Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jokul7 είπε

Εγώ πάω καρφωτός για Valhalla με Dark Souls III

Dark Souls III έχει 30fps lock πάντως, σε αντίθεση με το PS5 που χρησιμοποιεί την PS4 Pro version, που είναι unlocked

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, non-serviam είπε

Αυτοαναιρείσαι όμως. Από την μια δεν είναι σωστές οι συγκρίσεις, από την άλλη ας συγκρίνουμε One X με Series S/X, που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους αρχιτεκτονικά. Το λήγω εδώ λοιπόν γιατί δεν συνεννοούμαστε μάλλον.


Δεν έχει πάρει το μάτι μου πουθενά αν τελικά έχουν βάλει παρόμοια cache στην κονσόλα όπως η AMD στην 6ΧΧΧ σειρά, ή λόγο αυξημένου bandwidth το κλάσανε. Έχει κανείς υπόψιν του τι έγινε τελικά; Γιατί αν οι devs βελτιστοποιήσουν τα παιχνίδια έχοντας υπόψιν και τις cache, η NVIDIA θα φάει πέτσωμα άσχημο στα PCs.

Αν βγούνε σε αυτό το μέγεθος μεγαλύτεροι, δεν βλέπω λόγο γιατί όχι (και πιο γρήγοροι φυσικά, τα lanes εκεί είναι). Ήδη από την τωρινή γενιά και απλοποίησε (επιτέλους!) την αλλαγή δίσκου.

Εξήγησα σε ποια βάση μπορεί να γίνει η σύγκριση, για να δείξει απλά την βελτίωση με την προηγούμενη γενιά, όχι για να μετρήσει την ταχύτητα των δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή κάτι διάβασα λίγο πιο πίσω,σχετικό με το Watch dogs 2,διαβάστε και το παρακάτω

https://twitter.com/dark1x/status/1325377124740567040?s=20

 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Dark Souls III έχει 30fps lock πάντως, σε αντίθεση με το PS5 που χρησιμοποιεί την PS4 Pro version, που είναι unlocked

WTF! Τώρα το είδα... Τότε Sekiro!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xaralas είπε

Δύο μέρες ακόμα..

Raytracing σε μηχάνημα των 300 ευρώ. Σούπερ...

EDIT: Στην αρχή νομίζα οτι ήταν πολύ καλά τοποθετημένα cubemaps μέχρι που είδα τα reflections σε μη στατικά αντικείμενα. Ωφελείται πολύ και ο φωτισμός γενικότερα. Wow!

Επεξ/σία από gr8effect
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Raytracing σε μηχάνημα των 300 ευρώ. Σούπερ...

Ναι αν το δειτε σε 4κ τηλεοραση ειναι πανεμορφο ακομα κ στο series s

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dream21 είπε

Δεν ξέρω εάν έχει ξανά ανέβει το συγκεκριμένο βίντεο αλλά αξίζει να το δείτε για το τι έρχετε από exclusives 

το gameplay που υποτιθεται δειχνει απο το elder scrolls vi, ειναι απο skyrim mod...λεω και εγω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.public.gr/product/av500-nano-powerline-adapter-starter-kit-tl-pa4010kit/prod6020700pp/?utm_campaign=tech_peripherals_tp_link_killer_dealer_07_11_2020&utm_source=Facebook_Mobile_Feed&utm_medium=paid_social&fbclid=IwAR0XF4eSK8kFr6aefxcf-iYPehtrfRkZsEP8sTY8_f9Ii3olYg8bKFUtuEo

Είναι λυση αυτό η να μείνω με το wifi του series x? Θα έχω τεράστια διαφορά στο download με wifi απο ότι ενσυρματα? Fiber 100 αρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

https://www.public.gr/product/av500-nano-powerline-adapter-starter-kit-tl-pa4010kit/prod6020700pp/?utm_campaign=tech_peripherals_tp_link_killer_dealer_07_11_2020&utm_source=Facebook_Mobile_Feed&utm_medium=paid_social&fbclid=IwAR0XF4eSK8kFr6aefxcf-iYPehtrfRkZsEP8sTY8_f9Ii3olYg8bKFUtuEo

Είναι λυση αυτό η να μείνω με το wifi του series x? Θα έχω τεράστια διαφορά στο download με wifi απο ότι ενσυρματα? Fiber 100 αρα

 

Αυτό εξαρτάται από το router σου και αν υποστηρίζει 802.11ac (5ghz μπάντα) και προφανώς αν παίζεις ή όχι online games.

Επεξ/σία από DaVillain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω δεν εχει αναφερθει αλλα αν ειναι καποιος στο γκρουπ στο fb λογικα θα το δει. Ενας κοτσοβολος στην Αθηνα πηγε και εδωσε κανονικα σε ενα παιδι την Παρασκευη ενα Series X και τωρα του το ζητανε πισω 🤣🤣🤣 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, greekboy said:

νομιζω δεν εχει αναφερθει αλλα αν ειναι καποιος στο γκρουπ στο fb λογικα θα το δει. Ενας κοτσοβολος στην Αθηνα πηγε και εδωσε κανονικα σε ενα παιδι την Παρασκευη ενα Series X και τωρα του το ζητανε πισω 🤣🤣🤣 

λινκ πλζ

53 minutes ago, GaGaS_Thess said:

https://www.public.gr/product/av500-nano-powerline-adapter-starter-kit-tl-pa4010kit/prod6020700pp/?utm_campaign=tech_peripherals_tp_link_killer_dealer_07_11_2020&utm_source=Facebook_Mobile_Feed&utm_medium=paid_social&fbclid=IwAR0XF4eSK8kFr6aefxcf-iYPehtrfRkZsEP8sTY8_f9Ii3olYg8bKFUtuEo

Είναι λυση αυτό η να μείνω με το wifi του series x? Θα έχω τεράστια διαφορά στο download με wifi απο ότι ενσυρματα? Fiber 100 αρα

Φυσικά και τα powerlines είναι περίπου 258 φορές καλύτερα από οποιοδήποτε wi-fi.

Αρκεί να πέφτουν επάνω στην ίδια φάση με το router (στην περίπτωση που έχεις τριφασικό ρεύμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Τελικά για  ultra wide support έχουν πει τίποτα για καμιά από τις 2 κονσόλες? 

Για το xbox είχαν πει ότι "θα το κοιτάξουν". 

Αλλού λένε ναι αλλού όχι - κονσόλα είναι οπότε κοιτάνε τα games να παίζουν σε συγκεκριμένα profile targets (ανάλυση) οπότε αυτό σημαίνει περισσότερο QA.

Μεταξύ μας δεν νομίζω πέραν των 1080/1440/4k.

 

2 ώρες πριν, non-serviam είπε

Δεν έχει πάρει το μάτι μου πουθενά αν τελικά έχουν βάλει παρόμοια cache στην κονσόλα όπως η AMD στην 6ΧΧΧ σειρά, ή λόγο αυξημένου bandwidth το κλάσανε. Έχει κανείς υπόψιν του τι έγινε τελικά; Γιατί αν οι devs βελτιστοποιήσουν τα παιχνίδια έχοντας υπόψιν και τις cache, η NVIDIA θα φάει πέτσωμα άσχημο στα PCs.

Για το xbox έχουν μιλήσει υποτίθεται για 76MB συνολικά ESRAM. Με βάση ότι οι κανονικοί ZEN 2 έχουν 32ΜΒ σε αν δεν κάνω λάθος, δεν μένει και πολύ cache για το series X πέραν αυτών που θα έχει και η GPU.

Βέβαια σε αυτό το άρθρο του anandtech  και στα slides φαίνεται ότι A έχει πολύ λιγότερη cache η CPU (8mb per CCX) παρόλο που την χαρακτηρίζουν Server class οπότε και η ερώτηση:

Αναφορά σε κείμενο

Q: Says Zen 2 is server class, but you use L3 mobile class?

A: Yeah our caches are different, but I won't say any more, that's more AMD.

Πάντως η infinity cache από ότι ξέρω είναι περισσότερο για να κλείσει την ψαλίδα στο bandwidth με 256bit bus που έχουν οι νέες RX παρά κάτι άλλο.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...