Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή πάλι δε θα έχουμε native 4k σε μερικά games; Για ποιό λόγο τότε δίνουμε 1000€ + 1500€ για tv? Ειδικά για current gen game μου φαίνεται όντως δύσκολο....Στο one x δεν έχουν πει πως θα τρέχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, cocous είπε

Εννοείται ότι δεν λένε ψέματα αλλά επίσης και στο ps5 μιλάνε για native 4k 60fps. Το έχω δει σε πολλά site.  

Το hardware των δύο κονσολών είναι σχεδόν ισοδύναμο. Δεν θα φανούν διαφορές. Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε. Πλέον τα παιχνίδια είναι το κριτήριο της επιτυχίας. 

Δεν υπάρχει πουθενά δήλωση για native 4k στο PS5. Είναι όμως αρκετά πιθανό να τρέχει στο PS5 Pro! 

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ναι ρε φίλε, αλλά με τις ίδιες ρυθμίσεις γραφικών στο καθένα? Γιατί και εγώ θα μπορώ να τρέξω 4k/60 το Valhalla με την RTX2080 μου αλλά με τι ρυθμίσεις γραφικών?

Δεν υπάρχουν αυτά στις κονσόλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Δεν υπάρχει πουθενά δήλωση για native 4k στο PS5. Είναι όμως αρκετά πιθανό να τρέχει στο PS5 Pro! 

Δεν υπάρχουν αυτά στις κονσόλες...

Δεν κατάλαβες τι εννοώ..ποιες ρυθμίσεις γραφικών επέλεγε η ubi για να τρέχει το vallhalla στα 4k/60 στο Series X και ποιες στο PS5 για dynamic 4k/60, είναι ίδιες? Αυτό λέω.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, stafftw said:

Δηλαδή πάλι δε θα έχουμε native 4k σε μερικά games; Για ποιό λόγο τότε δίνουμε 1000€ + 1500€ για tv? Ειδικά για current gen game μου φαίνεται όντως δύσκολο....Στο one x δεν έχουν πει πως θα τρέχει;

Image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάφερα να βρω είναι από εδώ: https://www.dualshockers.com/assassins-creed-valhalla-ps5-xbox-4k-60fps/

Και συγκεκριμένα γράφει 

“I can confirm that Assassin’s Creed Valhalla runs at 4K at 60 fps on PS5 (upscaled 4K),” we were told.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν κατάλαβες τι εννοώ..ποιες ρυθμίσεις γραφικών επέλεγε η ubi για να τρέχει το vallhalla στα 4k/60 στο Series X και ποιες στο PS5 για dynamic 4k/60, είναι ίδιες? Αυτό λέω.

:) Λες να το πετσόκοψαν για να τρέχει native και να δείχνει σκ%#$%? Ρε παιδιά...

Επίσης το έκανε tweet to xbox news. Δεν ξέρουμε τι είπε η ubi αλλα φαντάζομαι δεν κάνανε πατάτα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

antialiasing

Μόλις τώρα, chncynic είπε

:) Λες να το πετσόκοψαν για να τρέχει native και να δείχνει σκ%#$%? Ρε παιδιά...

Όχι ρε φίλε, γιατί να εννοώ κάτι τέτοιο? Όπως κάνουμε μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις γραφικών στα pc μας, έτσι κάνουν και οι delelopers όταν κάνουν optimization τα games στις κονσόλες.

Μια μικρή αλλαγή πχ στο antialiasing κάνει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις. Εσύ γιατί θεωρείς ότι έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις? Δεν θα είναι και η πρώτη φορά. Το DF έχει δείξει τις διαφορές σε πολλά games στο παρελθόν, ειδικά μεταξύ One X και PS4 Pro ήταν αρκετή η διαφορά υπέρ του Χ

1 λεπτό πριν, malias4 είπε

Ε ενταξει θα βγει το ps5 pro σε 2-3 χρονια που θα τρεξει native 4κ

AB1FB72E-2AEA-4EA0-B960-61054498700E.jpeg

@chncynic

Οι σπίθες που λέγαμε? Η προκατάληψη?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

antialiasing

Όχι ρε φίλε, γιατί να εννοώ κάτι τέτοιο? Όπως κάνουμε μικρές αλλαγές στις ρυθμίσεις γραφικών στα pc μας, έτσι κάνουν και οι delelopers όταν κάνουν optimization τα games στις κονσόλες.

Μια μικρή αλλαγή πχ στο antialiasing κάνει τεράστια διαφορά στις επιδόσεις. Εσύ γιατί θεωρείς ότι έχουν ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις? Δεν θα είναι και η πρώτη φορά. Το DF έχει δείξει τις διαφορές σε πολλά games στο παρελθόν, ειδικά μεταξύ One X και PS4 Pro ήταν αρκετή η διαφορά υπέρ του Χ

Ναι το θέμα είναι οτι το X ήταν αποδεδειγμένα πιο δυνατό. Τώρα δεν είναι - ακόμα δεν ξέρουμε τι μπορούν να κάνουν τα μηχανήματα. Είναι big deal τέλος πάντως να μπορούν να σπρώξουν 4κ/60. Κάνουν 500ε έκαστο τα μηχανήματα

6 λεπτά πριν, music_lover είπε

Οι σπίθες που λέγαμε? Η προκατάληψη?

? Στο xbox series X thread είμαστε και πόσταρα xbox news τουίτ. Δεν πήγα στο PS5. Αυτό θα ήταν σπίθες. Αυτό θα ήταν φανμποισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν κατάλαβες τι εννοώ..ποιες ρυθμίσεις γραφικών επέλεγε η ubi για να τρέχει το vallhalla στα 4k/60 στο Series X και ποιες στο PS5 για dynamic 4k/60, είναι ίδιες? Αυτό λέω.

Δεν συμφέρει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις γραφικών προς την χειρότερη επίδοση... Αν μπορείς θα πας για native 4K/60fps. Αυτό περιμένουν όλοι από αυτή τη γενιά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jokul7 είπε

Δεν συμφέρει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις γραφικών προς την χειρότερη επίδοση... Αν μπορείς θα πας για native 4K/60fps. Αυτό περιμένουν όλοι από αυτή τη γενιά! 

Εγώ θα ήμουν ευχαριστημένος και με 1440p/60 πάντως, αυτό περίμενα..ακόμα να πιστέψω ότι έκαναν τόσο δυνατές τις νέες τους κονσόλες.. κρατάω μια επιφύλαξη βέβαια γιατί η 2080 super που είναι κοντά στα 12tf και 10tf των gpu τους, δεν είναι κάρτα 4k/60..έχω απορία με το επίπεδο γραφικών που θα επιτευχθεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
25 minutes ago, dream21 said:

Αυτό που έλεγα παλιότερα, η MS δεν ενδιαφέρεται να πουλήσει κονσόλες, ενδιαφέρεται να πουλήσει συνδρομές. Το gaming παύει να είναι console-centric για αυτήν και κάνει shift εντελώς στις υπηρεσίες.

Από εμένα είναι ένα τεράστιο ναι, αλλά να δούμε τα studios να παράγουν και κανά game της προκοπής σιγά σιγά.

  • Like 7
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Δεν μιλάω για upscaled 4k. Το Χbox δηλώνει ότι είναι η μόνη κονσόλα που θα τρέξει το AC Valhalla σε native 4k/60fps. Λες να λένε ψέματα;

ποιος να λεει ψεματα? δεν ειναι επισημο το twitter account που ποσταρες...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...