Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, malawi είπε

Κανονικό μάθημα. Ευχαριστω πολυ εννοειται!!!! Θα το εκτιμήσουν κ άλλοι!

Ευχαριστώ M αλλά περίμενε να σου πουν και ο @music_lover και @EuphangeL καθώς είναι πολύ πιο σχετικοί απο εμένα.
ΥΓ: κατέβασε τις εφαρμογές απο το store και δοκίμασέ τις φίλε ο ίδιος, ό,τι και να σου πουμε εμείς...δεν εχουμε τα αυτιά σου :)
YΓ : Αμα δεν έχεις ακουστικά και ψάχνεσαι...ρώτα :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 hours ago, Prospector8 said:

Ψάχνω τόσες ώρες να δω πως θα δουλέψει το σχετικά νεο μου headset steelseries Pro wireless, ωστε να καταλήξω οτι δεν υπάρχει αλλος τρόπος παρα μόνο mini jack του χειριστηριου στο minijack του headset 😡 Αν είναι δυνατόν να μην βάλανε θύρα optical στο νεο Xbox?!?! Τα διαολα μεσα.. Γνωρίζεις κάνεις αν δουλέψει το optical της soundbar στο optical του Dac του headset? 

Έχω τα Razer Thresher Ultimate και δουλεύουν με τη θύρα USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, greed είπε

Παιδιά δεν είναι νιντεντο για να μας απασχολεί πόσο θα πουλήσει το xbox για να έχουμε άγχος αν θα υποστηρίξουν οι 3rd parties.

Εγώ έζησα της καλύτερες στιγμές σε μια απο της πιο αποτυχημένες κονσόλες εβερ. Το Sega dreamcast.

Προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο πόσα θα πουλήσει. Αν και πρόβλεψη μου θα έχουμε ενα δυνατό vs στα twins όπως με ps3/xbox360.

Πάρτε και ενα tweet απο ενα fanboy/hater

H Διαφορά είναι οτι το dreamcast ήταν μια κονσόλα με πολύ δυνατές αποκληστικότητες, ενώ το ΧΒΟΧ το αντίθετο! Λάθος σύγκριση 

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το θέμα headset, μία ερώτηση προς τους απανταχού γνώστες του αντικειμένου. Μετά από ψάξιμο και όντας μη σχετικός με το αντικείμενο πολύ, είδα ότι πολλοί προτείνουν όχι "gaming" headsets για gaming, όπως τα Philips X2HR και τα Audio-Technica M50X η τα Beyerdynamic TYGR 300 R, τα οποία είναι πάνω κάτω στα 100-140 ευρώ. Αξίζει κάτι τέτοιο για gaming και γενική χρήση?

Επεξ/σία από Kydraen
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, red1 είπε

Το Windows sonic αποτελεί την πιο μέτρια επιλογή απο τις 3 αλλά...είναι τσάμπα.
Η "μάχη" στην ουσία ειναι μεταξύ του D.Atmos for headphones και του DTS:X.
Kαι τα 2 είναι επι πληρωμή, τα αγοράζεις μια μόνο φορά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις το software μέχρι 10 συσκευές.
Το DTS:X, και εδώ συμφωνώ με τα παιδιά είναι λίιιιιιιγο πιο ακριβές , απο την αλλή όμως - να το πω και μπακαλίστικα - το D.Atmos το βρίσκω πιο...κινηματογραφικό καθώς δίνει λίγο μπάσο παραπάνω και επίσης, εχει 3 διαφορετικά profile (gaming, movie, music) με 3-4 presets έκαστο.Το DTS:X, απο το trial που εκανα, δεν θυμάμαι να είχε - ή μαλλον - εχει μονο 2 preset, ένα που ηταν "full surround" και ενα αλλο που ηταν πιο μετριασμένο (στο πολύ περίπου καθώς δεν το θυμαμαι ακριβώς).
Προσωπικά, μετα απο trial μιας εβδομάδας με το καθένα, προτίμησα να τα στάξω για το D.Atmos for headphones.
Τα αγοράζεις απο το MS Store αν θέλεις και τα 2 (εχει και trial για να δοκιμάσεις) ή, αγοράζεις κλειδάκι απο ebay όπως κανανε τα παιδιά στις προηγούμενες σελίδες και είσαι κομπλέ ;) 
Aμα τα  αγοράσεις/εχεις trial ενεργοποιημένο, τα ενεργοποιείς μέσα απο τα audio settings του xbox, έχει κανονικό μενού για ακουστικά, απο εκεί θα επιλέξεις ή to windows sonic (είπαμε, κούτρα), ή D.Atmos, ή το DTS:X.

Έπαιξα λίγο με DTS:X χθες το βράδυ. Ενώ σε βίντεο είναι εντυπωσιακό, συνεχίζω και προτιμώ με διαφορά το Windows Sonic στο COD:CW. Το DTS:X έκανε λίγο ενοχλητικά απόμακρους τους ήχους που είχα μπροστά στη κάμερα.

Στο Assassin's Creed Valhalla και τη μίξη του συνεχίζω και προτιμώ Dolby Atmos.

1 ώρα πριν, SeriesX είπε

Ξερει κανεις εαν σε usb dac δινει ηχο η κονσολα ? 

Δεν δίνει. Πρέπει να είναι "xbox compatible"

13 λεπτά πριν, Kydraen είπε

Για το θέμα headset, μία ερώτηση προς τους απανταχού γνώστες του αντικειμένου. Μετά από ψάξιμο και όντας μη σχετικός με το αντικείμενο πολύ, είδα ότι πολλοί προτείνουν όχι "gaming" headsets για gaming, όπως τα Philips X2HR και τα Audio-Techinica M50X η τα Beyerdynamic TYGR 300 R, τα οποία είναι πάνω κάτω στα 100-140 ευρώ. Αξίζει κάτι τέτοιο για gaming και γενική χρήση?

Τα συγκεκριμένα Audio Technica και Beyerdynamic (DT 990 Pro) τα έχω ζήσει χρόνια και τα προτείνω και τα 2 γα μουσική. Για gaming στο Xbox εξαρτάται πως θα αποδόσουν στην minijack θύρα του controller. Αλλά νομίζω οτι θα είναι μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Τα συγκεκριμένα Audio Technica και Beyerdynamic (DT 990 Pro) τα έχω ζήσει χρόνια και τα προτείνω και τα 2 γα μουσική. Για gaming στο Xbox εξαρτάται πως θα αποδόσουν στην minijack θύρα του controller. Αλλά νομίζω οτι θα είναι μια χαρά.

Τα DT 990 έχουν 250ohm η 80ohm ενώ τα Beyerdynamic TYGR 300 R έχουν 32 όπως και τα Philips & τα Audio-Technica, είχες πει ότι το dac μέσα στο controller ίσως να σηκώνει μέχρι 50 για αυτό και δεν είδα για κάτι που να πηγαίνει πάνω απο 50. Πως θα τα σύγκρινες με τα 7x που έχεις ήδη? Και ευχαριστώ πολύ κιόλας για την απάντηση, γιατί είμαι ολίγον άσχετος με το όλο concept αλλά έχω φαγωθεί να βρω headset για να παίζω και να ακούω μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, red1 είπε

Πετυχαίνω συχνά-πυκνα τέτοιες αγγελίες εδω μέσα δυστυχώς, απορώ αν καν το γνωρίζουνε οι mods - και μην ακούσω περί "προσφοράς και ζήτησης" γιατί...ναι, αυτό , στο χωριό μου το ονομάζουνε σκάλπινγκ.
Κρίμα 

και βεβαια με 0 συνεισφορα στην κοινοτητα.

Ο αξιολογησεις,

0 πόντοι κοινότητας,

0 μνμτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@red1 @music_lover @EuphangeL ερώτηση και στους 3 μαζί :D

 Έχω τηλεόραση LG αυτή εδώ   και συνδέω το βράδυ αυτά τα ακουστικά στην τηλεόραση μέσω Bluetooth . Οταν συνδεθουν πλεον ο ηχος παιζει μονο απο τα ακουστικα και απομονωνεται ο ηχος στην Τηλεοραση. 

Ερώτηση : Αγοράζοντας το Dolby Atmos for Headphones θα δουλεψει η όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dream21 είπε

@red1 @music_lover @EuphangeL ερώτηση και στους 3 μαζί :D

 Έχω τηλεόραση LG αυτή εδώ   και συνδέω το βράδυ αυτά τα ακουστικά στην τηλεόραση μέσω Bluetooth . Οταν συνδεθουν πλεον ο ηχος παιζει μονο απο τα ακουστικα και απομονωνεται ο ηχος στην Τηλεοραση. 

Ερώτηση : Αγοράζοντας το Dolby Atmos for Headphones θα δουλεψει η όχι; 

Φυσικά και θα δουλέψει Γιάννη, το D.Atmos και DTS:X και όλα τα παρεμφερή λειτουργούν με όοοοοοοοοοοοολα τα stereo ακουστικά :) Mε γειές ! 
ΥΓ: Τελικά bug πρέπει να είναι , οταν συνδέεις ακουστικά, άλλοι έχουν τον ήχο να βγαίνει απο αυτά αλλά ΚΑΙ απο την TV τους, άλλοι όχι  - εκτος και αν λειτουργεί διαφορετικά ή όλη φάση λόγω wireless/BT ? Δεν ξέρω, αυτό που ξέρω ειναι πως προσωπικά, πρέπει να πατάω το "mute" κουμπί στο τηλεκοντρόλ μου για να σιγάσω την TV μου ΚΑΘΕ φορά που συνδέω ακουστικά γιατί αλλιώς παίζει και απο τα 2 ταυτόχρονα.

ΥΓ2: Σχετικά με το Atmos vs DTS:X : Το DTS:X είναι μεν πιο ακριβές αλλά σύμφωνα με τα αυτιά μου, ο ήχος/εφφέ που δημιουργείται είναι υπόκωφος σε σχέση με του D.Atmos γι'αυτό και δεν το προτίμησα, επίσης, σε stream που υποστηρίζουν D.Atmos (Netflix π.χ), εμφανίζεται κανονικά και το λογότυπό του πλέον, ο,τι πρέπει για το OCD :D  (συν του οτι εχει μιξαριστεί η σειρά/ταινία για D.Atmos το οποίο ειναι θετικό).

To ίδιο "φαινόμενο" υπάρχει και στο D.Atmos οταν παίζεις με το "game" προφίλ έχοντας ενεργοποιημένο το "performance mode"(βλέπε: υπόκωφοι ήχοι).
Προσωπικά, εχω βολευτεί με το "Movie" προφίλ με το equalizer του στο "off".

Επεξ/σία από red1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...