Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmayson είπε

Λοιπον το καλωδιο που εχει μεσα η εκδοση gamepad xbox series με το adapter των windows ειναι τελικα προεκταση για το adapter.Επειδη θελω και ενα καλωδιο για να το συνδεσω ενσυρματα. καταρχην το καλωδιο πρεπει να ειναι type c απο τη μια πλευρα. Πρεπει να ειναι usb 2 h 3;;ΤΟ καλωδιο πρεπει να ειναι δεδομενων σωστα;;; ολα τα καλωδια type c δε ειναι δεδομενων ειναι καπoiα μονο φορτισης σωστα;; Διαφωτιστε με. υγ ωραια το συνδεσα ασυρματα πως το καλο κλεινει;;; Πατωντας το το κουμπι xbox δε κλεινει.

Κρατα πατημενο το κουμπι για 6 sec. Δεν εχω καταλαβει τον ανταπτορα τι τον θες.απλο  καλωδιο θες.usb σε micro USB

Οχι type c

Συνδεσε το σε οποια θυρα του pc θες χωρις ανταπτορες και θα το σεταρει μονο του

Εκτος και  το gamepad του series πλεον ειναι με type c .τοτε θες usb και η αλλη ακρη usb c

Επεξ/σία από chrisgewrgi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θα το πω με ένα παράδειγμα: πήρα πρόσφατα το xbox series s και έχω κάνει δύο προφίλ, ένα για μένα και ένα για την κοπέλα μου. Έπαιζα εγώ λοιπόν το shadow warrior 2, βγαίνω στο κεντρικό μενού του xbox, και μπαίνει η κοπέλα μου στο προφίλ της και πατάει πάνω στο εικονίδιο του παιχνιδιού για να το ξεκινήσει και η ίδια, από την αρχή προφανώς, δικό της. Κ κάνει το παιχνίδι quick resume κ την βγάζει να συνεχίσει το παιχνίδι μου. Πώς φτιάχνει αυτό; Να παίζει ο καθένας τα δικά του save?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, deadstamalive είπε

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση. Θα το πω με ένα παράδειγμα: πήρα πρόσφατα το xbox series s και έχω κάνει δύο προφίλ, ένα για μένα και ένα για την κοπέλα μου. Έπαιζα εγώ λοιπόν το shadow warrior 2, βγαίνω στο κεντρικό μενού του xbox, και μπαίνει η κοπέλα μου στο προφίλ της και πατάει πάνω στο εικονίδιο του παιχνιδιού για να το ξεκινήσει και η ίδια, από την αρχή προφανώς, δικό της. Κ κάνει το παιχνίδι quick resume κ την βγάζει να συνεχίσει το παιχνίδι μου. Πώς φτιάχνει αυτό; Να παίζει ο καθένας τα δικά του save?

Γαμώ τα bug που βρήκες! Congrats.

Reported στο Ring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Γαμώ τα bug που βρήκες! Congrats.

Reported στο Ring.

Κανονικά θα πρεπε δηλαδη να την έβαζε από την αρχή, σωστά; Το googlαρα κιόλας πριν ποσταρω εδώ, δεν μου έβγαζε τιποτα...

(Sorry, τι είναι το Ring? Τώρα επέστρεψα στο xbox μετά από 2 red ring of death στο 360)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, deadstamalive είπε

Κανονικά θα πρεπε δηλαδη να την έβαζε από την αρχή, σωστά; Το googlαρα κιόλας πριν ποσταρω εδώ, δεν μου έβγαζε τιποτα...

(Sorry, τι είναι το Ring? Τώρα επέστρεψα στο xbox μετά από 2 red ring of death στο 360)

Tα Ring είναι αυτά που συμμετέχουμε οι μαζόχες να κάνουμε report bugs για τις κανονικές εκδόσεις που παίζετε εσείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Tα Ring είναι αυτά που συμμετέχουμε οι μαζόχες να κάνουμε report bugs για τις κανονικές εκδόσεις που παίζετε εσείς.

Οκ...got it, kinda 😛

Τώρα το δοκίμασα κ με άλλα 2 παιχνίδια, halo 1, το οποίο με πέταξε κατευθείαν στο κεντρικό μενού, κ το Call of the sea, το οποίο με ρώτησε αν όντως άλλαξε ο χρήστης του χειριστηρίου κ πατώντας ναι με πέταξε κ αυτό στο κεντρικό μενού.. Μήπως είναι bug του συγκεκριμένου παιχνιδιού τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, deadstamalive είπε

Οκ...got it, kinda 😛

Τώρα το δοκίμασα κ με άλλα 2 παιχνίδια, halo 1, το οποίο με πέταξε κατευθείαν στο κεντρικό μενού, κ το Call of the sea, το οποίο με ρώτησε αν όντως άλλαξε ο χρήστης του χειριστηρίου κ πατώντας ναι με πέταξε κ αυτό στο κεντρικό μενού.. Μήπως είναι bug του συγκεκριμένου παιχνιδιού τότε.

Ναι case by case τα διορθώνουν.

Είναι λίγο δυσκολάκι το quick resume για κονσόλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με εχει βολέψει αυτο, για κάποιο λόγο εχω 2 προφιλ επειδη φοβόμουν για τα ban κτλ με αγορες απο Brazil, αλλα οτι εχω αγορασμένο εκει, αν μπω από το αλλο προφίλ που δεν ειναι Brazil, δε μου το ανοίγει-προφανώς- αλλα αν το ανοίξω απο το profile που εχει αγοραστεί και εχω save στο "main"profile (σε αυτό που χρησιμοποιώ περισσοτερο) με το quick resume δεν κανει τιποτα ακομα και αν μπω μετα απο μηνα, ενώ παλια στο xone επρεπε να βγω από το game, να αλλάξω προφιλ κτλ.

Δεν το θεωρώ bug ειναι quick resume,λύνεται απλα αν κλείσεις το game και το ξανανοίξει.

Να πω την αλήθεια μου εμενα τα περισσότερα games βγαζουν θεμα με το quick resume βεβαια, είτε από συνδέονται απο τους server και μετα πρεπει να τα κλείσω και να τα ξανανοίξω, είτε δεν εχουν ήχο όταν ξεκινάνε...Βεβαια εχει και πολλά θετικά σαν feature, μπορει να φταιω και εγω που εχω 2 προφιλ και τοσα games που παίζω παραλληλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι σε ένα τεχνολογικό forum ΟΛΟΙ κατανοούν ότι το quick resume είναι μια glorified εκδοχή suspend to disk του εκάστοτε VM - game.

Τώρα "θεματάκια" με το account ή το αν είναι Online κτλ είναι αυτονόητα.

Δεν υπάρχει κάτι μαγικό εδώ - πέραν της απλότητας της υλοποίησης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Εμενα με εχει βολέψει αυτο, για κάποιο λόγο εχω 2 προφιλ επειδη φοβόμουν για τα ban κτλ με αγορες απο Brazil, αλλα οτι εχω αγορασμένο εκει, αν μπω από το αλλο προφίλ που δεν ειναι Brazil, δε μου το ανοίγει-προφανώς- αλλα αν το ανοίξω απο το profile που εχει αγοραστεί και εχω save στο "main"profile (σε αυτό που χρησιμοποιώ περισσοτερο) με το quick resume δεν κανει τιποτα ακομα και αν μπω μετα απο μηνα, ενώ παλια στο xone επρεπε να βγω από το game, να αλλάξω προφιλ κτλ.

Δεν το θεωρώ bug ειναι quick resume,λύνεται απλα αν κλείσεις το game και το ξανανοίξει.

Να πω την αλήθεια μου εμενα τα περισσότερα games βγαζουν θεμα με το quick resume βεβαια, είτε από συνδέονται απο τους server και μετα πρεπει να τα κλείσω και να τα ξανανοίξω, είτε δεν εχουν ήχο όταν ξεκινάνε...Βεβαια εχει και πολλά θετικά σαν feature, μπορει να φταιω και εγω που εχω 2 προφιλ και τοσα games που παίζω παραλληλα

Το σκεφτόμουν όταν έκανα το ποστ εδώ να σου πω την αλήθεια..μήπως με το quit παίζει κανονικά από την αρχή όταν μπει από το προφίλ της. Θα το δοκιμάσω κ αυτό. 

5-6 παιχνίδια που τρέχω παράλληλα πάντως μέχρι τώρα δεν μου χει κάνει τίποτα περίεργα το quick resume, αλλά ακόμα είναι η τρίτη μέρα που το χω :ρ. 

Πάντως οφείλω να πω πως το έχω αγαπήσει το series s, κ αυτό το game pass άψογο. Απορώ πως ζούσα τόσα χρόνια (προηγούμενη γενιά) χωρίς αυτό. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Θεωρώ ότι σε ένα τεχνολογικό forum ΟΛΟΙ κατανοούν ότι το quick resume είναι μια glorified εκδοχή suspend to disk του εκάστοτε VM - game.

Τώρα "θεματάκια" με το account ή το αν είναι Online κτλ είναι αυτονόητα.

Δεν υπάρχει κάτι μαγικό εδώ - πέραν της απλότητας της υλοποίησης.

Για αυτο δεν το εχω αναφέρει και εγω, αναμενόμενα είναι όλα, απλα ειναι suspend πολλών εφαρμογών (κατα κυριο λογο games είναι βεβαια) και για αυτο με εκπλήσσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stafftw είπε

Για αυτο δεν το εχω αναφέρει και εγω, αναμενόμενα είναι όλα, απλα ειναι suspend πολλών εφαρμογών (κατα κυριο λογο games είναι βεβαια) και για αυτο με εκπλήσσει 

Glorified ALT+TAB χαχαχαχαχα

καλή φάση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Glorified ALT+TAB χαχαχαχαχα

καλή φάση...

Είναι ελαφρώς καλύτερο, τα windows 10 τουλάχιστον δεν το ξεκινάνε τοσο smooth αν εχεις ανοιξει 5 game και κανεις alt tab, ειναι λιγο εντυπωσιακό προς το παρον, αλλα οχι κατι τοσο game changer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...