Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Απο χθες εχω επιδοθει σε ενα ανελεητο download spree που λενε και στο χωριο μου, καθως ηθελα να αρπαξω τις προσφορες

Gears 4

Τα 3 τελευταια Tomb raider

Sherlock holmes the devil's daughter

Επισης, εχει αρχισει η γυναικα μου να με τσιγκλαει να παρουμε και δευτερο χειριστηριο....ειδε το μπλε και τρελαθηκε....

Όταν το πρωτοείδα το μπλε πριν καιρό που το ανακοίνωσε έβριζα για το χάλι του και πως είναι έτσι . Η μικρή δεν ήθελε μαύρο για να μην έχει ίδιο με το δικό μου και εγώ δεν ήθελα λευκό γιατί με τον καιρό  λερώνει εύκολα . Το μπλε τώρα που το έχω μπροστά μου έχω αλλάξει γνώμη εντελώς είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ . Δεν το έχω ανοίξει γιατί θέλει να το ανοίξει η μικρή αλλά απο το κουτί του και μόνο είναι απίστευτο

124798941_3756666597690931_5250771140253477693_n.jpg.f2c2542f58b53e01628cff3c650d9a63.jpg

3 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Καλημέρα, πάμε ένα up και από μένα. Παρέλαβα τελικά εχθές το απόγευμα.

1 θα πω! απαράδεκτοι και το Public και η ACS. Δεν γουστάρω να βγαίνω και να κράζω στο forum αλλά.....

Εχθές το πρωί μίλησα με το τοπικό Public 10:30 και μου είπε ότι η κονσόλα έχει δοθεί στην ACS αλλά δεν είχε το Track Number να μου δώσει, θα το κοίταζε και θα με έπαιρνε μέχρι τις 15:00. (μια που το είπε και μια που δεν πήρε ποτέ). Παρακάμπτω το track όπως είπε ο @Malthador και παίρνω κατευθείαν ASC δίνοντας το τηλέφωνο. Το δέμα το έχει ο Courier στο αμάξι και είναι προς παράδοση μου λένε, οκ! Από το πρωί έφτασε η ώρα 18:00 και πουθενά ο Courier. Ξανα παίρνω ASC, το δέμα μου λέει δεν παραδόθηκε γιατί ενώ είχε διεύθυνση πάνω δεν είχε αριθμό διεύθυνσης!!! με αποτέλεσμα να το πάρει πίσω στο κατάστημα ο Courier.....δεν μπορούσε να πάρει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει αριθμό.... ΕΛΕΟΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ! Με τα πολλά έφυγα μπούνια και πήγα από την ASC και το παρέλαβα. Ένα θα πω, amatures.  

1.jpg.bb0a7659ed0a458f94c3e56fa5274a11.jpg

2.jpg.ef6074bd114ccdb64a201e350e631ac6.jpg

3.jpg.4f3618d6160a84b03f915b88765a0b5b.jpg

Η κονσόλα είναι πιο μικρή από ότι περίμενα και έβλεπα στα videos, σαν κατασκευή ποιοτική και στιβαρή, φωνάζει premium!!! Το μόνο bug που είδα μέχρι στιγμής,  συνδέοντας τα Headphones δεν απομονώνει τον ήχο από την τηλεόραση...για ήχο και θερμοκρασίες απλά γελάω με αυτά που ακούγαμε. Η κονσόλα φάνηκε αμέσως στο microsoft λογαριασμό με το Serial Number και απλά πάτησα το κουμπί για επιβεβαίωση για να γίνει register και να ξεκινήσει η εγγύηση. Το επισημαίνω γιατί στο One X είχα περάσει χειροκίνητα το Serial.

Για πείτε οι δικές σας πότε είναι Manufactured? Εμένα 04/08/2020.

Tip για όποιον δεν το γνωρίζει.....τα παιχνίδια που είναι Series X/S Enchanced (FORZA-GEARS-ORI-GROUNDED eg) μην τα πάρετε backup από την παλιά κονσόλα γιατί κατεβάζει τελείως άλλες εκδόσεις από την αρχή, δεν κάνει update στα ήδη υπάρχοντα, τζάμπα κόπος και τα saves έτσι και αλλιώς θα τα τραβήξει από το cloud. Καλορίζικες, καλόπαιχτες και απροβλημάτιστες σε όλους....καλό gaming.💪

ποιο είναι το παιχνίδι στην τελευταία φωτογραφία ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, GaGaS_Thess said:

Όταν το πρωτοείδα το μπλε πριν καιρό που το ανακοίνωσε έβριζα για το χάλι του και πως είναι έτσι . Η μικρή δεν ήθελε μαύρο για να μην έχει ίδιο με το δικό μου και εγώ δεν ήθελα λευκό γιατί με τον καιρό  λερώνει εύκολα . Το μπλε τώρα που το έχω μπροστά μου έχω αλλάξει γνώμη εντελώς είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ . Δεν το έχω ανοίξει γιατί θέλει να το ανοίξει η μικρή αλλά απο το κουτί του και μόνο είναι απίστευτο

124798941_3756666597690931_5250771140253477693_n.jpg.f2c2542f58b53e01628cff3c650d9a63.jpg

ποιο είναι το παιχνίδι στην τελευταία φωτογραφία ; 

Για unravel μου κάνει, για την κορακλα ο,τι πρέπει είναι! 

Επεξ/σία από Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Όταν το πρωτοείδα το μπλε πριν καιρό που το ανακοίνωσε έβριζα για το χάλι του και πως είναι έτσι . Η μικρή δεν ήθελε μαύρο για να μην έχει ίδιο με το δικό μου και εγώ δεν ήθελα λευκό γιατί με τον καιρό  λερώνει εύκολα . Το μπλε τώρα που το έχω μπροστά μου έχω αλλάξει γνώμη εντελώς είναι απλά ΥΠΕΡΟΧΟ . Δεν το έχω ανοίξει γιατί θέλει να το ανοίξει η μικρή αλλά απο το κουτί του και μόνο είναι απίστευτο

124798941_3756666597690931_5250771140253477693_n.jpg.f2c2542f58b53e01628cff3c650d9a63.jpg

ποιο είναι το παιχνίδι στην τελευταία φωτογραφία ; 

Για τα χρώματα στα controllers πάρε χρωματιστές θήκες σιλικόνης 😛

Από το EA plus, το Unravel

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GaGaS_Thess said:

το βραδυ πηγα για υπνο και η κυρα κατεβασε το SSX να παιξει ( XBOX 360 ) απο EA . Την ζητουσε login σε λογαριασμο απο οτι μου ειπε . Δεν προλαβα να το δω γιατι μου το ειπε το πρωι και επρεπε να φυγω για την δουλεια . Θελει λογαριασμο στην EA για να παιξει τα παιχνιδια της ; Οχι της MS το Account ? 

Έτυχε να ασχοληθω λίγο με το παιχνίδι. Δεν εκανα ΕΑ λογαριασμό. Απλα πατησα Β τη συγκεκριμένη στιγμή, κάτι έγραψε(δε το έδωσα σημασια) όμως έπαιξα κανονικά. 

Ίσως θέλει ΕΑ Λογαριασμό για online; Δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Για πείτε οι δικές σας πότε είναι Manufactured? Εμένα 04/08/2020.

Tip για όποιον δεν το γνωρίζει.....τα παιχνίδια που είναι Series X/S Enchanced (FORZA-GEARS-ORI-GROUNDED eg) μην τα πάρετε backup από την παλιά κονσόλα γιατί κατεβάζει τελείως άλλες εκδόσεις από την αρχή, δεν κάνει update στα ήδη υπάρχοντα, τζάμπα κόπος και τα saves έτσι και αλλιώς θα τα τραβήξει από το cloud. Καλορίζικες, καλόπαιχτες και απροβλημάτιστες σε όλους....καλό gaming.💪

Fml. Το άφησα να κάνει copy overnight. Έπαιξα μόνο gears 5 που το κατέβασα απευθείας στην κονσόλα και tetris effect (περιέργως χάσιμο γαμάτο  παιχνίδι) και ήλπιζα σήμερα να δώ τα υπόλοιπα.
8/8 κατα τα άλλα. Φαντάζομαι οι περισσότερες εκει γύρω θα είναι. Και οκ σίγουρα κάποιοι θα είναι άτυχοι. Καλύτερα DoA παρά να βγάλει τίποτα σε κάνα μήνα και να τρέχεις με εγγυήσεις.

Πάντως να συμφωνήσω με Socratis80 οτι αν έχετε ήδη one X και είστε 50/50 να πάτε σε next gen, μπορείτε να περιμένετε λίγο. Ήδη το oneX σχεδόν τερματίζει τα περισσότερα παιχνίδια χωρίς ιδιαίτερο κόπο και αν δεν υπάρχει η προοπτική στην tv σας για 120hz οι διαφορές θα είναι ανεπαίσθητες μέχρι να βγεί κάτι που να αξιοποιεί όλες αυτές τις δυνατότητες.

Αν απο την άλλη δεν είχατε X ή έρχεστε απο sony μεριά, ελάτε τυφλά. Η κονσόλα γαμεί.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, john1080 είπε

Χθες το βραδυ στις 8 εβγαζε στο public σε εκτεταμενη αναζητηση...Ξαναπερνω τηλεφωνο και ριχνω γκαζια και στελνω και μειλ...Σημερα πρωι πρωι βγαζει εχει αποσταλει;;;;Χωρις ομως να μου εχει αριθμο αποστολης

Τι παιζει τωρα;;;

Tωρα...μπλέκεις με ACS (δυστυχώς) :D 

3 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

το ΠΛΑΙΣΙΟ εχει χασει την μπαλα . Αψογοι δεν λεω αν εξαιρεσεις τον οδηγο τους και την συμπεριφορα του και την μαλακια που εκανε και μου εστειλε την κονσολα σε λαθος χωρο και μου ειπε εγω εδω ειμαι ναι εκανα λαθος αλλα δεν ερχομαι εκει που μου ειχες πει φευγω και θα την παρεις αυριο .......  Για οποιον θυμαται ξεχασανε να μου στειλουν το 2ο χειριστηριο . Δεν πειραζει ΟΚ ανθρωποι ειμαστε και μαλιστα με καλεσε το τμημα εξυπηρετησης και μου ζητησε συγγνωμη για το οτι δεν παρελαβα το χειριστηριο και οτι εγινε λαθος λογω ογκου παραγγελιων . Σεβαστο και κατανοητο ζητησα να σταλει σημερα το 2ο χειριστηριο . Την ωρα που μιλουσα με τον κυριο για το που θα σταλει το 2ο χειριστηριο μου πεταει ενα ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΠΑΡΕΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΤΟ XBOX Series X χθες γιατι δεν σε βρηκαν στο σπιτι ( !!!!!!!!!!! ) . Θα το παραλαβεις αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ δηλαδη ) . Τον λεω οχι τελικα το αφησε ο οδηγος διπλα σε ενα καταστημα που με γνωριζει και το παρελαβα κανονικα θελω αυριο ( ΣΗΜΕΡΑ ) να μου στειλεις ΜΟΝΟ το χειριστηριο αντικαταβολη και θα το πληρωσω στον οδηγο αλλα θελω να το στειλεις στην εταιρεια οχι στο σπιτι γιατι δεν θα ειμαι σπιτι . ΟΚ μου λεει αυριο θα παραλαβεις . Ξυπναω το πρωι μου ερχεται μηνυμα οτι σημερα θα παραλαβω 11:30 εως 14:00την παραγγελια στον χωρο μου . ΟΚ λεω το χειριστηριο θα ειναι . Πριν 10 λεπτα μου σκαει και 2ο μηνυμα που μου λεει οτι θα παραλαβω ΑΥΡΙΟ με ΓΕΝΙΚΗ Ταχυδρομικη στον χωρο μου την παραγγελια μου . Οι αριθμοι παραγγελιας ειναι διαφορετικοι ο ενας με τον αλλον ........ Δεν ξερω τι ακριβως εχει γινει ..... 

 

3 ώρες πριν, Socratis_g είπε

σε κόβω μέχρι την παρασκευή, να έχεις 2 χειριστήρια και 2 κονσόλες. 😅

Έτσι όπως πάει, τον βλέπω να παραλαμβάνει και  κανα'Playstation 5 αμα λάχει 🤣

2 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

124798941_3756666597690931_5250771140253477693_n.jpg?_nc_cat=105&ccb=2&_nc_sid=ae9488&_nc_ohc=bOepr8Fddx0AX_qbAV5&_nc_ad=z-m&_nc_cid=0&_nc_ht=scontent.xx&tp=6&oh=3178cd5a5b3579293ffeedc59c34fb91&oe=5FD28476

Εγώ δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτός ο χρωματισμός - ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ, αλλά δεν καταλαβαίνω, θα καταλάβαινα αν είχε αγοράσει η  MS καμία SEGA όπως φημολογούταν πριν μερικούς μήνες αλλά... (βλέπε: χρώματα Sonic/Sega).
Δεν ξερω το γιατί αλλά με ψήνει και εμένα :D 

2 ώρες πριν, Socratis_g είπε

q90t 55'

btw αν κάποιος ψάχνεται για hdmi 2,1 να περιμένει για του χρονου. οι υλοποιήσεις που έγιναν φέτος και απο lg cx και απο sony, είναι λίγο λιψές.

Σωστός ο Σωκράτης - έβλεπα και το πιο πρόσφατο βίντεο χθες του Stop the FOMO στο YT και - εμμέσως πλην σαφώς - αναφέρει πως ΟΛΕΣ οι TV του 2020 έχουν λίγο-πολύ προβλήματα με τις νέες κονσόλες (XSX συγκεκριμένα), χθες διάβαζα στο AVSforums οτι η Q90T της Sammy εχει θέμα με το game mode της οπου η εικόνα χειροτερεύει, για να μην μιλήσουμε για τον "σωτήρα" της Sony την XH90/X90H όπου Α) VRR δεν έχει ακόμα patch-αριστεί μέσω FW update και Β ) τα προβλήματα με την θολούρα στα 4Κ@120Hz παραμένουν ακόμα και δεν ξέρουμε καν αν μπορούν όντως να patchαριστουν.
Η CX της Lg, έχει θεματάκια με το VRR οταν ειναι ενεργοποιημένο (αν και δεν χρειάζεται για κάποιον λόγo βάση ενος βίντεο του HDTVtest στο YT ?)

Σε άλλα νέα : 

Παιδιά, δεν θέλω να κινδυνολογήσω αλλά το συγκεκριμένο ειναι διαδεδομένο καθώς είναι το 1ο συνηθισμένο πρόβλημα που εμφανίζεται με αυτή την παρτίδα (1ο κύμα), κοινώς, οσοι παθαίνουν κάτι ειναι αυτό.
Ηδη εχουμε 3 κρούσματα στο group που post-αρε ο Dream_21, και στο reddit εχει ηδη κάμποσα - και αυτό αφορά/επηρεάζει και τα Series X αλλά και τα series S.

YΓ : μου ήρθε Viber sms πριν λίγο απο ACS, περιμένω να το παραλάβω και εγώ 

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατοχος Χ1Χ και πλεον Series S (δεν βρηκα με τιποτα το Series X στο pre-order εδω αγγλια οποτε πηρα το S). Μεσα σε 2 ωρες εφτασα στο αναποφευκτο σημειο, μετα απο 3 παιχνιδια (καμια 100+ το καθενα κατεβηκαν) δεν υπαρχει διαθεσιμος χωρος (στο SeX ισως μου επαιρνε 4 ωρες). Αυτο για μενα ειναι το μεγαλο θεμα της next-gen, πρεπει να αγορασεις ντε και καλα επεκταση (αλλα ακομα και αυτη ειναι ψιλολογια (1ΤΒ για 200+ ευρω) ενω τωρα πχ στο X1X εχω 4ΤΒ εξωτερικο (60 ευρω κοστος). 

Κατα τα αλλα, το quick resume ειναι εντυπωσιακο (και δεν υπαρχει και στο PS5) αλλα η ελλειψη παιχνιδιων day 1 ειναι εμφανης. 

Δεν μετανιωσα που πηρα το S, θα μεινει στο σαλονι, ειναι κοσμημα. Οταν ερθουν και τα Χ in stock τοτε θα παρω και ενα X για το γραφειο, αλλα καθε ωρα που παιρναει σκεφτομαι να περιμενω το facelift το 2023 που θα ερθει με 2ΤΒ+ SSD (τουλαχιστον ετσι ονειρευομαι οτι θα ειναι).... Ιδωμεν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το bandwidth του HDMI v2.1 του Series X είναι 40gbps, όσο είναι και αυτό της LG OLED CX, συνεπώς δεν χρειάζεστε μεγαλύτερο δλδ το maximum του HDMI v2.1 που είναι τα 48gbps.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όλες οι LCD έχουν θέμα με το game mode γιατί πρέπει να ρίξουν πολύ από το processing που κάνουν για να φτάσουν χαμηλό response time σε σχέση με τις OLED. 

FOMO και ο HDTV είναι κλασικοί κλικ μπέιτερς. Βλέπουν ότι πουλάει το hdmi 2.1 και βγάζουν συνέχεια βίντεο. Κλαίγανε πχ ότι έχουν πρόβλημα οι LG oled με τις Geforce 30 series και μέσα σε ένα μήνα είχε βγάλει firmware που έλυνε το θέμα. Οι κονσόλες καλά καλά δεν βγήκαν ακόμα. Μιλάμε για νέο hardware που πρέπει να γίνουν τα απαραίτητα compatibility tests.

Τώρα κανείς δεν χάνει κάτι αν περιμένει αλλά η ανησυχία είναι υπερβολική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Γενικά όλες οι LCD έχουν θέμα με το game mode γιατί πρέπει να ρίξουν πολύ από το processing που κάνουν για να φτάσουν χαμηλό response time σε σχέση με τις OLED. 

FOMO και ο HDTV είναι κλασικοί κλικ μπέιτερς. Βλέπουν ότι πουλάει το hdmi 2.1 και βγάζουν συνέχεια βίντεο. Κλαίγανε πχ ότι έχουν πρόβλημα οι LG oled με τις Geforce 30 series και μέσα σε ένα μήνα είχε βγάλει firmware που έλυνε το θέμα. Οι κονσόλες καλά καλά δεν βγήκαν ακόμα. Μιλάμε για νέο hardware που πρέπει να γίνουν τα απαραίτητα compatibility tests.

Τώρα κανείς δεν χάνει κάτι αν περιμένει αλλά η ανησυχία είναι υπερβολική.


carbon , έχεις δίκιο φίλε αλλά, θεωρώ το Rtings ακόμα πιο υπερτιμημένο καθώς στις παρουσιάσεις τους (βίντεο)..."αυτη η TV εχει καλή εικόνα", "απο κατασκευη είναι καλή και θεωρούμε πως δεν θα εχουν οι καταναλωτές πρόβλημα" - μιλάμε για παντελώς γενικευμένες τοποθετήσεις αδερφέ, προτιμώ προσωπικά να δω λίγο Vincent που πετάει και τα κλασσικά αστειάκια του αμα λάχει πάρα να εμπιστευτώ τυφλά το Rtings.Το AVSforums ειναι επίσης μια καλή πηγή πληροφοριών λόγω της προσωπικής εμπειρίας του εκάστοτε χρηστη/καταναλωτή (προφανώς).
Aπo 'και και πέρα, εγώ πιστευω ακράδαντα στο εξής : ποτέ δεν αγοράζουμε το οτιδήποτε βασιζόμενοι στις υποσχέσεις των εταιριών (βλέπε: "θα...", "...μέσω FW update" κτλπ), αγοράζουμε μόνο οταν ολες οι λειτουργίες/features ειναι ΗΔΗ ενσωματωμένες, κοινώς δεν θα έπρεπε να αγοράσουμε ποτέ κάτι γι'αυτα που πρόκειται να κάνει στο μέλλον (ενδεχομένως) αλλά γι'αυτά που ΗΔΗ κάνει/προσφέρει. 

Είμαι ακόμα σε Panasonic 1080p plasma και ήμουν έτοιμος να πάω στην Sony ΧΗ90 αυτό τον καιρό, καλά που δεν συνέχισα με την αγορά - και OLED, όσο καλές και να είναι, κανείς δεν μπορει να με πείσει για το burn-in - ιδίως απο τη στιγμή που προέρχομαι απο 8 χρόνια νταντέματος plasma, στατικά HUD δυστυχώς υπάρχουν ακόμα σε πολλά παιχνίδια και ναι, ξέρω για το pixel-shifting καθώς και το οτι οι plasma παθαίνουν πιο ευκολα burn-in σε σχέση με OLED αλλά και πάλι...
Δεν θέλω πολλά, 4Κ@120Hz χωρίς προβλήματα, υποστήριξη Dolby vision, υποστήριξη DTS (πανάθεμά σε Samsung), VRR απροβλημάτιστο full HDMI 2.1 bandwith, δυστυχώς απ'οτι βλέπω, οχι 2021 αλλά...2020 θα πρέπει να φτάσουμε για να βρούμε μια mid-range (βλέπε: οχι 1700-2000€ ) με αυτά τα χαρακτηριστικά (και απροβληματιστα).
Απο την άλλη, στο Αμέρικα έχει Vizio και TCL με καλές λειτουργίες features σε καλό μπάτζετ αλλά εδω μεριά δυστυχώς, τα γνωστά.

Τα σέβη μου κύριε ;) 

Επεξ/σία από red1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

FOMO και ο HDTV είναι κλασικοί κλικ μπέιτερς. Βλέπουν ότι πουλάει το hdmi 2.1 και βγάζουν συνέχεια βίντεο. Κλαίγανε πχ ότι έχουν πρόβλημα οι LG oled με τις Geforce 30 series και μέσα σε ένα μήνα είχε βγάλει firmware που έλυνε το θέμα. Οι κονσόλες καλά καλά δεν βγήκαν ακόμα. Μιλάμε για νέο hardware που πρέπει να γίνουν τα απαραίτητα compatibility tests.

Τώρα κανείς δεν χάνει κάτι αν περιμένει αλλά η ανησυχία είναι υπερβολική.

O Vincent (HDTVtest) είναι σε άλλο επίπεδο και το εννοώ για καλό. Σε πολλά θέματα (πχ το 40 vs 48) ψάχνει ή δοκιμάζει πριν μιλήσει. Το μόνο του κακό είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις παραείναι μετρημένος, και ότι η εκφορά του κοιμίζει ελέφαντα. Τον συμβουλευόμουν για αγορές από όταν έβγαζε γραπτά reviews (τύπου panasonic plasma το '08).

Ο FOMO είναι ο κλασσικός τύπος που παίρνει 2 ποστ σε φορουμ και βγάζει 11 λεπτά βίντεο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Γενικά όλες οι LCD έχουν θέμα με το game mode γιατί πρέπει να ρίξουν πολύ από το processing που κάνουν για να φτάσουν χαμηλό response time σε σχέση με τις OLED. 

FOMO και ο HDTV είναι κλασικοί κλικ μπέιτερς. Βλέπουν ότι πουλάει το hdmi 2.1 και βγάζουν συνέχεια βίντεο. Κλαίγανε πχ ότι έχουν πρόβλημα οι LG oled με τις Geforce 30 series και μέσα σε ένα μήνα είχε βγάλει firmware που έλυνε το θέμα. Οι κονσόλες καλά καλά δεν βγήκαν ακόμα. Μιλάμε για νέο hardware που πρέπει να γίνουν τα απαραίτητα compatibility tests.

Τώρα κανείς δεν χάνει κάτι αν περιμένει αλλά η ανησυχία είναι υπερβολική.

Αδικείς τον Vincend, είναι άλλο επίπεδο. Για τον FOMO δεν έχω την καλύτερη των εντυπώσεων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Αδικείς τον Vincend, είναι άλλο επίπεδο. Για τον FOMO δεν έχω την καλύτερη των εντυπώσεων..

Ο Vincent φαίνεται καλός στη δουλειά του. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν εκμεταλεύεται "λίγο" την κατάσταση για μερικά κλικς. Δεν τον αδικώ βέβαια γιατί σίγουρα μεγάλη κίνηση πηγαίνει τον τελευταίο καιρό στα κανάλια τους από gamers.

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, red1 είπε

Tωρα...μπλέκεις με ACS (δυστυχώς) :D 

Έτσι όπως πάει, τον βλέπω να παραλαμβάνει και  κανα'Playstation 5 αμα λάχει 🤣

Εγώ δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτός ο χρωματισμός - ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ, αλλά δεν καταλαβαίνω, θα καταλάβαινα αν είχε αγοράσει η  MS καμία SEGA όπως φημολογούταν πριν μερικούς μήνες αλλά... (βλέπε: χρώματα Sonic/Sega).
Δεν ξερω το γιατί αλλά με ψήνει και εμένα :D 

Σωστός ο Σωκράτης - έβλεπα και το πιο πρόσφατο βίντεο χθες του Stop the FOMO στο YT και - εμμέσως πλην σαφώς - αναφέρει πως ΟΛΕΣ οι TV του 2020 έχουν λίγο-πολύ προβλήματα με τις νέες κονσόλες (XSX συγκεκριμένα), χθες διάβαζα στο AVSforums οτι η Q90T της Sammy εχει θέμα με το game mode της οπου η εικόνα χειροτερεύει, για να μην μιλήσουμε για τον "σωτήρα" της Sony την XH90/X90H όπου Α) VRR δεν έχει ακόμα patch-αριστεί μέσω FW update και Β ) τα προβλήματα με την θολούρα στα 4Κ@120Hz παραμένουν ακόμα και δεν ξέρουμε καν αν μπορούν όντως να patchαριστουν.
Η CX της Lg, έχει θεματάκια με το VRR οταν ειναι ενεργοποιημένο (αν και δεν χρειάζεται για κάποιον λόγo βάση ενος βίντεο του HDTVtest στο YT ?)

Σε άλλα νέα : 

Παιδιά, δεν θέλω να κινδυνολογήσω αλλά το συγκεκριμένο ειναι διαδεδομένο καθώς είναι το 1ο συνηθισμένο πρόβλημα που εμφανίζεται με αυτή την παρτίδα (1ο κύμα), κοινώς, οσοι παθαίνουν κάτι ειναι αυτό.
Ηδη εχουμε 3 κρούσματα στο group που post-αρε ο Dream_21, και στο reddit εχει ηδη κάμποσα - και αυτό αφορά/επηρεάζει και τα Series X αλλά και τα series S.

YΓ : μου ήρθε Viber sms πριν λίγο απο ACS, πάω να παραλάβω απο κατάστημα και εγώ 

Δεν ανοίγει απο όταν βγαίνει απο το κουτί ή στην πορεία πεθαίνει ; Χθες η κονσόλα μου έμεινε ανοιχτή από τις 14:00 το μεσημέρι μέχρι τις 23:45 το βράδυ ασταμάτητα κατέβαζε και έπαιζα ταυτόχρονα . Δεν παρουσίασε το παραμικρό . Να αγχωθώ ότι θα πάω σπίτι να βγάλω γούστα κατά τις 18:00 το απόγευμα και θα ξενερώσω ?!?!?!??!

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...