Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, CptBill είπε

παρελαβα κ εγω απο media markt. Προς ενημερωση μας, ο κωτσοβολος αρχισε να το φερνει και σε μαυρο χρωμα.

Εχω ενα θεματακι ηλεκτρολογικης φυσεως. Χρησιμοποιωντας το φορτιστη του και εφοσον ακουμπαω το σασι του, αισθανομαι αυτο το γαργαλητο ως αισθηση ρευματος. 

Χρησιμοποιωντας το φορτιστη απο το εταιρικο μου lenovo  laptop (type c και αυτος με ακριβως ιδιο output) δεν εχω θεμα.

Τι παιζει; Επεσα σε ελλατωματικο φοορτιστη? 

Μια μικρη λεπτομερεια. Ο φορτιστης του lenovo καταληγει σε σουκο βυσμα (δλδ εχει και γειωση). Ως γνωστον ο φορτιστης του huawei δεν εχει σουκο βυσμα (αλλα μονο τους 2 πολους).

Αν το ρεύμα που νιώθεις είναι συνεχόμενο και όχι στατικός ηλεκτρισμός πάρε αύριο τηλ στο επισκευαστικό κέντρο της Huawei να το αναφέρεις, ώστε να κανονίσετε να έρθουν να το πάρουν και να το ελέγξουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας μου πει καποιος αν εχει παραγγειλει το συγκεκριμενο laptop απο mobilepoint πρωτα απ ολα αν ειναι αξιοπιστο και δευτερον αν καποιος παρελαβε freeDOS εφοσον το ζητησε, για καλυτερη τιμη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, coniste είπε

αν καποιος παρελαβε freeDOS εφοσον το ζητησε, για καλυτερη τιμη. 

Αυτό ΔΕΝ γίνεται.

Η Huawei δεν βγάζει έκδοση χωρίς προεγκατεστημένο λειτουργικό Σύστημα…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, bromiaris είπε

Αν το ρεύμα που νιώθεις είναι συνεχόμενο και όχι στατικός ηλεκτρισμός πάρε αύριο τηλ στο επισκευαστικό κέντρο της Huawei να το αναφέρεις, ώστε να κανονίσετε να έρθουν να το πάρουν και να το ελέγξουν... 

πρωτη αποπειρα επικοινωνιας με το support τους και η απαντηση κονσερβα ηταν η εξης:

Αγαπητέ κε ΧΧΧΧΧΧ, 
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το Huawei GR.
Λυπούμαστε για το πρόβλημα. 
Εφόσον μόλις το αγοράσατε και έχει παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να το γυρίσετε στο κατάστημα με την απόδειξη για πιθανή αντικατάσταση ή έλεγχο.

 

Για τα πανηγυρια. Επεσε ξανα reply στο εμαιλ εξηγωντας τους οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο  και αναμενω απαντηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CptBill είπε

πρωτη αποπειρα επικοινωνιας με το support τους και η απαντηση κονσερβα ηταν η εξης:

Αγαπητέ κε ΧΧΧΧΧΧ, 
Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το Huawei GR.
Λυπούμαστε για το πρόβλημα. 
Εφόσον μόλις το αγοράσατε και έχει παρουσιάσει αυτό το πρόβλημα, θα πρέπει να το γυρίσετε στο κατάστημα με την απόδειξη για πιθανή αντικατάσταση ή έλεγχο.

Για τα πανηγυρια. Επεσε ξανα reply στο εμαιλ εξηγωντας τους οτι κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο  και αναμενω απαντηση

Συγγνώμη πήρες τηλ στο Επ. κέντρο τους (21 1198 8000) να τους το πεις ή περιμένεις μέσω mail να συνεννοηθείς;;;;

Εγώ ένα τηλ που τους είχα πάρει να ρωτήσω για αντικατάσταση του ssd αμέσως μου πρότειναν να έρθει κουριερ στο σπίτι μου (πια μέρα και ώρα με βολεύει) να πάρει το λαπτοπ ΔΩΡΕΑΝ, να τους το πάει…. Και να μου το στείλουν πάλι πίσω ΔΩΡΕΑΝ…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μολις παρελαβα το D14 και δεν μπορει να συνδεθεί καθολου σε wifi δικτυα (εχω δοκιμασει 3 διαφορετικα). Περιέργως συνδέεται στο wifi hotspot του κινητού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bromiaris είπε

Συγγνώμη πήρες τηλ στο Επ. κέντρο τους (21 1198 8000) να τους το πεις ή περιμένεις μέσω mail να συνεννοηθείς;;;;

Εγώ ένα τηλ που τους είχα πάρει να ρωτήσω για αντικατάσταση του ssd αμέσως μου πρότειναν να έρθει κουριερ στο σπίτι μου (πια μέρα και ώρα με βολεύει) να πάρει το λαπτοπ ΔΩΡΕΑΝ, να τους το πάει…. Και να μου το στείλουν πάλι πίσω ΔΩΡΕΑΝ…

Εν ετη 2020 η συνεννοηση γινεται αριστα με εμαιλ και μαλιστα εχει μεγαλυτερη ισχυς γιατι τα γραπτα μενουν.

Προσπαθουν να ριξουν το μπαλακι στο media markt για να τρξει διαδικασια DOA

Απλα μαλλον δεν εχουν συνειδητοποιησει την ολη κατασταση που βρισκομαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CptBill είπε

Εν ετη 2020 η συνεννοηση γινεται αριστα με εμαιλ και μαλιστα εχει μεγαλυτερη ισχυς γιατι τα γραπτα μενουν.

Προσπαθουν να ριξουν το μπαλακι στο media markt για να τρξει διαδικασια DOA

Απλα μαλλον δεν εχουν συνειδητοποιησει την ολη κατασταση που βρισκομαστε. 

Τι να σου πω... Εύχομαι να βρεις τότε την καλύτερη λύση. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. 

Θέλω ένα laptop από 14-15.6 ίντσες.

Προορίζεται για αποκλειστική χρήση σπιτιού. Θέλω να έχει HFD οθόνη, αξιοπρεπείς επιδόσεις, ικανοποιητικό ήχο από τα ηχεία του.

Παιχνίδια δεν παίζω, βιντεοκλήσεις δεν κάνω, αποθηκευτικό χώρο δεν χρειάζομαι πάνω από 256GB.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 5μιση ετών Dell inspiron 7537 με i74510u, 8GB RAM, Geforce 750M, και του έχω περάσει εδώ και χρόνια έναν 256SSD 950 Evo και του έβγαλα τον υβριδικό 1TB +8GBSSD. Είναι μοντέλο με touch screen.

Να μην πολυλογώ, η χρήση που θέλω είναι αποκλειστικά browsing, forums, Youtube και typewriting. Θέλω να έχει κάποια πράγματα παραπάνω και επειδή έχω μάθει σε φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, το Huawei D14 έχει κερδίσει τις εντυπώσεις μου.

Τα λεφτά που θέλω να κινηθώ είναι στα 650 μάξιμουμ.

 

Χάζευα κάτι ριβιού και είδα σε ένα benchmark (cinebench) να χτυπάει 1373 το D14 και από περιέργεια κατέβασα το ίδιο bench να το τρέξω στο Dell. Έγραψε αποτέλεσμα 471.

Δεν κάνω video editing, ούτε photo editing.  

 

Θέλω τη γνώμη σας και ίσως κάποια εναλλακτική. Πχ έχω δει κάποια Asus με i5 8265 νομίζω αλλά είναι 15.6 ιντσών μεν, χωρίς φωτιζόμενο δε.

Θεωρώ μεγάλο ατού το fingerscanner, τον ταχυφορτιστή τύπου κινητού (για το D14).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giuseppe Busso είπε

Καλησπέρα παίδες. 

Θέλω ένα laptop από 14-15.6 ίντσες.

Προορίζεται για αποκλειστική χρήση σπιτιού. Θέλω να έχει HFD οθόνη, αξιοπρεπείς επιδόσεις, ικανοποιητικό ήχο από τα ηχεία του.

Παιχνίδια δεν παίζω, βιντεοκλήσεις δεν κάνω, αποθηκευτικό χώρο δεν χρειάζομαι πάνω από 256GB.

Αυτή τη στιγμή έχω ένα 5μιση ετών Dell inspiron 7537 με i74510u, 8GB RAM, Geforce 750M, και του έχω περάσει εδώ και χρόνια έναν 256SSD 950 Evo και του έβγαλα τον υβριδικό 1TB +8GBSSD. Είναι μοντέλο με touch screen.

Να μην πολυλογώ, η χρήση που θέλω είναι αποκλειστικά browsing, forums, Youtube και typewriting. Θέλω να έχει κάποια πράγματα παραπάνω και επειδή έχω μάθει σε φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, το Huawei D14 έχει κερδίσει τις εντυπώσεις μου.

Τα λεφτά που θέλω να κινηθώ είναι στα 650 μάξιμουμ.

Χάζευα κάτι ριβιού και είδα σε ένα benchmark (cinebench) να χτυπάει 1373 το D14 και από περιέργεια κατέβασα το ίδιο bench να το τρέξω στο Dell. Έγραψε αποτέλεσμα 471.

Δεν κάνω video editing, ούτε photo editing.  

Θέλω τη γνώμη σας και ίσως κάποια εναλλακτική. Πχ έχω δει κάποια Asus με i5 8265 νομίζω αλλά είναι 15.6 ιντσών μεν, χωρίς φωτιζόμενο δε.

Θεωρώ μεγάλο ατού το fingerscanner, τον ταχυφορτιστή τύπου κινητού (για το D14).

 

Γι'αυτά που το θέλεις το D14 θα σε υπερκαλύψει. Πολύ γρήγορο μηχάνημα και τελείως αθόρυβο!! Πάρα πολύ ωραίο design που κανονικά έχουν λαπτοπ από 1000αρικο και πάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/4/2020 στις 8:38 ΜΜ, Ίων Δραγούμης είπε

H κάμερα είναι κακή,σε προειδοποιώ. Η γωνία λήψης της σε παραμορφώνει κάπως.

αυτό είναι πρόβλημα, και το θέμα που φαίνονται τα δάκτυλα επίσης, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα  το φωτειζομενο πληκτρολογιο στο d14 δεν με ενθουσιασε. το βραδυ δεν φαινεται ο φωτεισμος εξαιτιας της οθονης.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε αυτή την κατηγορία, είναι καλύτερο το τσιπάκι της AMD ή το αντίστοιχο της Intel; 

πχ νομίζω το i5-8265u βλέπω να παίζει στην κατηγορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3500u Πρέπει να είναι ελαφρός ποιο πάνω απο τον 8265u. Στα γραφικά δεν έχουν επαφή

Επίσης υπάρχει και το πρόγραμμα  ryzen master mobile όπου ξεκλειδώνεις το tdp του επεξεργαστή. Σε εργοστασιακη κατάσταση Νομίζω ο 3500u στο d14 είναι  στα 22w και το d15 στα 25w σαν ποιο ευρύχωρη κατασκευή για απαγωγή της θερμότητας.αρα το d15 είναι και ελαφρός ποιο γρήγορο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο κινέζικα μου φαίνονται αυτά που λες.

Αρχικά δεν έχω αποκλείσει ούτε το D15 μοντέλο, αλλά σίγουρα το φωτιζόμενο πληκτρ. του D14, είναι λόγος προτίμησης.

Σε μέσες άκρες, αν καταλαβαίνω καλά, δεν θα πρέπει να με απασχολεί αν θα επιλέξω laptop με τον 3500u ή με τον i5-8265. 

Μιλάμε για παρόμοια τσιπάκια που εμένα θα με καλύψουν και με το παραπάνω, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...