Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Μιας και ξερετε ρε παιδες απο tv για τις κονσολες. Ειχα προβλημα σε μια sony xf9005  που την πηρα πριν 2 χρονια.και μου στελνουν καινουργια μου ειπε το service μια kd55 xh9505. Θα παιζουμε 120hz και τα λοιπα που εχουν οι νεες κονσολες;

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1602672819

Με το νέο firmware θα μπορούν όσοι έχουν την σειρά 9000.

Αρχικά χωρίς VRR και ALLM, αυτά θα έρθουν αργότερα με επόμενο firmware.

Για την 9500 είδωμεν..

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, shinigami είπε

Νομιζω πως η οθονη σου μπορει να παιζει μονο 1080P+ 120fps, και οχι 1440P ή 4Κ στα 120fps.

1080p @ 60 Hz @ 4:4:4  Yes

1080p @ 120 Hz  Yes (native support)

1440p @ 60 Hz  Yes (forced resolution required)

1440p @ 120 Hz  No

4k @ 60 Hz  Yes

4k @ 60 Hz @ 4:4:4  Yes

4k @ 120 Hz  No

8k @ 30 Hz or 24 Hz  No

8k @ 60 Hz  No

Even though the Sony X950H has a 120Hz refresh rate, it can only achieve it at a 1080p resolution, so 1440p and 4k content are limited to 60Hz. 

Πηγη: Rtings.com

Thnks. Θα δω οποτε μην την δωσω σε ενα γνωστο καταστημα σφραγισμενη να παρω μια αλλη

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1602672819

Με το νέο firmware θα μπορείς.

Αρχικά χωρίς VRR και ALLM, αυτά θα έρθουν αργότερα με επόμενο firmware.

Μη το πεις ούτε του παπά! 😝

Χμμ αυτη που στελνουν δεν ειναι στον πινακα παρακατω που δεν θα παρει το update?

X950h?

 

Screenshot_20201019-164614_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Thnks. Θα δω οποτε μην την δωσω σε ενα γνωστο καταστημα σφραγισμενη να παρω μια αλλη

Χμμ αυτη που στελνουν δεν ειναι στον πινακα παρακατω που δεν θα παρει το update?

X950h?

Screenshot_20201019-164614_Samsung Internet.jpg

Ναι έχεις δίκιο, το έκανα edit, μπέρδεψα την σειρά 95 με την σειρά 90. Μέγα φάουλ της Sony να αφήνει την σειρά 95 εκτός γιατί είναι καλύτερη της σειράς 90 επειδή  η πρώτη είναι fald. Αν μπορούν να σου δώσουν σειρά 90 τότε προχώρα. Αλλιώς χτυπάς μια Samsung q90, απλά έχει μια μόνο hdmi v2.1 θύρα.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Μιας και ξερετε ρε παιδες απο tv για τις κονσολες. Ειχα προβλημα σε μια sony xf9005  που την πηρα πριν 2 χρονια.και μου στελνουν καινουργια μου ειπε το service μια kd55 xh9505. Θα παιζουμε 120hz και τα λοιπα που εχουν οι νεες κονσολες;

Η xh9505 που είναι και η flagship tv της sony σε lcd δεν έχει υποστήριξη για hdmi 2.1 παρά μόνο earc

Μόνο η xh900

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Ναι έχεις δίκιο, το έκανα edit, μπέρδεψα την σειρά 95 με την σειρά 90. Μέγα φάουλ της Sony να αφήνει την σειρά 95 εκτός γιατί είναι καλύτερη της σειράς 90 επειδή έχει fald. Αν μπορούν να σου δώσουν σειρά 90 τότε προχωρά. Αλλιώς μια Samsung q90.

Έχω την αντίληψη με τα μέχρι τώρα δεδομένα ότι ίσως δεν είναι θέμα καμίας παράλειψης από μεριάς sony. 

Είναι δηλαδή πολύ πιθανό ότι κάποιοι κατασκευαστές tv (όπως πχ sony ή panasonic) δεν θέλουν ειδικά για τα flagship μοντέλα τους να έχουν σχέση με gaming.

Θα δείξει το 2021!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://news.xbox.com/en-us/2020/10/19/coming-soon-xbox-game-pass-rainbow-six-siege/

Coming Soon to Xbox Game Pass for Console & Android: Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Επεξ/σία από shinigami
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Έχω την αντίληψη με τα μέχρι τώρα δεδομένα ότι ίσως δεν είναι θέμα καμίας παράλειψης από μεριάς sony. 

Είναι δηλαδή πολύ πιθανό ότι κάποιοι κατασκευαστές tv (όπως πχ sony ή panasonic) δεν θέλουν ειδικά για τα flagship μοντέλα τους να έχουν σχέση με gaming.

Θα δείξει το 2021!

Αν όντως ισχύει αυτό, είμαι περίεργος ποιο είναι το σκεπτικό τους.. τελικά η LG από το 2019 είναι πολύ μπροστά στο θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Την GL850 δεν την έχω στη λίστα (ενώ την είχα πρώτη πρώτη) επειδή το FreeSync support της over HDMI δεν υποστηρίζει rates κάτω από 100Hz. Πολύ λεπτομέρεια που φαίνεται μόνο στα ψιλά γράμματα και σε detailed reviews που αν δεν είχα χρόνο να το ψάξω θα την είχα αγοράσει και θα έκλαιγα..

 

16 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Εχω μια εντυπωση και ισως ειναι λαθος αυτο αλλα θα το πω.

Οτι τα 60 frames πιο smooth τα παιζει μια 60 hz οθονη παρα μια 144hz.

Δεν ξερω αλλα εχω ενα καλο μονιτορ 2κ 144αρι και δεν μου πολυ αρεσουν τα 60frames σε θεμα κινησης. Αν πεσουν τα frames σε 56 58 πχ νομιζω οτι παιζω 30αρι

Για να δω το απολυτο smooth σε ενα shooter πρεπει να βαρησει 100frames +. Στα 60 δεν μαρεσει.

Ενω αν δω στο  youtube πχ  call of duty στα 60 frames φενεται smooth

 

4 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Σίγουρα αυτό που παρατηρείς είναι το κακό response time της οθόνης, ειδικά σε 60Hz

Τα νούμερα δεν είναι τέλεια ούτε σε 144Hz https://youtu.be/gJqgWkRMiwY?t=223

Σε 60hz mode το response time γίνεται χειρότερο. Όταν όμως είσαι σε 144Hz mode και βλέπεις 60fps content, έχεις το response time των 144Hz γιαυτό και παρατηρείς πιο smooth εικόνα σε "desktop" mode βλέποντας YouTube. Κάτι που δηλαδή δεν έχεις ούτε με Gsync (τα Hz πέφτουν) ούτε με το να βάλεις την οθόνη locked σε 60Hz. 

Τι επιλογές έχεις λοιπόν; 

Είτε σε κονσόλα καρφωμένο 120Hz output refresh (μόνο Xbox μέχρι στιγμής, η Sony θα το δώσει τώρα με το PS5 αλλά δεν ξέρουμε αν θα δώσει 1440p) με FreeSync Off και Vsync (με το input lag του)
Είτε σε κονσόλα αγοράζεις άλλο monitor με καλό response time σε 60Hz και παίζεις με FreeSync On

 

Νομίζω μπερδεύτηκα περισσότερο τώρα μιας και ήμουν στην αναζήτηση ενός μόνιτορ. 

Όπως ανέφερα μάλλον θα πάω σε αγορά του S και αυτή τη στιγμή έχω το μόνιτορ της υπογραφής μου που υποστηρίζει 1080p/60hz. Δεν έχει hdmi αλλά μπορώ να το συνδέσω με αυτό το switch αν και δεν ξέρω τι απόδοση θα έχει. 

Θα ήθελα όμως να πάω σε ένα monitor που να αξιοποιήσει τις δυνατότητες του S. Να πιάνει δηλαδή 1440/120fps. Όμως διαβάζω από εσάς ότι υπάρχει πιθανότητα σε παιχνίδια με 120fps να είναι smooth, αλλά σε παιχνίδι στα 60fps να μην αποδίδει καλά; 

Δηλαδή εκεί που σκεφτόμουν γι' αυτήν, μάλλον δεν είναι καλή επιλογή. 

https://www.skroutz.gr/s/22017715/AOC-CQ27G2U.html

@EuphangeL εσύ που φαίνεται να το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα, πιστεύεις θα αποδώσει ικανοποιητικά σε xbox series X & PS5 με δεδομένο ότι θα υποστηρίζουν έως 4k, ενώ τα συγκεκριμένα μόνιτορ (που τσέκαρες) έως 2k? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsoui είπε

Η xh9505 που είναι και η flagship tv της sony σε lcd δεν έχει υποστήριξη για hdmi 2.1 παρά μόνο earc

Μόνο η xh900

Τρολαρει δηλαδη η σονυ; μιας και ημουν στην δουλεια ,τωρα καταλαβα οτι γεμιζει το κατωτερο απο το xh95 μοντελο με features και την ακριβοτερη την αφηνει ξεμπαρκει;  που να κτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο με τους φωστηρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Τρολαρει δηλαδη η σονυ; μιας και ημουν στην δουλεια ,τωρα καταλαβα οτι γεμιζει το κατωτερο απο το xh95 μοντελο με features και την ακριβοτερη την αφηνει ξεμπαρκει;  που να κτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο με τους φωστηρες

Ίσως ναι....θα δείξει το 2021...εντωμεταξύ και επειδή ένας φίλος παραπάνω έκανε παράθεση των μοντέλων της και τι υποστηρίζουν, επειδή η λίστα αυτή δεν είναι ανανεωμένη, ούτε η A9/A9S υποστηρίζει 2.1 (που είναι η master series του 2020).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Τρολαρει δηλαδη η σονυ; μιας και ημουν στην δουλεια ,τωρα καταλαβα οτι γεμιζει το κατωτερο απο το xh95 μοντελο με features και την ακριβοτερη την αφηνει ξεμπαρκει;  που να κτυπησω το κεφαλι μου στον τοιχο με τους φωστηρες

Δεν έχω βρει πουθενά κάποια επίσημη εξήγηση, αλλά η 950 είναι λίγους μήνες παραπάνω στην αγορά (ίδια χρονιά και οι δύο), ενδεχομένως κάτι άργησε και δεν προλάβανε να το έχουν έτοιμο για την 900. Ούτε για την 950 βέβαια ήταν φουλ έτοιμοι, τα μισά βγήκαν με patch πριν λίγες μέρες, και τα άλλα μισά τα περιμένουμε. Μακάρι να κάνει την έκπληξη και να βγάλει και για την 900 update, έστω και αποσπασματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, broxopios είπε

https://www.skroutz.gr/s/22017715/AOC-CQ27G2U.html

@EuphangeL εσύ που φαίνεται να το έχεις ψάξει αρκετά το θέμα, πιστεύεις θα αποδώσει ικανοποιητικά σε xbox series X & PS5 με δεδομένο ότι θα υποστηρίζουν έως 4k, ενώ τα συγκεκριμένα μόνιτορ (που τσέκαρες) έως 2k? 

Τα response times της σε 60hz δεν είναι ικανοποιητικά https://i.rtings.com/images/reviews/monitor/aoc/cq27g2/cq27g2-tables-60-large.jpg

Το οτι είναι 1440p (2k) σε αυτές τις ίντσες μόνο καλό είναι, εφόσον μιλάμε για Xbox αποκλειστικά. Σε PS5, μένει να δούμε αν η Sony δώσει ouput resolution 2k. Μέχρι στιγμής δεν το είχε κάνει ούτε στο PS4 Pro. Χωρίς 1440p output το PlayStation (ή το Xbox αν δεν υποστήριζε 1440p) στέλνει 1080p ή σε μερικά monitors που δέχονται 4Κ input δίνει 4K που γίνεται downscale σε 2K. Δηλαδή και κακή εικόνα έχεις στο τέλος και τρως τζάμπα πόρους από το σύστημα.

Αν βάλεις και το dynamic resolution των games στην αρένα έχεις:

1080p - 1440p internal resolution στο game -> Upscale σε 4K με checkerboarding και τα συναφή -> Downscale σε 1440p ξανά

Πραγματικά σφαγή στο quality.

5 ώρες πριν, shinigami είπε

https://news.xbox.com/en-us/2020/10/19/coming-soon-xbox-game-pass-rainbow-six-siege/

Coming Soon to Xbox Game Pass for Console & Android: Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Αυτά είναι.. Ένα official mouse and keyboard support θέλουμε τώρα και γίναμε.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnnypatras είπε

"there is no point in measuring the noise of Series X, it is so quiet that it is indistinguishable from ambient sound. It is a revolutionary design."

"Gaming Performance that has Been compared to an RTX2080, i'd that that's really impresive, and bodes well for BigNavi" (AMD High End GPU)

money want GIF

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...