Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οριο στο δευτερο σκληρο ειναι το 1Tb? Το επισκευαστικο κεντρο της Huawei δεν το οποστηριζει παντως, οποτε χανεται και η εγγυηση.

Τι HDD 1Tb θα προτεινατε για αυτο το laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, christar είπε

Το οριο στο δευτερο σκληρο ειναι το 1Tb? Το επισκευαστικο κεντρο της Huawei δεν το οποστηριζει παντως, οποτε χανεται και η εγγυηση.

Τι HDD 1Tb θα προτεινατε για αυτο το laptop?

Εγώ θα έβαζα τον παρακάτω δίσκο αν ήθελα hdd 1tera.

https://www.skroutz.gr/s/10219054/Seagate-Barracuda-1TB-2-5.html

Αυτό που γράφεις μου το ανέφερε και εμένα μια γλυκιά κοπελιά στο επισκευαστικο κεντρο της Huawei...

Ότι πρέπει να βάλετε μόνο hdd...

Σε ερώτηση  μου γιατί αν βάλω  ssd τη αλλάζει... δεν είχε κάτι να απαντήσει...

Προφανώς το λεν γιατί η ίδια η Huawei βάζει 1t hdd δίσκο... Και σου λένε ότι μάλλον είναι έτσι σχεδιασμένο...

Όταν είχα ξανά τηλεφωνήσει για το αν μπορώ να αλλάξω τον ssd  δίσκο μόνος μου, μου έλεγαν ότι χάνω την εγγύηση...

Μετά έστειλα mail στην Huawei και μου απάντησαν επίσημα ότι φυσικά και μπορώ να αντικαταστήσω τον ssd μόνος μου... εννοείτε ότι ο νέος ssd δεν θα φέρει την εγγύηση  της Huawei...

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Εγώ θα έβαζα τον παρακάτω δίσκο αν ήθελα hdd 1tera.

https://www.skroutz.gr/s/10219054/Seagate-Barracuda-1TB-2-5.html

Αυτό που γράφεις μου το ανέφερε και εμένα μια γλυκιά κοπελιά στο επισκευαστικο κεντρο της Huawei...

Ότι πρέπει να βάλετε μόνο hdd...

Σε ερώτηση  μου γιατί αν βάλω  ssd τη αλλάζει... δεν είχε κάτι να απαντήσει...

Προφανώς το λεν γιατί η ίδια η Huawei βάζει 1t hdd δίσκο... Και σου λένε ότι μάλλον είναι έτσι σχεδιασμένο...

Όταν είχα ξανά τηλεφωνήσει για το αν μπορώ να αλλάξω τον ssd  δίσκο μόνος μου, μου έλεγαν ότι χάνω την εγγύηση...

Μετά έστειλα mail στην Huawei και μου απάντησαν επίσημα ότι φυσικά και μπορώ να αντικαταστήσω τον ssd μόνος μου... εννοείτε ότι ο νέος ssd δεν θα φέρει την εγγύηση  της Huawei...

Ανεφεραν οτι μπορεις να αλλαξεις τον SSD ή οτι μπορεις να βαλεις και δευτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/4/2020 στις 3:29 ΠΜ, Georgz είπε

Υπάρχει η δυνατότητα να βαλεις σε παρακαλω ένα λινκ για τον συγκεκριμένο αντάπτορα; Δυστυχώς δεν τον βρίσκω. 

Επίσης κάπου διάβασα πως η οθόνη του είναι hdr, αλλά σε διαφορα reviews του εξωτερικού, οι περισσότεροι λένε πως η συγκεκριμένη ips δεν καλύπτει μεγάλο χρωματικό εύρος και εχω μπερδευτεί λίγο.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζουμε, ποιό χρώμα έχει έρθει στην Ελλάδα. Βλέπω στο official site βγαίνει σε grey και silver. Εγχώρια το βρήκα μόνο σε silver. 

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις και Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!! 

Στο Κωτσόβολο είδα το γκρι στο site τους και σε άτοκες δόσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, christar είπε

Ανεφεραν οτι μπορεις να αλλαξεις τον SSD ή οτι μπορεις να βαλεις και δευτερο?

Η ερώτηση μου ήταν αν θέλω να αλλάξω τον SSD με έναν διαφορετικό πχ μεγαλύτερης χωρητικότητας....

Το επισκευαστικό κέντρο  μου είχε πει ότι δεν γίνεται, αν δεν πάει εκεί το λαπτοπ και με 30 ευρώ εργατικά να τοποθετήσουν εκείνοι τον όποιο δίσκο τους πάω (Δηλαδή να ξεβιδώσουν τις βίδες της βάσης και την μια βίδα του SSD και για αυτό χρεώνουν 30 ευρώ!)...

αλλά η επίσημη Huawei απάντησε ξεκάθαρα ότι δεν χρειάζεται να πάει εκεί το λαπτοπ για να αντικατασταθεί ο SSD... και ότι μπορούμε μόνοι μας να το κάνουμε...

Για δεύτερο δίσκο μου είπαν στο επισκευαστικό κέντρο ότι πρέπει να μπει HDD και όχι SSD...

Οταν ρώτησα γιατί, η κοπελιά δεν είχε να μου απαντήσει κάτι...

Προφανώς επειδή τα D15 τα κυκλοφορούν με HDD (για οικονομία μιας και έχουν την μισή τιμή) θεωρούν οτι με έναν HDD  λειτουργεί το λαπτοπ σωστά...

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 1:06 ΠΜ, Physics_Rulez είπε

Μόλις κυκλοφόρησε το magicbook το οποίο είναι ίδιο ακριβώς με το matebook, αλλά με μικρότερο ssd. Για κάποιον που θα τον αλλάξει ούτως η άλλως, δεν αξίζει πλέον το matebook τα 100 ευρώ παραπάνω...

Το magicbook 14 είναι χαλαρά το πιο vfm ultrabook για office use.

549 το Magicbook, μιλάμε για το ίδιο ουσιαστικά Laptop με το Matebook 14.

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/210894-honor-magicbook-14-r5-3500u-8gb-256gb?cmicc=skroutz

Να προσθέσω πάντως ότι ο επεξεργαστής των συγκεκριμένων Laptops δεν είναι και κάτι τρομερό, για απλή χρήση είναι οκ, άλλα δεν κάνει για τίποτα παραπάνω, ακόμα και σε πολλά tabs στο chrome με βαριές σελίδες καθυστερεί, ενώ σε επεξεργασία φώτος που δοκίμασα (Mate D 15) απηύδησα, γενικά σε multitasking δεν τα καταφέρνει και καλά, για παιχνίδια φυσικά ούτε λόγος...το αναφέρω αυτό για να ξέρουμε τι αγοράζουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε "άπειρα" tabs που έχω  ανοιχτά και σε chrome και σε edge chromium είναι σφαίρα. Μου έκανε εντύπωση αυτό που λες. Επίσης ο cpu ζήτημα να είναι στο 25%...

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Να προσθέσω πάντως ότι ο επεξεργαστής των συγκεκριμένων Laptops δεν είναι και κάτι τρομερό, για απλή χρήση είναι οκ, άλλα δεν κάνει για τίποτα παραπάνω, ακόμα και σε πολλά tabs στο chrome με βαριές σελίδες καθυστερεί, ενώ σε επεξεργασία φώτος που δοκίμασα (Mate D 15) απηύδησα, γενικά σε multitasking δεν τα καταφέρνει και καλά, για παιχνίδια φυσικά ούτε λόγος...το αναφέρω αυτό για να ξέρουμε τι αγοράζουμε. 

 

7 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Σε "άπειρα" tabs που έχω  ανοιχτά και σε chrome και σε edge chromium είναι σφαίρα. Μου έκανε εντύπωση αυτό που λες. Επίσης ο cpu ζήτημα να είναι στο 25%...

Γιατί ποιος νόμιζε ότι αγοράζοντας το, θα παίζει πχ το Division 2 ;;;;

Εγώ με mozilla firefox, έχω περισσότερα από 25 παράθυρα ανοικτά και μαζί το word με office 365 και δεν χαμπαριάζει τίποτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Σε "άπειρα" tabs που έχω  ανοιχτά και σε chrome και σε edge chromium είναι σφαίρα. Μου έκανε εντύπωση αυτό που λες. Επίσης ο cpu ζήτημα να είναι στο 25%...

Σε εμένα ήταν αργός, ενώ τα ίδια λένε και σε διάφορα reviews που έχω διαβάσει, με το που κάνεις scroll δεν πάει smouth, ενώ αργεί και να προβάλει την σελίδα αν είναι αρκετά μεγάλη, άλλα για μένα το βασικό θέμα είναι ότι δεν κάνει για πολλά πολλά ο επεξεργαστής, με π.χ. το Dxo μετατροπή raw σε jpeg έκανε άπειρο χρόνο, και γενικά με το που ανοίξεις μερικές εφαρμογές μαζί, ειδικά αν κάποια είναι βαριά δεν την παλεύει το μηχάνημα.

Σε browsing σκέψου ότι ένα Ipad του 2018 ποιο έχω είναι πολύ πιο γρήγορο και smouth, ενώ ένα asus 5ετίας με i7 το ισοπεδώνει σε ταχύτητα και επιδόσεις.

Να προσθέσω επίσης ότι η οθόνη παρόλο Ips έχει εντελώς ξεθωριασμένα χρώματα ενώ και η φωτεινότητα δεν είναι καθόλου καλή. Ειδικά έξω στον ήλιο δεν βλέπεις τίποτα. 

Το σώζει το Laptop η καλή, όμορφη και μαζεμένη κατασκευή άλλα δεν ξέρω αν είναι αρκετό αυτό....φυσικά ο καθένας μας έχει άλλα στάνταρντ και διαφορετικές απόψεις..

9 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Γιατί ποιος νόμιζε ότι αγοράζοντας το, θα παίζει πχ το Division 2 ;;;;

Εγώ με mozilla firefox, έχω περισσότερα από 25 παράθυρα ανοικτά και μαζί το word με office 365 και δεν χαμπαριάζει τίποτα…

Μα το είπα αν σκοπός σου είναι ένα απλό word Και browsing είναι οκ, για παραπάνω δεν κάνει με την καμία, π.χ. στο Luminar εξαγωγή jpeg Κάνει 30 sec!! Την στιγμή που στο άλλο Laptop Μου 5ετίας κάνει γύρω στα 6-7 sec..

Επεξεργασία βίντεο επίσης την ξεχνάς σε 4Κ βίντεο απλά κόλλησε και έμεινε εκει...

 

Για να το ξαναπώ για Browsing, Youtube, Netflix και word/excel είναι οκ, άλλα μέχρι εκει.

Υ.Γ. Βέβαια με τα χάλια χρώματα που έχει η οθόνη και την χαμηλή φωτεινότητα δεν ξέρω αν κάνει και για Youtube/Netflix κλπ.

Υ.Γ. Προσωπικά το έδωσα το Laptop και θα δώσω κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι καλύτερο. Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει κανένα από αυτά πάνω από 450-500 ευρώ.

Επεξ/σία από karamela693
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι αυτό με την οθόνη. Επειδή έχω μια σούπερ 4Κ οθόνη στο desktop,στο laptop ενώ η ανάλυση είναι μια χαρά (λόγω λίγων ιντσών ανεβαίνει το pixel density) η φωτεινότητα είναι λίγη αν το μάτι σου έχει κακομάθει. Βράδυ την έχω φουλ,μέρα που έρχεται ήλιος στο δωμάτιο από έξω,ήθελα ένα 25% παραπάνω φωτεινότητα.

Εμένα πάντως μου κόστισε 320€ (μιας και το κινητό το έσπρωξα),οπότε σε αυτά τα χρήματα μπορώ να πω πως έκανα και την αγορά του αιώνα. 

Απίστευτη ευκολία το huawei share και για εμένα και το βλέπω να είναι πολύ δυνατό σε επεξεργαστική ισχύ σε ΠΟΛΥ απαιτητικό browsing με ανοιχτά την ίδια στιγμή pdf, world,  μάθημα μέσω teams και excel. Ενίοτε βάζω και κάποια βίντεος να βλέπω. Σε όλα αυτά το πατάω αλύπητα και δεν βγάζει κιχ. Δεν με καθυστερεί πουθενά. Για άλλες πιο απαιτητικές εργασίες,δε ξέρω,δεν θα μου χρειαστούν μάλλον και έχω και δυνατό desktop για αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Για να το ξαναπώ για Browsing, Youtube, Netflix και word/excel είναι οκ, άλλα μέχρι εκει.

Κατά την γνώμη μου δεν αξίζει κανένα από αυτά πάνω από 450-500 ευρώ

Εχω την εντύπωση οτι ξαφνικα ανακαλύψατετον τροχό....

Από όσο παρακολουθώ το θέμα  από τις 25 Μαρτίου με την προ παραγγελία, συνέχεια αναφέρονταν ότι είναι ένα καλό μηχάνημα για καθημερινή χρήση (σερφάρισμα, φβ, βίντεο, office, κλπ κλπ)

Μαζί με την προσφορά επιστροφής και το νοβα, το έκαναν κάτι περισσότερο από καταπληκτικό γιατί ουσιαστικά μας κόστισε περίπου 300-340€...

Πάντως εγώ για τις δουλειές που το ήθελα μια χαρά τα πάει...

25 παράθυρα ανοικτά, εκ των οποίων 1 σίγουρα YouTube για να ακούω, και μαζί το word... Και τρέχει άψογα χωρίς  κανένα πρόβλημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ίων Δραγούμης είπε

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι αυτό με την οθόνη. Επειδή έχω μια καλή 4Κ οθόνη στο desktop,στο laptop ενώ η ανάλυση είναι μια χαρά (λόγω λίγων ιντσών ανεβαίνει το pixel density) η φωτεινότητα είναι λίγη αν το μάτι σου έχει κακομάθει. Βράδυ την έχω φουλ,μέρα που έρχεται ήλιος στο δωμάτιο από έξω,ήθελα ένα 25% παραπάνω φωτεινότητα. Χρώματα χμμ... ναι είναι ένα σκαλοπάτι πάνω στο desktop. Αλλά η οθόνη του desktpo μου κόστισε όσο και το laptop ολόκληρο,για να ξέρουμε τι λέμε.

Εμένα πάντως μου κόστισε 320€ (μιας και το κινητό το έσπρωξα),οπότε σε αυτά τα χρήματα μπορώ να πω πως έκανα και την αγορά του αιώνα. 

Απίστευτη ευκολία το huawei share και για εμένα και το βλέπω να είναι πολύ δυνατό σε επεξεργαστική ισχύ σε ΠΟΛΥ απαιτητικό browsing με ανοιχτά την ίδια στιγμή pdf, world,  μάθημα μέσω teams και excel. Ενίοτε βάζω και κάποια βίντεος να βλέπω. Σε όλα αυτά το πατάω αλύπητα και δεν βγάζει κιχ. Δεν με καθυστερεί πουθενά. Για άλλες πιο απαιτητικές εργασίες,δε ξέρω,δεν θα μου χρειαστούν μάλλον και έχω και δυνατό desktop για αυτές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ίων Δραγούμης είπε

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι αυτό με την οθόνη. Επειδή έχω μια σούπερ 4Κ οθόνη στο desktop,στο laptop ενώ η ανάλυση είναι μια χαρά (λόγω λίγων ιντσών ανεβαίνει το pixel density) η φωτεινότητα είναι λίγη αν το μάτι σου έχει κακομάθει. Βράδυ την έχω φουλ,μέρα που έρχεται ήλιος στο δωμάτιο από έξω,ήθελα ένα 25% παραπάνω φωτεινότητα.

Εμένα πάντως μου κόστισε 320€ (μιας και το κινητό το έσπρωξα),οπότε σε αυτά τα χρήματα μπορώ να πω πως έκανα και την αγορά του αιώνα. 

Απίστευτη ευκολία το huawei share και για εμένα και το βλέπω να είναι πολύ δυνατό σε επεξεργαστική ισχύ σε ΠΟΛΥ απαιτητικό browsing με ανοιχτά την ίδια στιγμή pdf, world,  μάθημα μέσω teams και excel. Ενίοτε βάζω και κάποια βίντεος να βλέπω. Σε όλα αυτά το πατάω αλύπητα και δεν βγάζει κιχ. Δεν με καθυστερεί πουθενά. Για άλλες πιο απαιτητικές εργασίες,δε ξέρω,δεν θα μου χρειαστούν μάλλον και έχω και δυνατό desktop για αυτές.

Δεν το συζητάμε για 320 ευρώ είναι super αγορά!!! Για αυτό ανέφερα ότι μέχρι 450-500 είναι οκ. Στα λεφτά που κάνει τώρα δεν ξέρω πραγματικά αν αξίζει.

Τέλος πάντων πάμε παρακάτω!! Οτι αρέσει στον καθένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bromiaris είπε

Η ερώτηση μου ήταν αν θέλω να αλλάξω τον SSD με έναν διαφορετικό πχ μεγαλύτερης χωρητικότητας....

Το επισκευαστικό κέντρο  μου είχε πει ότι δεν γίνεται, αν δεν πάει εκεί το λαπτοπ και με 30 ευρώ εργατικά να τοποθετήσουν εκείνοι τον όποιο δίσκο τους πάω (Δηλαδή να ξεβιδώσουν τις βίδες της βάσης και την μια βίδα του SSD και για αυτό χρεώνουν 30 ευρώ!)...

αλλά η επίσημη Huawei απάντησε ξεκάθαρα ότι δεν χρειάζεται να πάει εκεί το λαπτοπ για να αντικατασταθεί ο SSD... και ότι μπορούμε μόνοι μας να το κάνουμε...

Για δεύτερο δίσκο μου είπαν στο επισκευαστικό κέντρο ότι πρέπει να μπει HDD και όχι SSD...

Οταν ρώτησα γιατί, η κοπελιά δεν είχε να μου απαντήσει κάτι...

Προφανώς επειδή τα D15 τα κυκλοφορούν με HDD (για οικονομία μιας και έχουν την μισή τιμή) θεωρούν οτι με έναν HDD  λειτουργεί το λαπτοπ σωστά...

Εμένα η huawei μου απάντησε ότι η αντικατάσταση πρέπει να γίνει από το εξουσιοδοτημένο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...