Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, andreas1gr είπε

Χμμμμ

Σε εμένα τα δυο προβλήματα που ανέφερες δεν τα έχω…

Για ποντίκι έχω ένα Microsoft 3600 και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.

Για τα δακτυλικά αποτυπώματα, μήπως να τα ξανά περάσεις, αφού πρώτα καθαρίσεις με ένα πανάκι τον αισθητήρα και πλύνεις τα δάκτυλα σου;

Εν το μεταξύ, πριν 10 λεπτά κάποια ενημέρωση πέρασε το PC Manager και μου ζήτησε να κάνω επανεκκίνηση…

Ο αισθητήρας δεν είχε ποτέ δυσκολία ανάγνωσης στην προηγούμενη κατάσταση. Εννοείτε βέβαια ότι είναι καθαρός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χαιρετώ! 

Σήμερα έβαλα το Matebook D15 μου σε μια τσάντα laptop ακριβώς στο μέγεθος του και το μετέφερα από ένα μέρος σε ένα άλλο για κάποια ώρα. 

Το χρησιμοποίησα έντονα μετά την μεταφορά (πληκτρολογούσα "δυνατά" και το έπιασα από την άκρη μια φάση) και μετά όταν γύρισα σπίτι, το πλάγιασα με την τσάντα που είχε μέσα και τον φορτιστή του (η τσάντα είναι στενή οπότε ενδεχομένως να πιέστηκε).

Όταν το άνοιξα πάλι, παρατήρησα πως το λάπτοπ έγερνε από την μια πλευρά αρκετά. Τα κάτω πλαστικά μαξιλαράκια δεν είχαν κανένα απολύτως σημάδι φθοράς. Η εγγύηση Public ισχύει ακόμα, ευτυχώς. 

Η "κακή" χρήση που αναφέρω έγινε για 2 περίπου ώρες, κατά τα άλλα το προσέχω παρανοϊκά. Με τέτοια χρήση άλλα laptop δεν θα πάθαιναν απολύτως τίποτα. 

Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και τι με συμβουλεύετε να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, lon-zet είπε

Χαιρετώ! 

Σήμερα έβαλα το Matebook D15 μου σε μια τσάντα laptop ακριβώς στο μέγεθος του και το μετέφερα από ένα μέρος σε ένα άλλο για κάποια ώρα. 

Το χρησιμοποίησα έντονα μετά την μεταφορά (πληκτρολογούσα "δυνατά" και το έπιασα από την άκρη μια φάση) και μετά όταν γύρισα σπίτι, το πλάγιασα με την τσάντα που είχε μέσα και τον φορτιστή του (η τσάντα είναι στενή οπότε ενδεχομένως να πιέστηκε).

Όταν το άνοιξα πάλι, παρατήρησα πως το λάπτοπ έγερνε από την μια πλευρά αρκετά. Τα κάτω πλαστικά μαξιλαράκια δεν είχαν κανένα απολύτως σημάδι φθοράς. Η εγγύηση Public ισχύει ακόμα, ευτυχώς. 

Η "κακή" χρήση που αναφέρω έγινε για 2 περίπου ώρες, κατά τα άλλα το προσέχω παρανοϊκά. Με τέτοια χρήση άλλα laptop δεν θα πάθαιναν απολύτως τίποτα. 

Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό και τι με συμβουλεύετε να κάνω? 

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά πιστεύω ότι καμία εγγύηση δεν θα σε καλύψει... Το καταλαβαίνεις κσι μόνος σου αυτό... 

Εκτός και αν είχες κάνει κάποια έξτρα εγγύηση για κλοπή - ζημιά... 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά καμία εγγύηση δεν θα σε καλύψει... Το καταλαβαίνεις κσι μόνος σου αυτό... 

Εκτός και αν είχες κάνει κάποια έξτρα εγγύηση για κλοπή - ζημιά... 

Αυτό το έκανε και εξαρχής, αλλά τώρα έχει επιδεινωθεί αισθητά.

Καμιά ιδέα για το πως να το φτιάξω μόνος αν δεν το δεχτεί τo service? Το laptop είναι άθικτο πραγματικά...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις να χάσεις κάτι πηγαίνοντας μια βόλτα από το επίσημο σέρβις της εταιρίας που βρίσκεται στη Μιχαλακοπούλου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίεσα τον υπολογιστή με τα χέρια μου δυνατά και πλέον κάθεται όπως και πριν... Δεν ξέρω τι μπορεί να άλλαξε με αυτό που έκανα (και δεν με νοιάζει και να μάθω 😅) πάντως το πρόβλημα λύθηκε. 

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κάποιος powerbank που να το φορτίζει παράλληλα με τη χρήση;

Κοιτάζοντας λίγο μου φαίνεται ότι το Xiami PowerBank 3 pro 45watt θα το κάνει εύκολα.

Έχω δοκιμάσει με ένα Baseus 18watt PD και ανεβαίνει σιγά σιγά ενώ το δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλώδιο φόρτισης το βρίσκουμε κάπου πέρα από eBay Ali express κτλ;  Το βλέπω έτοιμο να χαιρετήσει και θα ήθελα το αυθεντικό ή έστω κάποιο που να φορτίζει ακριβώς όπως το αυθεντικό

Επεξ/σία από BigSaras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Το καλώδιο φόρτισης το βρίσκουμε κάπου πέρα από eBay Ali express κτλ;  Το βλέπω έτοιμο να χαιρετήσει και θα ήθελα το αυθεντικό ή έστω κάποιο που να φορτίζει ακριβώς όπως το αυθεντικό

https://www.skroutz.gr/s/21699204/Baseus-Cafule-Braided-USB-2-0-Cable-USB-C-male-USB-C-male-Κόκκινο-2m-CATKLF-AL91.html?from=catspan

Είναι στα 100 watt και σε καλύπτει απόλυτα. 

Επεξ/σία από andreas1gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BigSaras είπε

Το καλώδιο φόρτισης το βρίσκουμε κάπου πέρα από eBay Ali express κτλ;  Το βλέπω έτοιμο να χαιρετήσει και θα ήθελα το αυθεντικό ή έστω κάποιο που να φορτίζει ακριβώς όπως το αυθεντικό

Εγώ έχω αυτό, νομίζω φορτίζει τέρμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσουμε!

https://www.e-shop.gr/logilink-cu0129-usb-c-31-to-usb-c-31-gen2-extention-cable-1m-black-p-PER.757912

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, andreas1gr είπε

 

2 ώρες πριν, Da_rudakos είπε

Εγώ έχω αυτό, νομίζω φορτίζει τέρμα.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιβεβαιώσουμε!

https://www.e-shop.gr/logilink-cu0129-usb-c-31-to-usb-c-31-gen2-extention-cable-1m-black-p-PER.757912

Σας ευχαριστώ και τους δυο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 11:30 ΜΜ, Da_rudakos είπε

Έχει δοκιμάσει κάποιος powerbank που να το φορτίζει παράλληλα με τη χρήση;

Κοιτάζοντας λίγο μου φαίνεται ότι το Xiami PowerBank 3 pro 45watt θα το κάνει εύκολα.

Έχω δοκιμάσει με ένα Baseus 18watt PD και ανεβαίνει σιγά σιγά ενώ το δουλεύεις.

Ναί, το Xiaomi 3 pro power bank το φορτίζει παράλληλα με τη χρήση. 

Υπολόγισε περίπου 40%-45% μέσα σε μία ώρα. Μετά το power bank θέλει φόρτιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ναί, το Xiaomi 3 pro power bank το φορτίζει παράλληλα με τη χρήση. 

Υπολόγισε περίπου 40%-45% μέσα σε μία ώρα. Μετά το power bank θέλει φόρτιση. 

To είχα ρωτήσει πριν το πάρω αλλά επιβεβαιώνω αυτό που είπες, βέβαια εγώ έφτασα περίπου 70% και μετά άδειασε. 

Μήπως έχεις το 14αρι που έχει μεγαλύτερη μπαταρία; ;

15 εδώ! Τρομερή λύση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Matebook D15 (είναι η έκδοση με τον AMD επεξεργαστή αν αυτό χρησιμεύει σε κάτι): Κάνει μόνο του ενημερώσεις bios χωρίς να έχει ρυθμιστεί έτσι.

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος: Κάποιες μέρες πριν, είχα ανοίξει τον υπολογιστή και καθώς περίμενα να ανοίξει πληκτρολογούσα. Χωρίς να είχα πρόθεση να γίνει, με έβγαλε στα Bios. 

Τώρα, ορισμένες φορές, κάνει μόνο του update χωρίς καν να ακουμπήσω πληκτρολόγιο. Εκτός από το ότι αργεί, φοβάμαι μην έχει λίγη μπαταρία, σταματήσει η διαδικασία και μου μείνει στα χέρια. 

Θα χαιρόμουν πολύ αν κάποιο μέλος μου έδινε οδηγίες για να απενεργοποιήσω αυτήν την ρύθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...