Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως έχω βάλει trial την εφαρμογή Atmos με Kraken Lite και στο Valhalla ακούγεται μακράν καλύτερα από το σκέτο. Όμως δεν έχω δοκιμάσει την τζάμπα (sonic) και την DTS. Θα τα δοκιμάσω όσο είναι τζάμπα και θα καταλήξω αν θα αγοράσω κάτι.

Επεξ/σία από jokul7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, leo066 είπε

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι επιλογή για atmos υπάρχει στο Xbox και χωρίς την εφαρμογή, η εφαρμογή είναι για atmos στα ακουστικά. Η οποία βέβαια θέλει και atmos ενισχυτή για να δουλέψει 

Η επιλογή και για το γενικό output και για τα headphones υπάρχει σίγουρα στα menu εξ'αρχής. Εγώ τουλάχιστον τα είχα σαν επιλογές. 

Στα ακουστικά σε στέλνει να πάρεις licence. Στο γενικό νομίζω είναι τζάμπα αρκεί να το υποστηρίζει η συσκευή.

"Enable dolby atmos by downloading the Dolby access app and connecting an enabled TV, Soundbar, home theater or monitor to your platform device via HDMI.

You can also activate Dolby Atmos for Headphones with a one time purchase in the Dolby access app or purchase select partner headsets that include dolby atmos for headphones activation."

Απο αυτό καταλαβαίνω οτι όντως είναι free.

Πως διάολο καταλήξαμε να είμαστε audiophile Xbox thread ένας θεός το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, klainmaingr είπε

Η επιλογή και για το γενικό output και για τα headphones υπάρχει σίγουρα στα menu εξ'αρχής. Εγώ τουλάχιστον τα είχα σαν επιλογές. 

Στα ακουστικά σε στέλνει να πάρεις licence. Στο γενικό νομίζω είναι τζάμπα αρκεί να το υποστηρίζει η συσκευή.

"Enable dolby atmos by downloading the Dolby access app and connecting an enabled TV, Soundbar, home theater or monitor to your platform device via HDMI.

You can also activate Dolby Atmos for Headphones with a one time purchase in the Dolby access app or purchase select partner headsets that include dolby atmos for headphones activation."

Απο αυτό καταλαβαίνω οτι όντως είναι free.

Πως διάολο καταλήξαμε να είμαστε audiophile Xbox thread ένας θεός το ξέρει.

Αυτό εννοούσα, δεν χρειάζεται να πληρώσεις για συσκευές που το υποστηρίζουν, όπως ενισχυτές και soundbars

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έχω ενισχυτή και Setup atmos δεν μου έβγαζε επιλογή ATMOS. Με πήγε να κατεβάσω την εφαρμογή και αφού έγινε η εγκατάσταση τότε βγήκε η επιλογή για ATMOS. Δεν ενεργοποίησα το trial για τα ακουστικά γιατι δεν χρησιμοποιώ. Φυσικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα σχεδόν γιατι δεν υπάρχουν παιχνίδια με ήχο γραμμένο για ATMOS. Ένα καλό surround είναι και το καλύτερο παιχνίδι που βρήκα για surround είναι το Call of Duty.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pantnick είπε

Εγώ που έχω ενισχυτή και Setup atmos δεν μου έβγαζε επιλογή ATMOS. Με πήγε να κατεβάσω την εφαρμογή και αφού έγινε η εγκατάσταση τότε βγήκε η επιλογή για ATMOS. Δεν ενεργοποίησα το trial για τα ακουστικά γιατι δεν χρησιμοποιώ. Φυσικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα σχεδόν γιατι δεν υπάρχουν παιχνίδια με ήχο γραμμένο για ATMOS. Ένα καλό surround είναι και το καλύτερο παιχνίδι που βρήκα για surround είναι το Call of Duty.

Στα ακουστικά καταλαβαίνεις τη διαφορά ακόμη και σε παιχνίδια που δεν έχουν atmos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leo066 είπε

Στα ακουστικά καταλαβαίνεις τη διαφορά ακόμη και σε παιχνίδια που δεν έχουν atmos

Σωστά. Το Valhalla δεν έχει υποστήριξη Atmos αλλά η διαφορετική είναι μεγάλη για τα ακουστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pantnick είπε

Εγώ που έχω ενισχυτή και Setup atmos δεν μου έβγαζε επιλογή ATMOS. Με πήγε να κατεβάσω την εφαρμογή και αφού έγινε η εγκατάσταση τότε βγήκε η επιλογή για ATMOS. Δεν ενεργοποίησα το trial για τα ακουστικά γιατι δεν χρησιμοποιώ. Φυσικά δεν καταλαβαίνεις τίποτα σχεδόν γιατι δεν υπάρχουν παιχνίδια με ήχο γραμμένο για ATMOS. Ένα καλό surround είναι και το καλύτερο παιχνίδι που βρήκα για surround είναι το Call of Duty.

https://www.windowscentral.com/xbox-one-dolby-atmos-games-list
Τα παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για atmos είναι στο παραπάνω link. Αυτό έψαχνα και εγώ για να δώ τι αξίζει για δοκιμή.

  • AC:Origins
  • Borderlands 3
  • Cod: Modern warfare
  • Cod: Warzone
  • Crackdown 3
  • FF XV
  • For Honor
  • Forza Horizon 4
  • Gears 4
  • Gears 5
  • Metro Exodus
  • Ori and the will of the wisps
  • Resident Evil 2
  • Rise of the tomb raider
  • Shadow of the tomb raider
  • Super Lucky's tale
  • The division 2
Επεξ/σία από klainmaingr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dream21 είπε

Εάν αποδειχθεί ότι δεν είναι Μούφα τότε μιλάμε για Jackpot!!!

Θα είναι υπερβολικά καλό value. Small factor, near silent PC με καλή GPU για €500 είναι λουκούμι. Θα πάρω ένα και για το γραφείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

https://www.windowscentral.com/xbox-one-dolby-atmos-games-list
Τα παιχνίδια που είναι φτιαγμένα για atmos είναι στο παραπάνω link. Αυτό έψαχνα και εγώ για να δώ τι αξίζει για δοκιμή.

  • AC:Origins
  • Borderlands 3
  • Cod: Modern warfare
  • Cod: Warzone
  • Crackdown 3
  • FF XV
  • For Honor
  • Forza Horizon 4
  • Gears 4
  • Gears 5
  • Metro Exodus
  • Ori and the will of the wisps
  • Resident Evil 2
  • Rise of the tomb raider
  • Shadow of the tomb raider
  • Super Lucky's tale
  • The division 2

Η διαφορά με ταινία γραμμένη για ATMOS είναι τεράστια. Απο τα παραπάνω δοκίμασα 4  απο αυτά και μόνο το warzone είναι ενα αρκετά καλό surround. Δύσκολα καταλαβαίνεις δηλαδή τα 2 εξτρα μεσαία ηχεία που το παιχνίδι είναι ιδανικό για αυτά. Σφαίρες, ελικόπτερα κτλ. Στα υπόλοιπα είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσα χρόνια ψάχναμε το μαύρο μιας oled όπου μας δίνει και το μεγαλύτερο contrast στην εικόνα, και τώρα που τις έχουμε, έρχονται οι next gen consoles να τα κάνουν πουτ@ν@ όλα.

Ευτυχώς το raising black είναι μόνο στο blu-ray app και δεν μεταφέρεται και στα games. Το πρόβλημα είναι ότι επηρεάζει και αλλοιώνει όλα τα χρώματα αφού το μαύρο δεν είναι πραγματικό μαύρο αλλά σκούρο γκρι.

Το παλιότερο xbox εντωμεταξυ μια χαρά πραγματικό μαύρο βγάζει. Bit perfect!😃

Ελπίζω να λυθούν κάποια στιγμή τα προβλήματα, αλλά είναι αρκετά και όλο και πληθαίνουν, μάλιστα από όλες τις πλευρές. Είτε είναι ps5, xbox series x ή νέα μοντέλα τηλεοράσεων.

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mike0402 είπε

υπαρχει καποιος που να ειχε μπει σε δευτερη λιστα στο the console club και να εχει παραλαβει?

Ναι, παρελαβα την παρασκευη 13 (Α ρε Τζεισον Χ/Σ), οταν ειχαν μολις στειλει τις κονσολες πρωτης λιστας. Πολλοι εσπευσαν να παραλαβουν απο Public / Plaisio / Kotso και εμειναν στο μαγαζακι. Καλα εδω ξεμειναν και στον Γερμανο....

41 λεπτά πριν, dream21 είπε

Εάν αποδειχθεί ότι δεν είναι Μούφα τότε μιλάμε για Jackpot!!!

Εαν δεχεται και πληκτρολογιο / ποντικι ασυρματα η ΒΤ και εχει καλο Καστ σε συμβατες τηλεορασεις για γραφειο το μεγεθος - κοστος θα ειναι λουκουμι. Εκει θα χαθουν εντελως απο τα ραφια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...