Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
33 minutes ago, panther_512 said:

Ταχύτητα απόκρισης μεταξύ 60Hz και 120Hz είναι κάπως δύσκολο να την αντιληφθείς με gamepad.

Την αμεσότητα των 120Hz την αντιλαμβάνεσαι κυρίως σε First Person shooters με ποντίκι.

Συμφωνώ, για να καταλάβεις διαφορά στα 120Hz (από τα 60 ή τα 90) πρέπει να μπει δάχτυλο (sic).

Η διαφορά είναι εμφανής σε FPS ή σε γρήγορα 3rd-person shooters, πάντα με mouse. Ή ακόμα καλύτερα σε touch screen (σε smartphones για παράδειγμα, στο scrollάρισμα κλπ). Τώρα σε κάτι Ori και κάτι racing, δεν ξέρω γιατί το προσθέτουν σαν feature, τζάμπα πόρους σπαταλούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εβαλα χθες καμποσα games και σε ολα εβγαζε το παρακατω η tv

Δεν θα πρεπε στα games που δεν τρεχουν σε 120 να βγαζει 60?

Όχι, γιατί οι engineers του Xbox είναι τα μεγαλύτερα αλάνια:

Όταν έχεις display 120Hz και ένα game τρέχει σε 60 ή 30, δεν ρίχνει το output στα 60 ή 30Hz. Το κρατάει 120Hz και ανάλογα ρίχνει π.χ. με VRR όσα Hz χρειάζονται για να μείνει το frame buffer output πλήρως διαιρεμένο στο display output. Αν δηλαδή ένα game πέσει στα 59fps στιγμιαία, με VRR ρίχνει το display 118Hz επίσης στιγμιαία. Αν δεν έχεις VRR, τότε απλά μένει locked 120Hz (όπως αντίστοιχα και το game μένει locked 60 ή 30Hz)

Τι κερδίζει ο χρήστης; Το μειωμένο Input lag των 120Hz, το pixel response time των 120Hz και το frametime των 120Hz. Concepts που η Sony δεν πλησιάζει καν, που για να γυρίσει σε 120Hz το output πρέπει να κάνεις launch game που υποστηρίζει 120Hz 😪

Απ'ότι καταλαβαίνω βλέποντας το "FIXED", η TV σου υποστηρίζει Variable Refresh Rate, ενεργοποίησε το από το display output option.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Εβαλα χθες καμποσα games και σε ολα εβγαζε το παρακατω η tv

 

Δεν θα πρεπε στα games που δεν τρεχουν σε 120 να βγαζει 60?

IMG_20201229_104312.jpg

Και εμένα η tv μου γράφει συνέχεια ότι τα τρέχει στα 119 fps,από ότι έχω διαβάσει και εδω μέσα ακόμα και τα 60αρια έτσι τα τρέχει και κερδίζεις στις ανανεώσεις δηλαδή αντί να χάνεις ένα frame σε περιπτωση drop χάνεις μισο και μαζί με το vrr ουσιαστικά το καθιστα ανεπαίσθητο.

Εγώ από την άλλη να πω ότι στα περισσότερα games δεν καταλαβαίνω ουσιαστικά τη διαφορά σε 4k (μάλλον δεν ειναι native...για αυτό) ενώ τα frames στο 120 πχ (σε performance mode λ.χ.) τα αντιλαμβάνομαι. Πάλι θέλει fast paced games, βέβαια μπορεί να φταίει και οτι το pc μου πλεον δεν πιάνει 60αρια καρφωμένα σε πολλά games και οτι ειχα τα ps4, xone και switch και έχει συνηθίσει εκεί το μάτι.

Βέβαια εδω να πω οτι μπορει η TV να τα κάνει ολα καλύτερα γιατι και το switch οταν το βάζω docked μου φαίνεται καλύτερο το performance από την tv που έχω στην κρεβατοκαμαρα πχ....

Υπάρχουν χιλιάδες αναλύσεις πάντως, ακόμα και το πως τρέχει κάθε game (ειδικά για αυτα με τα 120 fps) επομένως μπορείς να τα δεις πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις. Το vrr το εχω απενεργοποιησει αν θυμαμαι καλα απο τις επιλογες του xbox λογω οσων ειχα ειπωθει για την ποιοτητα της εικονας. Αλλα και παλι δεν βλεπω screen tearing η τιποτα αλλο οποτε δεν ξερω κατα ποσο θα με βοηθουσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δηλαδή για να καταλάβω γιατί μπερδεύτηκα: Η ONE X  ειναι καλύτερη κονσόλα απο την series s? Αυτός ειναι ο λόγος που η ONE X είναι στα ύψη ακόμα; Που υπερτερεί; Πόσα χρόνια έχει που κυκλοφόρησε; Εγώ έχω το απλό ΟΝΕ και το ps4 pro αλλά έχω παραγγείλει (και περιμένω...περιμένω,...) το series x για να φύγω λίγο απο την πεπατημένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρολλιά ή wtf?

https://www.en24.news/7819/2020/12/microsoft-acquires-sony-with-all-its-divisions-including-playstation.html

Το τελευταίο 'αστείο' του 2020...

Επεξ/σία από gr8effect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, gr8effect είπε

Τρολλιά ή wtf?

https://www.en24.news/7819/2020/12/microsoft-acquires-sony-with-all-its-divisions-including-playstation.html

Το τελευταίο 'αστείο' του 2020...

Πού τα σηκώνετε αυτά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά η MS έχει αγοράσει εδώ και κάποια χρόνια την SONY.

Απλά το κρατάει κρυφό γιaτί αποτελεί μέρος του σχεδίου της για την παγκόσμια κυριαρχία.

Κεραίες 5G, τσιπάκια στα εμβόλια, SONY, το μηχάνημα του καφέ που μου τον έβγαλε μέτριο αντί για σκέτο, όλα συνδέονται.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 5:00 ΜΜ, Paragontas-x είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες.

Δεν τις έχει και τις δυο μόνο την series s.

Για πιο xbox λες ακριβώς?

Αν λες για το xbox one(Οποιαδήποτε έκδοση) ή xbox series s τότε λογικό είναι αφού 4k 120hz βγάζει μόνο το xbox series x ή ps5.

Είμαστε σε συζήτηση για το series x. Δεν θα έγραφα για κάποια άλλη κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.thegamer.com/ubisoft-plus-game-pass/

Βάζω μια είδηση ακόμα που μάλλον ειναι fake, απλά την πιστεύω γιατί πήγα την προηγούμενη εβδομάδα και τα αγόρασα τα περισσότερα, επομένως θεωρώ ότι έχει κάποια βάση 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία, το δεξί bumper του joypad παρέδωσε το πνεύμα πριν λίγο...δεν κάνει καν το χαρακτηριστικό "κλικ" οταν το πατάω αλλά έναν κούφιο θόρυβο σαν να ακουμπάει πλαστικό με πλαστικό, κανα' ελατήριο μάλλον έφυγε απο τη θέση του (?).

τι κάνω τώρα ρε γμτ ? Με ποιους επικοινωνώ, με Public ή με με MS Hellas  ? Το joypad ειναι αυτό που ήρθε με την XSX κονσόλα (launch day).

Mα τω Θεό, απο χαρτί τα φτιάχνουν, ποιότητα μηδέν πλέον, έχω ακόμα joypad του X360 που λειτουργούν κανονικά (απέθαντα ρε) ενώ τώρα πάω ήδη για το 3ο joypad ΧΟΝΕ/ΧSX...

EDIT : μπορώ να το πάω απο το κατάστημα αγοράς τώρα που υπάρχει το click away για αλλαγή ή η αλλαγές ισχύουν μόνο για 15 μέρες ?

Επεξ/σία από red1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.Να ρωτησω το εξης...Εχω στο series X το modern warfare το οποιο μου εβγαζε κανονικα το σημαδακι οτι ειναι για series X/S.Μετα το τελευταιο update δεν βγαζει το συμβολο πτι ειναιβγια series X/S και στη λιστα των κατεβασμενων παιχνιδιων το εχει μαζι με τα υπολοιπα του xbox και οχι με αυτα του series X/S

ξερει καποιος γιατι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, gr8effect είπε

Τρολλιά ή wtf?

https://www.en24.news/7819/2020/12/microsoft-acquires-sony-with-all-its-divisions-including-playstation.html

Το τελευταίο 'αστείο' του 2020...

Με μια ισπανικη πηγη που δεν οδηγει πουθενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...