Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, xavier είπε

εχουμε λιστα για το ποια παιχνιδια του xone εχουν dynamic resolution και uncapped framerate?

Αυτή θα είναι μια πολύ μεγάλη λίστα, αφού τα περισσότερα games για xbox one x έχουν "ταβάνι" τα 4Κ με δυναμική ανάλυση.
Αυτό σημαίνει πως όταν στην οθόνη μας γίνεται χαμός, το game engine χαμηλώνει την ανάλυση από τα 4Κ προκειμένου να κρατήσει το framerate όσο πιο σταθερό μπορεί.

Μερικά παραδείγματα όπως το Battlefield V & Battlefield 1,  η ανάλυση από 2160p μπορεί να κατέβει μέχρι 1600p,
τα Call of Duty Warzone και WW2 μειώνουν την ανάλυση στον έναν άξονα, έτσι από 3840x2160 (4Κ) μπορούν να κατέβουν μέχρι και 1920x2160,
τα Assasin's Creed
από 4Κ μέχρι και 1380p , το Star Wars Battlefront 2 και το πρόσφατο Star Wars Squadrons από 4Κ μέχρι και 1560p κλπ κλπ.

Σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, όχι μόνο η ανάλυση θα μένει καρφωμένη στο μάξιμουμ 4Κ, αλλά και το framerate θα παραμένει κολλημένο στο ταβάνι του.

 

Να σημειώσω εδώ κάτι που κανένα mainstream site δεν λέει ακόμα, οι εκδόσεις των ίδιων παιχνιδιών σε ps4pro δεν έχουν ταβάνι 4Κ dynamic, αλλά συνήθως κάποια checkerboard ανάλυση 1600-1800p και μετά upscale σε 4Κ, πράγμα που σημαίνει οτι η διαφορά στην ποιότητα εικόνας σε τέτοιους τίτλους θα είναι αρκετά μεγάλη στις νέες κονσόλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι περίεργος πόσοι εκ των αγοραστών Series X και PS5 θα το συνδυάσουν με 4k τηλεόραση,είναι ένα ενδιαφέρον στατιστικό αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, music_lover είπε

Είμαι περίεργος πόσοι εκ των αγοραστών Series X και PS5 θα το συνδυάσουν με 4k τηλεόραση,είναι ένα ενδιαφέρον στατιστικό αυτό.

Εγώ ψάχνω ήδη τηλέοραση πάντως με αποκλειστικό ,κιόλας, γνώμονα τις κονσόλες.

Και έχω και μια σχετική απορία το xbox series x και το ps5, έχουν αναφέρει πουθενά αν θα έχουν HDR10+; Είχα διαβάσει παλιότερα σε κάτι άρθρα ότι η Samsung το έσπρωχνε γενικά δεν είναι παράλογο να μην το κάνει στις κονσόλες ειδικά από τη στιγμή που από ότι φαίνεται είναι και κίνητρο αγοράς νέας tv;

Έψαξα παντού και για τις 2 κονσόλες και πολύ φοβάμαι ότι για να μην το βλέπω, μάλλον μόνο για Dolby Vision λένε. άρα μόνο η LG το εκμεταλεύονται αυτό...Αν ισχύει μου φαίνεται πού περιέργο πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Paragontas-x είπε

Ενώ μέχρι τώρα δεν το είχαμε στις κονσόλες της Microsoft και το είχαμε στις Sony τώρα βλέπω να το έχουμε και στις Microsoft κονσόλες.

Μιλάω για το ότι τα μαγαζιά που πουλάνε το xbox one series s & x λένε 1 χρόνο εγγύησης ΟΧΙ 2.

Ε μην φοβασαι για το series x . Αν το παρεις με το που το ανοιξεις δηλωσε το ατη σελιδα της ms κ βλεπεις κατευθειαν τα 2 χρονια. Αν παθει κατι τοτε δωρεαν κουριερ κ αποστολη Γερμανια χωρις πολλα πολλα κ παλι επιστροφη δωρεαν. Στο one x μου το καλοκαιρι που ειχε πολυ ζεστη εκλεισε ενα δυο φορες κ λεω κατσε να το στειλω επειδη το ειχα 23 μηνες κ μου αλλαξαν λογικα παστες κ καθαρισμο απο σκονες . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malias4 είπε

Εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι μεχρι τωρα εχουμε δει full preview σε series x κ τωρα εδω κ μια δυο εβδομαδες εχουμε δει ακομα κ unboxing της κονσολας καθως κ απειρες φωτο απο κονσολες σε αποθηκες ετοιμες για shiping οταν ερθει η ωρα. Σε αντιθεση με το play5 που ειδαμε τον ιαπωνα σαν αιχμαλωτο να μην εχει ελευθερια στο τι θα κανει με την κονσολα. Και ενα δυο φωτο μονο του controler να το εχει πχ ο Λεβαντοφσκυ 😆 Δεν την εχουν δωσει σε κανενα οπως επισης δεν εχουμε δει κουτες σε αποθηκες κτλ κτλ

Χωρις να θελω να κανω console war κατι βρωμαει εδω. Πχ ακομα κ τα iphone βλεπουμε leaks απο κουτια μπαταριες οθονες κ ολο κ καποιος θα εχει καβατσωσει κανενα κ το μοστραρει στο twitter. 
Οποτε κατι παιζει εδω .. Ανυπομονω να βγουν κ οι 2 κ να δουμε στα ισια αναλυση κτλ

Τιποτα δεν παιζει

Ολα αυτα που γραφεις ειναι θεωριες συνομωσιας καφενειακου επιπεδου

Ειδη εχει  ξεκινησει να δινει κονσολες η σονυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τσακώεστε , μόνο το XBOX Series X θα υποστηρίζει Dolby Vision και θα πηγαινει λουκουμι με την JBL BAR 9.1 που σκεφτομαι να αγορασω

 

Oσο για τις τηλεοράσεις παιδιά υπάρχει ειδικό thread για σχολιασμό και όχι εδώ.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dream21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.insomnia.gr/forums/forum/64-τηλεoράσεις/  εδω θα βρειτε τα παντα για τηλεορασεις.

Και εάν θέλετε τηλεόραση για Gaming ειτε για Xbox ειτε για Playstation  εδω 

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από dream21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ο κακόμοιρος που έχασα την υφιστάμενη γενιά, δεν ξέρω ποιό παιχνίδι να πρωτοπάρω.. Έχω κάνει μια τεράστια λίστα η οποία συνεχώς μεγαλώνει.

Σκέφτομαι Gears of War 4... ή ίσως Alien Isolation...Ίδωμεν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στον επομενο τονο, θα μπορειτε να παιξετε το witcher 3 με το justin bieber...γαματο!

το παιχνιδι δειχνει ωραιο though :P 

Επεξ/σία από xavier
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εγώ ο κακόμοιρος που έχασα την υφιστάμενη γενιά, δεν ξέρω ποιό παιχνίδι να πρωτοπάρω.. Έχω κάνει μια τεράστια λίστα η οποία συνεχώς μεγαλώνει.

Σκέφτομαι Gears of War 4... ή ίσως Alien Isolation...Ίδωμεν

Ο Χρυσός Κανόνας του backlog (δικός μου) λέει ότι πάντα παίζουμε το τελευταίο game που έχει βγει από τη σειρά / είδος που θέλουμε και αν μας αρέσει πάμε προς τα πίσω. Άρα πας για Gears 5 και Scorn! :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jokul7 είπε

Ο Χρυσός Κανόνας του backlog (δικός μου) λέει ότι πάντα παίζουμε το τελευταίο game που έχει βγει από τη σειρά / είδος που θέλουμε και αν μας αρέσει πάμε προς τα πίσω. Άρα πας για Gears 5 και Scorn! :)

Εγώ φίλε το πάω ανάποδα...σκέφτομαι ότι αν πάω στο τελευταίο και μετά στο προηγούμενο θα ξενερώσω.... Πχ έχω παίξει παλιά τα gears 1 και 2 και μέχρι εκεί και φοβάμαι ότι αν πάω στο 5 δεν θα ευχαριστηθώ τόσο τα προηγούμενα. 

Μπορεί όμως και να παίξω Gears Tactics μιας και μου αρέσουν πολύ τέτοιου στυλ παιχνίδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...