Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Ρε παιδιά τι φοβερά γραφικά είχε το Halo infinite;

Εσείς που το είδατε σε 4k , μήπως παρατηρήσατε και το Pop up;

Απαράδεκτο για τόσο δυνατή κονσόλα και προφανώς η μ@λακια του να προωθήσουν με το ζόρι το gamepass, με BC με το One, έχει κρατήσει το series X πίσω.

Δυστυχώς θα φάνε γερό χαστούκι από την Sony, αλλα πλέον πιστεύω ότι τους νοιάζουν μόνο οι συνδρομές.

Υ.Γ. Παρατήρησε κάποιος ότι σε ορισμένα games έγραφε "Series X/Xbox One/ PC" και σε άλλα "Xbox Series X/PC" ?

όχι δεν εντυπωσιάζει σε καμία περίπτωση, περίμενα και γω περισσότερα απο γραφικά, όχι ότι είναι άσχημα, αλλά για Front line τίτλο όλοι περίμεναν περισσότερα πιστεύω, άσε που δεν είδα RT. Γενικά έχει και μια παλέτα χρωμάτων πολύ έντονη θα έλεγα.  Πάντως από ήχο και αίσθηση των όπλων μου άρεσε πολύ. Θυμάμαι το πρώτο πράγμα που με πώρωσε όταν έπαιξα Halo ήταν ο ήχος από το αυτόματο που γέμιζε όλο το δωμάτιο, έπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ως πρώην xboxας από την εποχή του 1ου Xbox,  παίζοντας όλα τα της σειράς ( από εποχής Bungie ) Halo games πιστεύω ότι προσπαθούν να αντιγράψουν την αίγλη της τότε εποχής του 1ου Halo σε μια εποχή που ναι μεν δε ταιριάζει αλλά γουστάρει δόση νοσταλγίας. Κατα τα άλλα μου φάνηκαν, οι οποίες νέες προσθήκες, ως "ξένες" και όχι κατά την γνώμη μου δεν ταιριάζουν στο ύφος της σειράς. Κάτι ιπτάμενα "they fly now" - πραγματικά αστεία -suicidal grunts και ελάχιστες σημαντικές αλλαγές στο gameplay όπου θα μπορούσαν χωρίς να αλλοιώσουν το franchise να το πάνε λίγο πιο παρακάτω και σε πιο "ρεαλιστικό shooting" ήταν απών. Θα το παίξω μάλλον σε κάποια έκπτωση φυσικά game pass. Περίμενα κάτι ουαου , τίτλο όπου θα με κάνει να πω ότι και πριν 10 χρόνια " θα επιλέξω xbox για το Halo " , κάτι που σε αυτή τη γενιά τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν θα πω.

Η φάση με το Halo είναι:

Εάν δεν αλλαζαν τίποτα θα έλεγαν όλοι "meh, έμειναν στα ίδια και δεν το εξελιξαν το παιχνίδι"

Τώρα που έκαναν το παιχνίδι semi open world, με νέα όπλα, abilities, νέους εχθρούς, pick ups κ.α., η ρητορική είναι "γιατί το άλλαξαν, δεν είναι Halo αυτό". Οι ίδιοι που κράζουν το sprint, εάν δεν είχε θα έλεγαν "καλά εν έτσι 2020 δεν γίνεται να πηγαίνεις περπατώντας. Εδώ το έλεγαν στο CE.

Το grapple δίνει νέο gameplay potential, είτε να σκαρφαλώνει, είτε να φέρνει κοντά αντικείμενα κι είτε εχθρούς. Το vaulting σταθερά πλέον απαραίτητο σε fast paced fps παιχνίδια. Έδειξαν 5 ή έξι νέα όπλα, και hip fire, και ads.

Για εμένα το Halo είναι ακριβώς ότι ήθελα. Η εξέλιξη χωρίς να αλλάζει το core παιχνίδι. Απόψεις είναι βέβαια και τις σέβομαι καθώς τα γούστα είναι υποκειμενικα, αλλά από αυτό μέχρι να πει κάποιος ότι έχει gameplay που δεν ταιριάζει στην σειρά την ώρα άλλος γκρινιαζει για επαναλαμβανόμενο, είναι τουλάχιστον αστείο.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ψιλοαπογοητεύτηκα. Δεν μου έδειξε κάτι να με κάνει να πω "ναι το θέλω". Αυτό που κατάλαβα είναι ότι κάνουν focus στην αμερικανική αγορά με όλο αυτό το fast food περιεχόμενο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Darth S1n είπε

Το grapple δίνει νέο gameplay potential, είτε να σκαρφαλώνει, είτε να φέρνει κοντά αντικείμενα κι είτε εχθρούς

Δε ταιριάζει με τη τεχνολογία ούτε των ανθρώπων εκείνης της εποχής που διαδραματίζεται το παιχνίδι ούτε στον τρόπο δράσης των Spartans. Μπήκε απλά για να μπει. Όπως προ είπα πρόσθεσαν αλλαγές λάθος. Αλλαγές που δεν ήταν απαραίτητες και απλά αναγκαστικά μπήκαν που δεν συμπίπτουν με το ύφος της σειράς. Άλλο κάνω αλλαγές με βάση κάποια πράγματα που έχει επαφή το παιχνίδι τόσα χρόνια και θα τα εξελίξω με το νέο παιχνίδι και άλλο βάλε βάλε βαλε για να "φουσκώσει". Φαίνεται ότι είχε δύσκολη ανάπτυξη ο τίτλος εξού και πέρασε από χίλια μύρια κύματα. Έφευγε ο ένας παραιτήθηκε ο άλλος κλπ. Γενικά δίνει πλέον την εντύπωση ότι η Microsoft παθαίνει "ΕΑ" ΣΎΝΔΡΟΜΟ και σέρνει δεξιά - αριστερά το κουφάρι της σειράς και όσο αντέξει. Φαίνεται και από τα τρέιλερ και τι καμπάνια έκανε τότε ( παράδειγμα HALO 3, ODST, REACH, 4 ) και τι τώρα

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περιμενα πολλά παραπάνω. Ξενέρωμα τρελό . Χάρηκα με το fable και θα ήθελα να δω  gameplay τουλάχιστον . Το HALO ενδιαφέρων το open world στοιχείο, κατά τα αλλά ψιλό γνωστή συνταγή με  τα γραφικά  να είναι απογοήτευση για ένα τέτοιο μηχάνημα ! Τα 120fps τους μάραναν.

Επεξ/σία από nekrik
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Για αρχη, οσοι πραγματικα ενδιαφερονται να κρινουν γραφικα, οχι απο το απαραδεκτο bitrate της παρουσιασης, ας ξεκινησουν απο εδω (οτιδηποτε λιγοτερο απο 2160/60 ειναι να χαμε να λεγαμε):

Aφου δειτε τα δυο βιντεο, και εδικα το δευτερο, ας ξεκινησουμε την ουσιαστικη κουβεντα για next gen graphs, RT κτλ.

Προσωπικά για μένα τα 60fps και το καθαρό IQ χωρίς aliasing είναι η minimum βάση στα games και μετά έρχονται τα υπόλοιπα. Θετικό που αυτός είναι ο στόχος.

Όμως. Δεν μπορώ να μη σχολιάσω ότι το Halo Infinite φαίνεται σαν last-gen τίτλος που απλά τρέχει σε ένα δυνατό σημερινό PC. Και μάλιστα όχι και τόσο εντυπωσιακός last-gen τίτλος...

Όλα στο gameplay video φαίνονται στατικά, με baked-in σκιές και τους λείπει η φυσικότητα που συναντάμε ήδη σε άλλους τίτλους. Ειδικά σε θέμα φωτισμού. Έχεις ένα τόσο φυσικό περιβάλλον με δέντρα, βράχια, νερό και βλάστηση και φαίνεται τόσο ψεύτικο λες και βγήκε από το Ratchet & Clank του PS3. Ο φωτισμός τα κάνει όλα να μοιάζουν λες και είναι από πλαστικό. Αναρωτιέμαι αν γίνεται καν χρήση pbr.

Υπάρχει και έντονο pop-in αλλά ας δεχθούμε ότι δεν είδαμε το έτοιμο προιόν και αυτό μπορεί να διορθωθεί.

Βεβαίως αυτοί φαίνεται να είναι οι συμβιβασμοί που πρέπει να γίνουν για να επιτευχθεί το 60άρι. Το οποίο μένει να δούμε πόσο σταθερό θα είναι καθώς στις κονσόλες απαιτείται πάντα πάρα πολύ προσεκτικό και χρονοβόρο optimization για locked framerate. 

Για το Forza δεν είδα κάτι που να αξίζει σχολιασμού. Είναι ένα intro video το οποίο έχει πολύ χρόνο και πολλές αλλαγές μπροστά του για να φτάσουμε σε κάποιο πραγματικό playable αποτέλεσμα. Και το Forza 5 όταν αποκαλύφθηκε αρχικά στο One με την McLaren P1 να τρέχει στους δρόμους της Πράγας, αποδείχθηκε φιάσκο όταν τελικά κυκλοφόρησε. Όχι ότι δεν είχε καλά γραφικά, αλλά χρειάστηκε να γίνουν πολλοί συμβιβασμοί στο τέλος. Γι αυτό το να κρίνουμε από το teaser που είδαμε μου φαίνεται λίγο σαν να μας συνεπήρε ο ενθουσιασμός...

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια παρουσίαση την ειδα live,lagare σε κάποια σημεία και κραζαν όλοι στο chat σε κάποια φάση έπαιζε η μουσική του halo και δείχνανε άλλο game 😛 επισης δεν μου άρεσε που ήταν οι τυπαδες σε παράθυρο και σχολίαζαν και σε κάποια σημεία έκρυβε την οθόνη,έδειξαν κάποια ενδιαφέροντα games αλλά τπτ το τρομερό αυτό που θέλω να δω όμως είναι το fable...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια που θα είναι Next Gen φαίνεται να είναι:

Hellblade2 = Unreal Engine 5.

Avowed = "Avowed has no release date nor any indication of specific platforms, other than it is being built from the ground up for Xbox Series X. That makes it sound unlikely it will be released on Xbox 1"

Forza Motorsport 8 

Fable 4

Scorn

αλλά πάνε όλα για μετά το 2021 λογικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα κ εγω το event απο youtube σε 4κ σε 55αρα qled με ακουστικα. Λοιπον πρωτα απο ολα δεν ξερω για το live αλλα αν την δειτε εκει σε ολα τα games τα γραφικα ειναι σουπερ. Ισως στο live κ σε 1080p να ηταν μαπα αλλα αυτο που ειδα εγω ***😃

Για ms περιμενα χειροτερα μιας κ εχω χορτασει απο τα ψευτικα τα λογια τα μεγαλα. Εδειξαν παρα πολλα παιχνιδια κ μην  λετε κ συγκρινετε με της sony γιατι της sony ηταν πολυ χειροτερη κ λιγοτερα games. 
Το μονο που με χαλασε ηταν οτι δεν βγαζουν ενα παιχνιδι σε στυλ uncharted. 3rd person adventure ας πουμε , τα περισσοτερα σημερα ηταν 1st person . Ακομα κ το avowed που πραγματικα θα ειναι πολυ δυνατο ειναι πρωτου προσωπου. Δηλαδη απο τοσα παιχνιδια μονο το fable κ state of decay (που παρεπιπτοντως ειχε πανεμορφα γραφικα) θα ειναι πρωτου προσωπου; 
 

Λογικα θα κανουν ακομα ενα event να δειξουν ακομα μερικα οποτε αναμενουμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα ολη την παρουσιαση live ... ειμαι απο τους αναποφασιστους PS5 vs XBOX . Περισσότερο με προβλημάτισε σήμερα παρά με έκανε να γύρω την πλάστιγγα προς την μια ή την άλλη μεριά . Μετριότητα όχι τόσο στα γραφικά αλλα περιμενα παραπάνω πράγματα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, firepc είπε

Halo Infinite

χαλια γραφικα, αψυχο περιβαλλον

Απ την αλλη βλεπεις πχ. το Doom Eternal και το καθε πετραδακι εκει περα εχει ζωη

Ετσι ακριβώς, το Doom πολύ καλύτερο σε γραφικά και σε κόσμο συνολικά και δεν είναι καν next gen.

Επεξ/σία από karamela693
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Το vaulting σταθερά πλέον απαραίτητο σε fast paced fps παιχνίδια.

δεν θα ναι fast  paced το  Infinite, αν αληθευουν τα reddit leaks  για  πολυ πιο αργο sprint/movement  σε σχεση με τα προηγουμενα  παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Ετσι ακριβώς, το Doom πολύ καλύτερο σε γραφικά και σε κόσμο συνολικά και δεν είναι καν next gen.

Πολύ καλό παράδειγμα το Doom αλλά το Death Stranding κατά τη γνώμη μου είναι το παιχνίδι που καταφέρνει να αποδώσει ένα φυσικό περιβάλλον με απόλυτα ρεαλιστικό τρόπο χωρίς υπερβολές. Από τις βραχώδεις περιοχές στα ρυάκια, μέχρι τη βλάστηση και τα πετραδάκια. Όλα φαίνονται όπως πρέπει με το σωστό φωτισμό. 

Ούτε godrays λες και έσκασε πυρηνική βόμβα, ούτε φίλτρα για να κρύψουν ατέλειες και να το κάνουν δήθεν "cinematic", ούτε περιττές γυαλάδες λες και είναι όλα περασμένα με λούστρο. Ειδικά αν κάποιος το παίξει σε TV με καλό HDR, το τοπίο μοιάζει λες και είσαι πραγματικά εκεί. Λες και έχεις τραβήξει βίντεο το μέρος που πήγες για hiking στις διακοπές. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...