Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ειπατε play & charge.

Ειχα Eneloop αλλα τις βαζω στο Elite controller και για την ευκολία ειπα να παρω ενα play & charge για το καινουργιο.

Φτανει λοιπον η κονσολιτσα προ ολιγου (ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!) μαζι με ενα εξτρα κουτακι, που περιμενω να εχει το play & charge. Αμ δε! Εκανε μαλλον λαθος το καταστημα και ηταν ενα δευτερο controller :P 

Χαλάλι η υπομονη ολη την ημερα για τον κούριερ, αν ειναι να γινονται τετοια λαθακια :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαχα είναι perfect storm, series x launch, destiny 2 beyond light launch( με το νέο expansion στο gamepass day one) άστα να πάνε..
Να δω αύριο αν με το καλό παραλάβω τι θα γίνει, με βλέπω network transfer ώστε να ξεκινήσω να παίζω σαν άνθρωπος valhalla(δυστυχώς δεν τη παλεύει πια

το one x έχει αρκετά drops κάτω απο 30 fps).

Επεξ/σία από avenger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

 

id, no bueno φίλε, το έπιπλο είναι κλειστό απ'οτι καταλαβαίνω και η κονσόλα θέλει (βαση οδηγιών MS) 4 εκ. και απο την μια, και απο την άλλη μεριά, θα σου πρότεινα να της αλλάξεις μέρος φίλε

Από το FAQ: https://support.xbox.com/en-US/help/hardware-network/console/xbox-series-x-faq

Αναφορά σε κείμενο


For a standard, non-enclosed media entertainment stand, ensure at least 1.5 inches (approximately 4 cm) of clearance from the top of the console, in either vertical or horizontal alignment.

Δε λέει κάθε πλευρά. Λέει top = το exhaust του ανεμιστήρα. Με την τοποθέτηση που έχω, αυτό προσέχω: δίνω το καλύτερο δυνατό exhaust στον ανεμιστήρα (όλο το δωμάτιο χωρίς εμπόδια και  μακριά από την είσοδο). Η πλάτη έχει αρκετή απόσταση από το έπιπλο, το οποίο πίσω έχει κάποιες τρύπες για να τραβάει.

Μέσα σε ράφι, δεν παίζει κάτι καλύτερο. Αν ο ανεμιστήρας σημαδεύει μέσα στο ράφι, φτιάχνεις ένα σύστημα κλειστό από όλες τις πλευρές εκτός από τη μπροστινή, και στο σύστημα αυτό, ελπίζεις ο ζεστός αέρας να φύγει από φιλότιμο και μόνο (οκ, θα κάνει ένα ανακάτεμα ο ανεμιστήρας, και θα  ξεφύγει και ζεστός αέρας προς τα πάνω από το πλάι).

Αυτά στα χαρτιά. Στην πράξη, μου μοιάζει να ζεσταίνει λιγότερο αλλά έχω κάνει πολύ λίγο gaming σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Έχεις μπερδέψει μερικά πράγματα.. Εγώ είπα ότι είχα το γνήσιο kit changer στο controller του xbox one s και το έβαλα τώρα στο controller του xsx..

Ο συμφορουμιτης ρωτησε ποιο ειναι το σωστο play and charge kit για το controller του xbox seriesX.

Εγω του προτεινα το σωστο που εχει και το αναλογο καλωδιο,εσυ του προτεινες το λαθος με το microUsb καλωδιο,γιαυτο επιμενω. Αν δεν υπηρχε καθολου το καινουργιο,τοτε θα ειχε νοημα να του προτειναμε το προηγουμενο και να του τονιζαμε να παρει και ενα typeC.

14 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Πάντως αν κάποιος σκέφτεται το recharge kit να το ξανασκεφτει. Με τα ιδια λεφτα παίρνεις τον φορτιστή και μια τετραδα LADDA απο ΙΚΕΑ και τελείωσες. Τα kit χαλανε πολυ γρήγορα.

Τι να σου πω.

4χρονια το εχω το kit  και ακομα δουλευει μια χαρα. Και σιγουρα το προτιμαω 10φορες σαν ευκολια απο το να βαζω/βγαζω συνεχεια μπαταριες. Και στο διπλα θεμα των controller δεν θυμαμαι πολλους να κανανε παραπονα για αυτα. Ακομα και στις κριτικες στο skroutz ή amazon,οι περισσοτερες ειναι θετικες.

Στην ουσια δουλευει  οπως τα αλλα της αγορας βλεπε dualshock/sense,switch pro controller,8bitdo sn30pro κλπ.

Τελος ακομα και να σου χαλασει γρηγορα,εχει 2χρονια εγγυηση,αρα σου δινουν αλλο ή σου επιστρεφουν τα χρηματα. 

Αν καποιος τον βολευουν οι επαναφορτιζομενες μπαταριες,φυσικα υπαρχει και αυτη η επιλογη(τα καλα της αποσπώμενης μπαταριας).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Από το FAQ: https://support.xbox.com/en-US/help/hardware-network/console/xbox-series-x-faq

Δε λέει κάθε πλευρά. Λέει top = το exhaust του ανεμιστήρα. Με την τοποθέτηση που έχω, αυτό προσέχω: δίνω το καλύτερο δυνατό exhaust στον ανεμιστήρα (όλο το δωμάτιο χωρίς εμπόδια και  μακριά από την είσοδο). Η πλάτη έχει αρκετή απόσταση από το έπιπλο, το οποίο πίσω έχει κάποιες τρύπες για να τραβάει.

Μέσα σε ράφι, δεν παίζει κάτι καλύτερο. Αν ο ανεμιστήρας σημαδεύει μέσα στο ράφι, φτιάχνεις ένα σύστημα κλειστό από όλες τις πλευρές εκτός από τη μπροστινή, και στο σύστημα αυτό, ελπίζεις ο ζεστός αέρας να φύγει από φιλότιμο και μόνο (οκ, θα κάνει ένα ανακάτεμα ο ανεμιστήρας, και θα  ξεφύγει και ζεστός αέρας προς τα πάνω από το πλάι).

Αυτά στα χαρτιά. Στην πράξη, μου μοιάζει να ζεσταίνει λιγότερο αλλά έχω κάνει πολύ λίγο gaming σήμερα.

Δικιο έχεις, μπερδεψα το "in either vertical or horizontal alignment" - νομιζα πως ηταν και για τις 2 μεριες ;) 
Σε άλλα νέα : τύπος σε γνωστό (δυστυχώς) φόρουμ...επαιζε watchdogs , η κονσολα έκλεισε και δεν ξανα-ανοιξε, RIP...

Eλπίζω να μην ειναι η αρχή για καποιου είδους διαδεδομένου προβλήματος γιατι μου έρχονται φλασιές, θα μου πείτε, λανσαρισμα ,1η φουρνιά...κάνουμε beta testing ως συνήθως και είναι (κάπως) αναμενόμενο.
Για να δούμε τι θα ακούσουμε τις επόμενες ημερες

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το resident evil 7 ( φανατικός των resident 1 & 2 ) τόσο χεσμεντεν ήταν, παντα? Δεν το έπαιξα ποτε λόγω του ότι είχα μείνει στο 360 αλλά τώρα στα 4Κ έχω ήδη πεταχτει 3 φορές από την θέση μου και παιζω 20 λεπτά!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή άλλαξαν κάποια δεδομένα δυστυχώς δεν θα παραλάβω το δικό μου xbox αύριο, ΑΝ κάποιος ενδιαφέρεται περιοχή Κοζάνης για Xbox Series X μπορεί να μου δώσει τα λεφτά και να πάρει το δικό μου αλλιώς θα πάει αίτημα υπαναχώρησης για το μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Μιας και ειπατε play & charge.

Ειχα Eneloop αλλα τις βαζω στο Elite controller και για την ευκολία ειπα να παρω ενα play & charge για το καινουργιο.

Φτανει λοιπον η κονσολιτσα προ ολιγου (ΟΝΕΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ!) μαζι με ενα εξτρα κουτακι, που περιμενω να εχει το play & charge. Αμ δε! Εκανε μαλλον λαθος το καταστημα και ηταν ενα δευτερο controller :P 

Χαλάλι η υπομονη ολη την ημερα για τον κούριερ, αν ειναι να γινονται τετοια λαθακια :P 

Κοίτα για να σε βοηθήσω στο ανταλλάσσω με 8 eneloop για να μην σου χαλάσει το hype της αγοράς!   😛

και χωρίς διαφορά από μέρους σου!

 

Καλόπαιχτα σε όλους!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τσίμπησα και εγώ.Δεν έμπαινε σε 4Κ/120 και δεν συνδεόταν στο νετ.Ετοιμος για rma μέχρι που είδα ότι είναι bug αυτό με την ανάλυση και θα δοθεί update και λόγω φόρτου δεν έμπαινε νετ.Πλεον όλα καλά και πάμε στις πρώτες εντυπώσεις.

Τελείως αθόρυβο,δε το πιστευα.Μικρο,το δείχνουν μεγαλύτερο οι φωτογραφίες.

Κατεβάζω παιχνίδια αλλά έπαιξα λίγο gears και έπαθα μια μικρή ζημιά.Πανεμορφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.Εγω μια ζωή ημουν playstationakias,Xbox δεν είχα ποτε, αλλά αρχίζει και με ψήνει.Συγκριτικα με το ps5,το series X είναι δυνατότερο;Το gamepass τι ακριβώς είναι;γιατί δεν έχω καταλάβει.

Τέλος επειδή εδώ TV full hd,όμως κορυφαια το 2013 που την αγοράσα και με 200hz στο πανελ που έχουνε λίγες τηλεοράσεις και δεν μπορώ να πληρώσω και νέα τηλεόραση,αξίζει να πάρω το series X και να παίζω σε 1080 p ή τσάμπα ο κόπος και να μείνω με.το Nintendo switch που έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

4χρονια το εχω το kit  και ακομα δουλευει μια χαρα. Και σιγουρα το προτιμαω 10φορες σαν ευκολια απο το να βαζω/βγαζω συνεχεια μπαταριες. Και στο διπλα θεμα των controller δεν θυμαμαι πολλους να κανανε παραπονα για αυτα. Ακομα και στις κριτικες στο skroutz ή amazon,οι περισσοτερες ειναι θετικες.

Στην ουσια δουλευει  οπως τα αλλα της αγορας βλεπε dualshock/sense,switch pro controller,8bitdo sn30pro κλπ.

Τελος ακομα και να σου χαλασει γρηγορα,εχει 2χρονια εγγυηση,αρα σου δινουν αλλο ή σου επιστρεφουν τα χρηματα. 

Αν καποιος τον βολευουν οι επαναφορτιζομενες μπαταριες,φυσικα υπαρχει και αυτη η επιλογη(τα καλα της αποσπώμενης μπαταριας).

Ίσως είμαι άτυχος αλλα μου χάλασαν 2 κιτ στο 360 και 2 στο one πριν να πω fuck it.

Απο όλες τις απόψεις οι μπαταρίες είναι πιο βολικές(ιδιαίτερα αν έχεις πάνω απο ένα χειριστήριο το vfm είναι πολύ μεγαλύτερο), αλλα οκ ο καθένας οπως τη βρίσκει.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το κιτ, σκέφτομαι να πάρω ένα για το κύριο χειριστήριο και να αφήσω το δεύτερο με απλές μπαταρίες μιας και θα χρησιμοποιείται μόνο για κανένα ποδοσφαιρακι. Φαίνεται καλή λύση οι επαναφορτιζομενες αλλά το κιτ νομίζω είναι μεγαλύτερη ευκολία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...