Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, VaggD είπε

Cross-Gen τίτλος ειναι.... Συνήθως τα 2 πρώτα χρονιά ειναι μεταβατικά, δεν θα πετάξουν στα σκουπίδια τοσα λεφτά απο 100Μ+ users (PS4+xbox one).

Βεβαία αυτό δεν δικαιολογεί την ubisoft(αν ισχύει).

Τι εννοείς; 4k@30fps είναι πολύ καλά. Να σου έχει και μια επιλογή για 1080p@60fps θα είναι τέλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, kostiger είπε

Θα τη δεις. Με το κραξιμο που θα ακολουθησει, θα συρθουν σε αυτο.

Για να δούμε... Προς το παρόν δεν έχουν δείξει κάτι από gameplay και κρατάω μικρό καλάθι. Κατι screenshots Που είδα δεν μου γεμίζουν το μάτι.

17 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Τι εννοείς; 4k@30fps είναι πολύ καλά. Να σου έχει και μια επιλογή για 1080p@60fps θα είναι τέλεια. 

Αν σε series X τρέχει σε 4κ/30, τότε πως θα τρέχει στο X one X, σε 1080p/30; Και στο  X one S σε 720p; Μιλάμε για cross-gen game που προφανώς και δεν θα εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του series X.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Darthvader είπε

Εγω περιμένω να δω και 60fps mode. Στην προηγουμένη γενιά ειχαν δικαιολογία την αδυναμη cpu, πλέον δεν έχουν δικαιολογία... 

Εγώ έβαλα σε πάγο την αναβάθμιση pc γιατί είπα ότι θα πάρω το Series X μετά την δήλωση για 60fps παντού.Πλεον θα στραφω στην αναβάθμιση pc εκτός και αν δίνουν και 60fps mode στην κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spawn13 είπε

Εγώ έβαλα σε πάγο την αναβάθμιση pc γιατί είπα ότι θα πάρω το Series X μετά την δήλωση για 60fps παντού.Πλεον θα στραφω στην αναβάθμιση pc εκτός και αν δίνουν και 60fps mode στην κονσόλα.

Αν όντως ισχύει ότι το series Χ θα τρέχει το assassins creed Valhala σε 4κ/30fps  τότε για τα ίδια settings 4κ/60fps δεν θα κράταει ούτε 9900k/2080ti. Προσωπικά σιγά μη δώσω 4-5 φορές παραπάνω χρήματα από το series X, για pc που θα αγκομαχάει να κρατήσει 60άρι σε cross-gen multiplatform. Αναβάθμιση σε pc θα αξίζει μετά το 2022, με zen4, ddr5, καινούριες cpu από intel και gpu που θα είναι πολλαπλάσιας ισχύς από series X αλλά με νορμάλ τιμές (όχι δηλαδή των 1500 ευρώ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Darthvader είπε

Αν όντως ισχύει ότι το series Χ θα τρέχει το assassins creed Valhala σε 4κ/30fps  τότε για τα ίδια settings 4κ/60fps δεν θα κράταει ούτε 9900k/2080ti. Προσωπικά σιγά μη δώσω 4-5 φορές παραπάνω χρήματα από το series X, για pc που θα αγκομαχάει να κρατήσει 60άρι σε cross-gen multiplatform. Αναβάθμιση σε pc θα αξίζει μετά το 2022, με zen4, ddr5, καινούριες cpu από intel και gpu που θα είναι πολλαπλάσιας ισχύς από series X αλλά με νορμάλ τιμές (όχι δηλαδή των 1500 ευρώ...)

Καλύτερα 1080/60 με ultra settings παρά 4Κ/30 για εμένα τουλάχιστον.Το 30αρι το σιχαίνομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Spawn13 είπε

Καλύτερα 1080/60 με ultra settings παρά 4Κ/30 για εμένα τουλάχιστον.Το 30αρι το σιχαίνομαι.

Οκ. Δεκτό και εγώ θέλω να υπάρχει 60fps mode. Θεωρώ ότι ακόμα και αν η ubi soft δεν το υιοθετήσει, οι περισσότεροι devs θα το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1440/60 μινιμουμ θελουμε. Ειναι αστειο να συζητουμε για 1080/60 με τετοιο Hardware. Να παλουκωθουν και να δωσουν αποτελεσματα η Ubisoft και οι υπολοιποι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Darthvader είπε

Για να δούμε... Προς το παρόν δεν έχουν δείξει κάτι από gameplay και κρατάω μικρό καλάθι. Κατι screenshots Που είδα δεν μου γεμίζουν το μάτι.

Αν σε series X τρέχει σε 4κ/30, τότε πως θα τρέχει στο X one X, σε 1080p/30; Και στο  X one S σε 720p; Μιλάμε για cross-gen game που προφανώς και δεν θα εκμεταλλεύεται τις δυνατότητες του series X.

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που γράφεις. Εγω κρατάω μικρό καλάθι για τα 60άρια σε 4k έτσι και αλλιώς στις κονσόλες. Θέλω όμως να μας δίνουν οπωσδήποτε την επιλογή για 60fps σε 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Τι εννοείς; 4k@30fps είναι πολύ καλά. Να σου έχει και μια επιλογή για 1080p@60fps θα είναι τέλεια. 

 

55 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Δεν έχεις άδικο σε αυτό που γράφεις. Εγω κρατάω μικρό καλάθι για τα 60άρια σε 4k έτσι και αλλιώς στις κονσόλες. Θέλω όμως να μας δίνουν οπωσδήποτε την επιλογή για 60fps σε 1080p.

Φίλε μου νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί. 4κ 30 δίνει η υπάρχουσα γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Φίλε μου νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί. 4κ 30 δίνει η υπάρχουσα γενιά.

Και; Νομίζεις ότι θα έχεις τα ίδια assets με την τωρινή γενιά; Το ίδιο μέγεθος κόσμου και τον ίδιο σχεδιασμό; Δεν παίζει ρόλο απλά η ανάλυση. Εχει 1002 παράγοντες από πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Και; Νομίζεις ότι θα έχεις τα ίδια assets με την τωρινή γενιά; Το ίδιο μέγεθος κόσμου και τον ίδιο σχεδιασμό; Δεν παίζει ρόλο απλά η ανάλυση. Εχει 1002 παράγοντες από πίσω. 

Αυτο.

30 fps ειχε η καθε γενια σαν κανονα. Δεν αποτελεσαν ποτε leap τα frames σε console generations. Και το 4K το ειδαμε λογο mid gen. Σιγουρα στην επομενη θα ειναι περισσοτερα τα 60αρια. Αλλα το να γινει κανονας δεν ειναι τοσο likely. Ποτε δεν ξερεις βεβαια.

Το ιδανικο θα ηταν να σου δινουν την επιλογη χαμηλοτερη αναλυση/περισσοτερα frames.

35 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Φίλε μου νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί. 4κ 30 δίνει η υπάρχουσα γενιά.

1080p30 δινει. Αλλο οι mid gen.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αυτο.

30 fps ειχε η καθε γενια σαν κανονα. Δεν αποτελεσαν ποτε leap τα frames σε console generations. Και το 4K το ειδαμε λογο mid gen. Σιγουρα στην επομενη θα ειναι περισσοτερα τα 60αρια. Αλλα το να γινει κανονας δεν ειναι τοσο likely. Ποτε δεν ξερεις βεβαια.

Το ιδανικο θα ηταν να σου δινουν την επιλογη χαμηλοτερη αναλυση/περισσοτερα frames.

1080p30 δινει. Αλλο οι mid gen.

Δηλαδή βγάζεις απο την εξίσωση το Χ σαν να μην υπήρξε και μας λες οτι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με 4κ 30 τη νέα γενιά?

43 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Και; Νομίζεις ότι θα έχεις τα ίδια assets με την τωρινή γενιά; Το ίδιο μέγεθος κόσμου και τον ίδιο σχεδιασμό; Δεν παίζει ρόλο απλά η ανάλυση. Εχει 1002 παράγοντες από πίσω. 

Δηλαδή ότι και να γίνει, όση υπολογιστική δύναμη και να μαζέψεις, στο τέλος πάλι θα παίζεις στα 30 frames επειδή θα μεγαλώνουν τα assets?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DarthGRE είπε

Δηλαδή βγάζεις απο την εξίσωση το Χ σαν να μην υπήρξε και μας λες οτι θα πρέπει να είμαστε ευχαριστημένοι με 4κ 30 τη νέα γενιά?

Δηλαδή ότι και να γίνει, όση υπολογιστική δύναμη και να μαζέψεις, στο τέλος πάλι θα παίζεις στα 30 frames επειδή θα μεγαλώνουν τα assets?

@DarthGRE o developer έχει επιλογή πανω σε αυτό. Ή θα επιλέξει να σου δώσει τα καλύτερα δυνατά γραφικά ή θα επιλέξει την οδό του performance. Η ιστορία μας έχει δείξει ότι προτιμούν το πρώτο. 

Μακάρι να δούμε αλλαγή και να δίνουν στην πλειονότητα 60fps και ας χάνουμε οπτικά. Βέβαια πάλι θα έχουμε γκρίνιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

@DarthGRE o developer έχει επιλογή πανω σε αυτό. Ή θα επιλέξει να σου δώσει τα καλύτερα δυνατά γραφικά ή θα επιλέξει την οδό του performance. Η ιστορία μας έχει δείξει ότι προτιμούν το πρώτο. 

Μακάρι να δούμε αλλαγή και να δίνουν στην πλειονότητα 60fps και ας χάνουμε οπτικά. Βέβαια πάλι θα έχουμε γκρίνιες. 

Εαν δεν είναι στάνταρ το 4κ/60 τότε ποιός ο λόγος να αναβαθμίσω το Xbox One X που έχω?

Να μην είσαι ολιγαρκής με τα λεφτά που ξοδεύεις φίλε μου, δεν χρωστάς σε κανέναν οταν αγοράζεις τα προϊόντα του. Δεν αποτελεί μομφή προς την MS αυτό που λέω, αλλα προς την Ubisoft. Δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω φράγκο τσακιστό στην εταιρία αυτή εαν δεν βάλει κάτω τον κώλο της για να τα κερδίσει.

Επίσης, εαν με μηχάνημα σαν αυτό πρέπει να κάνουμε θυσίες για να έχουμε 60 frames, να μας το πούνε μια ώρα νωρίτερα να φτιάξω ένα pc να τελειώνουμε με τα αστεία.

Επεξ/σία από DarthGRE
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...