Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιξα μετα απο κανα μηνα σημερα το ps5 για να συνεχισω το god of war αλλα πριν απο αυτο, μπηκα λιγο στο zero dawn που ειχα αγορασει δωρεαν απο το store. Μολις μπηκα στο παιχνιδι με ξενισαν πολυ τα χρωματα...ηταν θολα και θαμπα και γενικα εβλεπες μια μουνταδα....Εβαλα μετα το god of war και εβλεπα και εκει το ιδιο....Θα μου πεις, οταν το παιζες πιο πριν δεν το χες παρει χαμπαρι? Τι να πω, ισως μετα την ψυχρολουσια με το horizon τα εβλεπα ολα ετσι... 

Σε αναζητηση στο avforum ειδα τελικα οτι οι ρυθμισεις που ειναι υπευθυνες γι'αυτο ειναι το hgig και τα black levels της tv που τα ειχα automatic (την lg cx εχω) σε σχεση με την ρυθμιση rgb range του ps5 (ηταν auto και αυτα). Τελικα, ενεργοποιησα το dynamic tone mapping στην tv, της αλλαξα το black level σε low και του ps5 σε limited και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο αλλα εξακολουθει να με τρωει το κωλι μου για το ποιο ειναι "σωστο". 

Αν εχει κανεις παρομοια tv, ποιες ρυθμισεις εχει στα σημεια που ανεφερα? Εντωμεταξυ, στο demon's souls μου φαινονταν ολα μια χαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εχει κανεις τα ακουστικα (3d pulse) να πει μια γνωμη;  Σκεφτομαι να τα παρω για το 3d audio τωρα που θα παιξω The Last of Us 2.
Επεξ/σία από Cariolanoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Ανοιξα μετα απο κανα μηνα σημερα το ps5 για να συνεχισω το god of war αλλα πριν απο αυτο, μπηκα λιγο στο zero dawn που ειχα αγορασει δωρεαν απο το store. Μολις μπηκα στο παιχνιδι με ξενισαν πολυ τα χρωματα...ηταν θολα και θαμπα και γενικα εβλεπες μια μουνταδα....Εβαλα μετα το god of war και εβλεπα και εκει το ιδιο....Θα μου πεις, οταν το παιζες πιο πριν δεν το χες παρει χαμπαρι? Τι να πω, ισως μετα την ψυχρολουσια με το horizon τα εβλεπα ολα ετσι... 

Σε αναζητηση στο avforum ειδα τελικα οτι οι ρυθμισεις που ειναι υπευθυνες γι'αυτο ειναι το hgig και τα black levels της tv που τα ειχα automatic (την lg cx εχω) σε σχεση με την ρυθμιση rgb range του ps5 (ηταν auto και αυτα). Τελικα, ενεργοποιησα το dynamic tone mapping στην tv, της αλλαξα το black level σε low και του ps5 σε limited και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο αλλα εξακολουθει να με τρωει το κωλι μου για το ποιο ειναι "σωστο". 

Αν εχει κανεις παρομοια tv, ποιες ρυθμισεις εχει στα σημεια που ανεφερα? Εντωμεταξυ, στο demon's souls μου φαινονταν ολα μια χαρα....

Αναφορά σε κείμενο


 

 

 

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Ανοιξα μετα απο κανα μηνα σημερα το ps5 για να συνεχισω το god of war αλλα πριν απο αυτο, μπηκα λιγο στο zero dawn που ειχα αγορασει δωρεαν απο το store. Μολις μπηκα στο παιχνιδι με ξενισαν πολυ τα χρωματα...ηταν θολα και θαμπα και γενικα εβλεπες μια μουνταδα....Εβαλα μετα το god of war και εβλεπα και εκει το ιδιο....Θα μου πεις, οταν το παιζες πιο πριν δεν το χες παρει χαμπαρι? Τι να πω, ισως μετα την ψυχρολουσια με το horizon τα εβλεπα ολα ετσι... 

Σε αναζητηση στο avforum ειδα τελικα οτι οι ρυθμισεις που ειναι υπευθυνες γι'αυτο ειναι το hgig και τα black levels της tv που τα ειχα automatic (την lg cx εχω) σε σχεση με την ρυθμιση rgb range του ps5 (ηταν auto και αυτα). Τελικα, ενεργοποιησα το dynamic tone mapping στην tv, της αλλαξα το black level σε low και του ps5 σε limited και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλυτερο αλλα εξακολουθει να με τρωει το κωλι μου για το ποιο ειναι "σωστο". 

Αν εχει κανεις παρομοια tv, ποιες ρυθμισεις εχει στα σημεια που ανεφερα? Εντωμεταξυ, στο demon's souls μου φαινονταν ολα μια χαρα....

Δεν υποστηρίζουν όλα τα games  hgig.

Επιπλέον θέλει διαφορετικό hdr calibration το κάθε παιχνίδι.

Το "σωστό" black level θεωρητικά στο PS5 είναι το "auto" και όχι το "low" όπως στα  XBOX Series σύμφωνα με τον Vincent Teoh του HDTVTEST.

Το HZD έχει εντελώς λανθασμένο DTM όπως βλέπεις και στην φωτογραφία που σου έχω επισυνάψει.

Το μέγιστο performance στην εικόνα θα το πάρεις μόνο αν φέρεις επαγγελματία calibrator στο σπίτι σου.

Αν χρειαστείς έχω κάποιο υπόψιν μου που ρύθμισε και τη δική μου 65GX.

Είναι μέσα στους 3 καλύτερους στην Ελλάδα.

Μπορείς να μου στείλεις p.m. για πρόσθετες πληροφορίες.

unknown.png

38 λεπτά πριν, Cariolanoc είπε
Εχει κανεις τα ακουστικα (3d pulse) να πει μια γνωμη;  Σκεφτομαι να τα παρω για το 3d audio τωρα που θα παιξω The Last of Us 2.

3D Audio υποστηρίζουν όλα τα ακουστικά στο PS5. Υπάρχουν πολύ καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.

Π.χ. τα ακόλουθα:

Screenshot_20210524-215351_Skroutz.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, η μπαταρία του Dualsense μου αδειάζει πολύ γρήγορα. Ακόμα και σε απλά παιχνίδια (PES, ratchet and clank) τελειώνει περίπου στις 1.30-2 ωρες. Είχε κάποιος τέτοιο θέμα; το καλύπτει η εγγύηση;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Το "σωστό" black level θεωρητικά στο PS5 είναι το "auto" και όχι το "low" όπως στα  XBOX Series σύμφωνα με τον Vincent Teoh του HDTVTEST.

Αρκεί η τβ του φίλου να έχει auto setting ωστε να ματσάρει σωστά.Η δικιά μου c9 έχει low οπότε η σωστή επιλογή είναι το limited rgb.

Hgig για μένα είναι must είτε υποστηρίζεται ,είτε όχι σε όλα τα games ps5,xbox series x.Στα μάτια μου είναι η πιο σωστή εικόνα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, George7Byron είπε

Αρκεί η τβ του φίλου να έχει auto setting ωστε να ματσάρει σωστά.Η δικιά μου c9 έχει low οπότε η σωστή επιλογή είναι το limited rgb.

Hgig για μένα είναι must είτε υποστηρίζεται ,είτε όχι σε όλα τα games ps5,xbox series x.Στα μάτια μου είναι η πιο σωστή εικόνα

CX έχει, το έχει αναφέρει παραπάνω.

Μόνιμα το έχω στο hgig και στις 2 κονσόλες.

Απλά θέλει διαφορετικό hdr calibration το κάθε παιχνίδι κανονικά.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά έχω παιδευτεί πάρα πολύ μέχρι να βρω τις κατάλληλες ρυθμίσεις της TV μου (LG C9).

Συνήθως ρυθμίσεις που έκανα για ένα game, κατέληγαν να χαλάνε την εικόνα ενός άλλου. Ο μεγαλύτερος πονοκέφαλος που είχα ήταν η σωστή απόδοση των μαύρων λεπτομερειών. Ειδικά σε games όπως η σειρά Resident Evil. Σε σκοτεινές σκηνές οι μαύρες λεπτομέρειες ήταν λες και κοίταζα ακτινογραφία. Γαλαζοπράσινες. Και με αηδιαστικά artifacts όταν η κάμερα ήταν σε κίνηση. Σαν ζωντανή ελαιογραφία. 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ειδικός. Αν θέλετε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα καλό είναι να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία calibrator ο οποίος θα έχει και τα απαραίτητα όργανα για σωστές μετρήσεις.

Θα δώσω απλά μερικές συμβουλές παρακάτω οι οποίες αφορούν τις LG OLED γενικά σε HDR mode. Όποιος έχει monitor ή άλλου τύπου TV ας προσπεράσει.

Επίσης καλό θα ήταν οι ρυθμίσεις που κάνετε στην TV να γίνονται κατά προτίμηση σε σκοτάδι. Μόνο εκεί φαίνονται οι ατέλειες στην εικόνα, ειδικά στις σκοτεινές σκηνές. Μη τις κάνετε πχ ένα ηλιόλουστο μεσημέρι.

Το πρώτο πράγμα και πιο βασικό είναι η σωστή ρύθμιση του RGB range. Χωρίς αυτό ό,τι άλλη ρύθμιση και να κάνετε θα είναι λάθος. Και το κακό είναι όταν συνηθίσετε να βλέπετε κάτι λάθος, το σωστό θα σας φαίνεται περίεργο.

Σταματήστε να χρησιμοποιήτε "Auto" με αυτό το setting γιατί μπορεί ένα firmware update της TV ή της κονσόλας να "σπάσει" τη σωστή χειραψία μεταξύ τους. Βάλτε την κονσόλα χειροκίνητα σε Limited Range και την TV σε Black Level Low. Αυτό ειναι το σωστό setting. Αν κάτι σας φαίνεται off είναι είτε επειδή συνηθίσατε ήδη σε λάθος εικόνα ή επειδή φταίει κάποιο άλλο setting της TV.

Έπειτα επιλέξτε το Game προφίλ της TV. Είναι σημαντικό μιας και εκεί θα έχετε το καλύτερο latency καθώς και το HGiG setting για HDR.

Το επόμενο πράγμα που θα πρότεινα είναι να απενεργοποιήσετε εντελώς το dynamic contrast (αν δεν το έχετε κάνει ηδη) καθώς και κάθε άλλου είδους image processing της TV. Αυτά τα enhancements μπορεί σε πρώτη όψη να σας φαίνεται ότι δίνουν πιο ζωντανή εικόνα αλλά θα καταλήξετε να χάνετε πληροφορίες χρώματος, ειδικά σε σκοτεινές σκηνές.

Αφήστε τα βασικά settings του OLED Light, Contrast, Sharpness και Tint στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Το Brightness θα χρειαστεί να το πειράξετε αργότερα.

Το setting που άλλαξε τα πάντα για μένα (προς το καλύτερο) και προς μεγάλη μου έκπληξη είναι το White Balance. Δεν κάνει ακριβώς μόνο αυτό που περιγράφει. Δεν αλλάζει δηλαδή μόνο την θερμοκρασία του λευκού χρώματος, αλλά την ισορροπία όλων των RGB χρωμάτων της TV. Είναι πολύ ισχυρό εργαλείο και καθορίζει τη συνολική απόδοση της εικόνας. Αν τα καταφέρετε με αυτό το setting, δεν θα έχετε ούτε black crash αλλά ούτε και αυξημένο brightness σε HDR που "ξεπλένει" όλη την εικόνα από χρώματα.

Οι ρυθμίσεις που πρέπει να κάνετε είναι στις τιμές των Red, Green, Blue με τη μέθοδο 2 points και το Point στο Low (όχι το High). Στην ουσία με αυτό τον τρόπο ρυθμίζετε μόνο τις λεπτομέρειες του μαύρου χρώματος της TV. Αυτό όμως έχει αντίκτυπο στην συνολική εικόνα μιας και θα επηρεαστεί το contrast level και η ευκρίνεια όλων των χρωμάτων. 

Σε εμένα λειτούργησαν οι αρνητικές τιμές. Ειδικά η επιπλέον μείωση του Μπλε χρώματος σε σχέση με το Κόκκινο και το Πράσινο, φάνηκε να έλυσε όλα τα προβλήματα που είχα με την απώλεια χρωματικής λεπτομέρειας σε σκοτεινές σκηνές οι οποίες πλέον δεν μοιάζουν με ακτινογραφίες. Τέλος και τα artifacts κατά την κινηση της κάμερας. 

Να επισημάνω εδώ ότι κάθε panel είναι διαφορετικό και απαιτεί άλλες τιμές σε αυτό το setting για να πετύχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Οπότε ο καθένας πρέπει να παίξει αρκετά με το συγκεκριμένο setting για να δει που θα πετύχει την ισορροπία. Να σημειώσω εδώ ότι θα πρέπει να ανεβάσετε αναλόγως το Brightness Setting της TV αν κατεβείτε πολύ χαμηλά σε αυτές τις τιμές.

Στη δική μου TV μετά από πολύ testing με διαφορετικά παιχνίδια κατάφερα να έχω μια πολύ καλή ισορροπία στο contrast της εικόνας (με όμορφο και ζωντανό HDR) καθώς και πολύ σημαντικές βελτιώσεις στην απόδοση των σκοτεινών σκηνών χωρίς κινούμενα artifacts και απώλια χρωματικής λεπτομέρειας.

Όποιος θα ήθελε να δοκιμάσει τις ρυθμίσεις μου, ας μου στείλει ένα pm. Θα τις δώσω αλλά με κάθε επιφύλαξη όμως. Δεν είμαι υπεύθυνος σε περίπτωση που κάποιος κάνει κάποια ζημιά στην TV του. Όχι ότι πιστεύω ότι αυτές οι ρυθμίσεις είναι επικίνδυνες αλλά... ειδικός δεν ειμαι σε καμία περίπτωση.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δει ολα τα βιντεακια του hdtvtest καθως τον συμπαθω πολυ και ξερει τι λεει. Αν δεν κανω λαθος ομως αυτος εκανε τις ρυθμισεις σε pc mode στο series x, εγω δεν το εχω ετσι...

Γενικα, τις ρυθμισεις μεχρι και χθες της tv, στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειχα τις ιδιες και για το series χ και για το ps5 και ειχα κανει τα αντιστοιχα hdr calibration για την καθε μια κονσολα. 

Στο series x εχω hgig και τα black levels σε auto. Αν το βαλω low, τοτε μου ξεπλενει τα χρωματα, βγαζει μια θαμπαδα οποτε πιστευω ειναι οκ σε auto. Στο ps5 με black level στο auto μου κανει οτι το series x στο low, ξεπλενει τα χρωματα.  Σε φορουμ που τσεκαρα ομως οπως το av, λενε καποιοι οτι το ps5 δεν κανει καλο handshaking (αν καταλαβα καλα ματσαρισμα εννοουν) μεταξυ του black level της tv και του rgb range της κονσολας. Οτι δηλαδη ο συνδυασμος ειναι ειτε full rgb με high black level ειτε limited με low. Αν βαλεις auto στην tv και στην κονσολα εχει θεμα...δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως. Το αλλαξα σε low και βλεπω αρκετα μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο...τωρα τι να πω, οσα ξερω λεω και κανω!

Οσον αφορα το hgig, σκεφτομαι να κανω οτι ειπε ο vincent. Οτι καλο ειναι να μεινει (αρα να το επαναφερω στο ps5) και εφοσον το game δινει την δυνατοτητα για manual adjustment να αλλαζω τα brightness levels απο το game.

8 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εχω δει ολα τα βιντεακια του hdtvtest καθως τον συμπαθω πολυ και ξερει τι λεει. Αν δεν κανω λαθος ομως αυτος εκανε τις ρυθμισεις σε pc mode στο series x, εγω δεν το εχω ετσι...

Γενικα, τις ρυθμισεις μεχρι και χθες της tv, στην συντριπτικη τους πλειοψηφια ειχα τις ιδιες και για το series χ και για το ps5 και ειχα κανει τα αντιστοιχα hdr calibration για την καθε μια κονσολα. 

Στο series x εχω hgig και τα black levels σε auto. Αν το βαλω low, τοτε μου ξεπλενει τα χρωματα, βγαζει μια θαμπαδα οποτε πιστευω ειναι οκ σε auto. Στο ps5 με black level στο auto μου κανει οτι το series x στο low, ξεπλενει τα χρωματα. Το αλλαξα σε low και βλεπω αρκετα μεγαλη διαφορα προς το καλυτερο...τωρα τι να πω, οσα ξερω λεω και κανω!

Οσον αφορα το hgig, σκεφτομαι να κανω οτι ειπε ο vincent. Οτι καλο ειναι να μεινει (αρα να το επαναφερω στο ps5) και εφοσον το game δινει την δυνατοτητα για manual adjustment να αλλαζω τα brightness levels απο το game.

 

Επεξ/σία από gtsoui
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθέσω ότι έχω τα ίδια TV settings μεταξύ Series X και PS5 και η εικόνα είναι 100% ίδια και στις δύο περιπτώσεις. Δοκιμασμένη με διπλά παιχνίδια που τυχαίνει να έχω και στις δυο κονσόλες. 

Αν κάνετε σωστά τις ρυθμίσεις δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ των δύο κονσολών. Αυτό βέβαια στην LG C9 τουλάχιστον..

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι πληροφοριακά κ σε sony τοy 2017 με va Panel Που εχω, πανω κάτω ισχύουν τα ιδια Που εγραψε ο @D.Luffy κ μάλιστα ειδα τρομακτική διαφορά κ εγω μειώνοντας το μπλε. 

Με βοηθησε στο calibration πολύ αυτό που χει τα pattern Μέσα για τα τεστ  https://www.avsforum.com/threads/avs-hd-709-blu-ray-mp4-calibration.948496/. περα απο τα black white contrast ktl , σε ενα απο τα τεστ για τα χρώματα χρειάζεται ειδικο μπλε φίλτρο για να ρυθμιστούν τα tint/hue το οποίο το βρήκα αγοράζοντας απο κοτσοβολο αυτο που το χε βαλει offer 7 e https://www.kotsovolos.gr/sound-vision/televisions/3d-glasses-tv-components/170305-picture-perfect-calibration-tv-bluray-dvd

υπάρχουν video σα κ αυτό που τα εξηγούν πιο αναλυτικά 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη ξεχνάτε ότι το κάθε πάνελ έχει διαφορετική απόδοση, όπως και οι συνθήκες φωτισμού/αντανακλάσεων ακόμα και σε απόλυτο σκοτάδι είναι διαφορετικές σε κάθε σπίτι.

Μόνο ένας επαγγελματίας calibrator μπορεί να δώσει τα κατάλληλα settings.

Όλα είναι θέμα γούστου βέβαια γιατί υπάρχει αρκετός κόσμος που του αρέσει το vivid mode (απόλυτη καταστροφή😂).

Το Series X έχει φωτεινότερο hdr.

Έχω και τις 2 κονσόλες σε PC mode λόγω του 4:4:4  Croma Subsampling.

Χάνει κάποια  nits βέβαια αλλά έχω καλύτερα χρώματα.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσοχή με το Series X γιατί το Home Menu κάνει output μόνο σε SDR. Το HDR ενεργοποιείται μόνο αν τρέξετε κάποιο παιχνίδι ή αν κάνετε launch το HDR calibration app. 

Θυμηθείτε οτι η TV αποθηκεύει ξεχωριστά τις ρυθμίσεις σε SDR και HDR. Οπότε πρέπει να είστε σίγουροι σε ποιο από τα δύο modes είστε κάθε φορά.

Επίσης το Series X κάνει HDR output μόνο σε Limited range RGB (Standard Mode στα settings) ακόμα και αν εσείς το θέσετε σε full (PC) μέσω του Home Menu. Μοιάζει να είναι bug του OS. Οπότε για να είστε σίγουροι, σε HDR η σωστή ρύθμιση της TV είναι πάντα Black level Low.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά όλα που είπαν τα παιδιά @D.Luffy @gtsoui και συμπληρώνω οτι για μένα δεν υπάρχει γυρισμός μετα απο warm 2 στην c9 ,παρόλο που στην αρχή μου φαινόταν ξένο και κάπως περίεργο.

Γενικά προτιμώ purist εικόνα με απενεργοποίηση των επιλογών dynamic contrast κτλ και επιλογη στο color auto ιδιως για πιο ρεαλιστικά παιχνίδια.Σε ποιο cartoonish γραφικά μπορεί να το αλλάξω και σε wide.Επίσης sharpness 0 και οχι 10 σύμφωνα με Vincentteoh στις Lg

Δεν το γυρνάω σε pc για chroma 4:4:4 γιατί κλειδώνουν τα πάντα με αποτέλεσμα να μην μπορώ να αλλάξω το color και νομίζω οτι το Ps5 δεν το υποστηρίζει έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Cariolanoc είπε
Εχει κανεις τα ακουστικα (3d pulse) να πει μια γνωμη;  Σκεφτομαι να τα παρω για το 3d audio τωρα που θα παιξω The Last of Us 2.

Τα έχω και τα δουλεύω συνέχεια. Για τα χρήματα τους έχουν καλό ήχο με πολύ ωραίο 3d sound στο ps5 μέσω (HRTF) της tempest engine. Ειδικά στα Returnal, Astrobot και Demon Souls, έπαθα πλάκα. Προφανώς υπαρχουν ανώτερα αλλά σε αλλο Price point. Οσον αφορά την άνεση και την ποιοτητα κατασκευής ειναι πολύ απλά, δεν έχουν κάποιες ρυθμίσεις για προσαρμογή και η ποιότητα κατασκευής είναι οκ χωρίς πολλά πολλά!  

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...