Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα τα θες όλα μάλλον οι LG, οι samsung δεν υποστηρίζουν dolby vision.

Γενικά, με το hdmi 2.1 η αγορά τηλεόρασης έχει γίνει γόρδιος δεσμός φέτος.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά τα features θα είναι κάτι σαν το gaming στα 120fps που έχουν κάποιοι pcάδες ή το gaming σε freesync/gsync monitor. Όσοι τα απολαμβάνουν λένε ότι η εμπειρία είναι φοβερή αλλά από την άλλη όσοι δεν τα έχουν δεν νιώθουν ότι χάνουν και τίποτα. Και μεταξύ μας τώρα, πόσοι console users έχουν τηλεοράσεις συμβατές? Εγώ πιστεύω ότι βαριά το 10%. 

Δεν θέλω να πιστεύω ότι η εμπειρία σε 2.1 tv θα έχει τόση διαφορά στο βαθμό που θα αναγκάσει τον κόσμο να πάρει νέες τηλεοράσεις. Άμα είναι να δώσουμε 500€ για την κονσόλα και καμιά 1000άρα για τηλεόραση, παίρνουμε και pc στο τέλος. Το μέλλον θα δείξει όμως

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Άμα τα θες όλα μάλλον οι LG, οι samsung δεν υποστηρίζουν dolby vision.

Γενικά, με το hdmi 2.1 η αγορά τηλεόρασης έχει γίνει γόρδιος δεσμός φέτος.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όλα αυτά τα features θα είναι κάτι σαν το gaming στα 120fps που έχουν κάποιοι pcάδες ή το gaming σε freesync/gsync monitor. Όσοι τα απολαμβάνουν λένε ότι η εμπειρία είναι φοβερή αλλά από την άλλη όσοι δεν τα έχουν δεν νιώθουν ότι χάνουν και τίποτα. Και μεταξύ μας τώρα, πόσοι console users έχουν τηλεοράσεις συμβατές? Εγώ πιστεύω ότι βαριά το 10%. 

Δεν θέλω να πιστεύω ότι η εμπειρία σε 2.1 tv θα έχει τόση διαφορά στο βαθμό που θα αναγκάσει τον κόσμο να πάρει νέες τηλεοράσεις. Άμα είναι να δώσουμε 500€ για την κονσόλα και καμιά 1000άρα για τηλεόραση, παίρνουμε και pc στο τέλος. Το μέλλον θα δείξει όμως

Αρκετές τηλεοράσεις όμως καίτοι 4k χωρίς hdmi 2.1 και λοιπά παραναρφενάλια υποστήριζουν 120fps σε χαμηλότερη ανάλυση.

εγω προσωπικά το forza 4 το έπαιξα στο 1080/60 fps mode του - και κάπου εκεί ξεκινάει η συζήτηση για τα monitor δεδομένης της υποστήριξης του xbox για μουσε και keyboard.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, lkv100 είπε

https://youtu.be/uDKU8E9

Στο παραπάνω βίντεο εξηγούνται κάποια πράγματα σχετικά με VRR, HDR που δίνουν οι νέες κονσόλες αλλά και το πρόβλημα που δημιουργείται με μη συμβατικές τηλεοράσεις.

Δεδομένου ότι οι νέες κονσόλες των 500€ κοστίζουν ήδη αρκετά ποια είναι η καλύτερη επιλογή gaming τηλεόρασης με όλο το πακέτο δυνατοτήτων; Πχ. VRR, Dolby vision, Dolby Atmos, hdmi 2.1, and freesync(?)

Η σειρά oled της lg. Αλλά κοστίζει. Αν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι την άνοιξη του 2021 θα έρθουν πιστεύω αρκετά νέα μοντέλα με hdmi v2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Η σειρά oled της lg. Αλλά κοστίζει. Αν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι την άνοιξη του 2021 θα έρθουν πιστεύω αρκετά νέα μοντέλα με hdmi v2.1

Εντάξει τα oled δεν είναι ακόμα safe to play με τα ui κτλ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Project_X είπε

Εντάξει τα oled δεν είναι ακόμα safe to play με τα ui κτλ...

Διαφωνώ αλλά τεσπά, είναι άλλο θέμα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lkv100 είπε

https://youtu.be/uDKU8E9

Στο παραπάνω βίντεο εξηγούνται κάποια πράγματα σχετικά με VRR, HDR που δίνουν οι νέες κονσόλες αλλά και το πρόβλημα που δημιουργείται με μη συμβατικές τηλεοράσεις.

Δεδομένου ότι οι νέες κονσόλες των 500€ κοστίζουν ήδη αρκετά ποια είναι η καλύτερη επιλογή gaming τηλεόρασης με όλο το πακέτο δυνατοτήτων; Πχ. VRR, Dolby vision, Dolby Atmos, hdmi 2.1, and freesync(?)

Δεν ξέρω πόσο ισχύουν όλα όσα λέει για FreeSync Premium και Low Frequency Compensation (LFC)

Στα monitors (όχι TVs) του 2019-2020 ας πούμε, το LFC είναι irrelevant γιατί το minimum VRR range τους είναι κάτω από 20. Άρα δεν χρειάζονται LFC

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι οτι αναφέρει πως ένα FreeSync monitor αν λάβει Forum VRR σήμα, θα προσπαθήσει να κάνει VRR με αυτό και ας μην είναι FreeSync. Αυτό σημαίνει οτι ίσως το PS5 μπορεί να παίξει και με HDMI 2.0 TVs/Monitors που έχουν FreeSync support. Χωρίς αναγκαστικά χρήση HDMI 2.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, from_space είπε

Το "The Touryst" θα κάνει render 6k στο series X και 4k στο series S, και θα κάνουν downsampling σε 4k και 2k αντίστοιχα.

"For us, it's the very powerful GPU. So it was really easy to up the visuals in The Touryst to perfection.
Depending on Xbox Series X or S, we render at 6K or 4K resolution and then downsample to the target resolution,
so you have a very crisp yet extra smooth supersampled display.
It almost looks like a good CGI movie and that's all with no temporal reprojection, so every pixel is fresh and unique without temporal artifacts."

https://wccftech.com/the-touryst-renders-at-6k-4k-on-xbox-series-x-s-it-almost-looks-like-a-good-cgi-movie-says-dev/

το The Touryst ειναι στο gamepass

Το the Touryst είναι κάτι mb συνολικά και είναι από τους Shinen (Amiga Demoscene-WiiU-Switch--->??)

Voxel ξε-voxel τα καταστρέψανε όλα.

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2020-the-touryst-port-for-xbox-one-pc-is-superb

Αυτο το game θα πάρει patch και θα τραβάμε τα βυζιά μας όλοι με τίποτα path tracing αλα Minecraft.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lkv100 είπε

https://youtu.be/uDKU8E9

Στο παραπάνω βίντεο εξηγούνται κάποια πράγματα σχετικά με VRR, HDR που δίνουν οι νέες κονσόλες αλλά και το πρόβλημα που δημιουργείται με μη συμβατικές τηλεοράσεις.

Δεδομένου ότι οι νέες κονσόλες των 500€ κοστίζουν ήδη αρκετά ποια είναι η καλύτερη επιλογή gaming τηλεόρασης με όλο το πακέτο δυνατοτήτων; Πχ. VRR, Dolby vision, Dolby Atmos, hdmi 2.1, and freesync(?)

Θα έλεγα να περιμένεις λίγους μήνες μετά που θα βγουν οι κονσόλες, και μετά να αγοράσεις τηλεόραση.
Ακόμα και τα καλύτερα review sites δεν έχουν υλικό για τέστ στις υψηλότερες αναλύσεις-refresh rates.
Μετά που θα βγουν οι κονσόλες, θα έχουν. Και σίγουρα κάποιες εταιρείες θα βγάλουν βελτιωμένα μοντέλα λίγο μετά την κυκλοφορία των xbox-playstation.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polakis21 είπε

Εγω με LG Oled 65C9 ειμαι κομπλε δηλαδη;

Εννοείται.Hdmi 2.1 και Dolby Vision.Εχεις τα πάντα.

2 ώρες πριν, Project_X είπε

Εντάξει τα oled δεν είναι ακόμα safe to play με τα ui κτλ...

Μια χαρά safe είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Billie13 είπε

Μια χαρά safe είναι.

μια χαρά safe είναι μέχρι να σου κάνει burn-in

lg-all.jpg

λίγα στατιστικά, σε 2 στους 5 που ξέρω συνέβη. και οι 2 προσεκτικοί με τα settings για αποφυγή ενεργοποιημένα.

και δεν αφορά μόνο τις LG

sony-a9g.jpg

πέρα από αυτό όμως, είναι και το θέμα της φωτεινότητας. σε έναν αρκετά φωτισμένο χώρο δεν είναι η πιο δυνατή λύση.

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από from_space
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρεις τι γράφεις.Το ότι υπάρχει ως ενδεχόμενο, υπάρχει αλλά πρέπει να το κάνεις επίτηδες πλέον.Αυτο που ανέβασες δε λέει το παραμικρό.Στα μοντέλα των τελευταίων χρόνων έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο και αυτό αποδεικνύεται από τα τεστ που κάνουνε σε μη ρεαλιστικές συνθήκες εκτός και αν εσύ αφήνεις δύο χιλιάδες ώρες ανοιχτή την τηλεόρασή σου σε στατική εικόνα.Αν εσύ ξέρεις δύο στους πέντε,εγώ ξέρω πλέον κανέναν στους είκοσι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Billie13 είπε

Δε ξέρεις τι γράφεις.Το ότι υπάρχει ως ενδεχόμενο, υπάρχει αλλά πρέπει να το κάνεις επίτηδες πλέον.Αυτο που ανέβασες δε λέει το παραμικρό.Στα μοντέλα των τελευταίων χρόνων έχει εξαλειφθεί το φαινόμενο και αυτό αποδεικνύεται από τα τεστ που κάνουνε σε μη ρεαλιστικές συνθήκες εκτός και αν εσύ αφήνεις δύο χιλιάδες ώρες ανοιχτή την τηλεόρασή σου σε στατική εικόνα.Αν εσύ ξέρεις δύο στους πέντε,εγώ ξέρω πλέον κανέναν στους είκοσι.

Παρέθεσα τα reviews των πιο εξειδικευμένων όπου τηλεοράσεις που σε όλα τα άλλα σημεία παίρνουν 8άρια και 9άρια, στο burn-in παίρνουν 2.

Σχετικά με τα use cases που ανέφερα, η μια oled έχει burn-in και banding που φαίνεται πως είναι απο το home screen του ps4, ενώ στην άλλη ψήθηκε κανονικά το fifa στις 3 άκρες.
Μιας και εγώ επέμενα πως οι oled δεν έχουν τις ασθένειες που είχαν πχ οι plasma, θα μου επιτρέψεις να ξέρω τι γράφω. Φαίνεται πως ο συνδυασμός gaming (που έχει σταθερά huds) μαζί με το υψηλό brightness δεν είναι ό,τι καλύτερο.

https://www.zdnet.com/article/lg-oled-tv-suffers-burn-in-from-4000-hour-test/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, from_space είπε

μια χαρά safe είναι μέχρι να σου κάνει burn-in

 

λίγα στατιστικά, σε 2 στους 5 που ξέρω συνέβη. και οι 2 προσεκτικοί με τα settings για αποφυγή ενεργοποιημένα.

και δεν αφορά μόνο τις LG

 

πέρα από αυτό όμως, είναι και το θέμα της φωτεινότητας. σε έναν αρκετά φωτισμένο χώρο δεν είναι η πιο δυνατή λύση.

Στο ίδιο site έχει αναλυτικό τεστ με μοντέλα του 2017 (C7): έχουν συμπληρώσει 2 σχεδόν χρόνια (102 βδομάδες) με 20 ώρες τη μέρα, το οποίο για πιο ελαφριά χρήση μπορεί να είναι και 8ετία, στην οποία μπορεί να βρεθείς να αλλαζεις από άσχετες βλάβες, λόγω 8Κ ή δεν ξέρω τι.

  • Σε συνεχόμενο CNN με μόνιμες μπάρες, έκανε άσχημο burn in.
  • Σε συνεχόμενο  fifa (με μπάρες και UI σε στάνταρ θέσεις), έκανε εμφανές burn in (αρκετά ελαφρύ ως τη βδομάδα 72).
  • Σε συνεχόμενο κανάλι γενικού ενδιαφέροντος και συνεχόμενη μπάλα έκανε ελαφρύ burn in. 
  • Σε συνεχόμενο COD, δεν έχει πάρει πρέφα πρακτικά τίποτα.

Και μιλάμε για μοντέλα του 2017 με μόλις 3 φουρνιές μοντέλων πίσω τους. Οι φετινές έχουν κυριολεκτικά άλλες τόσες. 

Το δικό μου συμπέρασμα για μικτή χρήση από κόσμο που το πρωί δουλεύει είναι ότι μέχρι να εμφανιστεί αντιληπτό burn-in η TV θα έχει απαξιωθεί/αποσβεστεί. Το άλλο προσωπικό συμπέρασμα είναι ότι προτιμώ μια TV που θα παίζει καλά για 5 χρόνια από μία που λόγω blooming/bleed/breathing δε θα παίζει καλά ποτέ. 

 

edit: Οι πηγές σου είναι σχολιασμός από 2ο χέρι στο τεστ του rtings. Τον τύπο δεν έκατσα να τον δω, αλλά το CNET είναι μάλλον απρόσεκτο αν θεωρεί ότι το CNN και CNN μόνο, και με full brightness είναι πράγματι "casual viewing patterns".

Επεξ/σία από iddqdiddqd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Στο ίδιο site έχει αναλυτικό τεστ με μοντέλα του 2017 (C7): έχουν συμπληρώσει 2 σχεδόν χρόνια (102 βδομάδες) με 20 ώρες τη μέρα, το οποίο για πιο ελαφριά χρήση μπορεί να είναι και 8ετία, στην οποία μπορεί να βρεθείς να αλλαζεις από άσχετες βλάβες, λόγω 8Κ ή δεν ξέρω τι.

  • Σε συνεχόμενο CNN με μόνιμες μπάρες, έκανε άσχημο burn in.
  • Σε συνεχόμενο  fifa (με μπάρες και UI σε στάνταρ θέσεις), έκανε εμφανές burn in (αρκετά ελαφρύ ως τη βδομάδα 72).
  • Σε συνεχόμενο κανάλι γενικού ενδιαφέροντος και συνεχόμενη μπάλα έκανε ελαφρύ burn in. 
  • Σε συνεχόμενο COD, δεν έχει πάρει πρέφα πρακτικά τίποτα.

Και μιλάμε για μοντέλα του 2017 με μόλις 3 φουρνιές μοντέλων πίσω τους. Οι φετινές έχουν κυριολεκτικά άλλες τόσες. 

Το δικό μου συμπέρασμα για μικτή χρήση από κόσμο που το πρωί δουλεύει είναι ότι μέχρι να εμφανιστεί αντιληπτό burn-in η TV θα έχει απαξιωθεί/αποσβεστεί. Το άλλο προσωπικό συμπέρασμα είναι ότι προτιμώ μια TV που θα παίζει καλά για 5 χρόνια από μία που λόγω blooming/bleed/breathing δε θα παίζει καλά ποτέ. 

Αυτό ακριβώς.Μιλαμε ότι τα τεστ γίνονται σε μη ρεαλιστικές συνθήκες πλέον και οι oled τα πάνε άψογα.Τωρα αν την έχεις ανοιχτή 20 ώρες τη μέρα σε στατική εικόνα,ε τότε καμία τηλεόραση δεν είναι για σένα,όχι μόνο η oled.

Επεξ/σία από Billie13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...