Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys τελικά παρέλαβα κ' εγώ σήμερα. Από Public Πάτρας το είχαν δώσει χθες στην ACS (μου έστειλαν email με το tracking No το πρωϊ, αρχικά λάθος και μετά από επικοινωνία μου έδωσαν τον σωστό)  και πήγα να το πάρω αργά το απόγευμα. Καλό gaming σε όλους! Για εμένα πρώτο game θα είναι Gears 5/120 fps multiplayer. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, ASTOU είπε

Όσον αφορά το κιτ, σκέφτομαι να πάρω ένα για το κύριο χειριστήριο και να αφήσω το δεύτερο με απλές μπαταρίες μιας και θα χρησιμοποιείται μόνο για κανένα ποδοσφαιρακι. Φαίνεται καλή λύση οι επαναφορτιζομενες αλλά το κιτ νομίζω είναι μεγαλύτερη ευκολία. 

Δεν υπάρχει απόλυτο σωστό-λάθος. Το μεν κιτ φορτίζει πιο άνετα, η δε επαναφορτιζόμενη μπαταρία είναι φτηνότερη και με διακοπή ενός λεπτού συνεχίζει ασύρματα άμα σου αδειάσει.

Αυτό αν μιλάμε για eneloops ή αντίστοιχες. Οι απλές επαναφορτιζόμενες αδειάζουν μόνες τους και σπάνε νεύρα μόνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα και από μένα.Εγω μια ζωή ημουν playstationakias,Xbox δεν είχα ποτε, αλλά αρχίζει και με ψήνει.Συγκριτικα με το ps5,το series X είναι δυνατότερο;Το gamepass τι ακριβώς είναι;γιατί δεν έχω καταλάβει.

Τέλος επειδή εδώ TV full hd,όμως κορυφαια το 2013 που την αγοράσα και με 200hz στο πανελ που έχουνε λίγες τηλεοράσεις και δεν μπορώ να πληρώσω και νέα τηλεόραση,αξίζει να πάρω το series X και να παίζω σε 1080 p ή τσάμπα ο κόπος και να μείνω με.το Nintendo switch που έχω τώρα;

200Hz panel δεν έχεις με την καμία φίλε, το motion interpolation ειναι εκείνο οπου πολλές φορές (μάντεψε τον λόγο), στη περιγραφή του προϊόντος το αναφέρουν ως ρυθμό ανανέωσης εικόνας, κοινώς, παπάντζες.
Απο 'κει και πέρα : 
Game pass = κυριολεκτικά, το Netflix του gaming, πληρώνεις μια συνδρομή για να έχεις πρόσβαση σε εναν κατάλογο με παιχνίδια, απο αυτα, μπορείς να κατεβάσεις ό,τι θέλεις και να παίξεις όσο θέλεις μέχρι να το αφαιρέσουν απο τον κατάλογο (συνήθως μένουν για αρκετούς μήνες).
Μια καλή, νεα TV εννοείται οτι θα κάνει διαφορά αλλά δεν ειναι το παν, τι εννοώ ? πολλά παιχνίδια, λόγω επεξεργαστικής ισχύος του μηχανήματος τρέχουν σε 60fps πλεον και επίσης, η εικόνα κάνει supersampling απο τα 4Κ σε 1080p το οποίο συνεπάγεται καλύτερη εικόνα ακόμα και σε 1080p.
ΔΕΝ χρειαζεσαι 4Κ για να το ευχαριστηθείς, απλά, μια ωραία 4Κ βοηθαει και απο πλευράς γενικής ποιότητας εικόνας αλλά και λόγω νέων κοκοψινιων/τεχνολογιών όπως HDR, VRR, Freesync , ALLM και φυσικά τα εγγενή panel 120Ηz

18 λεπτά πριν, barman_ είπε

Έπαθα πλάκα με το ποσό μικρό είναι το μηχανάκι.. 

FB_IMG_1605038273931.jpg


Ωωωωω κύριε μου, με γειές :D !
ΥΓ : ή το μηχάνημα ειναι μικρό, ή έχεις τα  χέρια του Shaq
YΓ2 : στείλε το gamertag σου να σε προσθέσω για κανα' Halo-ακι 

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GaGaS_Thess είπε

Dream21? Εσενα κάνει θόρυβο??? 

Μην αγχεσαι φιλε. Ανταγωνιστικης πλατφορμας το προϊον με εχει ταλαιπωρησει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα και από μένα.Εγω μια ζωή ημουν playstationakias,Xbox δεν είχα ποτε, αλλά αρχίζει και με ψήνει.Συγκριτικα με το ps5,το series X είναι δυνατότερο;Το gamepass τι ακριβώς είναι;γιατί δεν έχω καταλάβει.

Τέλος επειδή εδώ TV full hd,όμως κορυφαια το 2013 που την αγοράσα και με 200hz στο πανελ που έχουνε λίγες τηλεοράσεις και δεν μπορώ να πληρώσω και νέα τηλεόραση,αξίζει να πάρω το series X και να παίζω σε 1080 p ή τσάμπα ο κόπος και να μείνω με.το Nintendo switch που έχω τώρα;

Ότι έπαθα κ εγώ. Αλλά άργησα να το καταλάβω κ τελείωσαν οι κονσόλες. 
 

για να δούμε τι θα σου πουν κ οι έμπειροι Xboxάδες

Επεξ/σία από malawi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, red1 είπε

200Hz panel δεν έχεις με την καμία φίλε, το motion interpolation ειναι εκείνο οπου πολλές φορές (μάντεψε τον λόγο), στη περιγραφή του προϊόντος το αναφέρουν ως ρυθμό ανανέωσης εικόνας, κοινώς, παπάντζες.
Απο 'κει και πέρα : 
Game pass = κυριολεκτικά, το Netflix του gaming, πληρώνεις μια συνδρομή για να έχεις πρόσβαση σε εναν κατάλογο με παιχνίδια, απο αυτα, μπορείς να κατεβάσεις ό,τι θέλεις και να παίξεις όσο θέλεις μέχρι να το αφαιρέσουν απο τον κατάλογο (συνήθως μένουν για αρκετούς μήνες).
Μια καλή, νεα TV εννοείται οτι θα κάνει διαφορά αλλά δεν ειναι το παν, τι εννοώ ? πολλά παιχνίδια, λόγω επεξεργαστικής ισχύος του μηχανήματος τρέχουν σε 60fps πλεον και επίσης, η εικόνα κάνει supersampling απο τα 4Κ σε 1080p το οποίο συνεπάγεται καλύτερη εικόνα ακόμα και σε 1080p.
ΔΕΝ χρειαζεσαι 4Κ για να το ευχαριστηθείς, απλά, μια ωραία 4Κ βοηθαει και σε γενικής ποιότητας εικόνας αλλά και λόγω νέων κοκοψινιων/τεχνολογιών όπως HDR, VRR, ALLM και φυσικά τα εγγενή panel 120Ηz


 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε,οπότε λες δεν πάει στραφι η δύναμη της κονσόλας,με ανάλυση 1080p ε;Με καλυψες σε αυτό.Του gamepass η συνδρομή πόσο είναι και επίσης έχει ΑΑ τίτλους;Οσο για την TV μου είναι 200 καθαρά Hz στο πάνελ,χωρίς μαρκετινιστικα κόλπα κτλ.Ειναι η Sony w905a,αν ψαχτεις θα το δεις.Ειναι από τις ελάχιστες που έχουν αληθινό 200αρι panel και την χρυσοπληρωσα το 13 που την πήρα,μετά από πολύ ψάξιμο.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, 26ska είπε

Καλησπέρα και από μένα.Εγω μια ζωή ημουν playstationakias,Xbox δεν είχα ποτε, αλλά αρχίζει και με ψήνει.Συγκριτικα με το ps5,το series X είναι δυνατότερο;Το gamepass τι ακριβώς είναι;γιατί δεν έχω καταλάβει.

Τέλος επειδή εδώ TV full hd,όμως κορυφαια το 2013 που την αγοράσα και με 200hz στο πανελ που έχουνε λίγες τηλεοράσεις και δεν μπορώ να πληρώσω και νέα τηλεόραση,αξίζει να πάρω το series X και να παίζω σε 1080 p ή τσάμπα ο κόπος και να μείνω με.το Nintendo switch που έχω τώρα;

Μια χαρά είναι τα 1080p. 

Φαίνεται δυνατότερο αλλά μάλλον όχι σε βαθμό που θα παίξει σημαντικό ρόλο. Η ισχύς των 2 κονσολών θα φανεί όταν θα βγουν οι πρώτοι πραγματικά next-gen τίτλοι και εξαρτάται από το πώς θα αξιοποιήσουν ή όχι τα studios την ισχύ.

 

1) Τι είδους παιχνίδια σ'αρέσουν?

2) Πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις για παιχνίδια πχ. μέσα στη βδομάδα?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε,οπότε λες δεν πάει στραφι η δύναμη της κονσόλας,με ανάλυση 1080p ε;Με καλυψες σε αυτό.Του gamepass η συνδρομή πόσο είναι και επίσης έχει ΑΑ τίτλους;Οσο για την TV μου είναι 200 καθαρά Hz στο πάνελ,χωρίς μαρκετινιστικα κόλπα κτλ.Ειναι η Sony w905a,αν ψαχτεις θα το δεις.Ειναι από τις ελάχιστες που έχουν αληθινό 200αρι panel και την χρυσοπληρωσα το 13 που την πήρα.

E πε'στο φίλε απο την αρχή για την W9 :D 
99% tτων περιπτώσεων, στα χαρακτηριστικά των TV σε Κωτσο/Media κτλπ ειναι οτι να'ναι και ο ρυθμος του Motion interpolation αναφέρεται συχνά ως ρυθμός ανανέωσης panel απλά για εντυπωσιασμό, κοινώς, marketing trick.
Απο 'κει και πέρα : τα 120Ηz (κξατα πόσο μάλλον τα 200Hz) δεν νομίζω να μπορέσεις να τα δεις καθώς είσαι σε HDMI 1.4 -ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω (πάλι) λάθος.
Στράφι δεν θα πάει η δύναμη της κονσόλας, πως να πάει εξάλλου απο τη στιγμή που θα έχεις καρφωτά 60fps σε παιχνίδια που τρέχανε μεχρι πρότινως απο τα 30-κατι μέχρι (βαριά) 50άρι fps ? (με σκαμπανεβάσματα κιόλας).Επίσης, ray tracing θα μπορείς να έχεις κανονικά καθώς είναι χαρακτηριστικό hardware του μηχανήματος και οχι της TV, απλά ξεχνάς τα variable refresh  rates και τα HDR.
Game pass. έχει πατέντα οπου με 60-κατι με 90€ μπορείς να βάλεις για 3 χρόνια, ρίξε μια ματιά εδώ 

Μια χαρά έχει ΑΑΑ τίτλους, τον προηγούμενο μήνα δώσανε DOOM Eternal και αυτό τον μήνα έχει Star Wars Jedi fallen order (μεσω EA Play το οποίο είναι και αυτό κούτρα αμα έχεις game pass).
Mεχρι πριν λίγο καιρό είχε επίσης Devil May Cry 5, Metro Exodus κτλπ, οποτε ναι, μπαίνει πολύ ΑΑΑ πράμα αλλά έχει και πολύ indie ευτυχώς ή δυστυχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tiniakos είπε

Δοκίμασε κανείς να κάνει share το λογαριασμό του στη νέα κονσόλα με μια παλιότερη;

Ισχύει όπως παλιά με home console;

Ναι. Δεν αλλάζει τίποτα είνα ακριβώς η ίδια υπόθεση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Μια χαρά είναι τα 1080p. 

Φαίνεται δυνατότερο αλλά μάλλον όχι σε βαθμό που θα παίξει σημαντικό ρόλο. Η ισχύς των 2 κονσολών θα φανεί όταν θα βγουν οι πρώτοι πραγματικά next-gen τίτλοι και εξαρτάται από το πώς θα αξιοποιήσουν ή όχι τα studios την ισχύ.

1) Τι είδους παιχνίδια σ'αρέσουν?

2) Πόσο ελεύθερο χρόνο έχεις για παιχνίδια πχ. μέσα στη βδομάδα?

Μου αρέσουν action adventures,FPS, fighting και αθλητικά,καθώς επίσης και κάνα platform.Χρονο γενικά τώρα έχω,τον τελευταίο καιρό είμαι άνεργος,αλλά με δουλειές,παιδιά κτλ σε κανονικές συνθήκες εργασιας δεν παίζει πολύ χρόνος.Πέρυσι είχα πάρει το switch να παίζω και με τα παιδιά κάνα mario κτλ,αλλά είναι πολύ πίσω το switch στα παιχνίδια που δεν είναι αποκλειστικά της Nintendo και θα ήθελα παλι,να αγοράσω μια καινούργια κονσόλα,όπως έκανα σε κάθε γενιά του playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 26ska είπε

Μου αρέσουν action adventures,FPS, fighting και αθλητικά,καθώς επίσης και κάνα platform.Χρονο γενικά τώρα έχω,τον τελευταίο καιρό είμαι άνεργος,αλλά με δουλειές,παιδιά κτλ σε κανονικές συνθήκες εργασιας δεν παίζει πολύ χρόνος.Πέρυσι είχα πάρει το switch να παίζω και με τα παιδιά κάνα mario κτλ,αλλά είναι πολύ πίσω το switch στα παιχνίδια που δεν είναι αποκλειστικά της Nintendo και θα ήθελα παλι,να αγοράσω μια καινούργια κονσόλα,όπως έκανα σε κάθε γενιά του playstation.

Αφού έχεις πολύ χρόνο πήγαινε σε Xbox γιατί με το gamepass θα γλιτώσεις αρκετά χρήματα.

Πέρα από τα action adventures που ίσως υπερέχει η Sony στις υπόλοιπες κατήγορίες θα καλυφθείς και με το παραπάνω στο Xbox και πιθανότατα. Ακόμη και στα action adventures θα καλυφθείς με τα multiplatform φαντάζομαι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, iddqdiddqd είπε

20201110_182245.jpg.0108687ba0a1d4038c2035bf4df3ea75.jpg

Το έβαλα να κοιτάει μπροστά. Νομίζω θα έχει καλύτερη θερμοκρασία από το να κοιτάει πλάι, και δίνει και πιο πολύ χώρο. Η αλλαγή δίσκων είναι κακή, αλλά συνήθως αλλάζω αραιά.

Με εκνευρίζει που κάνανε μισές δουλειές στην υποστήριξη CEC. Ενώ βελτίωσαν κάποια πράγματα από το one S, ΑΚΟΜΑ δεν δέχεται εντολές τηλεκοντρόλ μέσω CEC από άλλες συσκευές. Στο PS4 μπορείς μια χαρά να μπεις στα μενού, video apps και στο store χωρίς να σηκωθείς να πιάσεις χειριστήριο. Στο xbox τζίφος. Το είχα λύσει με learning IR remote, αλλά σε αυτή τη διαρύθμιση δεν παίζει πολύ καλά (receiver είναι το eject).

Σκ@ταααααααααααααααα. πως μου ξέφυγε αυτό ? 
Χωρίς καμία υπερβολή, ένας λόγος που πήγα σε XSX νωρίτερα απο αυτό που σκόπευα ηταν η (υποτιθέμενη, σωστή) ενσωμάτωση CEC καθώς δεν μπορώ άλλο το joypad οταν βλέπω Netflix κτλπ, γιατί δεν το κάνουν σωστά δεν μπορώ να καταλάβω, εδώ απο το 1ο PS4 εν έτη 2014 υποστηριζόταν θαυμάσια και μπορούσες να κάνεις πλοήγηση στο XMB, store, twitch αλλά και στο Netflix μέσω του χειριστηρίου της TV - μήπως θέλουν να πουλήσουν τα media remotes ? δεν εξηγείται αλλιώς, ψιλο-απογοητευτηκα φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αύριο μεθαύριο θα παραλάβω από Κοτσοβολο. Το σημαντικό παιδιά νομίζω είναι όσοι παρήγγειλαν να παραλάβουν σε αυτή την παρτίδα και όχι στην επόμενη ειδικά τα παιδιά που παρήγγειλαν και πλήρωσαν εξαρχής . Τώρα αν είναι χθες σήμερα αύριο την Παρασκευή ελάχιστη σημασία έχει . Εγώ μπορώ να πω ότι αισθάνομαι και τυχερός γιατί τελευταία στιγμή το αποφάσισα να πάρω το Series S και μου βγήκε σε καλό με τη λογική ότι όλοι θα πάνε για το δυνατό μηχάνημα αν και τελικά μάλλον άξιζε το ρίσκο . 
 

Ερωτηση η οποία σίγουρη έχει ξαναγίνει αλλά επειδή γίνεται χαμος με τις παραγγελίες θα την ξανακάνω . Πιστεύετε ότι το Series S είναι ικανό να βγάλει 1080p με 60 frames στα παιχνίδια για αρχή και μελλοντικά 120 ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...