Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, music_lover είπε

 Άλλη φορά θα είμαι καλο παιδί και θα εκθειάζω το καθετί, όσο άχρηστο και να μου είναι για να γίνω αρεστός σε όλους ναι πάρω πολλά like. Για τα υπόλοιπα συμφωνώ, ποτέ δεν ήταν σκοπός μου η απολυτότητα.

Μην σε χαλάει αυτό. Το ίδιο συμβαίνει και στο νήμα του PS5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.purexbox.com/news/2020/10/two_more_ex-naughty_dog_talents_join_new_xbox_studio_the_initiative

 Υπαρχει καπνος οτι η ms παει για μεγαλη αγορα studio ,μεγαλυτερη απο zenimax,για να δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν οι κονσόλες έχουνε φτάσεις στις ρωσικής αποθήκες, τι γίνεται εδώ έχουμε καμία ενημέρωση;

Ο αδερφός μου που έχει κάνει προπαραγγελία το γράφει μέσα στο site ότι η κονσόλα έχει φτάσει στην αποθήκη του μαγαζιού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, music_lover είπε

Νομίζω ότι πιο κάτω στα σχόλια, δίνουν κάποιες απαντήσεις στο φανμποιστικο σου παραλήρημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, music_lover είπε

Όντως δεν φαίνεται και πολύ διαφορά στις φωτογραφίες. Αλλα να λέμε την αλήθεια, ήδη δείχνει πανέμορφο το game.
Frames/Res/Gameplay με εκρήξεις πυροβολισμούς - Εκεί θα φανούν τα περισσότερα αν έχουν όντως βάλει αυτά που λέει.

Επίσης όντως έχει μεγάλη διαφορά σε reflexions/shadows etc. Δες τα σχόλια πιο κάτω στο tweet.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Νομίζω ότι πιο κάτω στα σχόλια, δίνουν κάποιες απαντήσεις στο φανμποιστικο σου παραλήρημα.

Άντε πάλι με τις ταμπέλες, βλέπετε φαντάσματα ορισμένοι. Εγώ απλά postαρα ένα άρθρο του tweaktown. Τα παράπονα σου λοιπόν στο tweaktown. Όχι σε μένα.

19 λεπτά πριν, chncynic είπε

Όντως δεν φαίνεται και πολύ διαφορά στις φωτογραφίες. Αλλα να λέμε την αλήθεια, ήδη δείχνει πανέμορφο το game.
Frames/Res/Gameplay με εκρήξεις πυροβολισμούς - Εκεί θα φανούν τα περισσότερα αν έχουν όντως βάλει αυτά που λέει.

Είναι όντως ένα υπέροχο σε γραφικά game (απο gameplay δεν ξέρω επειδή δεν το δοκίμασα αλλά φαντάζομαι ότι κινείται στα υψηλά επίπεδα της σειράς gears που ευχαριστήθηκα όλα όσα έπαιξα στο pc). Για μένα και καμία βελτίωση να έδιναν, φαίνεται ήδη τούμπανο και από ότι φαίνεται δεν υπήρχε χώρος για πολλές βελτιώσεις. Πόσο να βελτιώσεις άλλωστε κάτι που ήδη είναι top?

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chncynic είπε

Όντως δεν φαίνεται και πολύ διαφορά στις φωτογραφίες. Αλλα να λέμε την αλήθεια, ήδη δείχνει πανέμορφο το game.
Frames/Res/Gameplay με εκρήξεις πυροβολισμούς - Εκεί θα φανούν τα περισσότερα αν έχουν όντως βάλει αυτά που λέει.

Επίσης όντως έχει μεγάλη διαφορά σε reflexions/shadows etc. Δες τα σχόλια πιο κάτω στο tweet.

Που ειναι η διαφορά στα reflections και shadows ? Το ίδιο ακριβώς είναι, μην ακούμε τον καθε tweeter boy με συμπτωματα placebo effect! SSR και SSAO έχουν και τα δύο με κατα πασα πιθανότητα το SXS να έχει στη τελική έκδοση καλύτερο dynamic real time GI το οποιο χρειάζεται βέβαια και κίνηση και dynamic objects για να το απολαύσουμε πραγματικά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτισμοί πέφτουν σωστά πάνω στα αντικείμενα όπως πέφτει το φυσικό φως και δεν φωτίζονται όλα παντού και πάντα. Όποιος δεν μπορεί να διακρίνει τις διαφορές απλά είναι άμπαλος. Απλά δείτε στο one x κάτω απο τα γραφεία πως φωτίζεται το μέρος που δεν θα έπρεπε να φωτίζεται ενώ στην φώτο του series x οι φωτισμοί πέφτουν φυσικά και κάτω απο τα γραφεία δεν πέφτει φώς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, nekrik είπε

Που ειναι η διαφορά στα reflections και shadows ? Το ίδιο ακριβώς είναι, μην ακούμε τον καθε tweeter boy με συμπτωματα placebo effect! SSR και SSAO έχουν και τα δύο με κατα πασα πιθανότητα το SXS να έχει στη τελική έκδοση καλύτερο dynamic real time GI το οποιο χρειάζεται βέβαια και κίνηση και dynamic objects για να το απολαύσουμε πραγματικά.  

Δεν πολυκατάλαβα τι λες, αλλα δες τις απαντήσεις στο αρχικό tweet. Είναι πολλά πράγματα που δεν βλέπεις με την πρώτη ματιά και δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνουν διαφορά στην αίσθηση ενός ήδη πολύ καλού game, αλλα υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

Υπάρχει μεγάλη διαφορά και όποιος δεν το βλέπει είναι απλά τυφλός. Στο κέντρο της οθόνης υπάρχει 1 (ένας ολογράφως) επιπλέον τενεκές. Και όχι μόνο αυτό. Μέσα στον τενεκέ υψηλές τεχνικές Ray traycing, οι οποίες όμως λόγω κάμερας δεν φαίνονται. Όλα εγώ πχια;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Υπάρχει μεγάλη διαφορά και όποιος δεν το βλέπει είναι απλά τυφλός. Στο κέντρο της οθόνης υπάρχει 1 (ένας ολογράφως) επιπλέον τενεκές. Και όχι μόνο αυτό. Μέσα στον τενεκέ υψηλές τεχνικές Ray traycing, οι οποίες όμως λόγω κάμερας δεν φαίνονται. Όλα εγώ πχια;

Ναι ρε σύ όντως! Έχει έναν τενεκέ άσπρο δίπλα στο γραφείο, έχεις φιδίσιο μάτι ρε άτιμε, είδες και το Ray-traycing μέσα σε αυτόν, σε παραδέχομαι! 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, chncynic είπε

Δεν πολυκατάλαβα τι λες, αλλα δες τις απαντήσεις στο αρχικό tweet. Είναι πολλά πράγματα που δεν βλέπεις με την πρώτη ματιά και δεν ξέρω κατα πόσο θα κάνουν διαφορά στην αίσθηση ενός ήδη πολύ καλού game, αλλα υπάρχουν.

Εαν τα βλέπεις εσύ δείξε μου τα στις φωτογραφίες. Τa shadow cascades, AO samples rate,- AO resolution, volumetrics και reflections ειναι ακριβώς τα ίδια στις φωτογραφίες. Τα textures φαίνονται πιο sharp δεν γνωρίζω εαν είναι λόγω render resolution ή texture resolution. Ισως το SSAO LOD rendering να ειναι μεγαλύτερο μιας και δεν ειναι ακριβώς same frame, Εχω μια επιφύλαξη

Σαν να φαίνεται να λεχει μεγαλύτερο SSAO rendering distance ? Στίς περιοχές που εχω περικυκλώσει με κόκκινο στα δεξιά των φωτογραφιών

Spoiler

EkPwp24WoAIljOq.jpg.aae9aa81876239496455db1ef6c18afe.jpg

 

Επεξ/σία από nekrik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, nekrik είπε

Εαν τα βλέπεις εσύ δείξε μου τα στις φωτογραφίες. Τa shadow cascades, AO samples rate,- AO resolution, volumetrics και reflections ειναι ακριβώς τα ίδια στις φωτογραφίες. Τα textures φαίνονται πιο sharp δεν γνωρίζω εαν είναι λόγω render resolution ή texture resolution. Ισως το SSAO LOD rendering να ειναι μεγαλύτερο μιας και δεν ειναι ακριβώς same frame, Εχω μια επιφύλαξη

Σαν να φαίνεται να λεχει μεγαλύτερο SSAO rendering distance ? Στίς περιοχές που εχω περικυκλώσει με κόκκινο στα δεξιά των φωτογραφιών

Πιθανόν να έχει τις διαφορές που έχει η pc εκδοση με ultra settings και 4κ textures pack, σε σχέση με την έκδοση του Xbox one X.

Υπαρκτές διαφορές, που φαινόντουσαν κυρίως στο monitor παρά στην TV όταν εβαζες κονσόλα και pc διπλα-διπλα (το δοκίμασα για αυτό το γράφω), αλλά στην πραγματικότητα ανάξια λόγου γιατί το game είναι ήδη σε υψηλό επίπεδο και στην πραγματικότητα αν δεν έχεις και τα δυο να τρέχουν ταυτόχρονα δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μικρες φωτογραφίες χαμηλης αναλυσης δε πολυμπορεις να δεις πολλα, θελει high res video.

Αλλα δε περιμενω και ιδιαιτερες διαφορες απο την ultra pc edition και δε χρειαζεται, εκει το παιχνιδι εδειχνε πανεμορφο! Δε βλεπω κατι στο launch καμιας κονσολας που να ειναι οσο ομορφο οσο αυτό ή αντιστοιχα το TLOU2 του PS4. Γενικα, σοβαρη δουλεια σε νεους τιτλους θα δουμε κατα το 2022, εκει θα αρχισουν να βγαινουν τα πραγματικα next gen, oπως αλλωστε γινεται κ σε καθε γενια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...