Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, harris231 είπε

Η ερώτησή μου έγκειται περισσότερο για τα Hz. Επειδή το SeriesX τρέχει στα 120HZ και η δική μου TV παρόλο που είναι 4κ, το refresh rate δεν είναι 120 αλλά 60. Μήπως δεν δω τελικά καμία διαφορά ακόμα και στα νεότερα παιχνίδια όταν κυκλοφορήσουν

Απο την στιγμή που έχεις τηλεόραση 4Κ θα πας στο X . Στο S δεν θα δεις 4Κ . Με το Χ θα τα πάρεις και ας είσαι  στα 60 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ. Άρα περιμένουμε. Τώρα που σε βρήκα....μήπως μπορεις να με βοηθήσεις. Παρήγγειλα απο Κώτσο 18 Νοέμβριου...πάμε για μετά τις γιορτές μάλλον έτσι; Βέβαια αυτοί μου είπαν πως όχι αλλά δεν το βλέπω..πολύς κόσμος δεν πήρε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image

Μόλις τώρα, harris231 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Άρα περιμένουμε. Τώρα που σε βρήκα....μήπως μπορεις να με βοηθήσεις. Παρήγγειλα απο Κώτσο 18 Νοέμβριου...πάμε για μετά τις γιορτές μάλλον έτσι; Βέβαια αυτοί μου είπαν πως όχι αλλά δεν το βλέπω..πολύς κόσμος δεν πήρε ακόμα.

Άγνωστο κανείς δεν ξέρει πόσες προ-παραγγελίες έχουν μείνει σε εκκρεμότητα ! Και αν το απόθεμα που θα έρθει καλύψει αυτές ή περισσέψει και για τους υπόλοιπους ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Samsung Evo 860 SSD που εχω κοντευει να γεμίσει , για δευτερο δισκο που θελω να αγοράσω και να τον κουμπωσω και αυτον απο πισω να παω καλυτερα σε NVme m2  η να προτημησω παλι SSD; 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4Κ/120Hz είναι στην πραγματικότητα 1200p (ακόμη και 1080p σε κάποιες περιπτώσεις)/120Hz. Όχι ότι αυτό αναιρεί το value των κονσολών φυσικά απλά δεν υπάρχει πραγματικό 4Κ/120 όπως πιστεύει πολύς κόσμος επειδή βάζει την τηλεόρασή του στα 4Κ/120 και νομίζει ότι και η κονσόλα θα μπορεί να βγάλει 4Κ. Και μιλάμε για cross-genίλα ακόμη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dream21 είπε

Ο Samsung Evo 960 SSD που εχω κοντευει να γεμίσει , για δευτερο δισκο που θελω να αγοράσω και να τον κουμπωσω και αυτον απο πισω να παω καλυτερα σε NVme m2  η να προτημησω παλι SSD; 

Δε θα δεις ιδιαίτερο όφελος νομίζω από τον NVME. Ένας απλά τίμιος SSD είναι μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Το 4Κ/120Hz είναι στην πραγματικότητα 1200p (ακόμη και 1080p σε κάποιες περιπτώσεις)/120Hz. Όχι ότι αυτό αναιρεί το value των κονσολών φυσικά απλά δεν υπάρχει πραγματικό 4Κ/120 όπως πιστεύει πολύς κόσμος επειδή βάζει την τηλεόρασή του στα 4Κ/120 και νομίζει ότι και η κονσόλα θα μπορεί να βγάλει 4Κ. Και μιλάμε για cross-genίλα ακόμη..

καλα το 4κ 120 δεν το κανει μηχανημα των 1500 ευρω γιατι να το κανει των 500

αν και ειπαν πχ στο destiny 2 pvp θα τα φτανει. Σε γενικες γραμμες εχουν γινει καποιες υπερβολες στο μαρκετινγκ και κυριως απο σονυ αλλα το future proof της υποθεσης καθιστα καλη αγορα την εκαστοτε κονσολα (κυριως το χ)

Επεξ/σία από blasterdark86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

καλα το 4κ 120 δεν το κανει μηχανημα των 1500 ευρω γιατι να το κανει των 500

αν και ειπαν πχ στο destiny 2 pvp θα τα φτανει. Σε γενικες γραμμες εχουν γινει καποιες υπερβολες στο μαρκετινγκ και κυριως απο σονυ αλλα το future proof της υποθεσης καθιστα καλη αγορα την εκαστοτε κονσολα (κυριως το χ)

Ε ναι αυτό λέω ότι το value των κονσολών είναι αδιαμφισβήτητο, απλά πολύς κόσμος που δεν ασχολείται παρά μόνο όταν το αγοράσει νομίζει ότι επειδή η τηλεόραση του είναι 4Κ, θα βγάζει 4Κ και η κονσόλα. Ως προς το τελευταίο που είπες πιστεύω ότι αξίζει περισσότερο το PS5 αφού η digital έκδοση έχει 100 ευρώ κάτω και στα μέχρι στιγμής παιχνίδια που έχουν βγει παρόλο που το SeriesX έχει δυνατότερο hardware και τα δύο τρέχουν με ίδιες ρυθμίσεις γραφικών (στο Dirt 5 μάλιστα το PS5 έχει καλύτερα γραφικά παραδόξως και μένει να δούμε αν είναι όντως έτσι ή είναι κάποιο early bug όπως είπαν στο Digital Foundry) και διαχρονικά η Sony έχει καλύτερα exclusives, στο X δεν έχω δει κάτι για τώρα, και έτσι και αλλιώς θα βγαίνουν και στο PC μέσω του gamepass. Αλλά αυτό είναι απλά η γνώμη μου..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Δε θα δεις ιδιαίτερο όφελος νομίζω από τον NVME. Ένας απλά τίμιος SSD είναι μια χαρά.

https://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v7e1t0bw-970-evo-1tb-v-nand-nvme-pcie-gen-30-x4-m2-2280-p-PER.306204

https://www.skroutz.gr/s/13866953/Samsung-860-Evo-1TB.html

 Ρωτώ διότι τον έχει προσφορά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dream21 είπε

Βάζε μου φυτιλιές και εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Ε ναι αυτό λέω ότι το value των κονσολών είναι αδιαμφισβήτητο, απλά πολύς κόσμος που δεν ασχολείται παρά μόνο όταν το αγοράσει νομίζει ότι επειδή η τηλεόραση του είναι 4Κ, θα βγάζει 4Κ και η κονσόλα. Ως προς το τελευταίο που είπες πιστεύω ότι αξίζει περισσότερο το PS5 αφού η digital έκδοση έχει 100 ευρώ κάτω και στα μέχρι στιγμής παιχνίδια που έχουν βγει παρόλο που το SeriesX έχει δυνατότερο hardware και τα δύο τρέχουν με ίδιες ρυθμίσεις γραφικών (στο Dirt 5 μάλιστα το PS5 έχει καλύτερα γραφικά παραδόξως και μένει να δούμε αν είναι όντως έτσι ή είναι κάποιο early bug όπως είπαν στο Digital Foundry) και διαχρονικά η Sony έχει καλύτερα exclusives, στο X δεν έχω δει κάτι για τώρα, και έτσι και αλλιώς θα βγαίνουν και στο PC μέσω του gamepass. Αλλά αυτό είναι απλά η γνώμη μου..

αυτο με τα 400 ευρω ειναι μεγαλο Bait . Αν η σονυ ειχε gamepass θα σου ελεγα μπαινουν μεσα δεν γινεται αυτο αλλα απο την στιγμη που το digital gaming στο playstation ειναι πιο ακριβο σπορ απο την αγορα δισκου για πολλους λογους η αποσβεση σου απο 100 ευρω παραπανω θα γινει πολυ πιο συντομα ενω το ψηφιακο θα σε εγκλωβισει στις ορεξεις της σονυ και δεν την λες και την πιο τιμια εταιρια στην παγκοσμια αγορα ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, blasterdark86 είπε

αυτο με τα 400 ευρω ειναι μεγαλο Bait . Αν η σονυ ειχε gamepass θα σου ελεγα μπαινουν μεσα δεν γινεται αυτο αλλα απο την στιγμη που το digital gaming στο playstation ειναι πιο ακριβο σπορ απο την αγορα δισκου για πολλους λογους η αποσβεση σου απο 100 ευρω παραπανω θα γινει πολυ πιο συντομα ενω το ψηφιακο θα σε εγκλωβισει στις ορεξεις της σονυ και δεν την λες και την πιο τιμια εταιρια στην παγκοσμια αγορα ..

Fair enough, ακόμη και έτσι αν συγκρίνουμε τις δύο εκδόσεις των 500 πάλι το PS5 θα έπαιρνα για τους λόγους που είπα παραπάνω. Μου φαίνεται πολύ περίεργο που τρέχουν ίδια settings. Βέβαια και κονσόλα να είχα δεν θα αγόραζα δίσκους να γεμίζω σαβούρα, και ούτε θα καθόμουν να πουλάω τα παλιά games και άλλα τέτοια. Hobby είναι το gaming, δεν πάω να βγάλω λεφτά από αυτό..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου φαίνεται περίεργο γιατι δεν έχεις ενημέρωση.

Είπαμε τα γραφικά του ps5 τα είδαμε ποια είναι του xsx ιχι ακόμα.

Υπομονή μέχρι τότε ξεκουραστε τα σαγόνια σας 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harris231 είπε

Ευχαριστώ πολύ. Άρα περιμένουμε. Τώρα που σε βρήκα....μήπως μπορεις να με βοηθήσεις. Παρήγγειλα απο Κώτσο 18 Νοέμβριου...πάμε για μετά τις γιορτές μάλλον έτσι; Βέβαια αυτοί μου είπαν πως όχι αλλά δεν το βλέπω..πολύς κόσμος δεν πήρε ακόμα.

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, εγώ είμαι κάτοικος Γερμανίας όπου και εδω έχει ξεπουλήσει παντού. Η γερμανική αλυσίδα Otto.de το ειχε βγάλει στις 20.11 ξανά για προπαραγγελια( ξεπούλησε πάλι σε κάνα 10λεπτο) ενώ ως χρόνος παράδοσης αναγραφόταν μέσα Ιανουαρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πολύ πιθανόν να μου το είπανε ωστε να μην υπαναχωρήσω και δεν το παραγγείλω...θα περιμένουμε, πάντως απο πολλούς γνωστούς και φίλους (πρώτος πρώτος εγώ) βλέπω πως καταλήξαμε σε Xbox ενώ είχαμε PS4 Pro ή το απλό. Κύριος λόγος για μένα ήταν το gamepass, αφού πλέον ελέω μπόμπιρα (1.5χρονών) και δουλειάς, δεν έχω τις άπειρες "εργατοώρες" που είχα τα προηγούμενα χρόνια οπότε το gamepass ήρθε για να μείνει. Δεν κάνω πλέον τις day one αγορές τίτλων όπως έκανα σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις οπότε τελικά με βόλεψε αφού ήδη το απολαμβάνω σε ενα παλιο xbox one που έχω απο το μακρινό 2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...