Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, EuphangeL είπε

Προσθέτουν τρομερό input lag αυτές οι λειτουργίες, μπορεί και ~100ms

το εχω διαβάσει, αλλά επειδή δεν παίζω online cod, προτιμώ το οπτικό αποτέλεσμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ΠΛΑΙΣΙΟ εχει χασει την μπαλα . Αψογοι δεν λεω αν εξαιρεσεις τον οδηγο τους και την συμπεριφορα του και την μαλακια που εκανε και μου εστειλε την κονσολα σε λαθος χωρο και μου ειπε εγω εδω ειμαι ναι εκανα λαθος αλλα δεν ερχομαι εκει που μου ειχες πει φευγω και θα την παρεις αυριο .......  Για οποιον θυμαται ξεχασανε να μου στειλουν το 2ο χειριστηριο . Δεν πειραζει ΟΚ ανθρωποι ειμαστε και μαλιστα με καλεσε το τμημα εξυπηρετησης και μου ζητησε συγγνωμη για το οτι δεν παρελαβα το χειριστηριο και οτι εγινε λαθος λογω ογκου παραγγελιων . Σεβαστο και κατανοητο ζητησα να σταλει σημερα το 2ο χειριστηριο . Την ωρα που μιλουσα με τον κυριο για το που θα σταλει το 2ο χειριστηριο μου πεταει ενα ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ XBOX Series X χθες γιατι δεν σε βρηκαν στο σπιτι ( !!!!!!!!!!! ) . Θα το παραλαβεις αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ δηλαδη ) . Τον λεω οχι τελικα το αφησε ο οδηγος διπλα σε ενα καταστημα που με γνωριζει και το παρελαβα κανονικα θελω αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ ) να μου στειλεις ΜΟΝΟ το χειριστηριο αντικαταβολη και θα το πληρωσω στον οδηγο αλλα θελω να το στειλεις στην εταιρεια οχι στο σπιτι γιατι δεν θα ειμαι σπιτι . ΟΚ μου λεει αυριο θα παραλαβεις . Ξυπναω το πρωι μου ερχεται μηνυμα οτι σημερα θα παραλαβω 11:30 εως 14:00την παραγγελια στον χωρο μου . ΟΚ λεω το χειριστηριο θα ειναι . Πριν 10 λεπτα μου σκαει και 2ο μηνυμα που μου λεει οτι θα παραλαβω ΑΥΡΙΟ με ΓΕΝΙΚΗ Ταχυδρομικη στον χωρο μου την παραγγελια μου . Οι αριθμοι παραγγελιας ειναι διαφορετικοι ο ενας με τον αλλον ........ Δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει ..... 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

το ΠΛΑΙΣΙΟ εχει χασει την μπαλα . Αψογοι δεν λεω αν εξαιρεσεις τον οδηγο τους και την συμπεριφορα του και την μαλακια που εκανε και μου εστειλε την κονσολα σε λαθος χωρο και μου ειπε εγω εδω ειμαι ναι εκανα λαθος αλλα δεν ερχομαι εκει που μου ειχες πει φευγω και θα την παρεις αυριο .......  Για οποιον θυμαται ξεχασανε να μου στειλουν το 2ο χειριστηριο . Δεν πειραζει ΟΚ ανθρωποι ειμαστε και μαλιστα με καλεσε το τμημα εξυπηρετησης και μου ζητησε συγγνωμη για το οτι δεν παρελαβα το χειριστηριο και οτι εγινε λαθος λογω ογκου παραγγελιων . Σεβαστο και κατανοητο ζητησα να σταλει σημερα το 2ο χειριστηριο . Την ωρα που μιλουσα με τον κυριο για το που θα σταλει το 2ο χειριστηριο μου πεταει ενα ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ XBOX Series X χθες γιατι δεν σε βρηκαν στο σπιτι ( !!!!!!!!!!! ) . Θα το παραλαβεις αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ δηλαδη ) . Τον λεω οχι τελικα το αφησε ο οδηγος διπλα σε ενα καταστημα που με γνωριζει και το παρελαβα κανονικα θελω αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ ) να μου στειλεις ΜΟΝΟ το χειριστηριο αντικαταβολη και θα το πληρωσω στον οδηγο αλλα θελω να το στειλεις στην εταιρεια οχι στο σπιτι γιατι δεν θα ειμαι σπιτι . ΟΚ μου λεει αυριο θα παραλαβεις . Ξυπναω το πρωι μου ερχεται μηνυμα οτι σημερα θα παραλαβω 11:30 εως 14:00την παραγγελια στον χωρο μου . ΟΚ λεω το χειριστηριο θα ειναι . Πριν 10 λεπτα μου σκαει και 2ο μηνυμα που μου λεει οτι θα παραλαβω ΑΥΡΙΟ με ΓΕΝΙΚΗ Ταχυδρομικη στον χωρο μου την παραγγελια μου . Οι αριθμοι παραγγελιας ειναι διαφορετικοι ο ενας με τον αλλον ........ Δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει ..... 

σε κόβω μέχρι την παρασκευή, να έχεις 2 χειριστήρια και 2 κονσόλες. 😅

Επεξ/σία από Socratis_g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Socratis_g είπε

σε κόβω μέχρι την παρασκευή, να έχει 2 χειριστήρια και 2 κονσόλες. 😅

Λες να μου σκασει 2η κονσολα σημερα και αυριο το χειριστηριο ........ ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Με συνοπτικές διαδικασίες έγινε boxing το X1S για να ακολουθήσει την προδιαγεγραμμένη μοίρα του (στις αγγελίες του insomnia δηλαδή) και την θέση του πήρε το SeX.

Η κονσόλα είναι αρκετά μεγάλη, δίπλα στο PS4 Slim μοιάζει με τον παχύσαρκο μπαμπά του, αλλά είναι πανέμορφο στις γραμμές του. Μου αρέσει ο μινιμάλ σχεδιασμός, σου δίνει την αίσθηση του premium κατευθείαν. Πέρασα τα games που είχα στο X1S από external δίσκο και έχω βάλει να κατεβαίνουν 2-3 ακόμα, αλλά μιλάμε για ρυθμούς χελώνας, όχι αστεία, ούτε με 2MB/sec δεν κατεβάζει η γραμμή.

Έχουμε κάποια πιο ανανεωμένη λίστα σχετικά με τους enhanced τίτλους; Στην κατηγοριοποίηση μου βγάζει ελάχιστους τίτλους το Game Pass, αλλά είμαι σίουρος ότι υπάρχουν και X360 games π.χ. που ήταν enhanced για το X1X και άρα θα είναι και για το SeX λογικά.

https://www.xbox.com/en-US/games/optimized

https://www.xbox.com/el-GR/games/xbox-one/xbox-one-x-enhanced-list

Χτες έβαλα παραγγελία το πρωί στο Πλαίσιο, σήμερα 16:00-18:30 παραλαμβάνω!

Επεξ/σία από jokul7
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Λες να μου σκασει 2η κονσολα σημερα και αυριο το χειριστηριο ........ ? 

Σε βλέπω να βάζεις και μια στην κρεβατοκάμαρα  :D 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πω εδώ ότι το SeX gamepad είναι ελαφρώς αναβαθμισμένο από το X1S gamepad, αλλά είναι σαφής υποβάθμιση από το Elite Controller v2.

Επίσης το official gaming clip της Moga, gripάρει μεν επάνω στο SeX gamepad, αλλά με λίγο ζόρι, έχει διαφορά στο πάχος από το X1S gamepad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελευταία φορά που παίρνει λεφτά απο μένα ο Κώτσο(ναι ξέρω θα κλάψει.)

Απο Δευτέρα έχει πάει στην Γενική Ταχυδρομική η κονσόλα και τώρα τρεις μέρες δεν έχω καμία ενημέρωση

παρά ένα "αδυναμία παράδοσης δρομολόγηση αποστολής"..Σήμερα φυσικά τηλ κέντρο αναμονή μισάωρο και.

Αλοίμονο σας όσοι έχετε παραγγείλει απο εκεί και το ps5.Ας μου πούνε ξέρω γω ότι θα έρθει Παρασκευή δε θα είχα πρόβλημα

αλλά όχι αυτή η ξεφτίλα.
Πριν απο λίγο με τηλ. κέντρο ούτε τώρα έχει χρεωθεί σε courier για να φύγει..και εννοείται στο κατάστημα

δεν μπορείς να πιάσεις γραμμή.

Επεξ/σία από avenger
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Socratis_g είπε

Πρώτη ετνύπωση με series x :

Aπο θέμα hardware, τα γνωστά. Σούπερ στιβαρό και αθόρυβο, το εχω απο χθες το απόγευμα σερί ανοιχτό, καμια ώρα gaming και ποιο πολύ downloading και εγκατάσταση παιχνιδιών. Ακόμα ο αερας που βγάζει πάνω ειναι κανονικός, ούτε καν ζεστός όπως στο onex

Στο watchdogs legion 3. ειναι το μόνο παιχνίδι που εκλεισα 15ωρο στο ΟΝΕΧ και συνεχίζω στο seriesx. Οι πρώτες εντυπώσεις είναι, οκ. Ναι είναι πιο κριστάλινα τα γραφικά, αλλά καμία χαοτική διαφορά σε σχέση με πριν. To ίδιο  ισχύει και για το gears 5 που έτρεξα (διαβαζα 120fps Κτλ).

Δοκίμασα δύο εκδοχές με το ίδιο καλόδιο :

A) 4Κ-120hz-low latency - variable RR με ενεργοποιημενο το gaming mode της samsung.

Β) 4Κ-60hz-low latency - απενεργοποιημένο το gaming mode της samsung - και ενεργοποιημένο το Picture clarity settings (blur/judder reduction) της ΤV.

να σημειώσω ότι το VRR για να παίξει θέλει να ειναι η tv σε gaming mode, το οποίο κλείνει αυτόματα το Picture clarity settings

Στη Β' περίπτωση που στην ουσία τρέχουν αλγόριθμοι της tv, το αποτελεσμα ειναι εφμανώς καλύτερο. Κουλό, δεν το περίμενα, αλλά είναι ξεκάθαρη η διαφορά. Θεωρώ ότι στο μέλλον θα αλλάξει με τα παιχνίδια που θα βγουν ή με updates.

Γνώμη μου, αν κάποιος έχει one X και δεν είναι τρελαμένος με ότι τελευταίο κυκλοφορεί, να κάτσει εκεί που είναι, μια χαρά θα κάνει τη δουλειά του, δεν θα χασει τίποτα τρελό σε εμπειρία.Ας περιμένει μέχρι του χρόνου. Αν πάει κάποιος τώρα για κονσόλα εννοείται παίρνει series X

ποιά tv έχεις και μέγεθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

ποιά tv έχεις και μέγεθος?

q90t 55'

btw αν κάποιος ψάχνεται για hdmi 2,1 να περιμένει για του χρονου. οι υλοποιήσεις που έγιναν φέτος και απο lg cx και απο sony, είναι λίγο λιψές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Να πω εδώ ότι το SeX gamepad είναι ελαφρώς αναβαθμισμένο από το X1S gamepad, αλλά είναι σαφής υποβάθμιση από το Elite Controller v2.

Ε καλά, το ένα κάνει 60 ευρώ και το άλλο κάνει 180... Το καλό είναι ότι μπορείς να το χρησιμοποιήσεις! Εγώ έχω το elite v1 και είμαι άνετος και σε αυτή τη γενιά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παραγγελια έφυγε χτες από Πλαίσιο 
(όπως πάντα ευγενέστατοι)

αύριο μεθαύριο έρχεται.

να φανταστώ ότι υπάρχει όλη η βιβλιοθήκη games από το προηγούμενο XBOX να κατεβάσω ότι θέλω ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...