Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, bromiaris είπε

Για δείξε το mail....

Τους ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω τον ssd μόνος μου χωρίς να χαθεί η εγγύηση και μου απάντησαν:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να προβείτε σε αλλαγή του SSD στα εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά μας κέντρα. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους και να ρωτήσετε για πιθανή αλλαγή του SSD. Για να απαντήσουμε στην ερώτησή σας όσον αφορά την ατομική αλλαγή ή την αλλαγή από επισκευαστικό, να σας προτείνουμε να γίνει η αλλαγή από το σέρβις"

Εφόσον λοιπόν η εγγύηση καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία δε θα σου πρότεινα να λάβεις υπ όψιν σου το email του εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Physics_Rulez είπε

Τους ρώτησα αν μπορώ να αλλάξω τον ssd μόνος μου χωρίς να χαθεί η εγγύηση και μου απάντησαν:

"Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μπορείτε να προβείτε σε αλλαγή του SSD στα εξουσιοδοτημένα επισκευαστικά μας κέντρα. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί τους και να ρωτήσετε για πιθανή αλλαγή του SSD. Για να απαντήσουμε στην ερώτησή σας όσον αφορά την ατομική αλλαγή ή την αλλαγή από επισκευαστικό, να σας προτείνουμε να γίνει η αλλαγή από το σέρβις"

Το παραπάνω είναι μετά από mail ή τηλεφωνική επικοινωνία;;;;

6 λεπτά πριν, Physics_Rulez είπε

Εφόσον λοιπόν η εγγύηση καλύπτεται από την ελληνική αντιπροσωπεία δε θα σου πρότεινα να λάβεις υπ όψιν σου το email του εξωτερικού.

Ποιο email του εξωτερικού ρε μάστορα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από mail είναι. Εσύ δεν έστειλες στη huawei και σου είπαν ότι μπορείς να αλλάξεις μόνο σου το δίσκο; Στην ελληνική αντιπροσωπεία έστειλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Physics_Rulez είπε

Από mail είναι. Εσύ δεν έστειλες στη huawei και σου είπαν ότι μπορείς να αλλάξεις μόνο σου το δίσκο; Στην ελληνική αντιπροσωπεία έστειλες;

Μπορείς αν ανεβάσεις αυτό το mail;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Μπορείς αν ανεβάσεις αυτό το mail;;;;;;

Για ποιο λόγο, για να σε πείσω; Το έκανα copy paste.

Τελικά έστειλες mail στη huawei ή όχι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Physics_Rulez είπε

Για ποιο λόγο, για να σε πείσω; Το έκανα copy paste.

Τελικά έστειλες mail στη huawei ή όχι;

"...θα θέλαμε να σας αναφέρουμε πως είναι εφικτή η αντικατάσταση του SAMSUNG 250gb NVMe‎ δίσκου ακόμη και από εσάς.  Ωστόσο θα θέλαμε να σας τονίσουμε πως σε αυτήν την περίπτωση η εγγύηση του υπολογιστή δεν χάνεται αρκεί βέβαια να μην προκληθεί οποιαδήποτε βλάβη κατά την αντικατάσταση."

Huawei Support Ελλάς
Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ε θα μας τρελάνουν.

Σε εμένα βέβαια απάντησαν πιο διπλωματικά. Σε εσένα πιο ξεκάθαρα.

Επεξ/σία από Physics_Rulez
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που γνωρίζω, λάπτοπ που είναι σε εγγύηση και μπορεί να γίνει σε αυτά αναβάθμιση υλικού (ram,hdd κτλ) την πραγματοποιεί κάποιος χωρίς να βγει από την εγγύηση. 

Βγαίνει εκτός, στην περίπτωση που κάποιος παραβιάσει αυτοκόλλητα, τα οποία συνήθως είναι πάνω σε συγκεκριμένες βίδες εσωτερικά του λάπτοπ. 

Αυτά τα αυτοκόλλητα είναι όπως το σήμα στο αυτοκίνητο, εάν προσπαθήσει κάποιος να τα αφαιρέσει καταστρέφονται.

Επίσης εάν υπάρξει φθορά στην πλακέτα ή άλλου, όπως και αν παρατηρήσουν πτώσεις υγρών και πάλι βγαίνεις εκτός εγγύησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, jimaros69 είπε

Τελικά εβαλε κανείς 2ο δίσκο στο D15 με καλωδιοταινία να μας πει αν δουλεύει?

Θα περιμένεις 1-2 ακόμα μήνες τουλάχιστον...

Τόσο που καθυστερούν οι αγορές από Κίνα....

Εγώ πάντως μάλλον θα αλλάξω τον SSD με έναν που έχει 1tb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, bromiaris είπε

Θα περιμένεις 1-2 ακόμα μήνες τουλάχιστον...

Τόσο που καθυστερούν οι αγορές από Κίνα....

Εγώ πάντως μάλλον θα αλλάξω τον SSD με έναν που έχει 1tb

Περιμένουμε φίλε να μας πεις τι έκανες. Δε βιάζομαι ιδιαίτερα αλλά θα χρειαστώ κι εγω περισσότερο αποθηκευτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Περιμένουμε φίλε να μας πεις τι έκανες. Δε βιάζομαι ιδιαίτερα αλλά θα χρειαστώ κι εγω περισσότερο αποθηκευτικό. 

Αυτή την στιγμή έχουμε έναν δίσκο Samsung 250gb NVMe δίσκο με ταχύτητες Read:3000mb/s και Write:1300mb/s…

Αν θέλουμε να αυξήσουμε τον αποθηκευτικό μας χώρο έχουμε τρεις εναλλακτικές…

Εναλλακτική πρώτη…

Αντικαθιστούμε τον 250gb NVMe δίσκο, με έναν άλλον NVMe δίσκο μεγαλύτερης χωρητικότητας…

Η πιο καλή πρόταση σε χώρο/χρήμα με χωρητικότητα του 1tb είναι ο Crucial P1 1TB στα 110 ευρώ χωρίς μεταφορικά… https://www.skroutz.gr/s/16260979/Crucial-P1-1TB.html

Χάνουμε ή κερδίζουμε λίγο σε ταχύτητες γιατί έχει Read:2000mb/s και Write:1700mb/s, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα μας γίνουν αντιληπτές αυτές οι διαφορές…

Εναλλακτική δεύτερη…

Αφήνουμε τον NVMe δίσκο όπως είναι και αξιοποιούμε τον ελεύθερο χώρο για να βάλουμε έναν δίσκο… SSD ή HDD sata3…

Εδώ φυσικά έχουμε ένα θέμα…

Η Huawei δεν έχει την καλώδιο ταινία μαζί με τον ανταπτορα για την σύνδεση του δίσκου, αλλά και ούτε την μεταλλική θήκη για την ακινητοποίηση του δίσκου…

Οπότε πρέπει από κάπου και κάποτε να τα αγοράσουμε… Από Κίνα βρήκαμε την καλώδιο ταινία, αλλά όχι την θήκη… βέβαια μπορούμε να ακινητοποιήσουμε τον δίσκο με αυτοκόλλητη ταινία διπλής όψης…

Πάντος το μόνο σίγουρο για εμένα είναι ότι αν και οι HDD είναι φτηνότεροι, εγώ δεν πρόκειται να βάλω έναν μηχανικό δίσκο γιατί: κάνει θόρυβο και πια δεν θα χαίρομε το αθόρυβο λαπτοπ μου, καταναλώνει περισσότερη ενέργεια, ζεσταίνετε περισσότερο κλπ κλπ…

Γι αυτό από εμένα μόνο ένας SSD…

Εδώ πάλι αν πάμε σε χωρητικότητα 1tb SATA 3, θα βρούμε τιμές από 105 ευρώ...

Πχ https://www.skroutz.gr/s/21068936/Crucial-BX500-1TB.html ή https://www.skroutz.gr/s/16892040/Samsung-860-QVO-1TB.html

Εναλλακτική τρίτη…

Αφήνουμε τα πάντα όπως είναι και αγοράζουμε έναν εξωτερικό δίσκο για να κάνουμε την δουλειά μας…

Εσείς πια εναλλακτική προτιμάτε;;;;

Επεξ/σία από bromiaris
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέει ο βρωμιάρης (no pun intended) αλλά δε θα σας πρότεινα καθόλου τον crucial για nvme δίσκο. Μπορεί η τιμή του να είναι αρκετά χαμηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό (η χαμηλότερη) αλλά θα θυσιάσετε ποιότητα και διάρκεια ζωής. Μαζέψτε δύο φράγκα ακόμα και πάρτε κάτι πιο ποιοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Physics_Rulez είπε

Καλά τα λέει ο βρωμιάρης (no pun intended) αλλά δε θα σας πρότεινα καθόλου τον crucial για nvme δίσκο. Μπορεί η τιμή του να είναι αρκετά χαμηλή σε σχέση με τον ανταγωνισμό (η χαμηλότερη) αλλά θα θυσιάσετε ποιότητα και διάρκεια ζωής. Μαζέψτε δύο φράγκα ακόμα και πάρτε κάτι πιο ποιοτικό.

Δεν αντιλέγω...

Και εγώ θα ήθελα έναν Samsung 970 Evo 1TB NVMe... αλλά ξεφεύγει υπερβολικά η τιμή του (σχεδόν διπλάσια)... και ειλικρινά αναρωτιέμαι αν τις πολύ μεγαλύτερες αναγραφόμενες ταχύτητες του (σε σύγκριση με τον κάθε crucial), τις δούμε ποτέ στην πράξη...

Διότι υπάρχουν ένα σωρό βίντεο που δείχνουν απλούς SATA3 SSD & NVMe δίσκους σε πραγματικές συνθήκες...

Εκεί βλέπουμε ότι αν και οι ταχύτητες ανάμεσα στις δυο κατηγορίες διαφέρουν πάρα πολύ (550 έναντι 2000-3500) παρατηρούμε ότι η διαφορά σε χρόνο πχ για την φόρτωση των Win10 ή ενός προγράμματος είναι τις τάξεων των 1-2 δευτερολέπτων...

Άρα αν πληρώσουμε διπλάσια τιμή/gb το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα δούμε ποτέ κάτι διαφορετικό στην ταχύτητα του λαπτοπ…

Για την ποιότητα δεν έχω άποψη…

Επεξ/σία από bromiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχικά σκεφτόμουν να βάλω έναν hdd 1 terra για όχι και τόσο σημαντικά αρχεία και έναν ssd μεγαλύτερο από τον samsung ΑΝ κρίνω πως δεν με καλύπτει ο τελευταίος (αν αυξηθούν οι ανάγκες μου)

Αλλά αν ήταν να πάω στα 40 ευρώ για έναν hdd,μάλλον θα έδινα άλλα 60 για έναν ssd. Βασικά επειδή είμαι ένας υπερήφανος προσφοράκιας,η αποφασή μου θα είναι στιγμιαία αν βγει μια καλή προσφορά σε ένα από τα 3 είδη (ssd sata3 2,5 ή nvme και φυσικά αν πέσει στα 30 κάνας seagate barracuda δεν θα πω όχι). 

Βασικά ναι,μια καλή προσφορά θα κρίνει την απόφασή μου μιας και δεν πολυβιάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...