Προς το περιεχόμενο

Μηνυματα απο το 112


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω ενα xiaomi redmi note 4 και το miui 10 ή 11 δεν θυμαμαι. δεν ελαβα κανενα απο τα επειγοντα μηνυματα απο το 112.
Οταν παω στα μηνυματα ρυθμισεις ειδοποιησεις εκτακτης αναγκης  δεν ανοιγει τιποτα οσες φορες και αν πατησω. Πως το ξεκολαω;

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Δεν είσαι ο μόνος, εμένα μου ήρθε φαντάσου πριν 5 λεπτά, θα σου έρθει κάποια στιγμή. 

Τα χανω ολα. Εχουν κολλησει οι ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα δεν μου ήρθαν ούτε τη πρώτη φορά ούτε σήμερα... 

Πάω ρυθμίσεις, δεν μου έχει "περισσότερα" ή κάτι έκτακτης ανάγκης. 

Ούτε στα μηνύματα - Ρυθμίσεις έχει επιλογή για εκπομπή κυψέλης. 

 

Έχω xperia Xz1 compact σε Android 9

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Τα χανω ολα. Εχουν κολλησει οι ρυθμισεις.

Λάθος κατάλαβα, ίσως βοηθήσει μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, με την επαναφορά θα σου σβηστούν όλα. Οπότε κράτα back up). Αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Λάθος κατάλαβα, ίσως βοηθήσει μια επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, με την επαναφορά θα σου σβηστούν όλα. Οπότε κράτα back up). Αλλά δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να φταίει...

Δεν θα το κανω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε κινητά xiaomi που έτυχε να είναι δίπλα μου, ήρθε κανονικά ειδοποίηση-συναγερμός.

Ρίξε μια ματιά εδώ: 

https://www.civilprotection.gr/el/eidopoiiseis-ekpompis-kypselis-se-xiaomi

Αν δε το βρείς πες μου, και σε λιγάκι θα έχω πρόσβαση σε ενα xiaomi για να σου πω ακριβώς που να πάς :) 

Update

Για Xiaomi: Κατεβάζεις μπάρα, πηγαίνεις πανω δεξιά στο γρανάζι "Ρυθμίσεις" , πατας Αναζήτηση Ρυθμίσεων και γράψε: Ειδοποιήσεις (κάπου στα μισά της λέξης "ειδοπο",

θα δεις μια επιλογή: "Ειδοποιήσεις Έκτακτης Ανάγκης"

ενεργοποίησε όλες τις διαθέσιμες επιλογές: Show presidential alerts, Εμφανιση πολυ σοβαρων απειλων, εμφανιση σοβαρων απειλων, εμφανιση των ειδοποιήσεων AMBER alert.

Εκει που λεει ειδοποίηση κυψέλης προτείνω: κάθε 2 λεπτά , και δόνηση

Επίσης! πας στα μηνύματα: πανω δεξιά πατάς 3 τελίτσες --> Ρυθμίσεις --> Σύνθετες Ρυθμίσεις --> Ενεργοποίησε το "Μηνύματα υπηρεσίας"

Εάν τα έκανες με επιτυχία όλα αυτά, είσαι έτοιμος :) 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει πάνω ο φίλος θα είναι λογικά. Αν δεν το βρεις, πολύ απλά ανοίγεις τις ρυθμίσεις, και στο πάνω μέρος που έχει την αναζήτηση γράψε Έκτακτη και θα στο βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με Samsung Galaxy S7 δεν έχω λάβει καμία από τις ειδοποιήσεις του 112.
Βλέπω ότι πολλοί με Samsung κινητά έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Κάποιοι έχουν γράψει ότι στα Samsung πρέπει να ΜΗΝ είναι disabled η Messages εφαρμογη της Samsung (σε μένα δεν είναι Disabled).
Κάποιοι άλλοι, ότι πρέπει να την έχεις σαν default εφαρμογή μηνυματων, αλλά πολλοί άλλοι λένε ότι ελαβαν ειδοποιήσεις και με το Google Messages.

Προσωπικά έχω το Samsung Messages enabled, αλλά χρησιμοποιώ το Google Messages (ρυθμισμένη ως default) και δεν ελαβα τίποτα.
Στα σχόλια εδώ, φαίνεται ότι σε πολλούς - όπως και σε μένα, η ρύθμιση για Ειδοποιήσεις Έκτακτης Ανάγκης είναι ανενεργή και χωρίς τρόπο ενεργοποίησης. Και αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν βάλουμε default το Samsung Messages !

Εχει βρει κανείς λύση με αυτά σε Samsung κινητά ;
 

Screenshot_20200317-233607_Settings.jpg

Screenshot_20200317-233616_Settings.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zernex201 είπε

Σε κινητά xiaomi που έτυχε να είναι δίπλα μου, ήρθε κανονικά ειδοποίηση-συναγερμός.

Ρίξε μια ματιά εδώ: 

https://www.civilprotection.gr/el/eidopoiiseis-ekpompis-kypselis-se-xiaomi

Αν δε το βρείς πες μου, και σε λιγάκι θα έχω πρόσβαση σε ενα xiaomi για να σου πω ακριβώς που να πάς :) 

Update

Για Xiaomi: Κατεβάζεις μπάρα, πηγαίνεις πανω δεξιά στο γρανάζι "Ρυθμίσεις" , πατας Αναζήτηση Ρυθμίσεων και γράψε: Ειδοποιήσεις (κάπου στα μισά της λέξης "ειδοπο",

θα δεις μια επιλογή: "Ειδοποιήσεις Έκτακτης Ανάγκης"

ενεργοποίησε όλες τις διαθέσιμες επιλογές: Show presidential alerts, Εμφανιση πολυ σοβαρων απειλων, εμφανιση σοβαρων απειλων, εμφανιση των ειδοποιήσεων AMBER alert.

Εκει που λεει ειδοποίηση κυψέλης προτείνω: κάθε 2 λεπτά , και δόνηση

Επίσης! πας στα μηνύματα: πανω δεξιά πατάς 3 τελίτσες --> Ρυθμίσεις --> Σύνθετες Ρυθμίσεις --> Ενεργοποίησε το "Μηνύματα υπηρεσίας"

Εάν τα έκανες με επιτυχία όλα αυτά, είσαι έτοιμος :) 

Το πρωτο που εγραψες δεν το βγαζει καθολου. Παω στην αναζητηση γραφω Ειδοπ και εμφανιζει ολα τα αλλα εκτος απο αυτο.

Υπαρχει αυτο, αν παω απο τα μηνυματα, ρυθμισεις, το βρισκω, το παταω αλλα δεν ανοιγει. Ειναι κολημενο.

το Επισης που γραφεις, δεν εχει Συνθετες ρυθμισεις αλλα προσθετες ρυθμισεις.Μπαινω και δεν εχει κατι, κατι για MMS γραφει. 
ΜΙUI global 11 εχω

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δές εάν υπάρχει κάποια αναβάθμιση/ενημέρωση διαθέσιμη για να κάνεις. Αλλιώς πιθανόν να έχει φάει κάποιο κόλλημα το MIUI. Νομίζω ότι δεν έχει κάτι άλλο να κάνουμε πέρα απο αυτό. Λογικά αν κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα επανέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stark είπε

Κι εγώ με Samsung Galaxy S7 δεν έχω λάβει καμία από τις ειδοποιήσεις του 112.
Βλέπω ότι πολλοί με Samsung κινητά έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Κάποιοι έχουν γράψει ότι στα Samsung πρέπει να ΜΗΝ είναι disabled η Messages εφαρμογη της Samsung (σε μένα δεν είναι Disabled).
Κάποιοι άλλοι, ότι πρέπει να την έχεις σαν default εφαρμογή μηνυματων, αλλά πολλοί άλλοι λένε ότι ελαβαν ειδοποιήσεις και με το Google Messages.

Προσωπικά έχω το Samsung Messages enabled, αλλά χρησιμοποιώ το Google Messages (ρυθμισμένη ως default) και δεν ελαβα τίποτα.
Στα σχόλια εδώ, φαίνεται ότι σε πολλούς - όπως και σε μένα, η ρύθμιση για Ειδοποιήσεις Έκτακτης Ανάγκης είναι ανενεργή και χωρίς τρόπο ενεργοποίησης. Και αυτό συμβαίνει ακόμα κι αν βάλουμε default το Samsung Messages !

Εχει βρει κανείς λύση με αυτά σε Samsung κινητά ;
 

Screenshot_20200317-233607_Settings.jpg

Screenshot_20200317-233616_Settings.jpg

Eχω ακριβως το ιδιο προβλημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fogeo933 είπε

Eχω ακριβως το ιδιο προβλημα

Κάνε αυτό και μετά υπομονή να δούμε αν θα δεχτούμε το επόμενο alarm από το 112

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7989718#post7989718

Επεξ/σία από stark
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, zernex201 είπε

Δές εάν υπάρχει κάποια αναβάθμιση/ενημέρωση διαθέσιμη για να κάνεις. Αλλιώς πιθανόν να έχει φάει κάποιο κόλλημα το MIUI. Νομίζω ότι δεν έχει κάτι άλλο να κάνουμε πέρα απο αυτό. Λογικά αν κάνεις επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις θα επανέλθει.

Με registry δεν μπορω να ενεργοποιησω κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Με registry δεν μπορω να ενεργοποιησω κατι;

Μα αν είναι να μπλέξεις με το registry δεν είναι πιο εύκολο να κάνεις factory reset ? μέσα απο τις ρυθμίσεις, σε 5-7 λεπτά θα έχεις πεντακάθαρο το κινητό :) 

και θα δουλευει σιγουρα μετα (λογικά πάντα) και γλιτώνεις απο τυχόν σκουπίδια που έχει μεσα το κινητό.

Αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, κράτα και ένα backup κάπου με επαφές,σημειώσεις,sms,μηνύματα viber/whatsapp,φωτογραφίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...