Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 minutes ago, fanboy said:

Πλακα εχεις Νικο. Αν εσυ θες να παιζεις παιχνιδακια ειναι δικαιωμα σου. Εδω μιλαμε για επομενη γενια και εσυ μας μιλας για indies......

Καλά το ποιος έχει πλάκα και δεν είχε ιδέα για τι πράγμα μιλάει έχει φανεί ήδη. 

Πάλι χωρίς να έχεις ιδέα εν τω μεταξύ έχεις βγάλει και συμπέρασμα για παιχνιδάκια. Το κάνεις χειρότερο με κάθε μήνυμα ενώ αρκούσε απλά να πεις ένα απλό "έκανα λάθος". 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, malias4 είπε

Βαλε κ state of decay , nba2k2020 , witcher 3 , mortal combat , kingdom hearts 3 , sea of thieves που μου γεμιζουν το σκληρο κ ακομα δεν εχω προλαβει κ εγω να τα αρχισω 😆  κ ολα αυτα με λογαριασμο σαν νεος χρηστης με 1€ για 12 μηνες game pass ultimate !!! !

Απλα το uncharted , last of us , spiderman , gow κ κανα δυο ακομα που ακουμε καθημερινα κ το εχω βαρεθει 😆😆

1 ευρω vs 200 ευρω +100 ευρω κανα δυο ακομα =300 ευρω καλη συγκριση

Επεξ/σία από Aias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ όλα τα tech sites αναφέρουν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σύγκριση λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικης και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας διαχείρισης δεδομένων αλλά ο μέσος χρήστης insomnia έχει αποφανθεί ότι το 1 είναι καλύτερο από το άλλο, το ps θα κάνει σαν αεροπλάνο και θα υπερθερμαινεται κτλ. Φωστήρες όλοι και εις ανώτερα. Η MS έφτιαξε ένα pc in a box, η Sony έφτιαξε κονσόλα με την πιο παραδοσιακη Έννοια καθώς είναι highly customised σχεδόν όλα μέσα. Τα +100 στο Cpu και τα +1,8 tf του xbox είναι για όλο το σύστημα ενώ στην πρόταση της σονυ είναι καθαρά για τους τίτλους καθώς σχεδόν όλα τα υπόλοιπα τα διαχειριζονται custom chips που έχουν dedicated χρήση. Μόλις βγουν benchmark θα δούμε τι γίνεται και αν η Sony λέει παπατζες. Μέχρι τότε φαίνεται ότι θα έχουμε μια πολύ καλή γενια και όχι τα χάλια του παρελθόντος. 

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsibosp είπε

Εντωμεταξύ όλα τα tech sites αναφέρουν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σύγκριση λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικης και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας διαχείρισης δεδομένων αλλά ο μέσος χρήστης insomnia έχει αποφανθεί ότι το 1 είναι καλύτερο από το άλλο, το ps θα κάνει σαν αεροπλάνο και θα υπερθερμαινεται κτλ. Φωστήρες όλοι και εις ανώτερα. Η MS έφτιαξε ένα pc in a box, η Sony έφτιαξε κονσόλα με την πιο παραδοσιακη Έννοια καθώς είναι highly customised σχεδόν όλα μέσα. Τα +100 στο Cpu και τα +1,8 tf του xbox είναι για όλο το σύστημα ενώ στην πρόταση της σονυ είναι καθαρά για τους τίτλους καθώς σχεδόν όλα τα υπόλοιπα τα διαχειριζονται custom chips που έχουν dedicated χρήση. Μόλις βγουν benchmark θα δούμε τι γίνεται και αν η Sony λέει παπατζες. Μέχρι τότε φαίνεται ότι θα έχουμε μια πολύ καλή γενια και όχι τα χάλια του παρελθόντος. 

Για πες τις διαφορές στην αρχιτεκτονική να μάθουμε τι εννοείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Saloufas είπε

Για πες τις διαφορές στην αρχιτεκτονική να μάθουμε τι εννοείς.

Εγώ θα στα πω; Δεν είδες την παρουσίαση; 

διαφορετικo io controller, dedicated chips Για offload του Cpu, ενιαίο pool μνήμης σε σταθερή ταχύτητα και όχι dual σε διαφορετικές ταχύτητες όπως του xbox. Και άλλα διάφορα. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Εντωμεταξύ όλα τα tech sites αναφέρουν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνει σύγκριση λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικης και εντελώς διαφορετικής φιλοσοφίας διαχείρισης δεδομένων αλλά ο μέσος χρήστης insomnia έχει αποφανθεί ότι το 1 είναι καλύτερο από το άλλο, το ps θα κάνει σαν αεροπλάνο και θα υπερθερμαινεται κτλ. Φωστήρες όλοι και εις ανώτερα. Η MS έφτιαξε ένα pc in a box, η Sony έφτιαξε κονσόλα με την πιο παραδοσιακη Έννοια καθώς είναι highly customised σχεδόν όλα μέσα. Τα +100 στο Cpu και τα +1,8 tf του xbox είναι για όλο το σύστημα ενώ στην πρόταση της σονυ είναι καθαρά για τους τίτλους καθώς σχεδόν όλα τα υπόλοιπα τα διαχειριζονται custom chips που έχουν dedicated χρήση. Μόλις βγουν benchmark θα δούμε τι γίνεται και αν η Sony λέει παπατζες. Μέχρι τότε φαίνεται ότι θα έχουμε μια πολύ καλή γενια και όχι τα χάλια του παρελθόντος. 

Καλά τα λες αλλά άδικος κόπος, δεν νιώθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Εγώ θα στα πω; Δεν είδες την παρουσίαση; 

διαφορετικo io controller, dedicated chips Για offload του Cpu, ενιαίο pool μνήμης σε σταθερή ταχύτητα και όχι dual σε διαφορετικές ταχύτητες όπως του xbox. Και άλλα διάφορα. 

 Δυστυχώς καμία επαφή....  Είπαμε να λέμε να γράφουμε αλλά όχι ότι μας κατέβει, σεβαστό ο καθένας έχει τη γνώμη του αλλά όταν μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα οι αρλουμπες δεν έχουν θέση. 

 

Αρχιτέκτονικη έχουν και τα δύο μηχανήματα ίδια. Zen 2 cpu και rdna gpu.  Το ότι έχουν διαφορετικό δίαυλο με άλλη ταχύτητα επικοινωνίας του ssd δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την αρχιτέκτονικη του μηχανήματος. Επίσης dedicated chip για offload της cpu έχει και το xbox one X,  διάβασες τη παρουσίαση;  είδες τίποτα οι απλά γράφεις για να γράφεις; 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκεπτική ειλικρινά προσπαθείς από τα γραφόμενα σου να αποδείξεις ότι το PS5 είναι τεχνικά ανώτερο,  έλεος δλδ λίγο αντικειμενικοτητα δεν βλάπτει.... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η όλη φάση playstation vs xbox ώρες ώρες γίνεται σαν Παναθηναικος vs Ολυμπιακός!Ο καθένας έχει τα γούστα του,και ανάλογα αγοράζει την κονσόλα που του ταιριάζει καλύτερα.
Εγώ απο παλιά είμαι φαν του playstation,ποτέ δεν θα ξεχάσω πως ένιωσα όταν πήρα το 1,όταν έπαιζα τα διάφορα fifa-resident evil-silent hill-tony hawk-metal gear solid κλπ,οπότε με έχει κερδίσει απο μικρό η εταιρεία έχοντας πάρει όλες τις κονσόλες.Και το xbox είναι σούπερ κονσόλα,απλά προσωπικά προτιμάω περισσότερο τα παιχνίδια που μου δίνει η Sony...Δεν κάθομαι να ψάξω specs,ταχύτητες κλπ,θέλω απλά να παίζω το παιχνιδάκι μου και τέλος.
Eνημερωτικά,το gamepass στo xbox που λέτε,τι ακριβώς είναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, tsibosp είπε

Εγώ θα στα πω; Δεν είδες την παρουσίαση; 

διαφορετικo io controller, dedicated chips Για offload του Cpu, ενιαίο pool μνήμης σε σταθερή ταχύτητα και όχι dual σε διαφορετικές ταχύτητες όπως του xbox. Και άλλα διάφορα. 

Η αρχιτεκτονική είναι η ίδια και στις 2 κονσόλες, custom soc's, ZEN 2 για την CPU και RDNA 2 για την GPU, πάμε παρακάτω...

Το dual σε διαφορετικές ταχύτητες στην μνήμη που έχει το SeX κατά συνέπεια η πιο αργή είναι για να τρέχει το λειτουργικό και όχι τα παιχνίδια....άρα μετράς ταχύτητα μνήμης GDDR6  560GB/s vs 448GB/s, υπερέχει το SeX... πάμε παρακάτω....

Το ότι υπάρχουν ανησυχίες ότι το Ps5 παίζει θα υπερθερμαίνεται εφόσον δεν βάλουν ένα καλό σύστημα ψύξης εικάζουν στο γεγονός ότι το GPU δείχνει να είναι πιεσμένο στα 2230MHz σε σχέση με αυτό που βλέπουμε στις 5700XT RDNA 1 στα pc που φτάνουν δε φτάνουν τα 2000Mhz με boost clocks. Το γεγονός που η Sony αναφέρει  "variable frequency" και max τα 2230MHz ενισχύει τις υποψίες. 

Σε ssd είπαμε ότι υπερέχει δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, for4 είπε

Πάνω από όλα είναι κονσόλες για να παίζουμε παιχνίδια. Άρα κάποιος θα πάρει αυτή που έχει τα παιχνίδια που του αρέσουν. Αν δλδ του αρέσει κάποιου τα Μάριο την κουβέντα εδώ την ακούει βερεσέ και θα πάει κατευθείαν Nintendo. 

Τώρα αν πάμε πιο αναλυτικά στην σύγκριση των δύο αντιπάλων και αφήσουμε τα παιχνίδια στην άκρη τότε υπάρχουν και άλλα χαρακτηριστικά που παίζουν ρόλο πέρα από τα specs βέβαια. 

Σαν νέος κάτοχος one s και έχοντας δει και το ps4 από τον αδερφό δεν μπορώ να μην σχολιάσω την διαφορά στην ποιότητα. Και στην κονσόλα (αδιάφορο για πολλούς) αλλά και στα χειριστήρια. Επίσης πολύ πιο εργονομικό το χειριστήριο του xbox (λίγο υποκειμενικό το ξέρω αλλά για μένα ήταν πόντος υπέρ του για την επιλογή μου). Άλλο ένα που μου έκανε εντύπωση ήταν και πόσο καλύτερο ήταν το λειτουργικό του (dashboard κλπ). Λίγο μπερδεμένο στην αρχή αλλά μετά την εκμάθηση έκανε μπαμ η διαφορά. Ταχύτερο και πιο ολοκληρωμένο καθώς και το σύστημα επιβράβευσης. Πιο γρήγορα εναλλαγή στις εφαρμογές και στα παιχνίδια. Δλδ σε μικρό λεπτομέρειες είναι πολύ καλύτερο. Κάποιος που παίζει κυρίως cross platform θα τα κοιτάξει και αυτά.

Και τέλος επειδή πλέον όλα πάνε στα services πλέον (άσχετα αν δεν μας αρέσει σε πολλούς) εκεί ξεκάθαρα υπερέχει η ms. 

Συμπέρασμα: ο καθένας θα πάρει αυτό που έχει τα παιχνίδια που γουστάρει και θα την ευχαριστηθεί την κονσόλα του αλλά νομίζω ότι τεχνολογικά πέρα από τα καθαρά specs έχει ξεφύγει η ms και όποιος δεν καίγεται για τις αποκλειστικοτητες θα πάει με κλειστά μάτια στο xbox όπως πήγε και σε αυτήν την γενιά. 

Όποιος δε νοιάζεται για god of war κ 2-3 αλλα, πάει καρφί στο xbox.ειναι αρκετά ανώτερο σαν μηχανημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Diver_Gr είπε

 Δυστυχώς καμία επαφή....  Είπαμε να λέμε να γράφουμε αλλά όχι ότι μας κατέβει, σεβαστό ο καθένας έχει τη γνώμη του αλλά όταν μιλάμε για συγκεκριμένα πράγματα οι αρλουμπες δεν έχουν θέση. 

Αρχιτέκτονικη έχουν και τα δύο μηχανήματα ίδια. Zen 2 cpu και rdna gpu.  Το ότι έχουν διαφορετικό δίαυλο με άλλη ταχύτητα επικοινωνίας του ssd δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την αρχιτέκτονικη του μηχανήματος. Επίσης dedicated chip για offload της cpu έχει και το xbox one X,  διάβασες τη παρουσίαση;  είδες τίποτα οι απλά γράφεις για να γράφεις; 

Δεν μπορώ να καταλάβω τη σκεπτική ειλικρινά προσπαθείς από τα γραφόμενα σου να αποδείξεις ότι το PS5 είναι τεχνικά ανώτερο,  έλεος δλδ λίγο αντικειμενικοτητα δεν βλάπτει.... 

Αδερφέ κάπου μπερδεύτηκες , αρχικτονικη δεν εννοω την αρχιτεκτονική της AMD εννοώ το πως είναι στημένο το μηχάνημα σαν φιλοσοφία. Ο Cerny lead architect ειναι του project, δεν έχει φτιάξει τη zen ούτε rdna. Στο πως έχει στηθεί το όλο θέμα αναφέρομαι. Όπως επίσης γράφω αλλά μάλλον ούτε αυτό κατάλαβες, ας βγουν τα bench και θα δούμε αν λέει αρλούμπες η όχι. Επίσης πήγαινε και στο digital foundry και πες τους ότι είναι ασχετοι, καθώς αναφέρουν αυτά που σου λέω. Προσωπικά ούτε μετοχές έχω ούτε πωλητής της Sony είμαι, ίσα ίσα χαίρομαι που επιτέλους σοβαρευτηκε η MS και το πάει καλά Γτ από τον ανταγωνισμό όλοι κερδισμένοι είμαστε. Για τα dedicated chips Για το xbox αν και είδα την παρουσίαση δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο, αλλά για να το λες έτσι θα είναι θα το ξαναδώ με μεγαλύτερη προσοχή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα custom io controler και ένας ssd δεν κάνει καμία διαφορά στην αρχιτεκτονική. Αν με τέτοιες μικροαλλαγές κάναμε τρελη διαφορά δεν θα τα βλέπαμε κάθε τρεις και λίγο στα laptops. Αλλά εκεί πάλι laptops τα λέμε. Για τους devs δεν θα έχουν διαφορες τα 2 μηχανήματα εκτός από τίποτα options balancing που ίσως χρειαστεί να κάνουν ανάλογα την έκδοση του παιχνιδιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επίπεδο specs, services (streaming, gamepass, online) και backwards compatibility δεν υπάρχει σύγκριση, μη λέμε ότι μας κατέβει...

Όσο για τα exclusives, το τελευταίο οχυρό των PS fans, το έχω ξαναπεί: Μην βιάζεστε και φάτε τα λόγια σας, η MS έχει πλέον πολλά studios που δουλεύουν για λογαριασμό της. Ειδικά όταν στά Τοπ 10 πωλήσεων τα ΠΡΩΤΑ 7 είναι multiplatform (cod, fifa etc)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tsibosp είπε

"Φωστήρες όλοι και εις ανώτερα"

Α Για τα dedicated chips Για το xbox αν και είδα την παρουσίαση δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο, αλλά για να το λες έτσι θα είναι θα το ξαναδώ με μεγαλύτερη προσοχή. 

Δεν είδες με προσοχή αλλά το να βγαίνεις και να μας αποκαλείς εδώ στο insomnia "Φωστήρες" και να προσβάλλεις είχες τον χρόνο. Tesp πάμε παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Η αρχιτεκτονική είναι η ίδια και στις 2 κονσόλες, custom soc's, ZEN 2 για την CPU και RDNA 2 για την GPU, πάμε παρακάτω...

Το dual σε διαφορετικές ταχύτητες στην μνήμη που έχει το SeX κατά συνέπεια η πιο αργή είναι για να τρέχει το λειτουργικό και όχι τα παιχνίδια....άρα μετράς ταχύτητα μνήμης GDDR6  560GB/s vs 448GB/s, υπερέχει το SeX... πάμε παρακάτω....

Το ότι υπάρχουν ανησυχίες ότι το Ps5 παίζει θα υπερθερμαίνεται εφόσον δεν βάλουν ένα καλό σύστημα ψύξης εικάζουν στο γεγονός ότι το GPU δείχνει να είναι πιεσμένο στα 2230MHz σε σχέση με αυτό που βλέπουμε στις 5700XT RDNA 1 στα pc που φτάνουν δε φτάνουν τα 2000Mhz με boost clocks. Το γεγονός που η Sony αναφέρει  "variable frequency" και max τα 2230MHz ενισχύει τις υποψίες. 

Σε ssd είπαμε ότι υπερέχει δεν είπε κανείς το αντίθετο.

Φίλε μου απάντησα στον από πάνω τι εννοώ με την αρχιτεκτονική. Αυτό που λέω ουσιαστικά είναι ότι καθως η πρόταση της Sony είναι πιο custom δεν ξέρουμε ακόμα αν και κατά το ποσό είναι πιο αργή real life. Δεν είναι σύγκριση τύπου 1070-1080 και τελειώσαμε. Ας περιμένουμε τα bench να δούμε αν λέει αρλούμπες η Sony Γτ είπε και στους developer ότι δεν είναι ενδεικτικά τα tf κτλ. Βέβαια για να πούμε και το προφανές αν είχε πιο πολλά tf το ps5 ίσως να έλεγε και το αντίθετο. Ενδεικτικά μπορεί να μην είναι, αλλά αντικείμενικα δεν νομίζω να κάτσει ο multiplat developer να κάνει το κάτι παραπάνω για να πάρει την έξτρα απόδοση. Θα κάνει ότι κάνει και στο xbox. Τώρα για την ψύξη κτλ είπε και για αυτό, αναγνωρισε ότι για το ps4 δεν έγινε καλή δουλειά (θετικό που δεν στρουθοκαμηλιζει) και η υλοποίηση αυτή τη φορά θα είναι πολύ καλύτερη. Αναμένουμε bench και για αυτό λοιπόν. 

3 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Δεν είδες με προσοχή αλλά το να βγαίνεις και να μας αποκαλείς εδώ στο insomnia "Φωστήρες" και να προσβάλλεις είχες τον χρόνο. Tesp πάμε παρακάτω.

Προφανώς και θα αποκαλέσω φωστηρα κάποιον που λέει αρλούμπες όπως λες και συ για πράγματα που δεν μπορεί να γνωρίζει, όχι μόνο για το συγκεκριμένο θέμα αλλά γενικότερα. Το αν θα επιβεβαιωθεί βέβαια θα το δείξει ο χρόνος αλλά δεν μπορεί να προεξοφλεί ότι θα υπάρχει υπερθέρμανση κοκ χωρίς καν να έχουμε δει φωτογραφία του form factor! Άλλο να κάνεις μια εκτίμηση βασισμένος σε κάτι (πχ φωτο) και άλλο να λες ότι σ κατέβει! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...