Στη διακριτική της ευχέρεια είναι να σε κάνει μόνιμο ban.

Και κάθεσαι και το διαφημίζεις κ ολας.

 

Επεξ/σία από Giannis1979GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το VPN που αναφερθηκε σαν αρνητικο εγω θα το χαρακτηριζα θετικο. Η αγορα τωρα φαινεται οτι εγινε απο Ελληνικο Ip ενω αν γινοταν μεσω VPN δεν θα ειναι τοσο ευκολο να δικαιολογησει ενα ενδεχομενο ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Ερωτηση. Βλεπω στο internet οτι μπορω να αγορασω με 60 ευρω 70$ Us store gift card και επειτα να αγορασω πχ. το Returnal στα 69,99$ απο το US store χωρις καν vpn. Ισχυουν αυτα και ειναι απλη διαδικασια η θα φαω την ψυχη μου και θα ρισκαρω το οτιδηποτε;

Αλλαζει πολυ το πραμα αν η διαφορα ειναι τοσο μεγαλη αναμεσα στα δυο stores.

Επειδή δεν ήθελα να δώσω 80€ αλλά ψήθηκα άσχημα για το game, έκανα ενα US account  , βρήκα και αγόρασα US PlayStation store gift cards τελικής αξίας 80$ οι οποίες μου κόστισαν 63€, τις έκανα reddeem και αγόρασα το Returnal στα 69$ + 7$ φόρο (εάν θυμάμαι σωστά).Το εγκατέστησα και το παίζω κανονικά με τον λογαριασμό μου. Παρεμπιπτόντως μου φάνηκε αρκετά εύκολο στην αρχή, μιας και έβγαλα το πρώτο biome μόνο με έναν θάνατο στο tutorial(δεν ξέρω εάν ηταν υποχρεωτικό). Βέβαια καθάρισα όλον τον χάρτη. Κορυφαίο game, ειδικά με τα pulse 3D, το immersion είναι άλλου.  

1 ώρα πριν, privateer είπε

Το VPN που αναφερθηκε σαν αρνητικο εγω θα το χαρακτηριζα θετικο. Η αγορα τωρα φαινεται οτι εγινε απο Ελληνικο Ip ενω αν γινοταν μεσω VPN δεν θα ειναι τοσο ευκολο να δικαιολογησει ενα ενδεχομενο ban.

Δεν χρειάζεται VPN οπωσ και δεν υπάρχει περίπτωση να φας ban. Δεν είναι παράνομο να αγοράσεις κάτι από US store με ελληνική IP χρησιμοποιώντας US gift cards. Κάποιος  ας πουμε που μετακομησε στην Ελλάδα από ΗΠΑ και έχει φτιάξει εκεί τον βασικό του   US λογαριασμό με όλη του τη βιβλιοθήκη , τι πρέπει να κάνει να φτιάχνει αβέρτα ελληνικούς λογαριασμούς ? Ξέρω άτομα που το κάνουν χρόνια, με gift cards από Amazon. 

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Ναι καταλαβα.το account το εφτιαξες εσυ.

απο οταν ειχα αγοράσει εδω στις αγγελιες us account με το cod και με μπαναραν δεν ξαναασχοληθηκα.βεβαια επαιξα online

Εσυ αγόρασες ένα account είτε κλεμμένο είτε διαμοιρασμένο σε καμία 10ρια άτομα μέσω sharing. Προφανώς είναι παράνομο ο τύπος αγόρασε μια φορά το παιχνίδι και και έβγαζε χρήματα από αυτό. Εμείς μιλάμε για δίκη μας αγορά και δικά μας accounts

7 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

πολιτεια βαλε καλιφορνια που δεν χρεωνει vat

εμ δεν το ήξερα εγώ ο ερμος έβαλα Νέα Υόρκη και το τσίμπησα το TAX μου.

7 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Και προφανως βαζω το αμερικανικο account σαν primary? Εχει διαφορα στο ποια πολιτεια θα διαλεξεις για λογους ΦΠΑ;

Ποιος ο λόγος να το κανεις Primary? Εγώ δεν έκανα τίποτα τέτοιο.

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, nekrik είπε

Δεν χρειάζεται VPN οπωσ και δεν υπάρχει περίπτωση να φας ban. Δεν είναι παράνομο να αγοράσεις κάτι από US store με ελληνική IP χρησιμοποιώντας US gift cards. Κάποιος  ας πουμε που μετακομησε στην Ελλάδα από ΗΠΑ και έχει φτιάξει εκεί τον βασικό του   US λογαριασμό με όλη του τη βιβλιοθήκη , τι πρέπει να κάνει να φτιάχνει αβέρτα ελληνικούς λογαριασμούς ? 

Κοιτα αν το παρεις νομικα ,λογικα ειναι παρανομο.αν οντως εισαι νομιμος και εχεις μετακομισει απο αμερικη το βλεπει ανα πασα στιγμη αν εχει συνδεθει ο λογαριασμος σου η το ps απο αμερικανικη ip στο παρελθον. Αν το κοιταξει δηλαδη θα δει οτι ο λοαγαριασμος δεν εχει συνδεθει ποτε απο αμερικη. Τωρα ποσο δυσκολο ειναι το μπαν δεν ξερουμε.σιγουρα κανουν τα στραβα ματια η ειναι τοσες πολλες χιλιαδες οι περιπτωσεις που δεν εχει ερθει η σειρα μας.

Κατα ποσο τους ενδιαφερει να χανουν πωλησεις και να πηγαινουν σε αμερικανικο store η να μην πληρωνεις το φπα στην χωρα σου δεν ξερω. Σιγουρα παντος δεν ειναι και ευκολο το μπαν.αλλα συμβαινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παρανομο σίγουρα, οπως κ το οτι κανουμε share  με φίλους απλα δε ριχνουν μπαν. Εγω τουλάχιστον τοσα χρονια δεν εχω διαβασει ban για το συγκεκριμένο λόγο. 2 φιλοι το κανουν αυτο με το αμερικανικο στορε καμια 5ετια τωρα κανενα θεμα αλλα παντα ξέρουν οτι ισως 1 στις τοσες ισως καπως καποτε να τη φανε. 

επίσης κατι άσχετο.. στο ps5 η σονυ στελνει telemetry στοιχεια στους σερβερ της κατι το οποιο δε το εκανε οσο ειχα ps4 . εχω pihole k παρακολουθώ συχνά τι γίνεται στο δυκτιο απο κίνηση. απλα το αναφέρω γτ το παρατήρησα 

 

1851544160_Screenshot_20210501-020042_SamsungInternet.jpg.85c6afbb80e22b67216128c617eeea05.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...