Προς το περιεχόμενο

Στεγαστικό δάνειο για αγορά και ολική ανακαίνιση


echo2020

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει ρόλο τι λεφτά έχεις να δώσεις μπροστά

Κουμπάροι μου πήραν 50 χιλιάρικα με χαμηλότερο οικογενειακό εισόδημα (τότε), ΑΛΛΑ έβαλαν και ένα 50ρικο από τη τσέπη τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Παίζει ρόλο τι λεφτά έχεις να δώσεις μπροστά

Κουμπάροι μου πήραν 50 χιλιάρικα με χαμηλότερο οικογενειακό εισόδημα (τότε), ΑΛΛΑ έβαλαν και ένα 50ρικο από τη τσέπη τους

μου ειπε η τραπεζα στα πολυ γρηγορα οτι θα χρηματοδοτησουν το 80% δηλ θα βαλω το 20% εγω μπροστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Kapetanakos είπε

μου ειπε η τραπεζα στα πολυ γρηγορα οτι θα χρηματοδοτησουν το 80% δηλ θα βαλω το 20% εγω μπροστα.

E αν σου είπαν από τη τράπεζα ότι σου δίνουν εμάγς γιατί μας ρωτάς ; :P

To βασικό να ξέρεις είναι πόσο εκτιμάει το ακίνητο η τράπεζα

Αν εσύ βρεις ένα στα 70 χιλιάρικα που η τράπεζα το εκτιμήσει 80, θα σου δώσει το 80% που θα ζητήσεις

Αν βρείς κάποιο που το εκτιμάει 50, το πιθανότερο να μη σου δώσει 60 χιλιάρικα δάνειο

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kapetanakos είπε

δεν μου ειπαν οτι μου δινουν καναμε μια συζητηση στα γρηγορα οχι οτι εχει εγριθει κατι.

Πας βγάζεις μια προέγκριση στεγαστικού δανείου που διαρκεί κάνα τρίμηνο και σου λέει πιο είναι το μέγιστο ποσό που δικαιουσαι. Με αυτό αρχίζεις και ψάχνεις σπίτια μέσα στο μπάτζετ σου και ανάλογα το σπίτι και την εκτίμηση του από την τράπεζα βλέπεις και πόσα θα πάρεις .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, primeragt είπε

Πας βγάζεις μια προέγκριση στεγαστικού δανείου που διαρκεί κάνα τρίμηνο και σου λέει πιο είναι το μέγιστο ποσό που δικαιουσαι. Με αυτό αρχίζεις και ψάχνεις σπίτια μέσα στο μπάτζετ σου και ανάλογα το σπίτι και την εκτίμηση του από την τράπεζα βλέπεις και πόσα θα πάρεις .

Σε ευχαριστω παρα πολυ αδερφε , δεν το ηξερα οτι παει ετσι. σε ευχαριστω πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, primeragt είπε

Πας βγάζεις μια προέγκριση στεγαστικού δανείου που διαρκεί κάνα τρίμηνο και σου λέει πιο είναι το μέγιστο ποσό που δικαιουσαι. Με αυτό αρχίζεις και ψάχνεις σπίτια μέσα στο μπάτζετ σου και ανάλογα το σπίτι και την εκτίμηση του από την τράπεζα βλέπεις και πόσα θα πάρεις .

Άρα σου λένε π.χ. Μπορείς να πάρεις 80.000 δάνειο και τα 20.000 τα βάζεις εσύ για σπίτι αξίας 100.000 ? Σωστά έχω καταλάβει ; 

Αν δεν κάνω λάθος για την εκτίμηση της τράπεζας δεν θέλουν και ένα ποσό 500€ περίπου; Δηλαδή τους λες βρήκα αυτό το σπίτι και για να το ελέγξουν θέλουν μια στάνταρ τιμή στην πρώτη φάση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι, άλλες τράπεζες το πάνε Φιξ ποσό ανά ακίνητο άλλες περνάνε τον έλεγχο στο ποσό του δανείου στις δόσεις ανάλογα τη συνεννόηση. Αλλά γενικά δεν είναι ανάγκη να πας κάθε σπίτι που θα δεις αλλά μόνο αυτο που πραγματικά θες. Μια πρόχειρη εκτίμηση μπορείς να κάνεις και μέσω των πινάκων αξιών της περιοχής και της ηλικίας του ακινήτου. Αλλά σε κάθε περίπτωση η προέγκριση βγάζει το μέγιστο που μπορείς να πάρεις. Πχ 200000 , αν πας σπίτι των 240000 πχ μπορείς να το πάρεις όλο το ποσό, αν πας σπίτι των 100000 θα πάρεις 80000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να ξεφύγω από το ενοίκιο τώρα όσο είμαι νέος σχετικά. Δεν μπορώ να πετάω λεφτά άλλο έτσι για ένα σπίτι που δεν είναι δικό μου. Στη τελική θέλω να μείνει και κάτι στο παιδί μου. Δεν ξέρω αν έχω λάθος λογική ούτε έχω την λογική που έπαιξε κάποτε να πάρω ένα δάνειο 200000 ευρώ χωρίς αντεικιμενικα να μπορώ να το ξοφλισω λέω για max 60000 παλιό παλιό αλλά δεν θα πετω λεφτά πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Στις 26/10/2020 στις 10:31 ΜΜ, Kapetanakos είπε

Το θέμα είναι να ξεφύγω από το ενοίκιο τώρα όσο είμαι νέος σχετικά. Δεν μπορώ να πετάω λεφτά άλλο έτσι για ένα σπίτι που δεν είναι δικό μου. Στη τελική θέλω να μείνει και κάτι στο παιδί μου. Δεν ξέρω αν έχω λάθος λογική ούτε έχω την λογική που έπαιξε κάποτε να πάρω ένα δάνειο 200000 ευρώ χωρίς αντεικιμενικα να μπορώ να το ξοφλισω λέω για max 60000 παλιό παλιό αλλά δεν θα πετω λεφτά πλέον. 

Θα σου πω εγώ μια και είμαι στην ίδια ακριβώς φάση. Για αρχή πολύ καλά το σκέφτηκες, τα λεφτά του ενοικίου είναι τσάμπα λεφτά, με το δάνειο μπορείς να κανονίσεις μια αντίστοιχη δόση και στο τέλος σου μένει και το σπίτι... Τώρα για το δάνειο θα σου πω τι έκανα εγώ με συγκεκριμένη τράπεζα: κάνεις αίτηση για προέγκριση ζητώντας κάποιο συγκεκριμένο ποσό (μπορείς πριν κάνεις την αίτηση να μπεις στο σάιτ της τράπεζας και να δεις βασει εισοδήματος μέχρι τι ποσό δικαιούσαι). Βγαίνει η προέγκριση, βρίσκεις/έχεις βρει διαμέρισμα. Η τράπεζα σου ζητάει και στέλνεις διάφορα χαρτιά, κάτοψη κλπ. Μετά στέλνει μηχανικό να κάνει εκτίμηση και βάζει δικηγόρο να κοιτάξει τα βάρη (καλό είναι να βάλεις κι εσύ δικούς σου, ξεχωριστά). Αφού κάνει εκτίμηση ο μηχανικός, βγάζει και την εμπορική αξία του ακινήτου από την οποία εσύ θα πάρεις το 75%. Δηλαδή αν το σπίτι πωλείται 70.000 και η τράπεζα το εκτιμήσει για 80.000 θα πάρεις 60.000 και θα πρέπει να καλύψεις τη διαφορά. Αν στο εκτιμήσει για λιγότερα, θα πρέπει εσύ να βάλεις περισσότερα κ.ο.κ. Μετά οριστικοποιείς τις λεπτομέρειες (ποσό δόσης, χρόνος δανείου), πάει για την τελική έγκριση και μετά είσαι έτοιμος για συμβόλαια! 

Εγώ έχω φάει πακέτο με το θέμα της ανακαίνισης γιατί θέλω να αλλάξω κουζίνα και μπάνιο και να βάλω PVC πάτωμα αλλά δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να κάνω την κάθε εργασία μεμονωμένα (υδραυλικό, κουζινά, ηλεκτρολόγο κλπ) ή να απευθυνθώ σε εταιρεία που κάνει ανακαινίσεις... Διότι παίζει λίγο πίεση χρόνου, τώρα μένω στο ενοίκιο και όταν θα αρχίσει να τρέχει το δάνειο δε θα μπορώ να τα πληρώνω και τα 2 ταυτόχρονα... Οπότε έχω τους 2 μήνες της εγγύησης για να κάνω τις εργασίες αυτές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ξεθάψω λίγο το θέμα γιατί θα σκάσω.

Πήρα την προέγκριση στεγαστικου δανείου εδώ και καιρό,  από την Πειραιώς, στην οποία τηρούνται όλες οι μισθοδοσίες της οικογένειας και φυσικά πληρούμε κατά πολύ το κριτήριο του εισοδήματος, για ένα ακίνητο (μαζί με αγροτεμάχιο) που είναι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ (παρά έναν δρόμο...),  αλλά εντός πολεοδομικού..κάτι (δεν θυμάμαι την λέξη).

Πέρασε από τεχνικό έλεγχο τράπεζας και φυσικά είναι καθ' όλα νόμιμο κλπ κλπ. Πρόκεται για σπίτι κανονικό, ανακαινισμένο, οροφοδιαμέρισμα με υπόγειο-αποθήκη περίπου στα ίδια τετραγωνικά συνοδευόμενο από περίπου 1500τμ αγροτεμάχιο. 

Το δάνειο αφορά μόνο αγορά. ΟΧΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ-ΑΝΕΓΕΡΣΗ κλπ

 

Η τράπεζα ΟΥΔΕΠΟΤΕ μου ζήτησε προφορικώς Ή γραπτώς να αναφέρω ότι το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου.

Εκτός φυσικά από τα γνωστά έγγραφα περι πιστοληπτικής μου ικάνοτητας κλπ , το μόνο που ζήτησε από το ακίνητο ήταν η διεύθυνση και φυσικά το εκτιμώμενο κόστος αγοράς.

Στη συνέχεια προσκόμισα όλα τα έγγραφα ώστε να γίνει ο τεχνικός έλεγχος του ακινήτου. [Τον οποίο ευτυχώς λόγω συγκεκριμένης σύμβασης δεν πλήρωσα (ούτε και τον νομικό που έπεται)].

Επειδή υπάρχει πίεση χρόνου τόσο και δική μου αλλά και του πωλητή, σε συνομιλία μου λοιπόν χθες με τον μηχανικό της τράπεζας, ο οποίος έκανε τον έλεγχο-εκτίμηση-αυτοψία, , μου είπε  ότι το ακίνητο είναι τεχνικά  οκ, δεν προκύπτει κανένα θέμα νομιμότητας, υποθήκης, προσημείωσης στην πολεοδομία κλπ.

Οπότε  τώρα.... τα αρμόδιο τμήμα της τράπεζας θα αποφασίσει για την τελική έγκριση, επειδή το ακίνητο  είναι ....εκτός σχεδίου:huh:

Δυστυχώς, ουδέποτε όπως προανέφερα η τράπεζα με "φρέναρε" ή μου έθεσε ως όρο την μη δανειοδότηση ακινήτων που είναι εκτός σχεδίου, με αποτέλεσμα να έχω δώσει ήδη προκαταβολή μέσω του μεσιτικού. 

Από ανάλογες περιπτωσεις του φιλικού και συγγενικού μου περιβάλλοντος, γνωρίζω επίσης ότι δεν έχει απορριφθεί στεγαστικό λόγω αγοράς ΕΤΟΙΜΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ οικίας, σε εκτός σχεδίου περιοχή. Και αναφέρομαι σε περιπτωσεις ακινήτων στην μέση του πουθενά, αρκετά εκτός πόλεως, δηλαδή.

Όπως βλέπετε στην φώτο δεν μιλάμε για δασικές, προστατευόμενες περιοχές κλπ....Το ακίνητο είναι δίπλα στον κεντρικό δρόμο και δεξιά από αυτόν με κίτρινο χρώμα η περιοχή είναι εντός σχεδίου (Λάρισα). Το κόκκινο βέλος ειναι το ακίνητο. 

Υπάρχει περίπτωση να απορριφθεί το δάνειο; Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα όσο αναμένω.

Να αναφέρω μάλιστα το εξής περίεργο. Ο υπάλληλος, την προηγούμενη Παρασκευή, πριν καν γίνει δηλαδή ο τεχνικός έλεγχος, μου ζήτησε να του καταθέσω και το...συμβόλαιο, αν είναι έτοιμο, ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η διαδικασία της έγκρισης. Δηλαδή, περίμενε να έχω πληρώσει φόρο, αμοιβές συμβολαιογράφου, υποθηκοφυλακείο κλπ κλπ, χωρίς καν να έχει υπόψη του ότι το δάνειο ενδέχεται να απορριφθεί μετά από τεχνικό έλεγχο;;;

Ή απλά ο μηχανικός μας "φιτίλιασε" χωρίς λόγο;

Screenshot 2023-05-04 214922.jpg

Επεξ/σία από DarkNGrimm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά τι έγινε DarkNGrimm? Γιατί είμαι κι εγω στην ίδια φάση και έχω αγχωθει 

Στις 4/5/2023 στις 10:25 ΜΜ, DarkNGrimm είπε

Θα ξεθάψω λίγο το θέμα γιατί θα σκάσω.

Πήρα την προέγκριση στεγαστικου δανείου εδώ και καιρό,  από την Πειραιώς, στην οποία τηρούνται όλες οι μισθοδοσίες της οικογένειας και φυσικά πληρούμε κατά πολύ το κριτήριο του εισοδήματος, για ένα ακίνητο (μαζί με αγροτεμάχιο) που είναι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ (παρά έναν δρόμο...),  αλλά εντός πολεοδομικού..κάτι (δεν θυμάμαι την λέξη).

Πέρασε από τεχνικό έλεγχο τράπεζας και φυσικά είναι καθ' όλα νόμιμο κλπ κλπ. Πρόκεται για σπίτι κανονικό, ανακαινισμένο, οροφοδιαμέρισμα με υπόγειο-αποθήκη περίπου στα ίδια τετραγωνικά συνοδευόμενο από περίπου 1500τμ αγροτεμάχιο. 

Το δάνειο αφορά μόνο αγορά. ΟΧΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ-ΑΝΕΓΕΡΣΗ κλπ

 

Η τράπεζα ΟΥΔΕΠΟΤΕ μου ζήτησε προφορικώς Ή γραπτώς να αναφέρω ότι το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου.

Εκτός φυσικά από τα γνωστά έγγραφα περι πιστοληπτικής μου ικάνοτητας κλπ , το μόνο που ζήτησε από το ακίνητο ήταν η διεύθυνση και φυσικά το εκτιμώμενο κόστος αγοράς.

Στη συνέχεια προσκόμισα όλα τα έγγραφα ώστε να γίνει ο τεχνικός έλεγχος του ακινήτου. [Τον οποίο ευτυχώς λόγω συγκεκριμένης σύμβασης δεν πλήρωσα (ούτε και τον νομικό που έπεται)].

Επειδή υπάρχει πίεση χρόνου τόσο και δική μου αλλά και του πωλητή, σε συνομιλία μου λοιπόν χθες με τον μηχανικό της τράπεζας, ο οποίος έκανε τον έλεγχο-εκτίμηση-αυτοψία, , μου είπε  ότι το ακίνητο είναι τεχνικά  οκ, δεν προκύπτει κανένα θέμα νομιμότητας, υποθήκης, προσημείωσης στην πολεοδομία κλπ.

Οπότε  τώρα.... τα αρμόδιο τμήμα της τράπεζας θα αποφασίσει για την τελική έγκριση, επειδή το ακίνητο  είναι ....εκτός σχεδίου:huh:

Δυστυχώς, ουδέποτε όπως προανέφερα η τράπεζα με "φρέναρε" ή μου έθεσε ως όρο την μη δανειοδότηση ακινήτων που είναι εκτός σχεδίου, με αποτέλεσμα να έχω δώσει ήδη προκαταβολή μέσω του μεσιτικού. 

Από ανάλογες περιπτωσεις του φιλικού και συγγενικού μου περιβάλλοντος, γνωρίζω επίσης ότι δεν έχει απορριφθεί στεγαστικό λόγω αγοράς ΕΤΟΙΜΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ οικίας, σε εκτός σχεδίου περιοχή. Και αναφέρομαι σε περιπτωσεις ακινήτων στην μέση του πουθενά, αρκετά εκτός πόλεως, δηλαδή.

Όπως βλέπετε στην φώτο δεν μιλάμε για δασικές, προστατευόμενες περιοχές κλπ....Το ακίνητο είναι δίπλα στον κεντρικό δρόμο και δεξιά από αυτόν με κίτρινο χρώμα η περιοχή είναι εντός σχεδίου (Λάρισα). Το κόκκινο βέλος ειναι το ακίνητο. 

Υπάρχει περίπτωση να απορριφθεί το δάνειο; Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα όσο αναμένω.

Να αναφέρω μάλιστα το εξής περίεργο. Ο υπάλληλος, την προηγούμενη Παρασκευή, πριν καν γίνει δηλαδή ο τεχνικός έλεγχος, μου ζήτησε να του καταθέσω και το...συμβόλαιο, αν είναι έτοιμο, ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η διαδικασία της έγκρισης. Δηλαδή, περίμενε να έχω πληρώσει φόρο, αμοιβές συμβολαιογράφου, υποθηκοφυλακείο κλπ κλπ, χωρίς καν να έχει υπόψη του ότι το δάνειο ενδέχεται να απορριφθεί μετά από τεχνικό έλεγχο;;;

Ή απλά ο μηχανικός μας "φιτίλιασε" χωρίς λόγο;

Screenshot 2023-05-04 214922.jpg

Τελικά τι έγινε DarkNGrimm? Γιατί είμαι κι εγω στην ίδια φάση και έχω αγχωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 4/5/2023 στις 10:25 ΜΜ, DarkNGrimm είπε

Θα ξεθάψω λίγο το θέμα γιατί θα σκάσω.

Πήρα την προέγκριση στεγαστικου δανείου εδώ και καιρό,  από την Πειραιώς, στην οποία τηρούνται όλες οι μισθοδοσίες της οικογένειας και φυσικά πληρούμε κατά πολύ το κριτήριο του εισοδήματος, για ένα ακίνητο (μαζί με αγροτεμάχιο) που είναι ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ (παρά έναν δρόμο...),  αλλά εντός πολεοδομικού..κάτι (δεν θυμάμαι την λέξη).

Πέρασε από τεχνικό έλεγχο τράπεζας και φυσικά είναι καθ' όλα νόμιμο κλπ κλπ. Πρόκεται για σπίτι κανονικό, ανακαινισμένο, οροφοδιαμέρισμα με υπόγειο-αποθήκη περίπου στα ίδια τετραγωνικά συνοδευόμενο από περίπου 1500τμ αγροτεμάχιο. 

Το δάνειο αφορά μόνο αγορά. ΟΧΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ-ΑΝΕΓΕΡΣΗ κλπ

 

Η τράπεζα ΟΥΔΕΠΟΤΕ μου ζήτησε προφορικώς Ή γραπτώς να αναφέρω ότι το ακίνητο είναι εκτός σχεδίου.

Εκτός φυσικά από τα γνωστά έγγραφα περι πιστοληπτικής μου ικάνοτητας κλπ , το μόνο που ζήτησε από το ακίνητο ήταν η διεύθυνση και φυσικά το εκτιμώμενο κόστος αγοράς.

Στη συνέχεια προσκόμισα όλα τα έγγραφα ώστε να γίνει ο τεχνικός έλεγχος του ακινήτου. [Τον οποίο ευτυχώς λόγω συγκεκριμένης σύμβασης δεν πλήρωσα (ούτε και τον νομικό που έπεται)].

Επειδή υπάρχει πίεση χρόνου τόσο και δική μου αλλά και του πωλητή, σε συνομιλία μου λοιπόν χθες με τον μηχανικό της τράπεζας, ο οποίος έκανε τον έλεγχο-εκτίμηση-αυτοψία, , μου είπε  ότι το ακίνητο είναι τεχνικά  οκ, δεν προκύπτει κανένα θέμα νομιμότητας, υποθήκης, προσημείωσης στην πολεοδομία κλπ.

Οπότε  τώρα.... τα αρμόδιο τμήμα της τράπεζας θα αποφασίσει για την τελική έγκριση, επειδή το ακίνητο  είναι ....εκτός σχεδίου:huh:

Δυστυχώς, ουδέποτε όπως προανέφερα η τράπεζα με "φρέναρε" ή μου έθεσε ως όρο την μη δανειοδότηση ακινήτων που είναι εκτός σχεδίου, με αποτέλεσμα να έχω δώσει ήδη προκαταβολή μέσω του μεσιτικού. 

Από ανάλογες περιπτωσεις του φιλικού και συγγενικού μου περιβάλλοντος, γνωρίζω επίσης ότι δεν έχει απορριφθεί στεγαστικό λόγω αγοράς ΕΤΟΙΜΗΣ ΝΟΜΙΜΗΣ οικίας, σε εκτός σχεδίου περιοχή. Και αναφέρομαι σε περιπτωσεις ακινήτων στην μέση του πουθενά, αρκετά εκτός πόλεως, δηλαδή.

Όπως βλέπετε στην φώτο δεν μιλάμε για δασικές, προστατευόμενες περιοχές κλπ....Το ακίνητο είναι δίπλα στον κεντρικό δρόμο και δεξιά από αυτόν με κίτρινο χρώμα η περιοχή είναι εντός σχεδίου (Λάρισα). Το κόκκινο βέλος ειναι το ακίνητο. 

Υπάρχει περίπτωση να απορριφθεί το δάνειο; Κάθομαι σε αναμένα κάρβουνα όσο αναμένω.

Να αναφέρω μάλιστα το εξής περίεργο. Ο υπάλληλος, την προηγούμενη Παρασκευή, πριν καν γίνει δηλαδή ο τεχνικός έλεγχος, μου ζήτησε να του καταθέσω και το...συμβόλαιο, αν είναι έτοιμο, ώστε να προχωρήσει πιο γρήγορα η διαδικασία της έγκρισης. Δηλαδή, περίμενε να έχω πληρώσει φόρο, αμοιβές συμβολαιογράφου, υποθηκοφυλακείο κλπ κλπ, χωρίς καν να έχει υπόψη του ότι το δάνειο ενδέχεται να απορριφθεί μετά από τεχνικό έλεγχο;;;

Ή απλά ο μηχανικός μας "φιτίλιασε" χωρίς λόγο;

Screenshot 2023-05-04 214922.jpg

Για πες τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πούλο απο Πειραιώς. Το κοστολογεί κατα πολύ χαμηλότερα (γύρω στο 40% της εμπορικής τιμής). Δεν το προσημειώνει για μεγαλύτερο ποσο δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζει κάποιος που προχώρησε πρόσφατα σε αγορά μέσω στεγαστικού δανείου ποιος είναι ο μέσος χρόνος ολοκλήρωσης νομικού και τεχνικού ελέγχου από τις τράπεζες. (Ειδικότερα Eurobank σε υποθηκοφυλακείο Ανατολικής Αττικής). Τους περιμένω κοντά 1 μήνα

Δεν μπορώ να προχωρήσω σε αρραβώνα ακόμα κι αν μου βεβαιώσουν δικοί μου μηχανικός και δικηγόρος ότι είναι ok το ακίνητο καθώς δε θα είμαι βέβαιος για το ποσό που θα το εκτιμήσει η τράπεζα.

Κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα μήπως εμφανιστεί καμιά βαλίτσα με μετρητά και το χάσω

 

Επεξ/σία από Aristos_Kapnias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...