Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Δεν εχω κανενα θεμα να δεχθω οτι αυτη τη στιγμη χτιζουν το brand και πιθανως τα κερδη να μην ειναι πολλα (αλλα δεν θα μπω σε if calculations και sensitivities, παρολο που το profit yield & risk management ειναι η δουλεια μου), απλα απαντησα σε μηδενιστικα, αφοριστικα σχολια τυπου "δεν βγαζουν ουτε ενα δολλαριο" κτλ, που γνωριζεις ως μοντ πως δυναμιτιζουν την ηδη τεταμενη/στρατοπεδευμενη ατμοσφαιρα.

Τελικα, εμενα δεν με νοιαζει αν βγαζουν η δε βγαζουν (αρκει να μην jeopardize την μακροπροθεσμη λειτουργια της Μικροσοφτ ωστε να μεινουμε με ολιγοπωλειο και να παρακαλαμε να ξαναμπει μια οποιαδηποτε εταιρια στο παιχνιδι να ισορροπησει το διπολο σονυτεντο) αρκει να παιζω αρκετα ΑΑΑ και μπολικες σαβουριτσες απο το παςς μου.

Με λυπει που δεν το βελπουν ολοι ετσι, καθως μιλαμε για απιστευτο value for money στα gaming δεδομενα, εβερ. Αλλα νταξ, φευ, αυτοι χανουν (ή ακομη χειροτερα, το εχουν το παςς, απολαμβανουν τα παιχινιδα, αλλα ετσι, αρεσκονται να μπαινουν και να κραζουν, γιατι ξερεις, επανασταση του καναπε).

κανεις δεν κραζει κανεναν. Με το που κανουμε κριτικη στην MS αμεσως βλεπετε κανιβαλους. Ηρεμηστε επιτελους.

Δεν ειπα οτι το GP ειναι κακο ή να μην το βαλει ο κοσμος. Ειπα οτι η MS δεν εχει κερδος απ αυτο. Τα 250Μ που λεει ο φιλος πιο πανω οτι βγαζει η MS, τοσα κοστιζει μονο το Halo που φτιαχνουν τωρα.

  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, hexenlord είπε

κανενα προβλημα που δεν το βλεπεις αγαπητε, να, θα στο δωσω εγω ετοιμο, απο την δευτερη παραγραφο του κειμενου:

"Xbox content and services grew 65 percent year-over-year ($1.2 billion), inclusive of games sales and subscriptions"

(Το gamepass ειναι subscription)

Προφανώς είναι subscription το game pass, απλώς δεν είναι το μόνο. Subscription είναι και το gold, οπότε και λειτουργεί αθροιστικά στο παραπάνω φαντάζομαι. Δεν διαφωνώ σε καμία περίπτωση ότι το gamepass είναι πολύ καλή και οικονομική ιδέα για τον gamer αφού με λίγα ευρώ έχει στη διάθεση του τόσα πολλά παιχνίδια. Εγώ αυτό που είπα είναι ότι συγκρίνοντας το με υπηρεσίες όπως το νέτφλιξ (όσο αυτό είναι δυνατόν), πιστεύω ότι  μελλοντικά θα αυξήσει την τιμή του. Από εμένα προσωπικά μακάρι να μην το κάνει και να μείνει όπως έχει η τιμή. Δέχομαι ότι μπορώ να κάνω λάθος αφού δεν δουλεύω στην MS. Την άποψη μου λέω χωρίς καμία διάθεση για flame.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οικονομικός αναλυτής να μην είναι κάποιος, θα έπρεπε να "υποψιαστεί" ότι αν η MS είχε απλά ένα χλιαρό κέρδος από το pass, δεν θα κυνηγούσε να το προωθήσει τόσο πολύ. Προφανώς και έχουν μεγάλο κέρδος λοιπόν εφόσον κάνουν focus εκεί σε αυτή τη γενιά. Δεν μπορούμε εμείς εδώ χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις με μπακαλίστικους υπολογισμούς να βγάζουμε συμπεράσματα για το πόσο συμφέρει το pass την MS...

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως είναι πολύ πιθανόν προς το παρών και μέχρι να κτίσουν μεγάλη βάση χρηστών να μην βγάζουν κέρδος ή ακόμα και να μπαίνουν μέσα (όπως πχ συμβαίνει με το hardware αρχικά) και φυσικά θα είναι κάτι που έχουν προβλέψει να γίνει. Ρίξτε μια ματιά τι συμβαίνει με άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες για μουσική και ταινίες όπως για παράδειγμα το spotify. Όπως και να έχει είναι μια υπηρεσία που ανά πάσα στιγμή μπορεί να αλλάξει όπως συμβαίνει με άλλες αντίστοιχες. Μπορεί να αυξηθεί ή να μειωθεί η συνδρομή, θα μπουν και θα βγουν παιχνίδια και ου το καθεξής. Επίσης, με αυτά που διαβάζω για το halo infinite ότι συνεχώς θα χτίζεται το παιχνίδι  δεν το αποκλείω να αρχίσουν να τα τσεπώνουν από dlc και micro transactions όπως f2p παιχνίδια.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το εάν κερδίζει ή όχι προς το παρόν η microsoft από το gamepass πρέπει να ενδιαφέρει τους καταναλωτές πόσο μάλλον να αρχίζουν οι ειρωνείες λες και θα χάσει επενδυτές από το insomnia 😆

Εγώ χαίρομαι πάντως που θα ενσωματωθεί το xcloud στην ultimate και ελπίζω σύντομα να έρθει στη χώρα μας και να τρέχει σωστά (με τις συνδέσεις που έχουμε 😪) γιατί θα με γλιτώσει από αγορά 2ης κονσόλας ή PC καθώς και από την αγορά multiplatform παιχνιδιών που θα προσφέρονται στο gamepass και όλα αυτά με αστείο κόστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

---------------------------------------------------------------

 

4 hours ago, firepc said:

250Μ που λεει ο φιλος πιο πανω οτι βγαζει η MS, τοσα κοστιζει μονο το Halo που φτιαχνουν τωρα.

Άρα και ένα δις να έβγαζαν θα έλεγες «σιγά, όσο κοστίζουν τέσσερα Halo δηλαδή».

Καταλαβαίνεις ότι είναι pointless το σχόλιο, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Και οικονομικός αναλυτής να μην είναι κάποιος, θα έπρεπε να "υποψιαστεί" ότι αν η MS είχε απλά ένα χλιαρό κέρδος από το pass, δεν θα κυνηγούσε να το προωθήσει τόσο πολύ. Προφανώς και έχουν μεγάλο κέρδος λοιπόν εφόσον κάνουν focus εκεί σε αυτή τη γενιά. Δεν μπορούμε εμείς εδώ χωρίς τις απαραίτητες γνώσεις με μπακαλίστικους υπολογισμούς να βγάζουμε συμπεράσματα για το πόσο συμφέρει το pass την MS...

το pass είναι το μεγαλύτερο δυνατό κέρδος με την ελάχιστη δυνατή προσπάθεια φίλε μου

 

ωραία και η valve έκανε το steam χέστηκε στο χρήμα και παιχνίδι της προκοπής δεν ξανάκανε, θα έπρεπε να χαιρόμαστε για τη valve ας πούμε.. χωρίς να έχουμε καν μετοχές 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Bermudakias33 είπε

Πείτε καμιά τιμουλα...!

Εγώ το βλέπω στα 449.

449 το πήραμε από τώρα, με τέτοιο άλμα που λέγεται ότι θα δούμε σε hardware δε μου φαίνεται και πολύ ρεαλιστικό ακόμα κι αν τους νοιάζει να προωθησουν το game pass μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω κ εγω κατω απο 500€ αλλα λιγο ακομα κ θα μαθουμε. Εγω προσωπικα θα μεινω με το οne x σιγουρα ενα χρονο ακομα μιας κ τα νεα exclusive κ τα δυνατα χαρτια που μας εδειξαν θα βγουν 2021 κ μετα. Οποτε θα δουμε πως θα παει κ με τιποτα προβληματακια η κονσολα κτλ

Επεξ/σία από malias4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το πρώτο next gen παιχνίδι από αλλού το περιμέναμε και από αλλού ήρθε! Μετά τον χαμό με το Halo σκάει αυτό σε άσχετο χρόνο και μοιράζει μασέλες. Κάτι δεν κάνουν καλά εκεί στην Microsoft! Δεν μπορούσαν να το έδειχναν  αυτό στην παρουσίαση? εφόσον θα έρθει και στο xbox και στο gamepass? τι να πεις.

 

 

Επεξ/σία από Saloufas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 hours ago, Bermudakias33 said:

Πείτε καμιά τιμουλα...!

Εγώ το βλέπω στα 449.

Εάν έχω διαβάσει σωστά την MS, τότε ποντάρω στο 500αρικο παρέα με ένα χρόνο Game Pass πακέτο. Νομίζω ότι είναι το πιο ρεαλιστικό σενάριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως βγει και Lockhart οπως ακουγεται, τοτε νομιζω οτι θα τα σπασουν.

Xbox One S - 149-169E

Xbox Lockhart - 299-349E

Xbox Series X - 499E. Εκτος και αν γινει παρα πολυ aggressive και το ριξει τιποτα 450.

 

καπου εκει τα περιμενω. νομιζω οτι οσο δυνατο και αν ειναι το XSX, αν περασει την 499 κλιμακα, αυτοματως γινεται μη ελκυστικό για πολυ κοσμο. Κ με την sony να παιζει το γνωστο της παιχνιδι "περιμένουμε την MS να πει τι κανει κ μετα θα πουμε εμεις τιμη" και πιθανα να βγαλει το δικο της κανα 50Ε λιγοτερο,  θα ειναι θεμα. αν ο ενας ειναι μεσα την κατηγορια 400+ κ ο αλλος στην 500+. 

 

Λογικα θα μαθουμε κατα το τελος του Αυγουστου απο την MS και απο τη Sony 1-2 εβδομαδες μετα. Αντε γιατι το κουρασαν παρα πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...