Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω μεγάλη διαφορά στον μέγιστο κύκλο φορτίσεων μεταξύ των eneloop και eneloop pro. Να προτιμίσω τις pro για τα περισσότερα mha ή θα ήταν καλύτερα οι απλές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 minutes ago, jimtriol said:

αυτο ισχυει για gaming μονο η γενικα για τη θεαση?Παντως σε 55 ιντσες βλεπω να προτεινουν κατι κουφα 1.5 μετρο με 1.80..Εγω δε ξερω τι λενε αλλα τυφλωνομαι τοσο κοντα ..Πιστευω με τα ματια μου μονο οτι ειναι καπου εκει στα 2.5 για gaming....Για ταινιες καναλια και τα σχετικα μου φαινεται ομως πολυ κοντα

Σε ελαφρώς πάνω από 1.5 μέτρο έχω 50 ίντσες αυτή τη στιγμή.

Εύκολα πήγαινα και σε μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, jimtriol είπε

αυτο ισχυει για gaming μονο η γενικα για τη θεαση?Παντως σε 55 ιντσες βλεπω να προτεινουν κατι κουφα 1.5 μετρο με 1.80..Εγω δε ξερω τι λενε αλλα τυφλωνομαι τοσο κοντα ..Πιστευω με τα ματια μου μονο οτι ειναι καπου εκει στα 2.5 για gaming....Για ταινιες καναλια και τα σχετικα μου φαινεται ομως πολυ κοντα

Ισχύει για κάθε περιεχόμενο, είτε είναι ταινία, είτε βιντεοπαιχνίδι, μετά τα 2.5 μέτρα σε 55άρα τηλεόραση, δεν μπορείς να διακρίνεις εύκολα την ανάλυση της και όσο περισσότερο απομακρύνεσαι τόσο περισσότερο δυσκολεύεσαι μέχρι που δεν θα μπορείς να καταλάβεις καθόλου. Στο 1.50 μέτρο με 1.80 είσαι πολύ κοντά όντως για 55 ίντσες.

54 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Παιδια παιζεις κανεις το Βαλχαλα?Ειναι πολυ σκοτεινο το HDR ,βασικα ψιλοχαλια θα ελεγα η φταει η τβ μου και οι ρυθμισεις που εχω κανει?Παρατηρειτετο ιδιο?

Σε τι τηλεόραση παίζεις? Μάρκα, μοντέλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, αν και έχει αναφερθεί και παλαιότερα, μπορεί κάποιος για συντομία να προτείνει ένα σετ με επαναφορτιζομενες μπαταρίες και έναν φορτιστή για 2 χειριστήρια? 

Κορυφή 

https://www.skroutz.gr/s/10162072/Panasonic-Eneloop-Pro-BQ-CC55-4x-AA-2500mAh.html?from=catspan

https://www.skroutz.gr/s/9374477/Panasonic-Smart-Quick-Charger-BQ-CC55E-4x-AA-1900mAh.html?from=catspan

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος φίλος να προτείνει καλα, συμβατα wireless mouse και Keyboard για παιχνίδια τύπου call of duty που να μην στοιχίζουν όσο σχεδον η κονσόλα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκπτώσεις εκδότη BANDAI NAMCO

Εξοικονομήστε έως και 67%

https://www.xbox.com/el-GR/promotions/sales/bandai-namco-publisher-sale?ocid=announce_bandai_namco_pub_sale_soc_omc_xbo_tw_video?ocid=Sales_soc_omc_xbo_tw_Video_buy_11.15.1

Επεξ/σία από dream21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Σε σχέση με τον μέσο όρο σε gaming headsets είναι high-end στο audio quality τους. Αν έχεις όμως true high-end ακουστικά που ακούς μουσική κλπ, ε δεν συγκρίνονται. Θα καταλάβεις οτι είναι "consumer high-end".

Τα 9X είναι τα ίδια ακριβώς ακουστικά με τα 7X απλά χρησιμοποιούν το Xbox Wireless πρωτόκολλο (+ bluetooth) γιαυτό είναι πιο ακριβά. Κάποιοι αναφέρουν unstable connections, άλλοι λένε οτι έχουν λιγότερο latency, αλλά δεν μπορώ να βρω κάποιον που να έχει κάνει σωστή μέτρηση για να είμαστε σίγουροι. Πάντως αν σε ενδιαφέρει και το bluetooth που προσφέρουν, είναι ψιλομονόδρομος

Στα + του 7Χ είναι οτι το dongle του δουλεύει και με PS5/PC/Mac κλπ.

Το οτι το έχεις δει και στα One είναι ανησυχητικό η αλήθεια είναι. Το setting πάντως σαν "UX" μου λέει οτι αφού ορίζεται HDMI Audio "Off" δεν θα έπρεπε να δίνει καθόλου audio στο HDMI out, εκτός αν έχεις τικαρισμένο το HDMI Headphones

Με ολα αυτα τα υποστηριζομενα headset παιρνεις ηχο απο το dedicated chipset που εχει μεσα η κονσολα σωστα ? Ειμαι λιγο ασχετος στα του ηχου και ψαχνω μια καλη all around λυση. Σκεφτομαι σοβαρα να παω στο 7χ γιατι με ενδιαφερει να ακουω και την μουσικη μου αξιοπρεπως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

Με ολα αυτα τα υποστηριζομενα headset παιρνεις ηχο απο το dedicated chipset που εχει μεσα η κονσολα σωστα ? Ειμαι λιγο ασχετος στα του ηχου και ψαχνω μια καλη all around λυση. Σκεφτομαι σοβαρα να παω στο 7χ γιατι με ενδιαφερει να ακουω και την μουσικη μου αξιοπρεπως 

Το κακό είναι πως αν δεν το ακούσεις το ακουστικό, άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις στο αν σου αρέσει ή όχι γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικό "αυτί" και προτίμηση στον ήχο.

Αν ήταν ανοιχτά τα καταστήματα θα μπορούσες να δοκιμάσεις ορισμένα αλλά ας όψεται καραντίνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ισχύει για κάθε περιεχόμενο, είτε είναι ταινία, είτε βιντεοπαιχνίδι, μετά τα 2.5 μέτρα σε 55άρα τηλεόραση, δεν μπορείς να διακρίνεις εύκολα την ανάλυση της και όσο περισσότερο απομακρύνεσαι τόσο περισσότερο δυσκολεύεσαι μέχρι που δεν θα μπορείς να καταλάβεις καθόλου. Στο 1.50 μέτρο με 1.80 είσαι πολύ κοντά όντως για 55 ίντσες.

Σε τι τηλεόραση παίζεις? Μάρκα, μοντέλο?

Samsung q 80 t ...Μονο σε αυτο εχω το θεμα ,στα αλλα ειναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jimtriol είπε

Samsung q 80 t ...Μονο σε αυτο εχω το θεμα ,στα αλλα ειναι οκ

Όχι εντάξει, η tv σου είναι μια χαρά, ίσως με κάποιο update να στρώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ASTOU είπε

Καλησπέρα, αν και έχει αναφερθεί και παλαιότερα, μπορεί κάποιος για συντομία να προτείνει ένα σετ με επαναφορτιζομενες μπαταρίες και έναν φορτιστή για 2 χειριστήρια? 

 

Μια επιλογή σταθερή είναι οι eneloop οι λευκές. οι μάυρες έχουν λιγότερους κύκλους φόρτισης. και η διαφορά στα μιλιαμπερ στην πραγματικότητα δεν είναι μεγάλη. Oi λευκές παίρνουν στάνταρ πάνω απο 2200-2300

και μια συρραφή από παλαιότερα ποστ μου

πολύ καλές οι eneloop αλλά πανάκριβες. αν ψάχνετε κάτι ισάξιο με πολύ μικρότερο κόστος πάρτε τις LADDA του ΙΚΕΑ ίδιες με τις pro.  Υπάρχουν και άρθρα που αναφέρουν οτι είναι από το ίδιο εργοστάσιο με φασόν... να αναφέρω οτι στο πρώτο κύκλο τους εκφόρτιση - φόρτιση οι μπαταρίες πήραν από 2635 ως 2675mah. πράγμα που σημαίνει οτι κοντράρουν στα ίσα τις eneloop pro

Από τα LIDL  τις Tronic 2400mah. Μόλις τις φόρτισα και πήραν όσο λένε + κάτι ψιλά ακόμα (2455mah). Συνεπώς είναι οι πλεον τίμιες μπαταρίες απόδοσης τιμής καθώς κάνουν 4 ευρώ η τετράδα. Μισή τιμή και από αυτές του ικεα

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Μια επιλογή σταθερή είναι οι eneloop οι λευκές. οι μάυρες έχουν λιγότερους κύκλους φόρτισης. και η διαφορά στα μιλιαμπερ στην πραγματικότητα δεν είναι μεγάλη. Oi λευκές παίρνουν στάνταρ πάνω απο 2200-2300

και μια συρραφή από παλαιότερα ποστ μου

πολύ καλές οι eneloop αλλά πανάκριβες. αν ψάχνετε κάτι ισάξιο με πολύ μικρότερο κόστος πάρτε τις LADDA του ΙΚΕΑ ίδιες με τις pro.  Υπάρχουν και άρθρα που αναφέρουν οτι είναι από το ίδιο εργοστάσιο με φασόν... να αναφέρω οτι στο πρώτο κύκλο τους εκφόρτιση - φόρτιση οι μπαταρίες πήραν από 2635 ως 2675mah. πράγμα που σημαίνει οτι κοντράρουν στα ίσα τις eneloop pro

Από τα LIDL  τις Tronic 2400mah. Μόλις τις φόρτισα και πήραν όσο λένε + κάτι ψιλά ακόμα (2455mah). Συνεπώς είναι οι πλεον τίμιες μπαταρίες απόδοσης τιμής καθώς κάνουν 4 ευρώ η τετράδα. Μισή τιμή και από αυτές του ικεα

To θέμα φίλε είναι ταχυφορτιστή σαν αυτον που έρχεται με τις eneloop που θα βρούμε φτηνά, εγώ είμαι με εναν παλιό energizer φορτιστή ο οποίος θέλει 12 ώρες για να φορτίσει τις 2.100mah media range μπαταρίες μου...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, red1 είπε

To θέμα φίλε είναι ταχυφορτιστή σαν αυτον που έρχεται με τις eneloop που θα βρούμε φτηνά, εγώ είμαι με εναν παλιό energizer φορτιστή ο οποίος θέλει 12 ώρες για να φορτίσει τις 2.100mah media range μπαταρίες μου...

Τυπικά όσο πιο αργά φορτίζεις τις μπαταρίες τόσο πιο καλό είναι. Από την άλλη είναι σκότωμα οι 12 ώρες.....

Συνήθως οι φορτιστές NiteCore είναι καλοί. Αλλιώς δοκιμάζεις την τύχη σου με αυτόν που δίνουν οι μπαταρίες μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eneloop λευκές. Παίζουν απο εποχή το του day one του wii ακόμα. Μια 4αδα είναι τζάμπα στο Σκρουτζ. Μη κοιτάτε αλλού. 4ηε ημέρες παίζω ασταμάτητα δίχως να θέλουν φόρτιση ακόμα με καινούργιες.

Και φυσικά με ενα μαρκαδόρο γράφετε 1,2,3,4 για να της έχετε ζευγάρι. 

Επεξ/σία από greed
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...