Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Έχεις δίκιο φίλε ναι απλά έλπιζα μήπως και γίνει κάνα θαύμα λόγο της πιο στοχευμένης χρήσης των resources μιας κονσόλας σε σχέση με ένα PC .

Μην στενοχωριεσαι φιλε μου! Το native 4K ειναι σπαταλη πορων και υπαρχουν πολυ πιο εξυπνοι τροποι για σχεδον το ιδιο αποτελεσμα με διαφορες τεχνικες.

Το ολο θεμα ειναι να στοχευουν παντα σε 60fps.

Επεξ/σία από Cariolanoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Merlin_o_magos είπε

Φαίνεται εντελώς θεικό , το μόνο που ξενερώνω είναι ότι τελικά το next gen native 4Κ 60FPS δεν νομίζω να μπορέσει να υπάρξει . Λογικό θα μου πείτε με αυτό το hardware άλλα έλπιζα ότι κάτι μπορεί να γίνει . Λογικά το μελλοντικό PS5 pro θα είναι οκ

Αχ αυτες οι αναλυσεις

Φιλαρακι εγω παιζω αυτη την στιγμη το unity  σε 900p 60 frames Αλλα ειναι χαρμα ιδεστε

Μια χαρα βγαινει κουτι και το dynamic 4k  60fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέρμα marketing το 4Κ/60, αναμενόμενο με τέτοιο hardware. To 4K/60 θέλει να ρίξεις χρήμα για PC και προφανώς έχει μεγάλη διαφορά, ειδικά αν το συνδυάσεις και με καλή οθόνη. Τώρα στις κονσόλες που κάθεσαι και μακριά απ' την τηλεόραση αν είναι καλή η upscaling τεχνική μια χαρά είναι και το ψεύτικο 4Κ, αρκεί φυσικά να είναι locked 60fps όπως αναφέρθηκε και παραπάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, optimus prime είπε

Aυριο η επιστροφη στο συμπαν του Mass Effect!!

 

Περιμένω και γω να το παίξω πώς και πώς. Είδα κάτι gameplay videos από το 1 και μου φάνηκε κάπως meh, "παλιακό" και μου έφυγε κάπως το hype. Γενικά θεωρείς ότι το gameplay του στέκεται σήμερα ή είναι απλά ανεκτό ώστε να παρακολουθήσεις την ιστορία του και το world-building του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, Mitroglou7 said:

Περιμένω και γω να το παίξω πώς και πώς. Είδα κάτι gameplay videos από το 1 και μου φάνηκε κάπως meh, "παλιακό" και μου έφυγε κάπως το hype. Γενικά θεωρείς ότι το gameplay του στέκεται σήμερα ή είναι απλά ανεκτό ώστε να παρακολουθήσεις την ιστορία του και το world-building του?

Άνετα. Third-person cover shooter RPG είναι, έβαλα το πρώτο πάλι πρόσφατα να το θυμηθώ και στέκεται μια χαρά, τόσο σε combat, όσο και στα υπόλοιπα RPG elements (ανάπτυξη χαρακτήρα, διάλογοι, επιλογές κοκ).

Το μεγάλο ατού της τριλογίας πάντως είναι το σενάριο που διηγείται μέσω του narrative που έχουν επιλέξει να ακολουθήσουν. Ειδικά το 2ο part είναι το κάτι άλλο, πραγματικά νιώθεις λες και ταξιδεύεις στο διάστημα μαζί με τον Shepard. Σου σηκώνεται η τρίχα στα διάφορα σημεία που συνειδητοποιείς τι ακριβώς έχει συμβεί στο σύμπαν και γιατί γίνονται όσα γίνονται.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Mitroglou7απλα ζηλεύω που θα το δεις για πρωτη φορα. ναι το gameplay εχει παλιωσει λιγακι αλλα κ παλι, λιγο σημασια εχει. θα δεις μια απο τις καλυτερες ιστοριες και εμπειριες στο gaming, αξια ανεκτίμητη :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο δικο μου το  Ps5 εχω θεμα με την φόρτιση του 3d pulce :( οι θυρες Usb ειναι 3 και εχω εναν external HD , ενα καλωδιο που φορτιζω το controller και σε μια το dongle απο το headset :( , ετσι δεν μπορω να φορτίσω controller και headset μαζι ,δοκιμασα μπροστά στην type c θήρα με καλωδιο type c to type c  αλλα δεν δινει ρευμα απο εκει :( , εχει καποιο παιδι βρει καποια λυση ? το να τα βαλω σε εναν εξωτερικο φορτιστή δεν ξερω τα ρευματα και φοβάμαι μην τους κανω καμια ζημιά. 

thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Malthador said:

Άνετα. Third-person cover shooter RPG είναι, έβαλα το πρώτο πάλι πρόσφατα να το θυμηθώ και στέκεται μια χαρά, τόσο σε combat, όσο και στα υπόλοιπα RPG elements (ανάπτυξη χαρακτήρα, διάλογοι, επιλογές κοκ).

Το μεγάλο ατού της τριλογίας πάντως είναι το σενάριο που διηγείται μέσω του narrative που έχουν επιλέξει να ακολουθήσουν. Ειδικά το 2ο part είναι το κάτι άλλο, πραγματικά νιώθεις λες και ταξιδεύεις στο διάστημα μαζί με τον Shepard. Σου σηκώνεται η τρίχα στα διάφορα σημεία που συνειδητοποιείς τι ακριβώς έχει συμβεί στο σύμπαν και γιατί γίνονται όσα γίνονται.

το πρωτο ειχε αθλιο χειρισμο. Ηταν ο λογος που το ειχα παρατησει. Επαιζες gears of war τότε  και πηγαινες στο mass effect και ηταν σαν να γυριζες 10 χρονια πισω. Στο 2 εκαναν πολλες καλες αλλαγες και ήταν playable και σαν shooter πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2021 στις 6:41 ΜΜ, sndev είπε

στα 4 ps5 της παρεας στα 2 χαλασανε τα control. η πλακα ειναι οτι κ τα 2 χαλάσανε χθες. το ενα εχει θεμα στο αριστερό μοχλο παει προς τα πανω στο αλλο κόλλησε το r2 , δε βγαίνει οπως πρέπει κ ειναι σαν πατημένο. καλως τα δεχτήκαμε 🤣. απο τριτη τηλέφωνο cometron

τα control που είχανε χαλάσει στους φίλους αλάχτηκαν επιτόπου απο τη commetron, το μονο που ζητήσανε ήταν απόδειξη αγοράς κ επιτόπου δώσανε καινούρια

αναφέρθηκε οτι εχουν αλλάξει ως τωρα 550 control περίπου το οποίο αναλογικά με τα κομμάτια που έχουν πουληθεί ελλαδα το βρισκω τεράστιο ποσοστό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
38 minutes ago, privateer said:

το πρωτο ειχε αθλιο χειρισμο. Ηταν ο λογος που το ειχα παρατησει. Επαιζες gears of war τότε  και πηγαινες στο mass effect και ηταν σαν να γυριζες 10 χρονια πισω. Στο 2 εκαναν πολλες καλες αλλαγες και ήταν playable και σαν shooter πια. 

Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο το είχα παίξει σε PC και ήταν μια χαρά με mouse+keyboard, δεν ξέρω πώς χειριζόσουν το party με gamepad σε Χ360. Φαντάζομαι θα έχουν κάνει implement τα controls από το 2 και το 3 στο remaster.

Η σύγκριση με το Gears είναι λίγο ανυπόστατη, αφενός τα ME είναι καθαρά RPG, ενώ το Gears είναι ο ορισμός του action 3rd-person shooter, αφετέρου το πρώτο Gears είναι η μαμά, ο μπαμπάς, ο παππούς και ο θεός του cover system σε όλα τα μετέπειτα games του είδους.

Το cover system για το πρώτο Gears, είναι ότι το Z/L-targeting για το Ocarina of Time. Πολλοί το αντέγραψαν, αλλά μόνο τα sequels τους το καταφέρνουν έτσι όπως πρέπει. Οπότε είναι και λίγο άδικο να συγκρίνουμε το πρώτο Gears με το πρώτο ME, σε ότι αφορά το combat. Το ένα είναι χτισμένο πάνω στο cover system, το άλλο είναι χτισμένο πάνω στο σενάριο, στους χαρακτήρες και στα RPG elements.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Malthador said:

Η αλήθεια είναι ότι το πρώτο το είχα παίξει σε PC και ήταν μια χαρά με mouse+keyboard, δεν ξέρω πώς χειριζόσουν το party με gamepad σε Χ360. Φαντάζομαι θα έχουν κάνει implement τα controls από το 2 και το 3 στο remaster.

Η σύγκριση με το Gears είναι λίγο ανυπόστατη, αφενός τα ME είναι καθαρά RPG, ενώ το Gears είναι ο ορισμός του action 3rd-person shooter, ενώ το πρώτο Gears είναι η μαμά, ο μπαμπάς, ο παππούς και ο θεός του cover system σε όλα τα μετέπειτα games του είδους.

Το cover system για το πρώτο Gears, είναι ότι το Z/L-targeting για το Ocarina of Time. Πολλοί το αντέγραψαν, αλλά μόνο τα sequels τους το καταφέρνουν έτσι όπως πρέπει. Οπότε είναι και λίγο άδικο να συγκρίνουμε το πρώτο Gears με το πρώτο ME.

σιγουρα αλλο στυλ παιχνιδιων απλα εμενα με ξενερωνε ο χειρσμος του. Δεν ειχα απαιτηση να ειναι επιπεδου gears αλλα τουλαχιστον να ηταν αυτο που ειδαμε στο 2 το οποιο παλι δεν εφτανε το gears αλλα παιζοταν. Αλλοι φυσικα μπορει να μην ειχαν το ιδιο θεμα η να ηταν πιο ανεκτικοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...