Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Giuseppe Busso είπε

Από περιέργεια γκούγκλαρα το εν λόγω πρόγραμμα. 

Το κατέβασα και το έκανα εγκατάσταση. Το έτρεξα και μου έβγαλε unsupported processor. 

Όχι ότι ήξερα τι θα κάνω, αλλά από περιέργεια. 

Ερώτηση στους κατόχους: Ακούγεται και σε σας το ανεμιστηράκι ακόμη και σε φάση χαλαρού browsing; 

Συνήθως ακούγετε περισσότερο όταν είναι συνδεδεμένο στον φορτιστή... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 ώρες πριν, Giuseppe Busso είπε

Ερώτηση στους κατόχους: Ακούγεται και σε σας το ανεμιστηράκι ακόμη και σε φάση χαλαρού browsing; 

Το ανεμιστηράκι δεν ακούγεται σχεδόν ποτέ σε νορμάλ λειτουργία στο δικό μου D15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα,εαν το laptop ειναι συνδεδεμενο στον φορτιστη ταλαιπωριεται η μπαταρια? Ποια ειναι η γνωμη σας,ειναι καλυτερα να το φοριζεις και να το χρησιμοποιεις μετα η δεν πειραζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ανέβασα ένα βίντεο. Αυτόν τον ήχο εννοώ. Κάνει αυτό το βουητό που προφανώς είναι από το ανεμιστηράκι. Συχνά πυκνά και σταματάει.

Στο 1:00 ακριβώς, σταματάει. Υπόψιν ότι έχω ανοιχτό μόνο τον Chrome με 5 παράθυρα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Giuseppe Busso είπε

Ανέβασα ένα βίντεο. Αυτόν τον ήχο εννοώ. Κάνει αυτό το βουητό που προφανώς είναι από το ανεμιστηράκι. Συχνά πυκνά και σταματάει.

Στο 1:00 ακριβώς, σταματάει. Υπόψιν ότι έχω ανοιχτό μόνο τον Chrome με 5 παράθυρα. 

 

Στο D14 λειτουργούν τα ανεμιστηράκια πιο εύκολα.
Στο D15 δεν μου ανάβουν ούτε με 20 tab ανοιχτά. Τις μόνες φορές που τα έχω ακούσει να ανοίγουν είναι όταν παίζω κάνα Football Manager και έχω φορτωμένα πολλά πρωταθλήματα. Με Chrome ανοιχτό κάνα 10-15 tabs ανοιχτά εκ των οποίων σίγουρα 1-2 με βιντεο να παίζει μουσική από κάνα tab και επεξεργασία Office αρχείων ταυτόχρονα δεν ανοίγουν καν και το λαπτοπ παραμένει δροσερότατο!! 
Στο D14 επειδή ειναι πιο μικρό το σασί είναι φυσιολογικό να μην έχει το ίδιο καλή ψύξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συγκεκριμένα μοντέλα επειδή είναι και τα δύο πολύ ελαφριά και με μικρά bezels και πολύ καλή φορητότητα είναι καλύτερη επιλογή το D15 καθώς προσφέρει καλύτερο αερισμό και δυνατότητα επέκτασης με 2ο σκληρό δίσκο. Δεν χάνει κάποιος σε φορητότητα πιστεύω με το 15άρι σε σχέση με το 14αρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Backpacker είπε

Στα συγκεκριμένα μοντέλα επειδή είναι και τα δύο πολύ ελαφριά και με μικρά bezels και πολύ καλή φορητότητα είναι καλύτερη επιλογή το D15 καθώς προσφέρει καλύτερο αερισμό και δυνατότητα επέκτασης με 2ο σκληρό δίσκο. Δεν χάνει κάποιος σε φορητότητα πιστεύω με το 15άρι σε σχέση με το 14αρι. 

Χάνει όμως το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο,αυτο με έχει πληγώσει βαθειά! 😛

Μην αναφέρω το ότι είναι μεγαλύτερο αλλά η μπαταρία μικρότερη. Σώζεται όμως από τον φορτιστή τύπου κινητού ο οποίος είναι θεϊκός, Ολύμπιος τολμώ να πω. Και τα 256 γιγα  δεν τα λες κελεπούρι. Λάθος της huawei αυτά. Την αγαπώ, έχω πολλά προϊόντα της και κινητό της flagship, αλλά να τα λέμε κι αυτά. Βάλε το 15αρι ένα 50αρι παραπάνω και δώσε μου τα αυτά. 

 Μάλλον θα επέλεγα το 14 αν γύριζα τον χρόνο πίσω. Ναι ήθελα τη μεγάλη οθόνη του 15αριου αλλά στο ζύγι είναι 49-51 υπέρ του 14αριου,διότι πλέον το βλέπω αντίστροφα: "ε σιγά τώρα για 1μιση ίντσα μείον κάνεις ετσι;" (Ηράκλειο Κρήτης μένω πάραυτα  αν θέλει κάποιος ανταλλαγή) 😛

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πάρει στη ζωή μου 5 laptop. Τουλάχιστον τόσα θυμάμαι. Και άλλα τόσα πρέπει να έχει πάρει ο αδερφός μου. 

Όλα ήταν 15.6 πλην αυτού εδώ (D14) που ήταν το πρώτο μου μικρότερο.

Η μεγάλη μπαταρία, το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και τα 512GB έπαιξαν κατά σειρά σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου έναντι του D15.

Τι έχω ευχαριστηθεί; Το χαμηλό βάρος, το μικρό πάχος, τη φορητότητά του γενικά. Το έβαλα στο backpack και το πήρα στη δουλειά μου χθες. Επειδή ήθελα απλά να το πάρω μαζί.

Τι έχει έναντι των άλλων στην κατηγορία; Έναν καταπληκτικό φορτιστή. Ένα καταπληκτικό fingerscanner. Την κρυμμένη κάμερα. Την αλουμινένια κατασκευή. Εξαιρετικά ηχεία. Πολύ καλή οθόνη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Giuseppe Busso είπε

Έχω πάρει στη ζωή μου 5 laptop. Τουλάχιστον τόσα θυμάμαι. Και άλλα τόσα πρέπει να έχει πάρει ο αδερφός μου. 

Όλα ήταν 15.6 πλην αυτού εδώ (D14) που ήταν το πρώτο μου μικρότερο.

Η μεγάλη μπαταρία, το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο και τα 512GB έπαιξαν κατά σειρά σημαντικό ρόλο στην επιλογή μου έναντι του D15.

Τι έχω ευχαριστηθεί; Το χαμηλό βάρος, το μικρό πάχος, τη φορητότητά του γενικά. Το έβαλα στο backpack και το πήρα στη δουλειά μου χθες. Επειδή ήθελα απλά να το πάρω μαζί.

Τι έχει έναντι των άλλων στην κατηγορία; Έναν καταπληκτικό φορτιστή. Ένα καταπληκτικό fingerscanner. Την κρυμμένη κάμερα. Την αλουμινένια κατασκευή. Εξαιρετικά ηχεία. Πολύ καλή οθόνη. 

Συμφωνώ σε όλα. Αυτό με το ανεμιστήρακι το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά δεν με ενοχλεί. Αυτό στο κάνει εσένα; https://streamable.com/5suy7k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BigSaras είπε

Συμφωνώ σε όλα. Αυτό με το ανεμιστήρακι το έχω παρατηρήσει και εγώ αλλά δεν με ενοχλεί. Αυτό στο κάνει εσένα; https://streamable.com/5suy7k

Έχω διαβάσει όλο το νήμα και είχα δει το βίντεό σου. Ναι το κάνει. Δεν είναι θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Giuseppe Busso είπε

Έχω διαβάσει όλο το νήμα και είχα δει το βίντεό σου. Ναι το κάνει. Δεν είναι θέμα. 

Επίσης εχεις δίκιο για το 8k βιντεάκι . Δοκίμασα να το παίξω και σκάλωσαν τα πάντα .Βέβαια ειναι λογικό απ τη μια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BigSaras είπε

Επίσης εχεις δίκιο για το 8k βιντεάκι . Δοκίμασα να το παίξω και σκάλωσαν τα πάντα .Βέβαια ειναι λογικό απ τη μια 

Η πλάκα είναι ότι το παρακάτω Asus 15.6 i5-8265 & GeForce MX110 2GB GDDR5

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_asus-laptop-15-x509fb-ej025t-intel-core-i5-8265u-8gb-512gb-ssd-geforce-mx-110-2gb-full-hd-1226616.html

το οποίο αγόρασε ο αδερφός κάπου Οκτώβρη-Νοέμβρη, αναπαράγει βίντεο 8Κ χωρίς πρόβλημα.

Το λέω αυτό γιατί πριν 1-2 σελίδες και προτού αγοράσω, είχα ρωτήσει αν έχει διαφορές το πακέτο AMD vs Intel. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giuseppe Busso είπε

Παρεμπιπτόντως κατέβασα μια νεότερη έκδοση της BIOS

https://consumer.huawei.com/en/community/details/Huawei-matebook-d14/topicId_104983/

γιατί διάβασα αυτό

96595454_339188077043136_724700468770085

Την νέα έκδοση του bios την έκανες μέσα από το Open PC Manager? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...