Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα για όσους αγόρασαν τα νέα λάπτοπ της Huawei,  Matebook D15 ή D14.

Θα ήταν χρήσιμο εδώ να μαζεύουμε όλες τις απορίες μας για πχ: αν θέλουμε να κάνουμε καθαρή εγκατάσταση των Win10 θα κάνουμε boot από το usb…

Ή αν θέλουμε να βάλουμε δεύτερο σκληρό δίσκο στο D15, πως το κάνουμε… κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παιδες. matebook d15 η το asus vivobook ? https://www.asus.com/gr-el/Laptops/ASUS-VivoBook-15-X512UF/overview/

https://www.skroutz.gr/s/18994001/Asus-VivoBook-15-X512DA-EJ466T-3700U-12GB-512GB-FHD-W10.html

Ειμαι μεταξυ των 2 και  θα ηθελα τη γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το huawei άξιζε τέρμα όσο ήταν σε προσφορά με το κινητό μαζί και υπήρχε και το -20% επιστροφή με κάρτα εθνικής. Εγώ πλήρωσα 320 για το huawei. Πλέον δεν είναι μονόδρομος εννοείται. Σαν specs στα κύρια βασικά σημεία,το asus έχει ryzen 7,πιο μεγάλη ram kai ssd. Οπότε asus... αν και δεν έχω ψάξει τις λεπτομέρειες όπως μπαταρία,αν έχει ips κτλ.

Εκεί που η huawei δεν έχει αντίπαλο είναι στο huawei share όπου βλέπεις την οθόνη του κινητού στο laptop με ακαριαία σύνδεση,πολύ σταθερή και πρακτικά έχω το ereader (και άλλες εφαρμογές) του android σε windows laptop. Αυτό για εμένα είναι ανεκτίμητο,αν ξέρεις τον λόγο που το θες. Προϋποθέτει huawei συσκευή με nfc. Κατά τ'άλλα σούπερ το huawei,το έχω καταχαρεί (λόγω φορητότητας και καλής σχεδίασης/λεπτό αρκετά) αν και έχω πολύ καλό desktop,αφιέρωνω πλέον πάρα πολύ χρόνο στο D15.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις κυκλοφόρησε το magicbook το οποίο είναι ίδιο ακριβώς με το matebook, αλλά με μικρότερο ssd. Για κάποιον που θα τον αλλάξει ούτως η άλλως, δεν αξίζει πλέον το matebook τα 100 ευρώ παραπάνω...

Το magicbook 14 είναι χαλαρά το πιο vfm ultrabook για office use.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε τελικά αν το D15 έχει αναβαθμίσιμη ram ή οχι? Γιατί σε μερικά σάιτ διαβάζω ότι του 14 είναι ενσωματωμένη και δεν αλλάζει ενώ του 15 αλλάζει και σε μερικά ότι και στα δύο είναι ενσωματωμένη και δεν αλλάζει. Τι ισχύει τελικά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, CptBill είπε

παιδες. matebook d15 η το asus vivobook ? https://www.asus.com/gr-el/Laptops/ASUS-VivoBook-15-X512UF/overview/

https://www.skroutz.gr/s/18994001/Asus-VivoBook-15-X512DA-EJ466T-3700U-12GB-512GB-FHD-W10.html

Ειμαι μεταξυ των 2 και  θα ηθελα τη γνωμη σας.

To asus έχει TN panel ενώ το matebook έχει IPS, άρα συγκρίνεις ανόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Jason 93 είπε

Συμφωνα με αυτο το review, η ram ειναι μη επεκτασιμη αλλα υπαρχει απ' οτι φαινεται δυνατοτητα για εγκατασταση 2,5" δισκου.

Σωστό 

Στο d 15 μπορείς να βάλεις έναν 2,5' ssd ή hdd δίσκο.

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα απουσιάζει η καλώδιο ταινία μαζί με τον αντάπτορα σύνδεσης του δίσκου και η μεταλλική θήκη ακινητοποίησης του δίσκου.

Από aliexpress - ebay αγοράζεις με 6-7-10€

Στις 6/4/2020 στις 3:50 ΠΜ, Backpacker είπε

Ξέρουμε τελικά αν το D15 έχει αναβαθμίσιμη ram ή οχι?

Όχι δεν αναβαθμίζεται. Εχει μονο 8gb ddr4 στα 2400MHz.

 

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bromiaris είπε

Στο d 15 μπορείς να βάλεις έναν 2,5' ssd ή hdd δίσκο.

Αλλά κατά πάσα πιθανότητα απουσιάζει η καλώδιο ταινία μαζί με τον αντάπτορα σύνδεσης του δίσκου και η μεταλλική θήκη ακινητοποίησης του δίσκου.

Από aliexpress - ebay αγοράζεις με 6-7-10€

Υπάρχει η δυνατότητα να βαλεις σε παρακαλω ένα λινκ για τον συγκεκριμένο αντάπτορα; Δυστυχώς δεν τον βρίσκω. 

Επίσης κάπου διάβασα πως η οθόνη του είναι hdr, αλλά σε διαφορα reviews του εξωτερικού, οι περισσότεροι λένε πως η συγκεκριμένη ips δεν καλύπτει μεγάλο χρωματικό εύρος και εχω μπερδευτεί λίγο.

 

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζουμε, ποιό χρώμα έχει έρθει στην Ελλάδα. Βλέπω στο official site βγαίνει σε grey και silver. Εγχώρια το βρήκα μόνο σε silver. 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Georgz είπε

Υπάρχει η δυνατότητα να βαλεις σε παρακαλω ένα λινκ για τον συγκεκριμένο αντάπτορα; Δυστυχώς δεν τον βρίσκω. 

https://www.ebay.com/itm/2-5inch-HDD-SSD-Hard-drive-cable-connector-for-HUAWEI-Matebook-D-laptop/283084372772?_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D225074%26meid%3D8d37e2f5d40543308442c4f906be33bb%26pid%3D100970%26rk%3D2%26rkt%3D5%26mehot%3Dag%26sd%3D254032964193%26itm%3D283084372772%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2380057&_trksid=p2380057.c100970.m5481&_trkparms=pageci%3A22572f91-795d-11ea-9e23-0a30d46250b3|parentrq%3A5858da471710aa11c7c9ba5ffff307c4|iid%3A1

Ο ανταπτορας είναι για το matebook D, αλλά ταιριάζει και στο D15

5 ώρες πριν, Georgz είπε

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζουμε, ποιό χρώμα έχει έρθει στην Ελλάδα. Βλέπω στο official site βγαίνει σε grey και silver. Εγχώρια το βρήκα μόνο σε silver. 

Και εγώ το ασημένιο έχω αγοράσει, αλλά πριν λίγες ημέρες είδα (δεν θυμάμαι σε πια αλυσίδα) να πωλούν και το γκρίζο…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μολις παρελαβα το 15αρι αλλα  εχω  ενα θεμα με την καμερα παταω το κουμπι αλλα δεν ανοιγει η καμερα στην οθονη εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο ?

31 λεπτά πριν, kostasoik9 είπε

καλησπερα μολις παρελαβα το 15αρι αλλα  εχω  ενα θεμα με την καμερα παταω το κουμπι αλλα δεν ανοιγει η καμερα στην οθονη εχει τυχει σε κανεναν το ιδιο ?

ακυρο παιδια το βρηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostasoik9 είπε

δυνατο το εργαλειο στηβαρη κατασκευη ωραιο πληκτρολογιο  απλα ο ssd ειναι σε 2 partition τους κανατε συγχώνευση ή τους αφησατε οπως είναι

Εγώ τούς έκανα συγχώνευση

1765656405_.png.2607e5e016be04c651fd39cd626d2db5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον δεν γνωρίζει και θέλει να ανοίξει το καπάκι του λάπτοπ θα πρέπει να χρησιμοποιήσει κατσαβίδι “Torx T5”.

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...