Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Τωρα διαβαζα οτι οντως υποστηριζει 4k στα 120 και επισης οπως επισημαινει ο φιλος ,οτι πασχει στο hdr λιγο...βεβαια σε σχολια και συζητησεις ελεγαν οτι ειναι η πιο φτηνη high end gaming tv και οτι αν η κυρια χρηση ειναι το gaming ειναι καλη...Για τη sony x900h τι γνωμη εχετε?,,,καποιοι τη προτεινουν ως εναλλακτικη ,ειναι βεβαια λιγο πιο ακριβη απο τι διαβασα 

 
  •  

Δυστυχώς δεν πάσχει λίγο αλλά πολύ στο hdr. Peak brightness σε hdr έχει μόλις 450cd/m2 που είναι απαράδεκτο για τέτοιου είδους περιεχόμενο . 
Η x900h ενώ έχει local dimming και αυτή πάσχει σε αυτόν τον τομέα πολύ και επίσης δεν υποστηρίζει freesync (variable refresh rating ) 

Το παρακάτω είναι ένας πίνακας με τα ελάχιστα προαπαιτούμενα για hdr . Υπόψην ότι το συγκεκριμένο αναφέρεται για monitor υπολογιστή αλλά λίγο πολύ τα ίδια ισχύουν . Θα άλλαζα μόνο το peak brightness που σε μια τηλεόραση σαλονιού πιστευω χρειάζεται τουλάχιστον 700 cd/m2 (Σε φωτεινό περιβάλλον 1000cd/m2 ιδανικά .

Ένα καλό site για να συγκρίνετε τηλεοράσεις είναι εδώ .

Π.χ q70R vs x900h . Απλά γράφεις πάνω το όνομα της τηλεόρασης στην λίστα . https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900h-vs-samsung-q70r/12284/782?usage=11114&threshold=0.1 

 

2479454E-97DA-4B83-8C25-F7203DAD7976.jpeg

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Δυστυχώς δεν πάσχει λίγο αλλά πολύ στο hdr. Peak brightness σε hdr έχει μόλις 450cd/m2 που είναι απαράδεκτο για τέτοιο είδους περιεχόμενο . 
Η x900h ενώ έχει local dimming και αυτή πάσχει σε αυτόν τον τομέα πολύ και επίσης δεν υποστηρίζει freesync (variable refresh rating ) 

Το παρακάτω είναι ένας πίνακας με τα ελάχιστα προαπαιτούμενα για hdr . Υπόψην ότι το συγκεκριμένο αναφέρεται για monitor υπολογιστή αλλά λίγο πολύ τα ίδια ισχύουν . Θα άλλαζα μόνο το peak brightness που σε μια τηλεόραση σαλονιού πιστευω χρειάζεται τουλάχιστον 700 cd/m2 (Σε φωτεινό περιβάλλον 1000cd/m2 ιδανικά .

Ένα καλό site για να συγκρίνετε τηλεοράσεις είναι εδώ .

Π.χ q70R vs x900h . Απλά γράφεις πάνω το όνομα της τηλεόρασης στην λίστα . https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900h-vs-samsung-q70r/12284/782?usage=11114&threshold=0.1 

2479454E-97DA-4B83-8C25-F7203DAD7976.jpeg

Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες.Οσον αφορα τη x900H καπου διαβασα οτι sony ανακοινωσε οτι εν οψει των νεων κονσολων θα συμπεριλαβει ολα τα παραπανω,δλδ vrr και τα σχετικα .Αν μπεις στη σελιδα κιολας το διαφημιζει μαζι με το ps5 .Μεχρι στιγμης βεβαιως αυτα τα 2 μοντελα ειναι με hdmi 2.1 χωρις να ξεφευγει πολυ η τιμη....Μετα παμε 1500 και πανω

 

Επεξ/σία από jimtriol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες.Οσον αφορα τη x900H καπου διαβασα οτι sony ανακοινωσε οτι εν οψει των νεων κονσολων θα συμπεριλαβει ολα τα παραπανω,δλδ vrr και τα σχετικα .Αν μπεις στη σελιδα κιολας το διαφημιζει μαζι με το ps5 .Μεχρι στιγμης βεβαιως αυτα τα 2 μοντελα ειναι με hdmi 2.1 χωρις να ξεφευγει πολυ η τιμη....Μετα παμε 1500 και πανω

Δεν ξέρω αν τα ενεργοποιήσει παντως  μέχρις στιγμής  δεν έχει ούτε 4k120 ούτε vrr. Παντως τα 120 FPS στις κονσολες θα είναι σε esport multiplayer τίτλους. Single player AAA τίτλοι στα 60 θα τους βλέπουμε η ακόμα και τα 30. 
Δυστυχως δεν υπάρχει τηλεόραση που να είναι σε κάθε συνθήκη ιδανική , ακόμα και πολλά λεφτά να σκάσεις κάπου θα υστερεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

Δεν ξέρω αν τα ενεργοποιήσει παντως  μέχρις στιγμής  δεν έχει ούτε 4k120 ούτε vrr. Παντως τα 120 FPS στις κονσολες θα είναι σε esport multiplayer τίτλους. Single player AAA τίτλοι στα 60 θα τους βλέπουμε η ακόμα και τα 30. 
Δυστυχως δεν υπάρχει τηλεόραση που να είναι σε κάθε συνθήκη ιδανική , ακόμα και πολλά λεφτά να σκάσεις κάπου θα υστερεί . 

αυτο σκεφτομουν και εγω για αυτο εχω πρβληματιστει...ισως ειναι καλυτερα να παω για μια πολυ καλη 4k up to 120hz και ας μην εχει hdmi 2.1 με τα ιδια λεφτα ..και αν θελω 120 fps σε κανα multiplayer αυτο γινεται με με hdmi 2.0 στα 1440p  αν δε κανω λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ θα αγόραζα LG OLED απο 2019 και μετά που έχουν όλες θύρες HDMI 2.1. Black Friday σίγουρα θα βρεις στο χιλιάρικο.  Ιδίως από τα μοντέλα του 2019 και μετά έχουν υιοθετήσει παλλαπλές μεθόδους αποφυγής του burn in αλλά σίγουρα υπόσχεση δεν μπορεί να δώσει κανείς ότι δεν μπορείς να το πάθεις.

Προσοχή στις Samsung γιατί μόνο τα μοντέλα του 2020 έχουν hdmi 2.1 και μόνο μία θύρα.

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dorinpro είπε

Και Console Club μου κάνει, αυτή μπορούν να στείλουν ποιο νωρίτερα, λέω τωρα

Θα, κόψω τιμολόγιο και, δεν ξέρω αν το console club έχει Θεσσαλονίκη για να παω από εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αγορασω το παρακατω θα παιζει κανονικα στο Series X έτσι δεν είναι ; Υπάρχει πιθανοτητα να μην παιζει και να παει τζαμπα ; 

 

https://www.g2a.com/crash-bandicoot-n-sane-trilogy-xbox-one-key-europe-i10000081158017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βοηθήστε λίγο οι ειδικοί των τηλεοράσεων, έχω αυτή τη στιγμή τη Samsung QE55Q7F κι εδώ και μια τριετία την απολαμβάνω παρέα μ'ένα One X.

Θέλω να προβώ στην προπαραγγγελία του Series X.

Κάθομαι στα αυγά μου με τη TV (HDR10+, ανάλυση, hertz, κτλ.) ή να κοιτάξω για αλλαγή ώστε να εκμεταλλευτώ πλήρως το Series Χ;

https://www.displayspecifications.com/en/model/7662aa1

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q7f-q7-qled-2017

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το βλεπετε το αυριανο ; θα μεινουν ατομα με την χαρα στο πρωτο κυμα ; τι πιστευεται ; αυτοι που θα κανουν προπαραγγελια θα το εχουν day 1 ; παιζει να εχει και αποθεμα στα καταστηματα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να ισχυει και να μην εχουμε προβληματα . Αν και δεν θυμαμαι καπου να το διαβασα αυτο που λες ειναι η αληθεια :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Η MS είναι πιο ψύχραιμη αυτή τη φορά, πιο οργανωμένη και δεν κάνει κινήσεις πανικού.

Η άποψή μου είναι ότι δεν θα γίνει ο αχταρμάς που έγινε με το PS5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...