Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 10/01/2021 at 19:52, Geode said:

Πιστεύετε αξίζει να δώσει κάποιος 208 ευρώ( αυτή είναι η καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή στη Γερμανία) για την αγορά του εξωτερικου ssd δίσκου της seagate για Xbox? Γιατί διάβασα ότι στο προσεχές μέλλον πιθανόν να υπάρξουν περισσότερες επιλογές είτε σε καλύτερες τιμές είτε σε μεγαλύτερη ακόμη χωρητικότητα

Εγώ λέω καλύτερα υπομονή να πέσουν οι τιμές, στο παρόν στάδιο η χρήση ενός εξωτερικού SSD θα ήταν μια καλύτερη επιλογή. Προσωπικά, αν είχα αυτό το ποσό θα έκανα ακόμη λίγη αποταμίευση και θα έπερνα και το Xbox Series S για το άλλο δωμάτιο. 

Επεξ/σία από anamenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/1/2021 στις 3:25 ΜΜ, jimtriol είπε

Μαλλον δε καταλαβες τι ρωτησα ..Η Τβ μου υποστηριζει και τα 2 ..Εγω ειπα δεν ενεργοποιω ουτε VRR ουτε 120 HZ για τους λογους που ανεφερα....Και ρωτησα αν στα 60ΗΖ που εχω σεταρει τη Τβ απο τα settings χρειαζεται να ενεργοποιησεις το 4.2.2  γιατι αλλιως εχεις 4.2.0  κατι που συμφωνα με το Vincent απο το ΗDTV test δε χρειαζεται στα 120 ΗΖ.

Τωρα αν αν καποιος γνωριζει μου απανταει αν και απο τι καταλαβα ειναι λιγο θολα τα πραγματα ακομα στο τι output κανει η κονσολα οσον αφορα το chroma

Έχεις μπερδέψει λίγο τα μπούτια σου, δεν είναι οτι δεν κατάλαβα εγώ τι ρώτησες.

Το allow 4:2:2 το ενεργοποιείς αν θες (όπου υπάρχει 4:2:2 content) να στέλνει chroma subsampled σήμα σε 4:2:2, αντί για 4:2:0 στην τηλεόραση σου το Xbox. 

Πόσο πιο απλό να είναι; Αν θες 4:2:2 το ενεργοποιείς. Αυτό που λέει ο Vincent είναι οτι ενεργοποιώντας το, σε 4:2:2 60FPS content (super rare), έριξε το bitdepth στα 8 από 10. Που μπορεί να έγινε forced από το bluray app επειδή και το content ήταν 8bit και το έκανε match. Μπορεί να είναι και bug.

Για τα 120Hz, αυτό που λέει είναι οτι ενεργοποιώντας το 120Hz refresh rate μπήκε σε RGB mode (δλδ 4:4:4) γιαυτό δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το "Allow 4:2:2". Όχι οτι έχει καμία σχέση το 120Hz με το chroma subsampling.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω το κατά πόσο θα είναι exclusive, δεν με καίει ιδιαίτερα το να είναι. Όσο πιο πολύ το παίξουν, τόσο το καλύτερο.

Αλλά δεν μπορεί να μην είναι Day1 στο gp. Όλα καλά! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά μια σκέψη που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι δεν το βλέπω καμία κονσόλα να μπορεί να βγάλει Native 4K fixed με 60 FPS σε quality mode . Ούτε σε performance δλδ μέχρι τώρα δεν το έχουμε δει και αμφιβάλω αν το δούμε . Οπότε με την γενιά παιχνιδιών τώρα αν δεν μπορούνε ,  φανταστείτε τι ΔΕΝ θα μπορούν να κάνουν μετά από 2-3 χρόνια .

Υπόψιν ότι έχω και τις 2 κονσόλες και απότι καταλαβαίνω και στις 2 κονσόλες θα είναι το ίδιο ακριβώς .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Merlin_o_magos είπε

Πάντως ρε παιδιά μια σκέψη που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι δεν το βλέπω καμία κονσόλα να μπορεί να βγάλει Native 4K fixed με 60 FPS σε quality mode . Ούτε σε performance δλδ μέχρι τώρα δεν το έχουμε δει και αμφιβάλω αν το δούμε . Οπότε με την γενιά παιχνιδιών τώρα αν δεν μπορούνε ,  φανταστείτε τι ΔΕΝ θα μπορούν να κάνουν μετά από 2-3 χρόνια .

Υπόψιν ότι έχω και τις 2 κονσόλες και απότι καταλαβαίνω και στις 2 κονσόλες θα είναι το ίδιο ακριβώς .

Δεν μπορώ να μιλήσω για την άλλη κονσόλα γιατί δεν την έχω αλλά το Series X (και S) έχει ήδη παιχνίδια σε Native 4Κ/60 και 120.

Αυτό που βλέπεις αυτήν την στιγμή είναι παιχνίδια crossgen με patches της πλάκας να τρέχουν σε κάποιο ιδιότυπο (αν όχι μπασταρδεμένο) BC mode ανάλογα την κονσόλα αναφοράς της προηγούμενης γενιάς.

Για παράδειγμα όντως δεν βλέπω εγώ προσωπικά να αξιοποιούνται τα 52 CU του series Χ σε παιχνίδια που φτιάχτηκαν για 36 ή 40 CU των ps4pro/x1x.

Ότι κάνει το clock speed και patches φάση βγάλαμε το v-sync ή ότι άλλο.

Ακόμα και το next patch του Jedi Fallen Order που αναφέρθηκε πριν δεν είναι ενδεικτικό καίτοι η διαφορά μεταξύ των next gen είναι ότι θα περίμενε κανείς, δηλαδή αντίστοιχη αυτών μεταξύ ps4pro-Χ1Χ.

Σιγά σιγά θα βγουν και πιο καλά "patches" και θα ευθυγραμμιστούν οι devs με τα καινούργια μηχανήματα.

Για παράδειγμα, βγήκε καινούργιο update για το Gears 5 που χρησιμοποιεί πλέον VRS Tier 2:

https://devblogs.microsoft.com/directx/gears-vrs-tier2/

Εν καιρό θα φανεί αν ισχύει όντως αυτό που λες αν και είναι πάντα στο χέρι του developer για το πόσα fp/s θα φτιάξει, θα σχεδιάσει και εν τέλει θα παραδώσει το παιχνίδι του.

Καλά το πάνε όμως έως τώρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jimtriol είπε

συνεχιζεις να μη καταλαβαινεις τι λεω...Δεν εχω μπλεξει καθολου τα μπουτια μου 4κ 60 4.4.4 απαιτει bandwidth πανω απο 18 καπου εκει..Αν ρυθμισεις τη κονσολα στα 60 Hz μπαινει σε λειτουργια HDMI 2.0 απο HDMI 2.1 που ειναι ρυθμισμενη οταν εχει επιλεξει 120 και εχει αρκετο bandwidth 40 για 4.4.4 .Κατι που δεν ειναι αρκετο οταν ειναι ρυθμισμενη στα 60 .Και ρωτησα επειδη την εχω ρυθμισμενη στα 60 και το bandwidth δεν ειναι αρκετο για 4.4.4 και προφανως κανει output στα 4.2.0 αν θα ηταν καλυτερο να ενεργοποιησεις το 4.2.2?Τωρα αν υπαρχει  καποιος που γνωριζει οντως σε τι αναφερομαι και μπορει να βοηθησει ας μου απαντησει οποτε μπορει.

Η κονσόλα δεν "μπαίνει" μόνη της σε καμία HDMI λειτουργία επειδή της ρύθμισες σε 60Hz ή 120Hz. Αυτό που κάνει είναι negotiation με την TV. Αν η TV της πει οτι έχει διαθέσιμο input 4:4:4 (RGB), το Xbox θα το δώσει (το κάνουν συνήθως οι TVs στα "PC mode"). Αν της δώσεις 60Hz 4:4:4 10bit θα μπει σε HDMI 2.1

Οπότε η απάντηση σου είναι, αν η τηλεόραση σου δέχεται 4.2.2, ενεργοποίησε το. Αν θες 4:4:4 ζήτα το από την τηλεόραση σου (PC mode?) Θα επιλεχθεί αυτόματα το HDMI version που χρειάζεται ανάλογα το bandwidth. Που κολλάς ακριβώς; Δεν υπάρχει κάτι να μαντέψεις.

Τα "μπαινει σε λειτουργια HDMI 2.0 απο HDMI 2.1 που ειναι ρυθμισμενη οταν εχει επιλεξει 120" που λες είναι ακυρίλα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, πολλά Series X ανά τον κόσμο στέλνουν HDMI 2.1 σήμα σε τηλεόρασεις στα 60Hz.

Αναφορά σε κείμενο

οταν εχει επιλεξει 120 και εχει αρκετο bandwidth 40 για 4.4.4 .Κατι που δεν ειναι αρκετο οταν ειναι ρυθμισμενη στα 60 .Και ρωτησα επειδη την εχω ρυθμισμενη στα 60 και το bandwidth δεν ειναι αρκετο για 4.4.4

Χρησιμοποιείς ένα παράδειγμα από ένα settings guide στο YouTube για μια TV με διαφορετικό μοντέλο και εταιρία από τη δικιά σου και βγάζεις συμπεράσματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...