Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Θα παίζετε 8K στα 120 fps ... έτσι δεν λέγατε ;;;;

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, SaiNT_84 είπε

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Θα παίζετε 8K στα 120 fps ... έτσι δεν λέγατε ;;;;

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εσύ παίζεις τώρα?

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jacksfr είπε

Τα specs τα βλέπεις αναλογικά πάντα 1,31(xbox one) με 1,84 (ps4) που ειχαν οι προηγούμενες κονσόλες ηταν 40% διαφορά σε δύναμη. Τώρα έχουν 18% διαφορά, μένει να δούμε βέβαια κατά πόσο θα μπορεί να κρατήσει σταθερή αυτή την απόδοση το PS5. Στο βίντεο πάντως είπε πως δεν επηρεάζεται από εξωτερικές θερμοκρασίες και αν χρειαστεί σε κάποιο παιχνίδι να ρίξει την ταχύτητα θα είναι 2 με 3%

18% εφόσον κρατάει τα ρολόγια στα 2.230MHz το soc, λιγάκι δύσκολο, άρα αν υπολογίσεις τα 9.2TF που φαίνονται πιο λογικά η διαφορά πάει στο 32%.

12.15 is a 32.065217391304% increase of 9.2

Τα 9.2TF βγαίνουν με την συχνότητα κοντά στα 2000Mhz με 36CU.

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saloufas είπε

18% εφόσον κρατάει τα ρολόγια στα 2.230MHz το soc, λιγάκι δύσκολο, άρα αν υπολογίσεις τα 9.2TF που φαίνονται πιο λογικά η διαφορά πάει στα 32%.

12.15 is a 32.065217391304% increase of 9.2

Αυτό ακριβώς γράφω, απλά οι μέχρι τώρα πληροφορίες λένε ότι αν θα ρίχνει την ταχύτητα τις κάρτας θα είναι σε πολύ μικρό ποσοστό κατω από 5%. Πολύ νωρίς για συμπεράσματα όμως.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jacksfr είπε

Αυτό ακριβώς γράφω, απλά οι μέχρι τώρα πληροφορίες λένε ότι αν θα ρίχνει την ταχύτητα τις κάρτας θα είναι σε πολύ μικρό ποσοστό κατω από 5%. Πολύ νωρίς για συμπεράσματα όμως.. 

Aν όμως κλοκαρει κ η ms το one πάλι θα ξεφυγει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω τώρα τι έκανε η ms και γιατί σήμερα ηταν μια πανωλεθρία για τη sony σε θέμα marketing . Η μια έδωσε κονσόλα σε κομματάκια παζλ σε  youtubers , αυτοί αρχίσανε τα βιντεάκια και δώστου ray tracing με minecraft και δώστου πόσο δυνατό είναι ...και από την αλλη έχεις μια sony που βγάζει μια παρουσίαση για devs αλλά τη δίνει στο κοινό και ξέρει ότι θα την δούν όλοι .Και το μόνο που έχει να αντιπαρατάξει είναι είναι custom controller για ssd που δεν λέω καλό (φανταστικό φαίνεται ) αλλά όταν φτάνει στα νούμερα που έχουν σημασία εκεί τα μπουρδουκλώνει ψιθυρίζει και δεν λέει τίποτα ουσιαστικό. Για την ψυξη βέβαια ούτε λόγος απλά αναφέρει ότι ξέρει το ps4  έκανε σαν ελικόπτερο. ...Αν ήμουν ms σήμερα την επόμενη βδομάδα θα έβγαζα "καταλάθος" leaks με φωτογραφίες από υπο ανάπτυξη παιχνίδια με τσίτα τα γραφικά, και θα πετούσα και φήμες για τιμή προσιτή. Ολέθριο λάθος αυτό της sony  και περιμένουμε το damage control.

 

Επίσης μου κάνει μεγάλη εντύπωση που αναφέρει οτι έχει 52 cu με 56 cu  σε παρένθεση, 4 δηλαδή απενεργοποιημένες . Και κάθεσαι και σκέφτεσαι λες τα παιδάκια όταν χρειαστεί να τις ρίξουν και αυτές στην μάχη;

Επεξ/σία από lightday
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, YoungHOV είπε

Η φάση που ο κοσμάκης μιλάει για specs... ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΟΚΟΝΣΟΛΑ. 

Φιλικά υπενθυμίζω πως το PS2 ήταν πιο αδύναμο και από το GameCube. Μαντέψτε ποιο έχει όμως την καλύτερη συλλογή τίτλων. 

 

Αλλάζουν οι καιροί ... Αλλάζουν οι άνθρωποι ... Η Ελλάδα από βαλκανια έχει γίνει πια Ευρώπη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xenos.p είπε

Λιγότερος αποθηκευτικός χώρος, πιο αργή cpu και μάλλον λιγότερο αποδοτική gpu, πιο αργή μνήμη.. ένα 100αρικο κάτω είναι καλά ..

μήπως είσαι μικρός και δεν έζησες τι κόντρα saturn και playstation1 , το μηχάνημα τις Sega ήτανε πολύ πιο δυνατό από θέμα hardware , αλλα τελικά η Sony με σωστό marketing και ευκολότερο προγραμματισμό παιχνιδιών τελικά κέρδισε την αγορά , άρα αυτή η μικρή διαφορα στο hardware εμενα δεν μου λέει κάτι , αλλα πράγματα θα παίξουνε ρολο για τι πρωτιά μεταξύ xbox και ps5

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ εσείς μιλάτε μόνο για τα ρολόγια...Εγώ ακόμα έχω την απορία...Θα δούμε σε xbox/ps5 νέου τύπου memory cards?Cartidges με SSD μέσα;

Απλά θα βγάζουμε το καπάκι και αλλάζουμε δίσκο όταν θέλουμε;Θα έχει δεύτερο slot εκτός από 1 main pcie 4.0 που θα είναι ο main drive?Θα είναι εύκολα προσβάσιμο απο μικρά παιδιά όλο αυτό;

Γιατί αν είναι να έχουμε δευτερο slot και να κουμπώνουμε SSD βγάζοντας ένα καπάκι και με μια βίδα μέσα να τον κρατάει όπως στις Mobo τώρα, αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ μπορούν να το κάνουν τα μικρά παιδιά.που μπορεί να θέλουν μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.Ας μην ξεχνάμε οτι θα έχουν τα παιχνίδια πιο μεγάλο μέγεθος και ο θεωρητικά 1Τ δίσκος θα είναι κάτι σαν τον 500ρι του slim...

 

Tώρα όσον αφορά την διαμάχη με τα specs κτλπ...απο την στιγμή που θα είναι κλοκαρισμένο το ps5 όση ψύξη και να έχει...έναν θόρυβο θα τον έχει...αλλά πέρα απο αυτό...λογικά θα μειωθεί η διάρκεια ζωής του...με το hw μονίμως στα κόκκινα.Κάνω λάθος;

Αμα είναι να θέλω νέα κονσόλα κάθε 2-3 χρόνια γιατί θα γίνεται μπαρμπεκιου να τα ΄χεσω τα exclusives.Kαι ας είμαι sony fan.Και ας έχω 132 physical copies παιχνίδια στο ps4.Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις πάντα γιατί κάτι είπε προς το τέλος οτι το σύστημα ψύξης θα μας εκπλήξει η κάνω λάθος;

Tώρα το άλλο θέμα του VR είναι ακόμα ένα μυστήριο.Με υλισμική υποστήριξη απο το ps4 και με αναμενόμενη ανάλυση στο νέο VR στα 720p minimum και ασύρματα...θα είναι ένα άλμα.Νομίζω θα πατήσει γερά η σόνυ πάνω σε αυτό...Και ίσως δούμε και κάποια στιγμή τίτλους όπως τα COD να παίζουν σε VR έστω και σε κάποιο μικρό campaign όπως είναι μέχρι σήμερα το Ace Combat 7.

 

H MS απο την άλλη μόνο με crossplatform έστω και με μεγαλύτερη ιπποδύναμη...και τα ελάχιστα exclusives της προκοπής...δεν το πάει τόσο καλά.Ο μέσος χρήστης δεν θα αγοράσει και νέα τηλεόραση με κάθε νέα κονσόλα οπότε όλη αυτή η ωμή ιπποδύναμη δεν θα αξιοποιηθεί πλήρως στην αρχή τουλάχιστον.Και χωρίς για την ώρα κάτι αντίστοιχο του VR που όσο και αν ξενίζει κάποιους έχει φανατικό κοινό (βλέπεις δεν έχουν όλοι motion sickness) δεν νομίζω να πουλήσει τόσο.Στην αρχή τουλάχιστον.Την σώζει εν μέρη το gamepass και το πολύ καλό ομολογουμένως BC αλλά αρκεί;Γιατί να θέλω να παίξω παιχνίδια του 2006 στην νεα μου κονσόλα χωρίς να έχω νέα γραφικά;ΑΝ έκανε με κάποιο τρόπο τα γραφικά των παλιών τίτλων enchant έστω και με κάποιο μικρό για τον καταναλωτή κόστος  (εν είδη add on/expansion pack η όπως θέλει κάποιος να το πεί) τότε θα μιλούσα σε άλλη βάση.

 

Νομίζω οτι όλα θα παιχτούν στο τι παιχνίδια θα ανακοινωθούν απο την κάθε εταιρία και στην τελική τιμή του κάθε προιόντος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, georgepppo είπε

με το ίδιο σκεπτικό τα mac θα έπρεπε να έχουν 400 ευρώ.

Στις κονσόλες τα παιχνίδια κάνουν την κονσόλα όχι οι λίγο καλύτερες επιδόσεις, η ιστορία αυτό έχει δείξει.

Τοτε το mac os επρεπε να κανει 2000....  400 λεει το mac... οτι να ναι... δουλεψε το πρωτα

6 ώρες πριν, The__Blade είπε

Έχω πάρει όλες τις κονσόλες της Sony ps1, ps2, ps3, ps4, ps4 pro αλλά τώρα λέω πως μπρεί να αλλάξω στρατόπεδο.

Είναι μεγάλη η διαφορά σε ισχύ με το xbox, 36cu vs 52..... τα ρολόγια δεν λένε πολλά ειδικά αφού είναι boost clocks.

 

 

 

Και μετα θα ψαχνεις να το πουλησεις για κα παρεις ps5 που θα εχει last of us, uncharted, tsushima, bloodborne, spiderman, god of war, days gone και καμια 50αρια ακομη....

5 ώρες πριν, sansara είπε

 

Τι λες καλιε που δεν εχει "περιεχομενο"...

Εχω game pass και δε προλαβαινω να παιξω ουτε τον αφρο απο τα major releases που μπαινουν καθε τρεις και λιγο...

Αφηνω στην ουρα να περιμενουν τιτλοι οπως metro exodus, gears 5, ori 2, dmc5, outer wilds κλπ κλπ... Αδυνατω να ανταπεξελθω.

 

 

Outer wilds.. αφου δεν ξερεις καν πως τα λενε ρε συ.. αν εσενα σε ενδιαφερει μονο να παιζεις με την συνδρομη, καλα κανεις.. ο αλλος θελει να παιξει τα επη ομως..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Και ενώ εσείς μιλάτε μόνο για τα ρολόγια...Εγώ ακόμα έχω την απορία...Θα δούμε σε xbox/ps5 νέου τύπου memory cards?Cartidges με SSD μέσα;

Απλά θα βγάζουμε το καπάκι και αλλάζουμε δίσκο όταν θέλουμε;Θα έχει δεύτερο slot εκτός από 1 main pcie 4.0 που θα είναι ο main drive?Θα είναι εύκολα προσβάσιμο απο μικρά παιδιά όλο αυτό;

Γιατί αν είναι να έχουμε δευτερο slot και να κουμπώνουμε SSD βγάζοντας ένα καπάκι και με μια βίδα μέσα να τον κρατάει όπως στις Mobo τώρα, αυτό είναι κάτι που ΔΕΝ μπορούν να το κάνουν τα μικρά παιδιά.που μπορεί να θέλουν μεγαλύτερο αποθηκευτικό χώρο.Ας μην ξεχνάμε οτι θα έχουν τα παιχνίδια πιο μεγάλο μέγεθος και ο θεωρητικά 1Τ δίσκος θα είναι κάτι σαν τον 500ρι του slim...

 

Tώρα όσον αφορά την διαμάχη με τα specs κτλπ...απο την στιγμή που θα είναι κλοκαρισμένο το ps5 όση ψύξη και να έχει...έναν θόρυβο θα τον έχει...αλλά πέρα απο αυτό...λογικά θα μειωθεί η διάρκεια ζωής του...με το hw μονίμως στα κόκκινα.Κάνω λάθος;

Αμα είναι να θέλω νέα κονσόλα κάθε 2-3 χρόνια γιατί θα γίνεται μπαρμπεκιου να τα ΄χεσω τα exclusives.Kαι ας είμαι sony fan.Και ας έχω 132 physical copies παιχνίδια στο ps4.Κρατάω κάποιες επιφυλάξεις πάντα γιατί κάτι είπε προς το τέλος οτι το σύστημα ψύξης θα μας εκπλήξει η κάνω λάθος;

Tώρα το άλλο θέμα του VR είναι ακόμα ένα μυστήριο.Με υλισμική υποστήριξη απο το ps4 και με αναμενόμενη ανάλυση στο νέο VR στα 720p minimum και ασύρματα...θα είναι ένα άλμα.Νομίζω θα πατήσει γερά η σόνυ πάνω σε αυτό...Και ίσως δούμε και κάποια στιγμή τίτλους όπως τα COD να παίζουν σε VR έστω και σε κάποιο μικρό campaign όπως είναι μέχρι σήμερα το Ace Combat 7.

 

H MS απο την άλλη μόνο με crossplatform έστω και με μεγαλύτερη ιπποδύναμη...και τα ελάχιστα exclusives της προκοπής...δεν το πάει τόσο καλά.Ο μέσος χρήστης δεν θα αγοράσει και νέα τηλεόραση με κάθε νέα κονσόλα οπότε όλη αυτή η ωμή ιπποδύναμη δεν θα αξιοποιηθεί πλήρως στην αρχή τουλάχιστον.Και χωρίς για την ώρα κάτι αντίστοιχο του VR που όσο και αν ξενίζει κάποιους έχει φανατικό κοινό (βλέπεις δεν έχουν όλοι motion sickness) δεν νομίζω να πουλήσει τόσο.Στην αρχή τουλάχιστον.Την σώζει εν μέρη το gamepass και το πολύ καλό ομολογουμένως BC αλλά αρκεί;Γιατί να θέλω να παίξω παιχνίδια του 2006 στην νεα μου κονσόλα χωρίς να έχω νέα γραφικά;ΑΝ έκανε με κάποιο τρόπο τα γραφικά των παλιών τίτλων enchant έστω και με κάποιο μικρό για τον καταναλωτή κόστος  (εν είδη add on/expansion pack η όπως θέλει κάποιος να το πεί) τότε θα μιλούσα σε άλλη βάση.

 

Νομίζω οτι όλα θα παιχτούν στο τι παιχνίδια θα ανακοινωθούν απο την κάθε εταιρία και στην τελική τιμή του κάθε προιόντος...

 

Αποτέλεσμα εικόνας για xbox series x expandable storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, manosnike είπε

Αποτέλεσμα εικόνας για xbox series x expandable storage

Nαι...Και εδώ μιλάει για memory cartridges http://www.pushsquare.com/news/2019/11/rumour_is_the_recently_patented_playstation_cartridge_upgradable_ssd_storage_for_ps5 αλλά στο βιντεο παρουσιαση ειπε ο λεγάμενος οτι θα ενημερωθούμε απο την ίδια την sony το ποιός nvme SSD είναι συμβατός και ταιριάζει στην συσκευή.

Βασικά για να είμαι ειλικρινής στο παραπάνω λινκ μιλάει για πατέντα με cartridges για το PS5 αλλά μπορεί να έρχεται με αυτά....πχ 1 του 1Τ για να μειώσουν το κόστος και φυσικά άλλον πιο μικρό internal drive για το OS.Νομίζω οτι θα ήταν το πλέον λογικό αυτό αν μείνουν οι τιμές σε λογικά επίπεδα....και απο τις 2 εταιρίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...