Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, Dellapple είπε

Γιατί ασχολείστε... Κονσολακιδες με τα Specs.. πραγματικά... Για να χαμε να λέγαμε ...μάλλον... Κλασικός Έλληνας... Κάντο εσύ καλύτερο Αν μπορείς ...!!!!

Μήπως γιατί θα παίζουμε στις 55αρες TV 4k/60fps ultra? Λέω γω τωρα....

Εσύ μάλλον θα έχεις μείνει σε καμία 32αρα με 1360x720p για να μην σε ενδιαφέρουν τα specs. 😜

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Η νιτεντο θα μαζέψει τα ψίχουλα και τους εναλλακτικούς πελάτες. Μια ευθεία κόντρα δεν θα της πήγαινε σε καλό.

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να βγάλει switch pro και να είναι pro με τα όλα του....

έχει αρκετό κόσμο ήδη για να μιλάμε για εναλλακτικούς και σίγουρα περισσότερο από την ms

απλά ένα switch pro δεν είναι και τόσο απλό να γίνει ως φορητό ούτε καν, αλλά αν βγάλει σταθερό αλλάζει πολύ η φάση  και γίνεται πολύ περίπλοκο

 

ίσως στα επόμενα χρόνια βγει φορητο soc να μπορεί να σταθεί κάπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

όπως έλεγα κάποτε σε σχέση με ένα μέτριο/μέσο pc (με 1060/580) οι νέες κονσόλες θα είναι ΠΟΛΥ πιο δυνατές  και η τιμή χώμα 

 

οπότε καμιά αναβάθμιση στο pc για μένα για μερικά χρόνια , θα επικεντρωθώ στο ps5 που έχω ήδη και τη βιβλιοθηκή μου από το 4 

 

εκτιμώ ότι το xbox είναι ίσως πιο δυνατό μηχάνημα αλλά με τίτλους που ΘΑ βγουν κάποτε και δεν ξέρουμε ποιοι είναι και πώς θα είναι δεν πείθομαι, προτιμώ τη σιγουριά του οικοσυστήματος της σονυ και προτιμώ το μοντέλο που έχει με τις συχνές και καλές εκπτώσεις όπου οι τίτλοι μου ανήκουν και δεν τους νοικιάζω και πιστεύω ότι αυτό θα συνεχίσει να συμφέρει και την τσέπη πολλών 3rd party devs για τους πανάκριβους ΑΑΑ τίτλους τους

 

η sony σε αυτή τη γενιά δεν χρειάζεται να κάνει κάτι φοβερό ή καινοτόμο, απλά να μην κάνει καμιά χοντρή βλακεία και θα κάνει χαλαρή βόλτα τον ανταγωνισμό

 

η ms μόνο αν παρουσιάσει σοβαρή βιβλιοθήκη το σώζει (ή αν είχε windows ισως έστω και μόνο με εφαρμογές του store της, όχι να μπορεί να εγκατασταθεί steam) θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά, όλα τα υπόλοιπα που κάνει με specs και υπηρεσίες είναι αδιάφορα

 

η nintendo αναρωτιέμαι που θα σταθεί κόντρα σε όλα αυτά και ειδικά αν πλέον γίνει πολύ πιο δύσκολο να φέρνει ports στο σύστημά της 

Jim Ryan εσυ???

Επεξ/σία από Saloufas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Jim Ryan εσυ???

που έχω ήδη ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ 

 

έλα τώρα που θες και άψογο συντακτικό σε φόρουμ

18 λεπτά πριν, billeiros είπε

Ta joycon του switch ειδικά είναι για το ανάθεμα.δυο φορές χάλασε το αριστερό.την πρώτη το φτιάξε η nintendo .τη δεύτερη μόνος μου.επισης το δεξί αναγκάστηκα να το αντικαταστήσω με καινούριο.τραγικο.στα  one  και ps4 δεν είχα πρόβλημα.αν εξαιρέσεις τον κεραυνό που μου κάψε το πρώτο one μαζί με τηλεόραση κ dock από switch.ο κεραυνός πέρασε μέσω της κεραίας κ από κει στην τηλεόραση κ οτ,τι βρήκε συνδεδεμένο μέσω hdmi τα κάψε...γέροι να μαστε..

εγώ για κάτι τέτοια έχω δώσει όσο πιο πολλά μπορούσα σε πολύμπριζο και έχω ένα τσιμεντόλιθο apc 

έχω επάνω pc, monitor, ps4 , switch , τηλεόραση, router όχι παρόχου, 5.1 ηχεία (και πολυμηχάνημα, άσχετο αλλά κάνει λεφτά κι αυτό) 

αν κάτι πάει στραβά από κεραυνό τον ήπια , οπότε έσκασα το 40αρι να είμαι όσο πιο ήσυχος μπορώ και να μην κλαίω χιλιάρικα 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

που έχω ήδη ΚΑΙ ΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΜΟΥ 

έλα τώρα που θες και άψογο συντακτικό σε φόρουμ

εγώ για κάτι τέτοια έχω δώσει όσο πιο πολλά μπορούσα σε πολύμπριζο και έχω ένα τσιμεντόλιθο apc 

έχω επάνω pc, monitor, ps4 , switch , τηλεόραση, router όχι παρόχου, 5.1 ηχεία (και πολυμηχάνημα, άσχετο αλλά κάνει λεφτά κι αυτό) 

αν κάτι πάει στραβά από κεραυνό τον ήπια , οπότε έσκασα το 40αρι να είμαι όσο πιο ήσυχος μπορώ και να μην κλαίω χιλιάρικα 

Πολυπριζο ασφάλειας έχω.απλα δεν είχα συνδέσει και την κεραία πάνω.απο κει έπαθα τη ζημιά.δεν πειράζει.πηραμε 4κ τηλεοραση και τα αντικατέστησα/επιδιόρθωσα τα χαλασμένα.

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ELMastas είπε

 

spacer.png

 

 Μακάρι πάντος να είναι αρκετά φτηνότερο και να βγάλει και νέα καλά παιχνίδια,η δύναμη είναι πάντα ατού αλλά όχι το πάν όπως έχει δείξει η ιστορία όμως τώρα που υπάρχει μετάβαση σε απαιτήσεις για 4Κ σε 60+Fps  και με το Ray tracing ίσως η δύναμη παίξει σημαντικότερο ρόλο.

Πάντος αυτό που το συγκρίνουν συνέχεια με το προηγούμενο και που μιλάγανε επι 25 λεπτά για γνωστά επί χρόνια πράγματα δηλ για την διαφορά του SSD απο τον απλό HD είναι αρκετά κάπως και για νά χουμε να λέμε... 😸

 

 

ε αφου εκανε τσιγκουνιες η sony και η Microsoft τη ξεβαρακωσε σε ιπποδύναμη, δεν ειχαν τι να δειξουν οπότε αφιερωσαν κανα μισαωρο στο τι ειναι ο ssd! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει θέλει η Sony να κρατήσει την κονσόλα σε χαμηλή τιμή μην  μου λέει όμως προτιμάει να έχει λιγότερα , 36 units με μεγαλύτερο χρονισμό, κάτι που θα ανεβάσει την θερμοκρασία ( ρίξαμε όμως τον χρονισμό στον επεξεργαστή) αντί 52 που έχει το xbox με χαμηλό χρονισμό. 

Δεν με νοιάζουν τόσο τα specs αλλά θέλω η κονσόλα να βγάζει 4k 60fps και τουλάχιστον high settings . 

Στα υπόλοιπα είχε αρκετά customize πραγματακια που περιμένουν πώς και πώς να τα δω σε εφαρμογή.

Επεξ/σία από alelo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, alelo είπε

Εντάξει θέλει η Sony να κρατήσει την κονσόλα σε χαμηλή τιμή μην  μου λέει όμως προτιμάει να έχει λιγότερα , 36 units με μεγαλύτερο χρονισμό, κάτι που θα ανεβάσει την θερμοκρασία ( ρίξαμε όμως τον χρονισμό στον επεξεργαστή) αντί 52 που έχει το xbox με χαμηλό χρονισμό. 

Δεν με νοιάζουν τόσο τα specs αλλά θέλω η κονσόλα να βγάζει 4k 60fps και τουλάχιστον high settings . 

Στα υπόλοιπα είχε αρκετά customize πραγματακια που περιμένουν πώς και πώς να τα δω σε εφαρμογή.

Εγώ θυμάμαι οταν είχε βγει το ps4 που είχε 0.5 tflops διαφορά με το one ολοι μας επρηζαν για το σούπερ hardware του. Βέβαια τότε έβγαζε κάτι the order και killzone για exclusives. Τώρα ξαφνικά όλοι αδιαφορούν για specs

Επεξ/σία από Pankar94
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα είμαστε οπόυ το brand του playstation είναι παντοδυναμο.εννοειται πως θα πουλήσει περισσότερο.ειδικα απο τη στιγμή που θα ναι έστω και 30-50 ευρώ φθηνότερο (λέω εγώ τώρα).ο άλλος θα πει και playstation και φθηνότερο.αυτο θα πάρω.απο κει και πέρα εγώ προσωπικά αδιαφορώ για το αν θα σημειώσει μεγαλύτερες πωλήσεις μια κονσόλα έναντι της άλλης.αρκει να ευχαριστηθω εγώ τη συσκευη.διαλεξτε ο,τι σας βολεύει περισσότερο και επιλέξτε.ετσι κι αλλιώς η επιλογή μιας εκ των δύο δεν ενέχει ρίσκο του στυλ όπως όταν το dreamcast η το saturn σταμάτησαν να κυκλοφορουν.μια χαρά θα βγάλουν όλη την επόμενη γενιά και θα τις χαρούμε.εγω αν μπορέσω θα πάρω κ τις δύο κάποια στιγμή σαν κονσόλας από τα γενοφασκια μου.χαίρομαι δε ιδιαιτερως από την απόψη ότι θα δούμε πιο καλά γραφικά στα πισι και θα αξιοποιηθεί η ti μου μέχρι να βγει η νέα γενιά...

Τα αρκετά περισσότερα cus του one πάντως θα έχουν αισθητή διαφορά φρονω σε raw power.επισης τα 10 tflop του ps5 βγαινουν από τον μεγαλύτερο χρονισμό τους .ειδάλλως θα ήταν μεγαλύτερη η διαφορά ονομαστικα.πλην ομως πιστεύω πως το ps5 θα παίξει μπαλιτσα μέσω checkerborad κατά περιπτώσεις κ θα χει δυναμική ανάλυση οπότε δε θα γίνει αντιληπτη η óποια διαφορα στον gamer

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, jacksfr said:

Ξαναδες το βίντεο αν νομίζεις οτι έχεις παρόμοιο ssd στο pc σου

Θα έχουμε την δυνατότητα για αγορά πριν βγει το PS5 πάντως. 😛

https://www.anandtech.com/show/15418/ces-2020-adata-preparing-three-pcie-40-consumer-ssds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Pankar94 είπε

Εγώ θυμάμαι οταν είχε βγει το ps4 που είχε 0.5 tflops διαφορά με το one ολοι μας επρηζαν για το σούπερ hardware του. Βέβαια τότε έβγαζε κάτι the order και killzone για exclusives. Τώρα ξαφνικά όλοι αδιαφορούν για specs

 

55 λεπτά πριν, Pankar94 είπε

Εγώ θυμάμαι οταν είχε βγει το ps4 που είχε 0.5 tflops διαφορά με το one ολοι μας επρηζαν για το σούπερ hardware του. Βέβαια τότε έβγαζε κάτι the order και killzone για exclusives. Τώρα ξαφνικά όλοι αδιαφορούν για specs

Τα specs τα βλέπεις αναλογικά πάντα 1,31(xbox one) με 1,84 (ps4) που ειχαν οι προηγούμενες κονσόλες ηταν 40% διαφορά σε δύναμη. Τώρα έχουν 18% διαφορά, μένει να δούμε βέβαια κατά πόσο θα μπορεί να κρατήσει σταθερή αυτή την απόδοση το PS5. Στο βίντεο πάντως είπε πως δεν επηρεάζεται από εξωτερικές θερμοκρασίες και αν χρειαστεί σε κάποιο παιχνίδι να ρίξει την ταχύτητα θα είναι 2 με 3%

Επεξ/σία από jacksfr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...