Προς το περιεχόμενο

Το Netflix θα μειώσει την ποιότητα μετάδοσης του περιεχομένου του για να αποφευχθεί υπερφόρτωση του δικτύου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, alx255 είπε

με προλαβες με τι λογικη εμεις που εχουμε το full πακετο να πληρωνουμε το ιδιο με την απλη? πρεπει να κανει μειωση...

Να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους αν μου επιτρέπεις. Συγγνώμη κιόλας. Προσωπικά δεν θα πλουτίσω με 4 ευρώ διαφορά. Αν μπορώ έστω και εμμέσως να βοηθήσω κάποιον συνάνθρωπο μου με τον τρόπο μου θα το κάνω πάραυτα. Δεν λέω να είναι κάποιος κορόιδο αλλά στις δύσκολες στιγμές καλό είναι να περιορίζουμε το εγώ και να βάζουμε το εμείς εξάλλου είναι προσωρινή κατάσταση και όχι μόνιμη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Υπάρχει δυνατότητα να ρίξει απλά το bitrate χωρίς να επηρεάσει τις αναλύσεις. 

Ισχύει εγώ που δεν έχω καλή ταχύτητα , η τβ μου πιάνει 2160p με 11 Mbps . Αν δεν υπάρχει κανείς άλλος στο δίκτυο βλέπω και 15 Mbps σε 2160. Ουσιαστικά θα είναι η ίδιες αναλύσεις με χαμηλότερο bitrate .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το έχουμε πάρει χαμπάρι, αλλά ακούγεται κάτι για μείωση ταχυτήτων internet γενικότερα και στην Ελλάδα (προφανώς από τους providers;), όχι μόνο στα συνδρομητικά, τύπου Netflix. Αυτό προκύπτει ως ανάγκη λόγω του ότι το τελευταίο χρονικό διάστημα προέκυψε μεγάλη χρήση στο internet μέσω σταθερής. Προφανώς, αν ένα πολύ μεγάλο μέρος του πληθυσμού εργάζεται πλέον online από το σπίτι, ένα άλλο μέρος που δεν εργάζεται είναι καθηλωμένο σε Netflix, Vodafone και Cosmote TV, ενώ οι gamers (που ξέρουν από εγκλεισμό) επιδίδονται στα online games, δε θέλει και πολύ. Αρα, για να μην "κρασάρει" γενικώς το internet θα κατεβάσουν τις ταχύτητες...

Επεξ/σία από Dionymous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Γιατί πρόστιμο, έκανε κάτι παράνομο? Επειδή το είπε η ΕΕ δεν σημαίνει ότι πρέπει να το κάνουν. Το έκαναν επειδή ήταν "ηθικά σωστό"...

Αν δεν το έκαναν θα το μπλοκαραν εντελώς. Όπως με την εκκλησία, έφαγε μια προειδοποίηση, δεν κατάλαβε, game over.

Εδώ κλείνουν τα πάντα, στο netflix θα κολώσουν.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, possiz said:

Αν δεν το έκαναν θα το μπλοκαραν εντελώς. Όπως με την εκκλησία, έφαγε μια προειδοποίηση, δεν κατάλαβε, game over.

Διαφορετικό από το πρόστιμο που υποτίθεται ότι θα μας αύξανε το πάγιο, στο οποίο απάντησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους αν μου επιτρέπεις. Συγγνώμη κιόλας. Προσωπικά δεν θα πλουτίσω με 4 ευρώ διαφορά. Αν μπορώ έστω και εμμέσως να βοηθήσω κάποιον συνάνθρωπο μου με τον τρόπο μου θα το κάνω πάραυτα. Δεν λέω να είναι κάποιος κορόιδο αλλά στις δύσκολες στιγμές καλό είναι να περιορίζουμε το εγώ και να βάζουμε το εμείς εξάλλου είναι προσωρινή κατάσταση και όχι μόνιμη.

ρε φιλε ξερεις τι λες??? ελεος δλδ πληρωνω 15 ευρω  να εχω καποιες παροχες παραπανω ας το κανει λοιπον αυτοματα ιδια τιμη με το απλο και σε μενα, δεν ειπα γιατι μειωνει την ποιοτητα.... το καταλαβαινω οτι θα υπαρξει προβλημα.... αμεσως επιθεση....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alx255 είπε

ρε φιλε ξερεις τι λες??? ελεος δλδ πληρωνω 15 ευρω  να εχω καποιες παροχες παραπανω ας το κανει λοιπον αυτοματα ιδια τιμη με το απλο και σε μενα, δεν ειπα γιατι μειωνει την ποιοτητα.... το καταλαβαινω οτι θα υπαρξει προβλημα.... αμεσως επιθεση....

Σου ζήτησα αρχικά συγγνώμη. Ζητώντας συγγνώμη είναι λογικό να μην σου κάνω επίθεση. Ξέρω ότι πληρώνουμε την πλήρη συνδρομή. Αλλά μπορούμε να κάνουμε λίγο υπομονή για 1 μήνα. Σου ξαναζητάω συγγνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Σου ζήτησα αρχικά συγγνώμη. Ζητώντας συγγνώμη είναι λογικό να μην σου κάνω επίθεση. Ξέρω ότι πληρώνουμε την πλήρη συνδρομή. Αλλά μπορούμε να κάνουμε λίγο υπομονή για 1 μήνα. Σου ξαναζητάω συγγνώμη.

τιποτα φιλε να εισαι καλα πανω απ ολα ,τα αλλα ειναι στην ουσια δευτερεύοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Σου ζήτησα αρχικά συγγνώμη. Ζητώντας συγγνώμη είναι λογικό να μην σου κάνω επίθεση. Ξέρω ότι πληρώνουμε την πλήρη συνδρομή. Αλλά μπορούμε να κάνουμε λίγο υπομονή για 1 μήνα. Σου ξαναζητάω συγγνώμη.

Δεν ειναι ζητημα τα 4 ευρω εννοειται . Αλλα γιατι να βγαλει το netflix παραπανω κερδος αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλαδη απο την μια στους καταναλωτες να μειωσεις ποιοτητα ( λογικο και καλως γινεται ) αλλα απο την αλλη να βγαλεις μεγαλυτερο κερδος απο οτι πριν εχοντας λιγοτερο κοστος απο αυτην την μειωση; Συγγνωμη αλλα καθολου ηθικο δεν ειναι αυτο . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω και sd θα δείτε αντι για hd και κανονική τιμή θα πληρώσετε :P. Από τη στιγμή που θα ισχυριστούν οτι είναι μετά από "προτροπή" της Ε.Ε./κυβερνήσεων.

Όπως θα ισχύσει και για άλλες υποχρεώσεις μεταξύ ιδιωτών. πχ γυμναστήρια με 3-6-9-12μηνες συνδρομές που με 2-6 βδομάδες κλειστά μπορεί να φας άκυρο του στυλ €15-50. Τουλάχιστον το netflix είναι κάνα €3/μήνα περίπου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, tilaverboy είπε

Να μιλάς για τον εαυτό σου και όχι για όλους αν μου επιτρέπεις. Συγγνώμη κιόλας. Προσωπικά δεν θα πλουτίσω με 4 ευρώ διαφορά. Αν μπορώ έστω και εμμέσως να βοηθήσω κάποιον συνάνθρωπο μου με τον τρόπο μου θα το κάνω πάραυτα. Δεν λέω να είναι κάποιος κορόιδο αλλά στις δύσκολες στιγμές καλό είναι να περιορίζουμε το εγώ και να βάζουμε το εμείς εξάλλου είναι προσωρινή κατάσταση και όχι μόνιμη.

Ποιον συνάνθρωπό σου βοηθάς χαρίζοντας στο Netflix κάποια ευρώ το μήνα;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δεν ειναι ζητημα τα 4 ευρω εννοειται . Αλλα γιατι να βγαλει το netflix παραπανω κερδος αυτο δεν καταλαβαινω. Δηλαδη απο την μια στους καταναλωτες να μειωσεις ποιοτητα ( λογικο και καλως γινεται ) αλλα απο την αλλη να βγαλεις μεγαλυτερο κερδος απο οτι πριν εχοντας λιγοτερο κοστος απο αυτην την μειωση; Συγγνωμη αλλα καθολου ηθικο δεν ειναι αυτο . 

Κάτσε λίγο. Τα 4 ευρώ δεν σου δίνουν μόνο καλύτερη ποιότητα εικόνας σου δίνουν και παραπάνω συσκευές.

Που ξέρουμε πόσο κοστολογείται το καθένα και πόσο πάνε οι παραπάνω συσκευές και πόσο η ποιότητα και να λέμε για 4 ευρώ;

Αν κόψουν και τις επιπλέον συσκευές...το σταματώ μη τους βάζω ιδέες 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, aypnia είπε

για να σου κάνουν streaming ένα torrent το κατεβάζουν.

Συμφωνω αλλα αρκει να το κατεβασουν μια φορα. Απο εκει και περα ειναι στη βιβλιοθηκη τους. Τελος παντων δεν εχει νοημα η συζητηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...