Προς το περιεχόμενο

Η Sony αποκαλύπτει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του PlayStation 5


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Κλείσε το Xbox fanboy mode.

Α οχι φιλε μου, θα σας τα σπασουμε τριχα τριχα τωρα, οπως μας τα σπαγατε τοσα χρονια με τις αποκλειστικοτητες σας! Θα το πιειτε ολο το ποτηρακι... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PC θες μια περιουσια για να παρεις καρτα γραφικων. Ασχολουνται σε κατι υπογεια να κανουν mining εξωγηινα συναλλαγματα για οταν καταστραφει ο κοσμος να αγορασουν νερο ή nuka cola...

Οποτε κονσολες μονοδρομος. Ασε τα cheats στο pc... Ποιοι δεν θυμουνται battlefield 1 και V τι γινόταν.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, sansara είπε

Α οχι φιλε μου, θα σας τα σπασουμε τριχα τριχα τωρα, οπως μας τα σπαγατε τοσα χρονια με τις αποκλειστικοτητες σας! Θα το πιειτε ολο το ποτηρακι... :)

Βρε κράτα το ανοιχτό όσο θες απλά λαβέ υπόψιν σου πως με τέτοια επιχειρήματα δεν πείθονται ούτε 5χρονα. Άκου εκεί επιχείρημα "είναι πιο όμορφο", τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα. Και αφού το ανέφερες σαν τρανταχτό επιχείρημα περιμένω να αναλύσεις την ανώτερη ομορφιά του μηχανήματος της Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xenos.p είπε

Για να πω την αλήθεια δεν την έζησα εκείνη την κόντρα, ήμουν 1-2 χρόνων τότε.. 

Σιγουρα και οι κόντρες στη σύγχρονη εποχή δείχνουν να είναι πιο περιπλοκές από καθαρούς αριθμούς.. 
Δεν μίλησα για νίκη στη γενιά! Ακόμα πιστεύω στη Sony και στα παιχνίδια που θα βγάλει, αν και η Microsoft, με τον spencer στο τιμόνι, κάνει σωστά βήματα και προς αυτήν την κατεύθυνση (βλ. Hellblade 2).. Στην τελική όμως δεν με νοιάζει κιόλας ποιος θα βγάλει τα περισσότερα, δεν θα μπουν στην τσέπη μου..

Αυτο που λέω είναι ότι όταν ο ένας έχει μεγαλύτερα νούμερα ο άλλος πρέπει να έχει χαμηλότερη τιμή για να δείξει ότι σέβεται τους καταναλωτές! Και η Nintendo πήγε μπάλα με το switch, αλλά το πήρα εν γνώσει μου πως με κλέβει και θα με κλέβει η Nintendo που δεν ρίχνει εδώ και 3 χρόνια τα παιχνίδια! Δεν σημαίνει ότι επειδή βγάζει καλά παιχνίδια δεν θα κράξω τα αρνητικά μιας εταιρίας, ούτε ότι θα το πάω οπαδικά και δεν θα υποστηρίξω τα θετικά μιας άλλης!

Βλ. Παραπάνω

Καταλαβαινω τη λες αδερφε μου απλα σαν μια απλη απαντηση απο μενα ειναι οτι:Προτιμω λιγοτερα χαρακτηριστικα και να εχω τους τιτλους που πρεπει😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Βρε κράτα το ανοιχτό όσο θες απλά λαβέ υπόψιν σου πως με τέτοια επιχειρήματα δεν πείθονται ούτε 5χρονα. Άκου εκεί επιχείρημα "είναι πιο όμορφο", τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα. Και αφού το ανέφερες σαν τρανταχτό επιχείρημα περιμένω να αναλύσεις την ανώτερη ομορφιά του μηχανήματος της Microsoft.

Αν ηξερα με ποιον μιλαω θα με βοηθουσε να σου ορισω το ομορφο. Εισαι απο εκεινους που παραγελνουν και περιμενουν 15 μερες τις rgb λεντοταινιες για να κυκλωσουν 3η φορα την aorus pro τους ή απο τους αλλους που εχουν το αναποδο Y του ps5 ταπετσαρια στο microsoft win10 τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sansara είπε

Αν ηξερα με ποιον μιλαω θα με βοηθουσε να σου ορισω το ομορφο. Εισαι απο εκεινους που παραγελνουν και περιμενουν 15 μερες τις rgb λεντοταινιες για να κυκλωσουν 3η φορα την aorus pro τους ή απο τους αλλους που εχουν το αναποδο Y του ps5 ταπετσαρια στο microsoft win10 τους?

Όχι δεν είμαι από αυτούς, προσδιόρισε λοιπόν τώρα το "ομορφότερο" και άσε τις υπεκφυγές και τις δικαιολογίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφο λοιπον ειναι το απολυτως απλο που εξυπηρετει συναμα στον υπέρτατο βαθμο πρακτικα θεματα οπως ο καλος εξαερισμος. Με το καθετο σχημα του τον 130mm fan του και το split mobo του το SX θα ειναι dead silent και ταυτοχρονα ξεχωριζει απο οτιδηποτε αλλο υπαρχει σημερα σε σχημα. Παραλληλα εχει το οπτικο εφφε του με τις top γρυλιες και το υπολανθανον greenish led του χωρις να γινεται τυροτριφτης οπως το mac pro και χωρις να φωναζει κοιταξτε με οπως τα gaming pc.

Αλλα στα δικα μου ματια ειναι ομορφο εξωτερικα αυτο που ξερω οτι ειναι εσωτερικα υγιες: ποσοτητα σε specs χωρις boosted parts τραβηγμένα απο τα μαλλια για να δωσουν αυτο που πρεπει διοτι αυτο θα δωσει τελικα υπερθερμανση καθ θορυβο. Παλι τις ιδιες μαλακιες κανει η sony. Απορουσε ακομα και ο digital foundry για το λογο του boost αυτου στο ps5. Παλι jet engine θα πεταξει στους καταναλωτες. Οποτε ναι και μονο που θα βλεπω το SX μου και θα ξερω οτι εχει μελετηθει μεσα και το τελευταιο nanometer σιλικονης και ροης αερα και μονο αυτο θα με καβλωνει καθε φορα που θα το κοιταω. Οπως ισχυει ηδη αλλωστε (σε μεγαλο βαθμο) και με το One X. Περασα απο 3 pro για να πιασω X και να αναφωνησω "επιτελους ενα καλοφτιαγμενο μηχανημα!". Βαρυ, γεματο, κρυο, σταθερο, ησυχο.... ΟΜΟΡΦΟ

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sansara είπε

Ομορφο λοιπον ειναι το απολυτως απλο που εξυπηρετει συναμα στον υπέρτατο βαθμο πρακτικα θεματα οπως ο καλος εξαερισμος. Με το καθετο σχημα του τον 130mm fan του και το split mobo του το SX θα ειναι dead silent και ταυτοχρονα ξεχωριζει απο οτιδηποτε αλλο υπαρχει σημερα σε σχημα. Παραλληλα εχει το οπτικο εφφε του με τις top γρυλιες και το υπολανθανον greenish led του χωρις να γινεται τυροτριφτης οπως το mac pro και χωρις να φωναζει κοιταξτε με οπως τα gaming pc.

Αλλα στα δικα μου ματια ειναι ομορφο εξωτερικα αυτο που ξερω οτι ειναι εσωτερικα υγιες: ποσοτητα σε specs χωρις boosted parts τραβηγμένα απο τα μαλλια για να δωσουν αυτο που πρεπει διοτι αυτο θα δωσει τελικα υπερθερμανση καθ θορυβο. Παλι τις ιδιες μαλακιες κανει η sony. Απορουσε ακομα και ο digital foundry για το λογο του boost αυτου στο ps5. Παλι jet engine θα πεταξει στους καταναλωτες. Οποτε ναι και μονο που θα βλεπω το SX μου και θα ξερω οτι εχει μελετηθει μεσα και το τελευταιο nanometer σιλικονης και ροης αερα και μονο αυτο θα με καβλωνει καθε φορα που θα το κοιταω. Οπως ισχυει ηδη αλλωστε (σε μεγαλο βαθμο) και με το One X. Περασα απο 3 pro για να πιασω X και να αναφωνησω "επιτελους ενα καλοφτιαγμενο μηχανημα!". Βαρυ, γεματο, κρυο, σταθερο, ησυχο.... ΟΜΟΡΦΟ

Παίζει να έχεις κάνει την πρώτη παγκοσμίως ανάλυση ομορφιάς κονσόλας χωρίς καν να έχεις δει το σχήμα της αντίπαλης κονσόλας και χωρίς να λάβεις υπόψιν σου ότι η ομορφια είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό το οποίο καθένας άνθρωπος αντιλαμβάνεται διαφορετικά και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τον αερισμό και τον θόρυβο. Αυτό που για σένα είναι Α για έναν άλλον είναι Ω. Ξεπερνώ τελείως το γεγονός της "μοναδικότητας" του σχήματος του νέο Xbox που ανέφερες γιατί από όσο θυμάμαι διδάχτηκα στην 1η δημοτικού το ορθογώνιο παραλληλόγραμμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sansara είπε

Ορθογωνιο παραλληλογραμο ηταν...

14 silent terraflops και game pass ειχε?? :)

Τέλος πάντων, είμαι και εγώ fan του minimal και του αθόρυβου όπως εσύ και προσωπικά μου αρέσει και εμένα η προσέγγιση της ms αλλά περιμένω γιατί η sony δεν μας έδειξε τίποτε ακόμη από την νέα της κονσόλα οπότε δεν εφαρμόζω το "ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη του βαφτίσαμε". Αλλά ακόμη και καλύτερο να αποδειχθεί το νέο μηχάνημα της ms όσον αφορά την σχεδίαση (πρόσεξε, όχι την ομορφιά, γιατί είπαμε είναι υποκειμενική) έχουμε ένα σωρό σημαντικότερους παράγοντες αγοράς όπως πχ 1. τιμή πώλησης 2. αποκλειστικότητες και η ποιότητα τους 3. software optimization 4. λειτουργικό σύστημα 5. συνεργασία με τους developers (ο cerny αναφέρθηκε σε αυτό και είπε ακούσαμε και συζητήσαμε τα θέλω των εταιριών ανάπτυξης κατά την σχεδίαση της νέας κονσόλας) 6. marketing 7. VR το οποίο η ms παράτησε τελείως κτλ κτλ. Να σου θυμίσω ότι και τώρα το Xbox One X είναι 33% ταχύτερο από το PS4 Pro και παντελώς αθόρυβο σχετικά με την κονσόλα της sony αλλά αυτό δεν εμπόδισε κανέναν να αγοράζει με το κιλό τις Pro κονσόλες της Sony.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jacksfr είπε

Ok για πες πιο μοντέλο έχεις? 

Οκ? ετσι απλα ?  πανε οι εποχες αρπαζόντουσαν ολοι …  εσυ δεν πιάνεσαι περιμενω καποιον αλλον :)   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panther_512 είπε

 

Θυμάμαι το 2006 που οι ειδικοί έλεγαν ότι για να δείς generational άλμα στα γραφικά, η διαφορά ισχύος με τον προκάτοχο πρέπει να είναι 20Χ - 30Χ (διότι τότε αυτή ήταν η διαφορά αν δεν με απατά η μνήμη μου, εκτός από το Nintendo Wii που ήταν 2Χ σε σχέση με GameCube)

Τώρα είμαστε στο 2.5Χ και κάνουμε χαρούλες 😋

Με 2.5Χ σημαίνει ότι game που έπαιζε στα (1080p ή 4K) /30fps στο PS4, στο PS5 θα το παίξεις στα 60fps, με τα ίδια γραφικά και ανάλυση......

Τέλος πάντων, εγώ ζητάω από τον κατασκευαστή (MS/SONY) να θέσουν ώς όρο κάθε game να έχει επιλογή για 60fps και να προσαρμόζει ανάλογα ανάλυση/γραφικά.

Ουσιαστικά και με τη μετάβαση από το ps4 στο pro, που το άλμα ήταν πάλι 2.5Χ, απειροελάχιστη ήταν η διαφορά, ωραία τα 60fps, τα ray tracing, κοκ, τη διαφορά που είδαμε στα γραφικά από το ps2 στο ps3, δε νομίζω ότι θα την ξαναδούμε, το hardware κινείται με ρυθμούς χελώνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, music_lover είπε

Τέλος πάντων, είμαι και εγώ fan του minimal και του αθόρυβου όπως εσύ και προσωπικά μου αρέσει και εμένα η προσέγγιση της ms αλλά περιμένω γιατί η sony δεν μας έδειξε τίποτε ακόμη από την νέα της κονσόλα οπότε δεν εφαρμόζω το "ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη του βαφτίσαμε". Αλλά ακόμη και καλύτερο να αποδειχθεί το νέο μηχάνημα της ms όσον αφορά την σχεδίαση (πρόσεξε, όχι την ομορφιά, γιατί είπαμε είναι υποκειμενική) έχουμε ένα σωρό σημαντικότερους παράγοντες αγοράς όπως πχ 1. τιμή πώλησης 2. αποκλειστικότητες και η ποιότητα τους 3. software optimization 4. λειτουργικό σύστημα 5. συνεργασία με τους developers (ο cerny αναφέρθηκε σε αυτό και είπε ακούσαμε και συζητήσαμε τα θέλω των εταιριών ανάπτυξης κατά την σχεδίαση της νέας κονσόλας) 6. marketing 7. VR το οποίο η ms παράτησε τελείως κτλ κτλ. Να σου θυμίσω ότι και τώρα το Xbox One X είναι 33% ταχύτερο από το PS4 Pro και παντελώς αθόρυβο σχετικά με την κονσόλα της sony αλλά αυτό δεν εμπόδισε κανέναν να αγοράζει με το κιλό τις Pro κονσόλες της Sony.

Κοιτα απο τη μια θα προτιμουσα να υπαρχει 1 πλατφορμα για να μην αγοραζω και πουλαω συνεχεια για να παιξω τα λιγα παιχνιδια που μαρεσουν πολυ σε καθε γενια (και αυτο απαιτει και τις 4 πλατφορμες πλεον). Απο την αλλη μαρεσει που υπαρχει ανταγωνισμος και που εχουμε και κατι να ασχολουμαστε για χομπυ. Το πιθανοτερο ειναι οτι θα μαζεψω τα παντα παλι, θα παιξω οτι με ενδιαφερει και θα τα δωσω. Σε αυτο το concept εικαζω οτι το SX με το game pass θα ειναι μια καλη περιπτωση για μονιμη βαση με guest star ανα σεζον καποια δευτερη προσωρινη κονσολα/pc.

Για παραδειγμα μπορει να κραζω τη σονυ αλλα αυτο δε θα με σταματησει να μαζεψω ενα ps για το tlou2 ή ενα switch για το botw2. Οταν δεν εισαι (στην ουσια) fanboy κολλημένο ειναι ολα πιο ομορφα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...