Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη βλέπω τη δουλειά στο επόμενο patch του valhalla να αφαιρούν τελείως το 60 fps για σπάσιμο.

Το αστείο βέβαια είναι ότι το παιχνίδι παίζει μια χαρά για open world και με μια χαρά γραφικά, ειδικά  όταν έχουμε υποστεί στην προηγούμενη γενιά

αισχρά frame rate σε άπειρους τίτλους..κυρίως στο ps4. Προφανώς τα έχουν κάνει σαλάτα όταν πέταξαν την μπαρούφα

4k 60fps σε launch τίτλο όταν ποτέ πριν σε κονσόλα δεν είχαμε 60 fps σε assassin's. Αλλά για μένα ως αποτέλεσμα κρίνεται θετικό

και κρατάει σε μεγάλο ποσοστό τα 60 και ωραίο δείχνει.Δε γυρίζεις στο quality mode με τίποτα.

Για να δούμε και το cyberpunk σε λίγο όπου και εκεί έχουμε φήμες ότι θα έχει κάποιες βελτιώσεις (χωρίς next gen patch)  στο series x και όχι μόνο

στο loading. Αν και αυτό προβλέπω για τον πρώτο μήνα κάθε μέρα να κατεβάζουμε και νέο update 😄😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτα δεν γινονται!!!!

    Χθες επαιζα Project Cars 2 και Doom Eternal....Πριν πεσω για υπνο κλεινω το Doom Eternal και ξεκιναω GEARS 5 (ξεχναω να κλεισω το Project Cars 2). Τελειωνω με το Gears 5,  κλεινω το game και πεφτω για υπνο. 

Αφηνω την κονσολα να κατεβαζει games. 

Ξυπναω το πρωι και ξεκιναω το JEDI FALLEN. Παιζω για καμια ωρα, και λεω κατσε να βαλω PROJECT CARS 2

Παταω και ημουν στο σημειο που το ειχα αφησει απο χτες! Με το Ferrari στην Imola 😁

Οτι θα φταναμε σε τετοιο σημειο, φανταζει επιστημονικη φαντασια! 

EXTERNAL USB 3.0 SSD 860 EVO DOOM ETERNAL, PROJECT CARS 2 , JEDI FALLEN 

INTERNAL SSD: GEARS OF WAR 5

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, avenger είπε

Τη βλέπω τη δουλειά στο επόμενο patch του valhalla να αφαιρούν τελείως το 60 fps για σπάσιμο.

Το αστείο βέβαια είναι ότι το παιχνίδι παίζει μια χαρά για open world και με μια χαρά γραφικά, ειδικά  όταν έχουμε υποστεί στην προηγούμενη γενιά

αισχρά frame rate σε άπειρους τίτλους..κυρίως στο ps4. Προφανώς τα έχουν κάνει σαλάτα όταν πέταξαν την μπαρούφα

4k 60fps σε launch τίτλο όταν ποτέ πριν σε κονσόλα δεν είχαμε 60 fps σε assassin's. Αλλά για μένα ως αποτέλεσμα κρίνεται θετικό

και κρατάει σε μεγάλο ποσοστό τα 60 και ωραίο δείχνει.Δε γυρίζεις στο quality mode με τίποτα.

Για να δούμε και το cyberpunk σε λίγο όπου και εκεί έχουμε φήμες ότι θα έχει κάποιες βελτιώσεις (χωρίς next gen patch)  στο series x και όχι μόνο

στο loading. Αν και αυτό προβλέπω για τον πρώτο μήνα κάθε μέρα να κατεβάζουμε και νέο update 😄😄

Μεταξύ σοβαρού και αστείου θα είχε πλάκα να βάζανε 50hz mode για κόσμο που προτιμά consistency και ας μην είναι τόσο smooth. Δεν ξέρω όμως τι υποστήριξη υπάρχει από μοντέλα τηλεοράσεων (εκτός pal περιοχών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ να ρωτήσω κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει; Για κάποιον που δεν έχει 4Κ οθόνη και απλά έχει μια 2K με υψηλό framerate, όλα αυτά τα παιχνίδια που βγαίνουν σε 4Κ με 60/30 fps θα έχουν 60-120fps σε ανάλυση 2Κ? Γιατί όλα τα τεστ που γίνονται επικεντρώνονται στο 4K?

Επεξ/σία από anthony_88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, anthony_88 είπε

Εγώ να ρωτήσω κάτι που ακόμα δεν έχω καταλάβει; Για κάποιον που δεν έχει 4Κ οθόνη και απλά έχει μια 2K με υψηλό framerate, όλα αυτά τα παιχνίδια που βγαίνουν σε 4Κ με 60/30 fps θα έχουν 60-120fps σε ανάλυση 2Κ? Γιατί όλα τα τεστ που γίνονται επικεντρώνονται στο 4K?

Γιατί οι κονσόλες απευθύνονται συνήθως  σε κατόχους τηλεοράσεων και όχι Monitor .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Daredevil είπε

Ναι βλάκα Tom, προφανώς. Γιατί έχουμε 2020 και δεν θέλουμε 16ms extra input lag λόγω VSync, αν δεν γίνει implement τουλάχιστον με toggleable option.

Ήθελαν δηλαδή στο Eurogamer/Digital Foundry να βάλουν VSync έτσι χύμα, να σκουπιδιάσουν το VRR απλά για να κάνουν αυτοί video captures χωρίς tearing. Ή έχουν ξεφύγει τα μυαλά τους - ή τα λένε για έχουν κάτι να λένε - ή προσπαθούν να περάσουν συγκεκριμένο narrative - ή τους έχει φάει η ημιμάθια.

Το ίδιο ισχύει και για το PS5. Το οτι δεν έχει VRR αυτή τη στιγμή δεν σημαίνει οτι ο game developer θα επιλέξει την λύση του extra input lag του Vsync για τα σημεία των frame drops, λες και είναι constant όλη την ώρα. Νισάφι

3 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Μεταξύ σοβαρού και αστείου θα είχε πλάκα να βάζανε 50hz mode για κόσμο που προτιμά consistency και ας μην είναι τόσο smooth. Δεν ξέρω όμως τι υποστήριξη υπάρχει από μοντέλα τηλεοράσεων (εκτός pal περιοχών).

Που εννοείς θα ήταν consistent? Στο framerate? Κααλό θα ήταν αλλά δεν παίζουν πολλά display clocks σε 50Hz. Ακόμα και αυτά που παίζουν (ή τα ρίχνουν με VRR) δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλεύουν όλα optimal παντού λόγω LED backlight flickering.

Btw, σαν option, το Xbox έχει allow 24Hz και 50Hz (χωρίς VRR) για video content που τρέχει τόσο. Μου έκανε θετική εντύπωση αυτή η λεπτομέρια. Θέλω να δω αν με VRR/FreeSync θα ρίξει τα Hz εκεί όταν κάνει αναπαραγωγή κάτι αντίστοιχο.

Σε αυτό το σημείο να δώσω τα extra huge kudos στους engineers του Xbox: Όταν έχεις display 120Hz και ένα game τρέχει σε 60 ή 30 ξέρω γω, δεν ρίχνει το output στα 60 ή 30Hz. Το κρατάει 120Hz και ανάλογα ρίχνει με VRR όσα Hz χρειάζονται για να μείνει το framebuffer output πλήρως διαιρεμένο στο display output. Αν δηλαδή ένα game πέσει στα 59fps στιγμιαία, με VRR ρίχνει το display 118Hz στιγμιαία. Επιβεβαιωμένο αυτό με το OSD του monitor μου

Τι κερδίζει ο χρήστης; Input lag των 120Hz, response time των 120Hz. Αυτά είναι concepts που στο PS5 βλέπουν με τα κυάλια, που για να γυρίσει σε 120Hz το output πρέπει να κάνεις launch game που υποστηρίζει 120Hz 😪

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EuphangeL είπε

Που εννοείς θα ήταν consistent? Στο framerate? Κααλό θα ήταν αλλά δεν παίζουν πολλά display clocks σε 50Hz. Ακόμα και αυτά που παίζουν (ή τα ρίχνουν με VRR) δεν είμαι σίγουρος οτι θα δουλεύουν όλα optimal παντού λόγω LED backlight flickering.

😪

Εννοώ ότι ένα παιχνίδι που έχει target τα 60 αλλά με συχνά dips, θα μπορούσε να έχει επιλογή για 50hz output (με ίδια ποιότητα) ώστε τα πιο πολλά dips να μη φαίνονται. Προφανώς θέλει υποστήριξη από την TV, προφανώς είναι μεσοβέζικη λύση εν όψη VRR, και ίσως δημιουργούσε αχταρμα σε όσες engines είχαν πολύ συγκεκριμμένες υποθέσεις για τα timings.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, red1 είπε

Γιάννη μου καλησπέρα, μερικές ερωτήσεις φίλε μιας που ειμαστε ηδη εδώ και παρόλο που έχω διαβάσεi τον οδηγό έχω μπερδευτεί γιατί δεν θα κάνω απευθείας redeem κωδικου παιχνιδιού.

Θέλω να αγοράσω MS πόντους Βραζιλιάνικους, το θέμα είναι οτι χρειάζομαι 3 κάρτες (1+1+1) για να φτάσω το επιθυμητό ποσό στο MS wallet για να αγοράσω 3 παιχνίδια.
1) Το μονο eshop απο τα 3 που εχει στο xbox xtore checker που έχει λογικές τιμές είναι το MTCGAME το οποίο απ'οτι είδα ΔΕΝ έχει πληρωμή μέσω paypal, είναι ασφαλές ρε φίλε ? Δεν θέλω να χώσω κάρτα ως μέθοδο πληρωμής, μου φαίνεται λίιιιγο ύποπτη σαν σελίδα...

2) Πως θα κάνω stack την μία κάρτα πάνω απο την άλλη μέχρι να φτάσω στο συνολικό ποσό που θέλω στο MS wallet στο account μου ? Πρέπει να ανοίξω την My microsoft account σελίδα απο browser και απο εκεί, κάτω-αριστερά που έχει την επιλογή για γλώσσα εμφάνισης να το γυρίσω απο τα Αγγλικά στα Βραζιλιάνικα και μετά μέσω της ίδιας σελίδας να βρω το "redeem code" και απο εκεί να εξαργυρώσω εναν-εναν τους κωδικούς για τα Bραζιλιάνικα MS points ?
Αν είναι έτσι, υποθέτω πως μετά, αφού περαστούν όλοι οι πόντοι στο λογαριασμό μου μπορώ να ψωνίσω κανονικά αυτά που θέλω μέσω store απο τον browser (το οποίο store θα είναι γυρισμένο στα Βραζιλιάνικα επίσης) ?
3) Γίνεται αφου περαστούν οι πόντοι να αγοραστούν απο την κονσόλα απευθείας και οχι απο browser ? Αν ναι, να φανταστώ πως θα πρέπει να την γυρίσω πρωτα Βραζιλία και αυτή απο Ελλάδα που την έχω τώρα ?

4) Πολύ σημαντικό : τα παιχνίδια που θα αγοραστούν με αυτόν τον...παράπλευρο τρόπο, θα εμφανίζονται κανονικα στο ιστορικό αγορών μας ή μονο οταν θα είναι γυρισμένη η κονσόλα ή account μας (στο microsoft site) στα Βραζιλιάνικα ?

υποθέτω πως δεν χρειάζεται VPN επίσης, σωστά ?

Ευχαριστώ πολύ

ΕDIT : Στο Βραζιλιάνικο, έχει Panzer dragoon Orta στο 1€, ενας απο τους καλύτερους αποκλειστικούς τίτλους του OG XBOX, κλασσικό παιχνίδι SEGA με καλά controls, καλή δυσκολία και γραφικά τα οποία στέκουν απίστευτα καλά  χρόνια μετά την κυκλοφορία του καθώς πλην του καλού art-direction είναι και XBOX ONE X Enhanced (full 4K, 60fps), το προτείνω σε όλους τους φίλους των shoot 'em up

Καλημέρα Στέλιο χρόνια σου πολλά πολύχρονος για εχθές λόγο φόρτου εργασίας ξέχασα να σου ευχηθώ.  πάμε στις ερωτήσεις σου.

1-2) Aγορα από MTCGame οι κάρτες μιας και είναι οι ποιο φθηνοί σε σχέση με όλους τους άλλους και είναι αξιόπιστοι εγώ μέχρι στιγμής δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα .

θα αγοράσεις πχ 3 κάρτες και μόλις θα πας να αγοράσεις το παιχνίδι που θες θα κάνεις redeem οπως σου εβαλα τις φωτογραφιες , θα πιστωθουν στο πορτοφολι σου ολα τα λεφτα και μετα κανεις την αγορα.

Δεν θα γυρίσεις γλώσσα όπως είσαι μεταφορά πορτογαλεζικα-βραζιλιανικο store.

Μόλις το αγοράσεις σου βγάζει για εγκατάσταση που θες πατάς το κουμπί και βλέπεις την κονσόλα σου και του λες εγκατάσταση εκεί.

3) Δεν έχω δοκιμάσει μέσω τις κονσόλας εάν γίνεται απευθείας με τον τροπο που λες καλύτερα δοκίμασα τον τρόπο μέσω computer.

4) Ανεξάρτητος store που θα κανείς αγορά  τα παιχνίδια όλα συνδέονται με τον λογαριασμό σου και εμφανίζονται κανονικά δεν χρειάζεται η κονσόλα να γυρνάει από region σε region.

 

Όχι δεν χρειάζεσαι VPN

 

EDIT :  παιχνίδια ΧΒΟΧ 1 ΧΒΟΧ360 δεν μπόρεσα να αγοράσω διότι με πετάει στο ελληνικό store. ηθελα να αγορασω για την γυναικα μου ολα τα tomb raider τα παλια αυτα που ειχαν βγει στο playstation πρωτα και μολις πηγα να τα αγορασω με πεταγε με λληνικη καρτα στο ελληνικο store. προσπθησα να τα αγορασω μετα μεσω  κωδικου απο MTCGame και μου επεστρεψαν τα λεφτα και μου ειπαν οτι ειναι παλια παιχνιδια και δεν μπορουν να βρουν κωδικους για αγορα.

 

 

Screenshot 2020-11-27 at 12.13.08.png

Screenshot 2020-11-27 at 12.13.48.png

18 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Να ξέρετε οτι με τον βραζιλιάνικο τρόπο, κατά την προσθήκη νέας κάρτας κάνει μια μικρή τυπική χρέωση, οπότε <<χτυπάει>> αντίστοιχα και στην Ελληνική τράπεζα και σε παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση. Τυπικό είναι το θέμα, απλά μην τρομάξει κανένας και νομίσει οτι κανας μελαμψός κάνει δουλίτσες με την κάρτα σας στο Σάο Πάολο..

 

Eμένα την πρώτη φορά με πήραν από Alpha bank και λεω στην κοπελα ειμαι αραχτος ipanema beach πινω Mojito και αγοραζω games :D 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anthony_88 είπε

Θεωρώ δεδομένο ότι τα games θα είναι optimized και για 2k monitors ώστε να βγάζουν πιο πολλά frames, ελπίζω να μην διαψευστώ.

Μη το θεωρείς καθόλου δεδομένο.

Αυτό που γινόταν μέχρι τώρα (και με το One X) με τα 4Κ/dynamic resolution παιχνιδια ήταν ότι η κονσόλα απλώς τα έκανε downscale σε 2Κ/1080 monitors και έτσι δεν κέρδιζες ούτε ένα frame παραπάνω. 

Θα δούμε αν θα αλλάξει αυτό και αν θα φτιαχτούν ειδικά προφίλ για 2Κ. Έτσι κι αλλιώς τα καινούργια παιχνίδια σε performance mode τρέχουν ήδη με δυναμική ανάλυση. Οπότε είτε έχεις 4Κ είτε 2Κ monitor έχεις την ίδια απόδοση.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μη το θεωρείς καθόλου δεδομένο.

Αυτό που γινόταν μέχρι τώρα (και με το One X) με τα 4Κ/dynamic resolution παιχνιδια ήταν ότι η κονσόλα απλώς τα έκανε downscale σε 2Κ/1080 monitors και έτσι δεν κέρδιζες ούτε ένα frame παραπάνω. 

Θα δούμε αν θα αλλάξει αυτό και αν θα φτιαχτούν ειδικά προφίλ για 2Κ. Έτσι κι αλλιώς τα καινούργια παιχνίδια σε performance mode τρέχουν ήδη με δυναμική ανάλυση. Οπότε είτε έχεις 4Κ είτε 2Κ monitor έχεις την ίδια απόδοση.

Εναπόκειται στον developer, αν ο developer φροντίσει να δώσει 2Κ προφίλ με αυξημένα fps το xbox μια χαρά υποστηρίζει native 1440p. Ήδη κάτι τέτοιο γίνεται στο rocket league. Σε 2Κ παίζει στα 120fps και σε 4Κ στα 60 (για το xbox μιλάμε πάντα). Οπότε ελπίζω πολλοί developers να ακολουθήσουν το ίδιο μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SeriesX είπε

Αυτα δεν γινονται!!!!

    Χθες επαιζα Project Cars 2 και Doom Eternal....Πριν πεσω για υπνο κλεινω το Doom Eternal και ξεκιναω GEARS 5 (ξεχναω να κλεισω το Project Cars 2). Τελειωνω με το Gears 5,  κλεινω το game και πεφτω για υπνο. 

Αφηνω την κονσολα να κατεβαζει games. 

Ξυπναω το πρωι και ξεκιναω το JEDI FALLEN. Παιζω για καμια ωρα, και λεω κατσε να βαλω PROJECT CARS 2

Παταω και ημουν στο σημειο που το ειχα αφησει απο χτες! Με το Ferrari στην Imola 😁

Οτι θα φταναμε σε τετοιο σημειο, φανταζει επιστημονικη φαντασια! 

EXTERNAL USB 3.0 SSD 860 EVO DOOM ETERNAL, PROJECT CARS 2 , JEDI FALLEN 

INTERNAL SSD: GEARS OF WAR 5

Εγώ θέλω να σου πω αδερφέ πως παρόλο που είμαι στο «αντίπαλο στρατόπεδο» χαίρομαι να βλέπω κάποιον να ευχαριστιέται τόσο την κονσόλα του και πραγματικά να κάνει σαν παιδί.

Ειναι πολύ ευχάριστη νότα σε σχέση με το σύνηθες console war και τη προσπάθεια μείωσης του ανταγωνισμού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...