Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια .Εχω παρει την αποφαση να αποκτησω το x-box series x και να εγκαταλειψω το pc gaming, (με εχει κουρασει πλεον αυτη η διαδικασια αναβαθμισεων ,ρυθμισεων κτλ πλεον στα 42 μου) .Θα ηθελα λοιπον να σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι θελω να συνδιασω την αγορα του με ενα καλο μονιτορ 4k η μια καλη tv 4k(55αρα) .Εσεις τι θα επιλεγατε ?μονιτορ η τβ για τη χρηση του x -box?Επισης ,εχει νοημα να κοιταξω κατι σε hdmi 2.1 η θα ειναι μια αγορα χωρις λογο (θεωρω δυσκολο να δουμε 4κ 120fps ακομα και στη νεα γενια), και αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μονιτορ η tv ειτε σε hdmi 2.0 ή 2.1 ...Ευχαριστω εκ των προτερων

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μαζεμένα κάποια monitors 2K (overkill το 4K σε ίντσες για monitor). Κοιτάω για 27". Περιμένω review με response metrics για την ASUS VG27AQL1A.

Θα επανέλθω όταν έχω τελική/πιο σίγουρη εικόνα

Μέχρι στιγμής:

Gigabyte Aorus FI27Q-P
ή
Dell S2721DGF
ή
ASUS VG27AQL1A

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Καλησπερα παιδια .Εχω παρει την αποφαση να αποκτησω το x-box series x και να εγκαταλειψω το pc gaming, (με εχει κουρασει πλεον αυτη η διαδικασια αναβαθμισεων ,ρυθμισεων κτλ πλεον στα 42 μου) .Θα ηθελα λοιπον να σας κανω καποιες ερωτησεις γιατι θελω να συνδιασω την αγορα του με ενα καλο μονιτορ 4k η μια καλη tv 4k(55αρα) .Εσεις τι θα επιλεγατε ?μονιτορ η τβ για τη χρηση του x -box?Επισης ,εχει νοημα να κοιταξω κατι σε hdmi 2.1 η θα ειναι μια αγορα χωρις λογο (θεωρω δυσκολο να δουμε 4κ 120fps ακομα και στη νεα γενια), και αν ναι εχετε να μου προτεινετε καποια μονιτορ η tv ειτε σε hdmi 2.0 ή 2.1 ...Ευχαριστω εκ των προτερων

Φίλε μου αν σε παίρνει για τηλεόραση με 2.1 hdmi,σαφώς και να πας προς τα εκεί.120 frames θα δεις σε παιχνίδια είτε με επιλογή 1080/120 είτε με 4Κ/120 αν είναι κάνα indie.Το dirt ήδη ανακοίνωσε ότι θα υποστηρίζει 120 frames (νομίζω και το Cod) οπότε θα σου έλεγα να πας σε κάτι που θα υποστηρίζει πλήρως τις λειτουργίες της κονσόλας.

Επεξ/σία από Billie13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

35 λεπτά πριν, Billie13 είπε

Φίλε μου αν σε παίρνει για τηλεόραση με 2.1 hdmi,σαφώς και να πας προς τα εκεί.120 frames θα δεις σε παιχνίδια είτε με επιλογή 1080/120 είτε με 4Κ/120 αν είναι κάνα indie.Το dirt ήδη ανακοίνωσε ότι θα υποστηρίζει 120 frames (νομίζω και το Cod) οπότε θα σου έλεγα να πας σε κάτι που θα υποστηρίζει πλήρως τις λειτουργίες της κονσόλας.

Εχεις να προτεινεις κατι?Το μπατζετ μου ειναι πανω κατω στο χιλιαρικο για αγορα οθονης η μονιτορ

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Εχεις να προτεινεις κατι?Το μπατζετ μου ειναι πανω κατω στο χιλιαρικο για αγορα οθονης η μονιτορ

σε samsung πας εδώ       https://www.skroutz.gr/s/22639454/Samsung-QE65Q70T.html?from=account_favorites    . ακομα και η 65αρα ειναι στα μετρα σου

Σε LG μόνο oled αλλα δεν το εχω ψάξει, καθώς εχω μικρά παιδιά και δεν μπορώ να έχω το νου μου συνέχεια να μην παίζει Nickelodeon και να τρέχω με κανα burn in

Επειδή είμαι στην ίδια φάση και το εχω γυρίσει από pc σε κονσόλα xbox x, αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός μπορείς να αφήσεις το hdmi 2.1 καθώς λογικά τα 60 καρέ θα φτάνουν για κάτι απλό.

Από εκεί και πέρα  εγω προτιμώ tv για να έχει πιο all around χρηση(ταινίες, παιχνίδια κλπ) και ηχοσύστημα (5.1) .'Eνα καλό μόνιτορ φτάνει τα λεφτά μιας tv

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

σε samsung πας εδώ       https://www.skroutz.gr/s/22639454/Samsung-QE65Q70T.html?from=account_favorites    . ακομα και η 65αρα ειναι στα μετρα σου

Σε LG μόνο oled αλλα δεν το εχω ψάξει, καθώς εχω μικρά παιδιά και δεν μπορώ να έχω το νου μου συνέχεια να μην παίζει Nickelodeon και να τρέχω με κανα burn in

Επειδή είμαι στην ίδια φάση και το εχω γυρίσει από pc σε κονσόλα xbox x, αν δεν είσαι πολύ απαιτητικός μπορείς να αφήσεις το hdmi 2.1 καθώς λογικά τα 60 καρέ θα φτάνουν για κάτι απλό.

Από εκεί και πέρα  εγω προτιμώ tv για να έχει πιο all around χρηση(ταινίες, παιχνίδια κλπ) και ηχοσύστημα (5.1) .'Eνα καλό μόνιτορ φτάνει τα λεφτά μιας tv

Και εγω κατι σε samsung θα προτιμουσα και οχι σε oled ,τις φοβαμαι και φυσικα να εχουν ολα τα καλουδια δλδ,free sync ,vvr κτλ ειτε ειναι hdmi 2.0 ειτε 2.1...Αυτη που εβαλες αν εχεις hdmi2.1στην ουσια ειναι αχρηστο γιατι ειναι 60hz....Δε ξερω αν κανω λαθος

Επεξ/σία από jimtriol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Και εγω κατι σε samsung θα προτιμουσα και οχι σε oled ,τις φοβαμαι και φυσικα να εχουν ολα τα καλουδια δλδ,free sync ,vvr κτλ ειτε ειναι hdmi 2.0 ειτε 2.1

Κοίτα, αν θες να γλυτώσεις κανα φράγκο και έχεις ήδη 4Κ tv μπορείς να το καθυστερήσεις κανα χρόνο μέχρι το 2.1  να γίνει πιο Mainstream. Πχ φέτινα μοντέλα συνήθως έχουν μόνο ενα hdmi 2.1 (οπως και αυτή που σου παρέθεσα). Του χρόνου ελπίζω να είναι σε όλα τα hdmi.

Από εκεί και πέρα black friday έρχεται και λογικά θα έχει καλές τιμές.

Εγώ σκέφτομαι σε 65αρα αυτή που σου έβαλα αλλά λογικά θα παει χαμένο το 2.1 Καθώς έχω τα πάντα κουμπωμένα σε ενισχυτή και μετά σε tv. Επίσης 60 fps μου είναι αρκετά καθώς και στο pc σε αυτά έπαιζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Κοίτα, αν θες να γλυτώσεις κανα φράγκο και έχεις ήδη 4Κ tv μπορείς να το καθυστερήσεις κανα χρόνο μέχρι το 2.1  να γίνει πιο Mainstream. Πχ φέτινα μοντέλα συνήθως έχουν μόνο ενα hdmi 2.1 (οπως και αυτή που σου παρέθεσα). Του χρόνου ελπίζω να είναι σε όλα τα hdmi.

Από εκεί και πέρα black friday έρχεται και λογικά θα έχει καλές τιμές.

Εγώ σκέφτομαι σε 65αρα αυτή που σου έβαλα αλλά λογικά θα παει χαμένο το 2.1 Καθώς έχω τα πάντα κουμπωμένα σε ενισχυτή και μετά σε tv. Επίσης 60 fps μου είναι αρκετά καθώς και στο pc σε αυτά έπαιζα.

αυτη που εβαλες νομιζω εχει hdmi 2.1 αλλα ειναι 60hz οποτε πιο το νοημα,,,Οχι δεν εχω 4k Tv οποτε θελω να κανω ταυτοχρονη αγορα με xbox....Κοιτα και εμενα αρκετα μου ειναι τα 60 ,αλλα σκεφτομαι και λιγο το μελλον για αυτο εχω προβληματιστει

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimtriol είπε

αυτη που εβαλες νομιζω εχει hdmi 2.1 αλλα ειναι 60hz οποτε πιο το νοημα,,,Οχι δεν εχω 4k Tv οποτε θελω να κανω ταυτοχρονη αγορα με xbox....Κοιτα και εμενα αρκετα μου ειναι τα 60 ,αλλα σκεφτομαι και λιγο το μελλον για αυτο εχω προβληματιστει

https://www.displayspecifications.com/en/model/65e31d47

40-120Hz είναι

Κάθε χρονιά βγαίνει κάτι νέο, οπότε πάντα κυνηγάς. Πάρε κάτι και λιώστο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, konstantin79 είπε

https://www.displayspecifications.com/en/model/65e31d47

40-120Hz είναι

Κάθε χρονιά βγαίνει κάτι νέο, οπότε πάντα κυνηγάς. Πάρε κάτι και λιώστο

α ωραια γιατι στο σκρουτζ εγραφε 50/60 Hz...και η 55αρα 40-120 ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, jimtriol είπε

α ωραια γιατι στο σκρουτζ εγραφε 50/60 Hz...και η 55αρα 40-120 ειναι?

Η συγκεκριμένη δεν έχει local dimming , ουσιαστικά άχρηστο είναι το hdr χωρίς αυτό. Επίσης ναι μεν υποστηρίζει 120hz αλλά σε 1080p , 1440p . Σε 4K δεν μπορώ να βρω πληροφορίες . Η q70t ουσιαστικά συγκρίνεται με την q60R του 2019 .

Δες καλύτερα την q70R , έχει το καλύτερο contrast ratio σε native (χωρίς hdr δηλαδή)  από οποιαδήποτε lcd τηλεόραση . Ωστόσο εκεί σίγουρα δεν υποστηρίζεται 4K 120 , δεν έχει hdmi 2.1 άρα αν θες οπωσδήποτε 4K 120 πρέπει να δεις άλλου 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η συγκεκριμένη δεν έχει local dimming , ουσιαστικά άχρηστο είναι το hdr χωρίς αυτό. Επίσης ναι μεν υποστηρίζει 120hz αλλά σε 1080p , 1440p . Σε 4K δεν μπορώ να βρω πληροφορίες . Η q70t ουσιαστικά συγκρίνεται με την q60R του 2019 .

Δες καλύτερα την q70R , έχει το καλύτερο contrast ratio σε native (χωρίς hdr δηλαδή)  από οποιαδήποτε lcd τηλεόραση . Ωστόσο εκεί σίγουρα δεν υποστηρίζεται 4K 120 , δεν έχει hdmi 2.1 άρα αν θες οπωσδήποτε 4K 120 πρέπει να δεις άλλου 

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! αυτό με το local dimming οτι αχρηστευει το hdr δεν το ήξερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ένας τομές που το playstation είναι έτη φωτός μπροστά.... 

EiX4eJ9X0AAqWD-?format=jpg&name=large

 

For more 

https://mobile.twitter.com/keisawada/status/1307499128033693699

 

 

Επεξ/σία από VaggD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

14 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! αυτό με το local dimming οτι αχρηστευει το hdr δεν το ήξερα.

 

48 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Η συγκεκριμένη δεν έχει local dimming , ουσιαστικά άχρηστο είναι το hdr χωρίς αυτό. Επίσης ναι μεν υποστηρίζει 120hz αλλά σε 1080p , 1440p . Σε 4K δεν μπορώ να βρω πληροφορίες . Η q70t ουσιαστικά συγκρίνεται με την q60R του 2019 .

Δες καλύτερα την q70R , έχει το καλύτερο contrast ratio σε native (χωρίς hdr δηλαδή)  από οποιαδήποτε lcd τηλεόραση . Ωστόσο εκεί σίγουρα δεν υποστηρίζεται 4K 120 , δεν έχει hdmi 2.1 άρα αν θες οπωσδήποτε 4K 120 πρέπει να δεις άλλου 

Τωρα διαβαζα οτι οντως υποστηριζει 4k στα 120 και επισης οπως επισημαινει ο φιλος ,οτι πασχει στο hdr λιγο...βεβαια σε σχολια και συζητησεις ελεγαν οτι ειναι η πιο φτηνη high end gaming tv και οτι αν η κυρια χρηση ειναι το gaming ειναι καλη...Για τη sony x900h τι γνωμη εχετε?,,,καποιοι τη προτεινουν ως εναλλακτικη ,ειναι βεβαια λιγο πιο ακριβη απο τι διαβασα 

 
  •  
Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...