Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό του @leo066
Έβαλα αισίως το key για atmos και δοκιμάζω διάφορα setup.

Για αρχή τα ακουστικά μου είναι BT, όχι συμβατά με το xbox, οπότε ο μόνος τρόπος να πάρω atmos for headphones μέχρι στιγμής ΑΜΕΣΑ απο την κονσόλα είναι με καρφί στο χειριστήριο. Άρα ξεχνάμε το ασύρματο. Με καρφί λοιπόν δουλεύει κανονικά και τσεκαρισμένα.

Τώρα μέσω tv ο προβληματισμός έγκειται στο οτι το dolby for headphones πάει περίπατο μιας και ο ήχος βγαίνει ΟΧΙ σε headphones αλλα σε οτιδήποτε θεωρείται το hdmi out.
Μετά απο εκεί συνδέουμε τα ακουστικά στην tv και παίρνουμε οτι διάτανο audio έχει πάρει η tv απο το xbox. Η ερώτηση του εκατομυρίου είναι τι ακριβώς output είναι αυτό και αν είναι πραγματικά dolby και πως το επιβεβαιώνουμε.

Αν πάω στο Speaker audio και βάλω HDMI audio/bistream out, βλέπω οτι δεν με αφήνει να επιλέξω dobly atmos αλλα παρα μόνο dolby digital μιας και το "home theater" όπως λέει - aka η tv, δεν το υποστηρίζει. Πράγματι το option dolby digital+ στην tv είναι γκριζαρισμένο αν και έχω ενεργοποιήσει το dolby atmos compatibility.

Απο την άλλη υπάρχει το HDMI OUT για headphones το οποίο δεν καταλαβαίνω καν τι κάνει. Τα settings της τηλεόρασης με αυτή την επιλογή πάνε απο μόνα τους σε απλό PCM.
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα αν και πώς μπορώ να επιβεβαιώσω οτι αυτό που παίρνω είναι atmos (παρα μόνο με καρφί). Το dolby access app δε βοηθάει.

Και ναι τα έχω μπερδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Όσοι πήρατε απο ebay τον κωδικό για το dolby atmos, σας έστειλαν και εσάς 3-4 email οτι και καλά νάτο πετιέται, έρχεται κτλ και οτι your order is being shipped κτλ;

Εχει περάσει πάνω απο ώρα και μου ήρθαν όλα τα παραπάνω mail και φοβάμαι μην μου το στείλουν πραγματικά σαν κωδικό στο σπίτι....

Mα ειναι κωδικος σε χαρτι που σου ερχεται με το ταχυδρομειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Mazinga είπε

Mα ειναι κωδικος σε χαρτι που σου ερχεται με το ταχυδρομειο...

Όχι δεν είναι. Μου ήρθαν τα στοιχεία σήμερα.

Χρειάστηκε να loggarω σε ένα site να πάρω το κλειδί και μετα το ενεργοποίησα με vpn.

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Εγώ καταλαβαίνω απόλυτα τον προβληματισμό του @leo066
Έβαλα αισίως το key για atmos και δοκιμάζω διάφορα setup.


Απο την άλλη υπάρχει το HDMI OUT για headphones το οποίο δεν καταλαβαίνω καν τι κάνει. Τα settings της τηλεόρασης με αυτή την επιλογή πάνε απο μόνα τους σε απλό PCM.
Ειλικρινά δεν έχω ιδέα αν και πώς μπορώ να επιβεβαιώσω οτι αυτό που παίρνω είναι atmos (παρα μόνο με καρφί). Το dolby access app δε βοηθάει.

Και ναι τα έχω μπερδεμένα.

Κάνει ακριβώς αυτό που θες: στέλνει τον δικάναλο ήχο που συνθέτει το atmos for headphones στην hdmi αντί στο καρφί. Τρόπο να καταλάβεις ότι το δικάλαλο είναι atmos για ακουστικά και όχι απλό stereo δεν έχεις πέρα από δοκιμές. Η TV (ή ο ενισχυτής) είτε ξέρει είτε δεν ξέρει από atmos δε θα δείξει καμία διαφορά.

 

 

3 λεπτά πριν, Mazinga είπε

Mα ειναι κωδικος σε χαρτι που σου ερχεται με το ταχυδρομειο...

Στον seller που λέμε ήταν mail με στοιχεία για να πάρεις άμεσα τον κωδικό από τρίτο site.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 ερωτήσεις 

Σήμερα μπήκα στον λογαριασμό μου και οι συσκευές φαίνονται όπως στην πρώτη φωτογραφία. Πριν 5 μέρες φαινόντουσαν όπως στην δεύτερη φωτογραφία . Και εσάς σας δείχνει έτσι;

Κούμπωσα καποια sennheiser hd428 που είχα με καρφί πανω στο χειριστηριο αλλα απο ενταση ειναι πολυ χαμηλα. Υπαρχει απο καπου να ανεβασω την ενταση;

Dolby atmos  Αγορασα σημερα license και ενεργοποιησα μεσω VPN Brazil απο το  MTCgame στα 9€

 

Screenshot 2020-11-17 at 15.08.58.png

Screenshot 2020-11-15 at 20.31.35.png

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Κάνει ακριβώς αυτό που θες: στέλνει τον δικάναλο ήχο που συνθέτει το atmos for headphones στην hdmi αντί στο καρφί. Τρόπο να καταλάβεις ότι το δικάλαλο είναι atmos για ακουστικά και όχι απλό stereo δεν έχεις πέρα από δοκιμές. Η TV (ή ο ενισχυτής) είτε ξέρει είτε δεν ξέρει από atmos δε θα δείξει καμία διαφορά

Πολύ σωστός (όπως πάντα).
Να προσθέσω - σχετικά με την "δοκιμή" - ενας καλός και εύκολος τρόπος ειναι να βάλεις να παίξουν τα ακουστικά απο πηγή που ξέρεις οτι δίνουν D.Atmos, το Netflix το καθιστά εύκολο το συγκεκριμένο καθως οταν αναγνωρίζει D.Atmos output σου βγάζει και το αντίστοιχο λογότυπο του πάνω-δεξιά στις πληροφορίες του έργου/σειράς.(σημείωση: δεν υποστηρίζουν ολες οι σειρές/ταινίες D.Atmos, πρέπει να τις ψάξεις).
Οπότε φίλε @klainmaingr, ρίξε μια δοκιμή και πες μας ;) 

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Κάνει ακριβώς αυτό που θες: στέλνει τον δικάναλο ήχο που συνθέτει το atmos for headphones στην hdmi αντί στο καρφί. Τρόπο να καταλάβεις ότι το δικάλαλο είναι atmos για ακουστικά και όχι απλό stereo δεν έχεις πέρα από δοκιμές. Η TV (ή ο ενισχυτής) είτε ξέρει είτε δεν ξέρει από atmos δε θα δείξει καμία διαφορά.

Στον seller που λέμε ήταν mail με στοιχεία για να πάρεις άμεσα τον κωδικό από τρίτο site.

Το στέλνει στο hdmi το οποίο πάει στην tv. Είμαι κατά 99% σίγουρος ότι η tv δεν στέλνει ότι δέχεται από το hdmi στα Bluetooth ακουστικά. Η εφαρμογή λειτουργεί στο Xbox για όσες συσκευές είναι συνδεδεμένες στο Xbox, τα Bluetooth  ακουστικά είναι συνδεδεμένα στην tv όχι στο Xbox  και αφού όλη η δουλειά γίνεται από την εφαρμογή είναι απίθανο αυτή η δουλειά να περνάει από τα Bluetooth  ακουστικά που είναι συνδεδεμένα στην tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

2 ερωτήσεις 

Σήμερα μπήκα στον λογαριασμό μου και οι συσκευές φαίνονται όπως στην πρώτη φωτογραφία. Πριν 5 μέρες φαινόντουσαν όπως στην δεύτερη φωτογραφία . Και εσάς σας δείχνει έτσι;

Κούμπωσα καποια sennheiser hd428 που είχα με καρφί πανω στο χειριστηριο αλλα απο ενταση ειναι πολυ χαμηλα. Υπαρχει απο καπου να ανεβασω την ενταση;

Dolby atmos  Αγορασα σημερα license και ενεργοποιησα μεσω VPN Brazil απο το  MTCgame στα 9€

 

 

1. Ίδια με εσένα: σωστό όνομα συσκευής αλλά εικονίδιο και χαρακτηρισμός Xbox One.

2. Ανοίγεις το μικρό μενού με το home, επιλέγεις το εικονίδιο του ήχου κάτω δεξιά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, red1 είπε

Πολύ σωστός (όπως πάντα).
Να προσθέσω - σχετικά με την "δοκιμή" - ενας καλός και εύκολος τρόπος ειναι να βάλεις να παίξουν τα ακουστικά απο πηγή που ξέρεις οτι δίνουν D.Atmos, το Netflix το καθιστά εύκολο το συγκεκριμένο καθως οταν αναγνωρίζει D.Atmos output σου βγάζει και το αντίστοιχο λογότυπο του πάνω-δεξιά στις πληροφορίες του έργου/σειράς.(σημείωση: δεν υποστηρίζουν ολες οι σειρές/ταινίες D.Atmos, πρέπει να τις ψάξεις).
Οπότε φίλε @klainmaingr, ρίξε μια δοκιμή και πες μας ;) 

Ούτε με αυτόν τον τρόπο θα πάρει atmos από ακουστικά που είναι συνδεδεμένα στην tv. Ξέρεις καμία tv που να στέλνει atmos μέσω Bluetooth σε ακουστικά? Κατά 99% από Bluetooth  συνδεδεμένα στην tv αυτό που θα πάρεις θα είναι stereo 

Επεξ/σία από leo066
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

1. Ίδια με εσένα: σωστό όνομα συσκευής αλλά εικονίδιο και χαρακτηρισμός Xbox One.

2. Ανοίγεις το μικρό μενού με το home, επιλέγεις το εικονίδιο του ήχου κάτω δεξιά.

ΟΚ thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dream21 είπε

2 ερωτήσεις 

Σήμερα μπήκα στον λογαριασμό μου και οι συσκευές φαίνονται όπως στην πρώτη φωτογραφία. Πριν 5 μέρες φαινόντουσαν όπως στην δεύτερη φωτογραφία . Και εσάς σας δείχνει έτσι;

Κούμπωσα καποια   που είχα με καρφί πανω στο χειριστηριο αλλα απο ενταση ειναι πολυ χαμηλα. Υπαρχει απο καπου να ανεβασω την ενταση;

Dolby atmos  Αγορασα σημερα license και ενεργοποιησα μεσω VPN Brazil απο το  MTCgame στα 9€

Screenshot 2020-11-17 at 15.08.58.png

Screenshot 2020-11-15 at 20.31.35.png

Είσαι ΩΡΑΙΟΣ και ΑΡΧΩΝ ! Δεν χρειάζεσαι άλλα ακουστικά φίλε Γιάννη, είναι superrrr τα HD428, σχετικά "ζεστά" στον ήχο τους και μπάσο τόσο-όσο (αμα θέλεις παραπάνω, τα equalizer του D.Atmos app θα βοηθήσουν/ενισχύσουν), αμα μπορείς να τους κοτσάρεις και ενα boom mic απο πάνω για να μιλάς με τους φίλους σου ακόμα καλύτερα :) 
Για τον ήχο, πατας guide/home κουμπί, πας στο εικονίδιο με το ακουστικό/ηχείο και απο εκεί ρυθμίζεις Α) την ένταση των ακουστικών και Β) την ΜΙΞΗ ήχου μεταξύ game audio και chat audio, οσο πιο πολύ γέρνει η μπάρα προς το chat audio, τόσο πιο χαμηλός ο ήχος, πάν'το όλο προς τα αριστερά (game audio) και θα είσαι ΟΚ.

Σχετικά με την εμφάνιση των συσκευών σου, το τελείως αντίθετο για'μενα, μεχρι χθες έδειχνε ΧΟΝΕ στη φωτό αλλά σήμερα μου δείχνει φωτό ΧSS, άβυσσος οι...servers της MS :D  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι όσον αφορά την υποστήριξη Dolby Atmos for Headphones μέσω Βluetooth, η Dolby δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα.

Όμως, ψάχνοντας στο support της βρήκα αυτό: https://kb.dolby.com/access?kid=ka00g000000c0R9AAI&articletype=FAQ__kav&searchval=bluetooth

Dolby Access informed me that my PC's headphone endpoint doesn't support spatial audio. What can I do?

Question: Dolby Access informed me that my PC's headphone endpoint doesn't support spatial audio. What can I do?

Answer: As a starting point, we recommend that you download the latest audio drivers from your device or headphone manufacturer, as updated drivers may enable your PC to support the spatial audio platform and Dolby Atmos for Headphones. If this doesn't work, we recommend trying a USB headset, a Bluetooth® headset, or a USB audio adapter. These alternates to the standard 3.5 mm PC headphones input should enable Dolby Atmos for Headphones on your device.

Τα ανωτέρω αναφέρονται σε περιβάλλον PC δλδ Windows αλλά το λειτουργικό του Xbox είναι μια έκδοση lite των Windows οπότε λογικά βρίσκει εφαρμογή και σε αυτό. Από τα παραπάνω συμπεραίνεται ότι υπάρχει υποστήριξη για Dolby Atmos for Headphones μέσω Βluetooth μέσω της εφαρμογής Dolby Access, το θέμα είναι αν υπάρχει συγκεκριμένο configuration το οποίο να εμποδίζει να γίνει pass το σήμα της εφαρμογής στα ακουστικά, αυτό δεν το ξέρω.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leo066 είπε

Ούτε με αυτόν τον τρόπο θα πάρει atmos από ακουστικά που είναι συνδεδεμένα στην tv. Ξέρεις καμία tv που να στέλνει atmos μέσω Bluetooth σε ακουστικά? Κατά 99% από Bluetooth  συνδεδεμένα στην tv αυτό που θα πάρεις θα είναι stereo 

Leo, με όλο το σεβασμό φίλε αλλά απο το πρωϊ μονο προβληματισμός και αντίλογος - ή πες μας εσύ την όποια λύση ή πες μας ευθέως οτι λέμε χαζομάρες και κάνουμε λάθος, δεκτό θα είναι και ούτε θα μαλώσουμε, διάλογο κάνουμε και προσπαθούμε να βγάλουμε όλοι άκρη, το να απαντάς διαρκώς όμως "μάλλον δεν είναι έτσι" και "δεν λειτουργεί έτσι" χωρίς να δώσεις κάποια πληροφορία ή/και λύση δεν βοηθάει κανέναν φίλε.

Φιλικά (και το εννοώ)

Επεξ/σία από red1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, red1 είπε

Είσαι ΩΡΑΙΟΣ και ΑΡΧΩΝ ! Δεν χρειάζεσαι άλλα ακουστικά φίλε Γιάννη, είναι superrrr τα HD428, σχετικά "ζεστά" στον ήχο τους και μπάσο τόσο-όσο (αμα θέλεις παραπάνω, τα equalizer του D.Atmos app θα βοηθήσουν/ενισχύσουν), αμα μπορείς να τους κοτσάρεις και ενα boom mic απο πάνω για να μιλάς με τους φίλους σου ακόμα καλύτερα :) 
Για τον ήχο, πατας guide/home κουμπί, πας στο εικονίδιο με το ακουστικό/ηχείο και απο εκεί ρυθμίζεις Α) την ένταση των ακουστικών και Β) την ΜΙΞΗ ήχου μεταξύ game audio και chat audio, οσο πιο πολύ γέρνει η μπάρα προς το chat audio, τόσο πιο χαμηλός ο ήχος, πάν'το όλο προς τα αριστερά (game audio) και θα είσαι ΟΚ.

Σχετικά με την εμφάνιση των συσκευών σου, το τελείως αντίθετο για'μενα, μεχρι χθες έδειχνε ΧΟΝΕ στη φωτό αλλά σήμερα μου δείχνει φωτό ΧSS, άβυσσος οι...servers της MS :D  

 Ναι τα είχα παρατημένα στην Αποθήκη και έφαγα φλασια και το θυμήθηκα και πήγα και τα ξέθαψα . 

Σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά Στέλιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, leo066 είπε

Ούτε με αυτόν τον τρόπο θα πάρει atmos από ακουστικά που είναι συνδεδεμένα στην tv. Ξέρεις καμία tv που να στέλνει atmos μέσω Bluetooth σε ακουστικά?

Μα δεν είναι κανονικό-αληθινό πολυκάναλο atmos, είναι virtual atmos δλδ στην ουσία επεξεργασμένος (από την εφαρμογή της Dolby) stereo ήχος τον οποίο η tv μπορεί να κάνει pass.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...