Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπα...hbomax ακούω...πως; Το disney οκ, αλλά για το hbomax που προσπαθώ μέσω vpn (surfshark), όλα καλά μέχρι που ζητάει πληρωμή και δε δέχεται κάρτα εκτός Αμερικής ούτε PayPal. Πες μας το μυστικό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, red1 είπε

Αlien, οταν λες "λειτουργεί" φίλε εννοείς πως μπορείς να κάνεις πλόηγηση κανονικά στα μενού του XSX και να το χρησιμοποιήσεις κανονικά και στο Netflix για FF/Rewind/Play κτλπ, σωστά ?
 

Δεν εχω το Netflix στην κονσόλα γιατι το δουλευω από την ΤV αλλα δουλευε κανονικά στην πλοηγηση των μενού.  Μπηκα και στην εφαρμογή για το άτμος για τα ακουστικα και δούλευε κανονικά στα πάντα. Μέχρι και με το κουμπί back που έχει πήγαινε πίσω κανονικά 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, KokitoValas82 είπε

Ωπα...hbomax ακούω...πως; Το disney οκ, αλλά για το hbomax που προσπαθώ μέσω vpn (surfshark), όλα καλά μέχρι που ζητάει πληρωμή και δε δέχεται κάρτα εκτός Αμερικής ούτε PayPal. Πες μας το μυστικό ..

HBOMax πληρωνω μεσω συνδρομης που εχω στο Hulu.  βεβαια εαν ψαχτεις μπορεις να βρεις και με πλαγιο τροπο συνδρομες νομιμες που κανουν share τον λογαριασμο τους μεχρι 5 συσκευες.

 

Επεξ/σία από dream21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, red1 είπε

Καλησπέρα.

Κύριοι, υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσουμε το remote της TV μας/ενισχυτή μας ώστε να συνεργάζεται με το ΟΝΕ/XSX για να κάνουμε πλοήγηση στα μενού/streaming apps ? 
ΔΕΝ γίνεται ρε γμτ αυτο το πράμα με το joypad για να δεις κανα' Netflix, το χειριστήριο προφανώς κλείνει μετά απο λίγη ώρα απο μονο του, είναι απίστευτα άβολο/δύσχρηστο το να χειρίζεσαι τέτοιες εφαρμογές με joypad.
To HDMI CEC...δεν ξερω τι κάνει η MS που σου επιτρέπει να ανοιγοκλείνει μόνο τις υπολοιπες συσκευες μαζι με το ΧΒΟΧ εν ετη 2020 απο τη στιγμη που η Sony σε αφηνε να χρησιμοποιεις το TV remote σου ως media remote απο το 2013 για να μπορεις να το χρησιμοποιείς σε streaming apps κτλπ.
Η αλλη επιλογή ειναι να αγοράσει κανείς το media remote το οποίο ειναι έξτρα έξοδα ανευ λόγου, αλλα και να το ήθελα όμως...lockdown+γονάτισμα μεταφορικών = θα παραλάβω Πάσχα 2021.

Ψάχνω στα ιντερνέτια αλλά δεν μπορεσα να βρω τπτ,μήπως υπάρχει κάποιο app στο store ή κάποια άλλη πατέντα που να σου επιτρέπει να κάνεις αυτό (απο τη στιγμή που οι συσκευες είναι ουτως η αλλως συνδεδεμενες μεσω HDMI CEC) ?

Φχαριστώ

Και εμενα δουλεύει κανονικά το remote της TV κανω τα πάντα (ακομα και power on/off).Αλλα και εγω εχω qled q80t.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, red1 είπε

Γιάννννη ! Ευχαριστώ φίλε ;)
Το Τάλον έβλεπα και εγώ αλλά το πρόβλημα ειναι πλέον οι μεταφορικές...
Άσχετο, HBO Max και Disney+ πως βλέπεις απο Ελλάδα φίλε ? Ξέρω πως δεν υποστηρίζονται - υποθέτω μέσω VPN ? Το θέμα είναι πως γίνεται μέσω της ίδιας της κονσόλας ?

Αlien, οταν λες "λειτουργεί" φίλε εννοείς πως μπορείς να κάνεις πλόηγηση κανονικά στα μενού του XSX και να το χρησιμοποιήσεις κανονικά και στο Netflix για FF/Rewind/Play κτλπ, σωστά ?

Θα το ξαναπώ, εχω Plasma 10ετίας και το HDMI CEC λειτουργούσε κανονικότατα και στο PS4 αλλα και στο PS4 Pro που είχα παλιότερα, στο XSX απο την άλλη...μονο για να ανοιγοκλείνουν ολες οι συσκευές μαζί (ΧSX+TV+Ενισχυτής), πραγματικά "δεν"...

Ούτε στη δικιά μου Panasonic λειτουργεί 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε με στραβο η δεν ξερω και γω τι... Επαιξα σημερα για πρωτη φορα στα 120hz, το wrc 9. Διαβαζα τοσα χρονια οτι η αισθηση ειναι το κατι αλλο... Ε λοιπον δεν ειδα καμια διαφορα... Μα καμια. Το παιχνιδι εχει 3 modes... Το balanced που υποθετω τρεχει στα 60hz, το 120hz performance mode και το quality mode οπου παιζει στα 30? Αντε να ειδα μια πολυ μικρη διαφορα προς το χειροτερο στο quality, αλλα μεταξυ του balanced και του 120hz δεν ενιωσα καμια διαφορα... Η tv παρεπιμπτοντως ειναι 2.1 και τo xbox σεταρισμενο σωστα.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 hours ago, dream21 said:

Στέλιο η πας για το Official του xbox one που δουλευει κανονικα και σε Series X/S η πας για PDP Talon. Πάντος εγω είτε βλεπω σε HBOMax  ειτε σε Disney+  χρησιμοποιω το controller.

Επιβεβαιώνω ότι το official δουλεύει, αλλά όπως ξαναείπα λειτουργεί με υπέρυθρες και πρέπει να «κοιτάζει» σε ευθεία την κονσόλα και μάλιστα σε κοντινή απόσταση. 

Ψάχνω διακαώς bluetooth remote και δεν μπορώ να βρω κάποιο που να δουλεύει με το SeX. 

Της TV μου πάντως δεν λειτουργεί με την κονσόλα, δεν ξέρω αν πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποια ρύθμιση or smth.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Malthador είπε

Επιβεβαιώνω ότι το official δουλεύει, αλλά όπως ξαναείπα λειτουργεί με υπέρυθρες και πρέπει να «κοιτάζει» σε ευθεία την κονσόλα και μάλιστα σε κοντινή απόσταση. 

Ψάχνω διακαώς bluetooth remote και δεν μπορώ να βρω κάποιο που να δουλεύει με το SeX. 

Της TV μου πάντως δεν λειτουργεί με την κονσόλα, δεν ξέρω αν πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποια ρύθμιση or smth.

Στην δικιά μου εχει μια ρύθμιση που πρωτα πρέπει να την κάνεις και μετα δουλεύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Επιβεβαιώνω ότι το official δουλεύει, αλλά όπως ξαναείπα λειτουργεί με υπέρυθρες και πρέπει να «κοιτάζει» σε ευθεία την κονσόλα και μάλιστα σε κοντινή απόσταση. 

Ψάχνω διακαώς bluetooth remote και δεν μπορώ να βρω κάποιο που να δουλεύει με το SeX. 

Της TV μου πάντως δεν λειτουργεί με την κονσόλα, δεν ξέρω αν πρέπει να ενεργοποιηθεί κάποια ρύθμιση or smth.

https://www.logitech.fr/fr-fr/products/harmony/harmony-elite.915-000257.html#specs

https://www.amazon.com/Logitech-Harmony-Control-Smartphone-Simple/dp/B00BQ5RYI4/ref=pd_sbs_5?pd_rd_w=lpjdJ&pf_rd_p=ed1e2146-ecfe-435e-b3b5-d79fa072fd58&pf_rd_r=Q7WX4JCV0M0JZA7SK8HZ&pd_rd_r=6a2c0e8f-579a-4d0e-bbae-b940bb6b33c9&pd_rd_wg=MmSkE&pd_rd_i=B00BQ5RYI4&psc=1

https://www.amazon.com/SofaBaton-Universal-One-Click-Streaming-Blutooth/dp/B08G1CDHYX/ref=sr_1_17_sspa?dchild=1&keywords=bluetooth+remote+xbox+series+x&qid=1609183530&sr=8-17-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUEzTTVRWlpURUM3SU5YJmVuY3J5cHRlZElkPUEwMzY3OTg2M041V1JMOEdZVFFJNiZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwOTMzMjAzMzYyWDhYUERRWkVaQiZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2F0Zl9uZXh0JmFjdGlvbj1jbGlja1JlZGlyZWN0JmRvTm90TG9nQ2xpY2s9dHJ1ZQ==

 

Επεξ/σία από Mazinga
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Mazinga said:

Ρε χωρατατζή, εννοούσα κάποιο remote που να μην κοστίζει όσο ένα PS5.

1 hour ago, ALIEN-3- said:

Στην δικιά μου εχει μια ρύθμιση που πρωτα πρέπει να την κάνεις και μετα δουλεύει 

Δώσε κανένα λινκ που να το εξηγεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ρε χωρατατζή, εννοούσα κάποιο remote που να μην κοστίζει όσο ένα PS5.

Δώσε κανένα λινκ που να το εξηγεί.

Εμ δεν ειπες ποσο αναγκη το εχεις... Παντος το σοφαμπατον ειναι στα 40 ευρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε κανένα λινκ που να το εξηγεί.

https://www.samsung.com/gr/support/tv-audio-video/how-can-i-use-the-samsung-one-remote-as-a-remote-for-general-use/

Επεξ/σία από ALIEN-3-
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 hours ago, NickTG said:

Επίσης έχει και στην εφαρμογή του xbox για Android χειριστήριο. 

Ναι, οκ, δεν είναι το ίδιο. Δεν μπορείς να χειριστείς ταινία με touch controls.

9 hours ago, ALIEN-3- said:

Το βρήκα και στην δική μου Sony, άνοιξα τα πάντα όλα, η τηλεόραση βρήκε την κονσόλα και πάλι δεν δουλεύει. :/

10 hours ago, Mazinga said:

Εμ δεν ειπες ποσο αναγκη το εχεις... Παντος το σοφαμπατον ειναι στα 40 ευρα....

Δεν υπάρχει κανένα άτομο επάνω σε αυτό ή σε οποιοδήποτε άλλο σύμπαν που να έχει αρκετή ανάγκη €400 remote. Γνώμη μου.

Το Sofabaton το ψήνω, θέλω να ψάξω αν θα παίζει κομπλέ με την Sony TV που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, gtsoui είπε

Πειτε με στραβο η δεν ξερω και γω τι... Επαιξα σημερα για πρωτη φορα στα 120hz, το wrc 9. Διαβαζα τοσα χρονια οτι η αισθηση ειναι το κατι αλλο... Ε λοιπον δεν ειδα καμια διαφορα... Μα καμια. Το παιχνιδι εχει 3 modes... Το balanced που υποθετω τρεχει στα 60hz, το 120hz performance mode και το quality mode οπου παιζει στα 30? Αντε να ειδα μια πολυ μικρη διαφορα προς το χειροτερο στο quality, αλλα μεταξυ του balanced και του 120hz δεν ενιωσα καμια διαφορα... Η tv παρεπιμπτοντως ειναι 2.1 και τo xbox σεταρισμενο σωστα.. 

Ταχύτητα απόκρισης μεταξύ 60Hz και 120Hz είναι κάπως δύσκολο να την αντιληφθείς με gamepad.

Την αμεσότητα των 120Hz την αντιλαμβάνεσαι κυρίως σε First Person shooters με ποντίκι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...