Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ξέρετε οτι με τον βραζιλιάνικο τρόπο, κατά την προσθήκη νέας κάρτας κάνει μια μικρή τυπική χρέωση, οπότε <<χτυπάει>> αντίστοιχα και στην Ελληνική τράπεζα και σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Τυπικό είναι το θέμα, απλά μην τρομάξει κανένας και νομίσει οτι κανας μελαμψός κάνει δουλίτσες με την κάρτα σας στο Σάο Πάολο..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους παιζουμε ανθρωπινα το Valhalla!!!! Οντως το εφτιαξαν το tearing οχι τελειως αλλα ενοχλει πολυ λιγοτερο τωρα, και επισης οταν εβαλα το Quality mode, τοτε ξαφνικα τα γραφικα και οι λεπτομερειες εκτοξευονται αλλα το 30fps ηταν real οποτε back sto perfomance mode. Νταξει αν υπολογισουμε και τις συνθηκες δεν αργησε το πρωτο καλο patch τοσο πολυ, τωρα με τα bugs δεν ξερω τι εχει παιχτει δεν εχω συναντησει εγω ουτε ενα μεχρι στιγμης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Να ξέρετε οτι με τον βραζιλιάνικο τρόπο, κατά την προσθήκη νέας κάρτας κάνει μια μικρή τυπική χρέωση, οπότε <<χτυπάει>> αντίστοιχα και στην Ελληνική τράπεζα και σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Τυπικό είναι το θέμα, απλά μην τρομάξει κανένας και νομίσει οτι κανας μελαμψός κάνει δουλίτσες με την κάρτα σας στο Σάο Πάολο..

Εγω δεν εκανα προσθηκη καρτας . απλα πηρα τις gift card και τις εβαζα μια μια κατα την αγορα των παιχνιδιων στο βραζιλιανικο store

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Μόλις κατάφερα και παράγγειλα από media markt. Δεν ξέρω τι θα μου έρθει και πότε αλλά έλεγε ότι είναι διαθέσιμο και για παράδοση από Παρασκευή μέχρι Τρίτη, ναι αυτές που μας έρχονται.

Την προηγούμενη βδομάδα, το είχαν πάλι διαθέσιμο για λίγο, έκανα παραγγελία και μου ήρθε μετά από 5 εργάσιμες. Το αναφέρω επειδή μπορεί να ταλαιπωρηθείς να παρακολουθήσεις την παραγγελία σου, αφού μια βδομάδα τώρα δεν έχουν σύστημα. Αυτό που θα σου πουν αν πάρεις τηλέφωνο, είναι ότι αφού ήταν διαθέσιμο, θα έρθει, εκτός αν έχουν επαναφέρει επιτέλους το σύστημα τους. Ελπίζω να σου έρθει σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Εγω δεν εκανα προσθηκη καρτας . απλα πηρα τις gift card και τις εβαζα μια μια κατα την αγορα των παιχνιδιων στο βραζιλιανικο store

Δηλαδή δεν προσέθεσες πιστωτική κάρτα στο λογαριασμό σου στο βραζιλιάνικο store, όπως ανέφεραν στις οδηγίες στις προηγούμενες σελίδες οι συμφορουμίτες; Μόνο τις gift cards;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, ALIEN-3- είπε

Εγω δεν εκανα προσθηκη καρτας . απλα πηρα τις gift card και τις εβαζα μια μια κατα την αγορα των παιχνιδιων στο βραζιλιανικο store

Πόση ώρα έκανε να έρθει ο κωδικός της gift card στο email σας; Όλα καλά ήρθε.

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ALIEN-3- είπε

Παιδια αγορασα μια gift card  και μετα αγορασα και ενα παιχνιδι το οποιο κατεβαινει κιολας στην κονσολα . υπαρχει τροπος να δω ποσα χρηματα εμειναν στην καρτα για να αγορασω αναλογα και αλλη gift card για να παρω και το cyperbunk  ?

Στο λογαριασμό σου, πληρωμή και χρέωση - επιλογές  πληρωμής πάνω δεξιά υπόλοιπο λογαριασμού Microsoft και προβολή λεπτομερειών 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Vincent και την "είπε" ευγενικά στον stop the fomo και συγκεκριμένα στο βίντεο του "hdmi 2.1 is officially broken" που βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα χωρίς να έχει τα μηχανήματα για να κάνει δοκιμές

H ασυμβατότητα δυστυχώς υπάρχει για το xbox series x και όχι για το PS5.

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, prefuse είπε

Εξαιρετικός για ακόμα μια φορά ο Vincent και την "είπε" ευγενικά στον stop the fomo και συγκεκριμένα στο βίντεο του "hdmi 2.1 is officially broken" που βιάστηκε να βγάλει συμπεράσματα χωρίς να έχει τα μηχανήματα για να κάνει δοκιμές

H ασυμβατότητα δυστυχώς υπάρχει για το xbox series x και όχι για το PS5.

Καταλήγει ότι μάλλον το HDMI τσιπάκι της πανασόνικ τα παίζει λόγω της συμπίεσης (DSC) και δουλεύει σε modes χωρίς (το A που ανέφερε). Αν και ο vincent δεν ακούστηκε αισιόδοξος, υποψιάζομαι ότι ιιιιιιιιιισως μπορέσει η microsoft να τους ξελασπώσει βάζοντας ένα toggle για να απενεργοποιείται το DSC (ακόμα και αν ο ενισχυτής ισχυρίζεται ότι το υποστηρίζει);

 

______________________________________________________________________________

 

https://www.eurogamer.net/articles/2020-11-26-microsoft-acknowledges-xbox-series-x-and-s-performance-issues
 

Αναφορά σε κείμενο

"We are aware of performance issues in a handful of optimised titles on Xbox Series X|S and are actively working with our partners to identify and resolve the issues to ensure an optimal experience," Microsoft said.

"As we begin a new console generation, our partners are just now scratching the surface of what next-gen consoles can do and minor bug fixes are expected as they learn how to take full advantage of our new platform. We are eager to continue working with developers to further explore the capability of Xbox Series X|S in the future."

 

Δεν έχει κάποιο φοβερό λαβράκι το άρθρο, πέρα από την αρκετά γενική δήλωση της MS. Στο αντίστοιχο άρθρο του verge έχει τις γνωστές αναφορές ότι τα devkits της MS αργησαν, και μια ανακεφαλαίωση των comparisons του DF.

Θεωρώ ότι αν ήταν φάουλ το DF στις μετρήσεις του, η MS έστω και με PR speak (τύπου μας ενδιαφέρουν όλες οι απόψεις, αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε reproduce τις μετρήσεις τους) θα τους αδειάζανε στο κενό, οπότε (χωρίς να είχα ιδιαίτερες αμφιβολίες για την αξιοπιστία του DF) για μένα το ζήτημα τελειώνει επίσημα.

Μένει να δούμε τι βελτιώσεις μπορούν να καταφέρουν βραχυπρόθεσμα (μακροπρόθεσμα είμαι πιο βέβαιος ότι θα στρώσει η φάση).

Επεξ/σία από iddqdiddqd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Μόλις κατάφερα και παράγγειλα από media markt. Δεν ξέρω τι θα μου έρθει και πότε αλλά έλεγε ότι είναι διαθέσιμο και για παράδοση από Παρασκευή μέχρι Τρίτη, ναι αυτές που μας έρχονται.

Το πήρα και γω την ίδια ώρα, για να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, δύο γρήγορες ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει.

1) Το ασύρματο στικάκι της Microsoft που συνδέεται στο PC και μπορείς να συνδέσεις έως και 8 Xbox One controllers, λειτουργεί με τα νέα controllers του Xbox Serie S/X ή έχει βγάλει η MS καινούργιο stick;

2) To Valhalla στο Xbox One X έχει πάρει το νέο patch ώστε να υποστηρίζει Performance Mode στα 1080p/60fps ή παραμένει στα 30fps;

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
49 minutes ago, iddqdiddqd said:

Καταλήγει ότι μάλλον το HDMI τσιπάκι της πανασόνικ τα παίζει λόγω της συμπίεσης (DSC) και δουλεύει σε modes χωρίς (το A που ανέφερε). Αν και ο vincent δεν ακούστηκε αισιόδοξος, υποψιάζομαι ότι ιιιιιιιιιισως μπορέσει η microsoft να τους ξελασπώσει βάζοντας ένα toggle για να απενεργοποιείται το DSC (ακόμα και αν ο ενισχυτής ισχυρίζεται ότι το υποστηρίζει);

Σε λίγο πιο απλά ελληνικά για εμάς που δεν έχουμε σπουδάσει κομπιούτερ; 

Ποιό είναι το θέμα με το HDMI 2.1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ξερει καποιος να μου απαντησει...

αν εχεις gamepass ultimate και αγορασεις xbox live card 3 μηνη...

οταν την περασεις σου ανανεωνει το gamepass για επιπλεον 3 μηνες ή δεν ισχυει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

21 λεπτά πριν, HolyMan είπε

αν ξερει καποιος να μου απαντησει...

αν εχεις gamepass ultimate και αγορασεις xbox live card 3 μηνη...

οταν την περασεις σου ανανεωνει το gamepass για επιπλεον 3 μηνες ή δεν ισχυει κατι τετοιο?

όχι, μετατρέπεται σε 50 ημέρες gamepass ultimate

Επεξ/σία από easyriderktm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...