Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Tilemaxx είπε

Κάποιοι, ίσως, έγιναν μερικά εκατομμύρια δολάρια πλουσιότεροι εχθές, μετά το dip της μετοχής της MS, αμέσως μετά την ανακοίνωση. Όταν μια απόφαση μοιάζει εντελώς αλλοπρόσαλλη, η ακατανόητη όπως αυτή του διπλασιασμού, τότε εξετάζουμε όλα τα ενδεχόμενα. 

Ανακοίνωσαν κάτι Παρασκευή όπου κλείνουν οι αγορές, πέφτει η μετοχή, σε λιγότερο από 12 ώρες παίρνουν πίσω την απόφαση και προσθέτουν κάτι θετικό όσον αφορά τους f2p τίτλους. Recover της μετοχής και σταθερή άνοδος (λογικά) την Δευτέρα που ανοίξει η Wall Street. Win-win και για τα μεγάλα, και για τα μικρά ψάρια αυτή η «κωλοτουμπα».

Foil Hat GIFs - Get the best GIF on GIPHY

 

Τόσους μήνες το σχεδιάζανε έχοντας αφαιρέσει την 12μηνη (ακόμα και σήμερα) από το site τους.... Είχανε τυπώσει και ήδη στείλει καινούργιες κάρτες με τις καινούργιες τιμές σε καταστήματα....

Πολύ elaborate το σχέδιο για PR stunt/trick...

Με λένε Ρίζο και όλα τα γυρίζω κανονικά. Αν είχαν τα άντερα ας παραμέναν στην απόφασή τους όπως η Sony στα 80αρια.

Φευ όμως:

- Τα αντανακλαστικά του κόσμου ακόμα παραμένουν ισχυρά απέναντι στην MS λόγω παρελθόντος...

- Παίζει να ήταν δωράκι από το γεγονός ότι 12μηνη παραμένει μόνο retail στα καταστήματα all-acess, με τα οποία έχουν συμφωνία προώθηση αλλά και digital sharing σε όλα (Wallmart και τέτοια...).

- Σύνηθες για εταιρείες τέτοιου μεγέθους να τεστάρουν νερά αλλά καθόλου σύνηθες παρασκευή βράδυ να αλλάζουν τόσο εύκολα ρότα, γιατί και αν ήταν έτσι ίσως και ο Τιτανικός θα είχε φτάσει στον προορισμό του.

- Κάποιος από το higher management έκανε πολλές αγκαλιές με "φύλλα δεδομένων", παρουσιάζοντας όμορφα νούμερα αλλά το xbox division είχε contigency plan + damage control inside (f2p free) και ελπίζω τώρα να είναι στον γκισέ περιμένοντας την αποζημίωση του.

Αν θέλανε να αυξήσουνε την τιμή ή και να απαλλαχθούνε από το Gold θα μπορούσανε να το κάνουνε είτε με την μέθοδο του βατράχου που βράζει αργά (μικρή αύξηση ανά τακτά χρονικά διαστήματα), είτε με απευθείας κατάργηση και ενσωμάτωση των Games with Gold στο GPU είτε στο απλό Pass με μικρή αύξηση.

Ταυτόχρονα κάνεις όλο το Multiplayer free ή σε τιμή φάση Nintendo (για τα cloud saves) είτε το κάνεις pull like a Sony.

7 ευρώ δίνουν το 365 personal με Ofiice + 1tb cloud....

Όπως και να έχει τους 6ψηφιους μισθούς που δίνουν σε consultants και λοιπά suits να τα ξανασκεφτούν αν ζορίζονται.

Δεν είναι δυνατόν να μην είχαν προβλέψει το κύμα αρνητικότητας που θα τους σκέπαζε.

Αν όχι έχουν σοβαρότερα προβλήματα...

 

Επεξ/σία από Thiccx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα παιδια, στο xbox one s οταν επαιζα καποιο παιχνιδι με hdr εμπαινε κανονικα το hdr και πριν περιπου ενα μηνα οταν εκλεινα και ανοιγα την τηλεοραση το εχανε ενω πριν δεν ειχα τετοιο προβλημα,

Επειδη στο ps4 pro δεν μου το κανει υπεθεσα οτι θα φταει η κονσολα αλλα χθες που πηρα το series x κανει παλι το ιδιο,

Εχω αλλαξει hdmi καλωδια, εχω κανει reset και την τβ (lg oled) και τις κονσολες αλλα επιμενει οταν κλεινω την τβ να χανει το hdr και να θελει επανεκινηση του παιχνιδιου για να μπει παλι,

Μηπως καποιος εχει καμια ιδεα; μου φαινεται περιεργο που κραταει το hdr στο ps4 αλλα το χανει στο xbox

Ευχαριστω/γιωργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, george4791 είπε

Καλημερα παιδια, στο xbox one s οταν επαιζα καποιο παιχνιδι με hdr εμπαινε κανονικα το hdr και πριν περιπου ενα μηνα οταν εκλεινα και ανοιγα την τηλεοραση το εχανε ενω πριν δεν ειχα τετοιο προβλημα,

Επειδη στο ps4 pro δεν μου το κανει υπεθεσα οτι θα φταει η κονσολα αλλα χθες που πηρα το series x κανει παλι το ιδιο,

Εχω αλλαξει hdmi καλωδια, εχω κανει reset και την τβ (lg oled) και τις κονσολες αλλα επιμενει οταν κλεινω την τβ να χανει το hdr και να θελει επανεκινηση του παιχνιδιου για να μπει παλι,

Μηπως καποιος εχει καμια ιδεα; μου φαινεται περιεργο που κραταει το hdr στο ps4 αλλα το χανει στο xbox

Ευχαριστω/γιωργος

Καλησπέρα Γιώργο - όταν εννοείς επανεκκίνηση του παιχνιδιού τι εννοείς? Το HDR mode στις LG είναι στην πράξη αλλαγή mode - οπότε και βγαίνει το σηματάκι HDR. Δεν είναι κάτι μόνιμο.

Από τι mode μιλάς - ανοίγεις σε τηλεοπτικό π.χ. και ανοίγεις το X και τρέχεις game και δεν γυρίζει η TV σε HDR Mode?

Από quick resume ίσως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thiccx είπε

Καλησπέρα Γιώργο - όταν εννοείς επανεκκίνηση του παιχνιδιού τι εννοείς? Το HDR mode στις LG είναι στην πράξη αλλαγή mode - οπότε και βγαίνει το σηματάκι HDR. Δεν είναι κάτι μόνιμο.

Από τι mode μιλάς - ανοίγεις σε τηλεοπτικό π.χ. και ανοίγεις το X και τρέχεις game και δεν γυρίζει η TV σε HDR Mode?

Από quick resume ίσως?

Καλησπερα φιλε, εννοω οταν ξεκιναω ενα παιχνιδι μπαινει κανονικα σε hdr mode, οταν κλεισω την τβ (το παιχνιδι συνεχιζει και παιζει ή ειναι στο pause) οταν ξανανοιξω την τβ εχει χασει το hdr mode το παιχνιδι και πρεπει να το ξαναξεκινησω για να μπει παλι σε hdr

Μαλλον ειναι προβλημα των oled lg μονο με xbox, το εχουν και αλλοι αυτο το θεμα με το hdr και ξεκινησε απο το τελευταιο update firmware της τβ πριν καποιους μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω τέτοιο θέμα με b6 πάντως. Παίζει βέβαια να μην έχει πάρει το τελευταίο update που λες. Είτε αλλάξω κανάλι, είτε την κλείσω, είτε αλλάξω σε άλλο hdmi με το που βάλω xbox μπαίνει και το hdr. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω και εγώ το θέμα αυτό με το HDR με samsung, το πρόβλημα γίνετε σε μένα τουλάχιστον όταν έχω κλείσει την κονσόλα και μετά την ανοίξω και μπω στο παιχνίδι με quick resume τότε δεν ενεργοποιεί το HDR πρέπει να κλείσω το παιχνίδι και να το ξεκινήσω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, george4791 είπε

Καλησπερα φιλε, εννοω οταν ξεκιναω ενα παιχνιδι μπαινει κανονικα σε hdr mode, οταν κλεισω την τβ (το παιχνιδι συνεχιζει και παιζει ή ειναι στο pause) οταν ξανανοιξω την τβ εχει χασει το hdr mode το παιχνιδι και πρεπει να το ξαναξεκινησω για να μπει παλι σε hdr

Μαλλον ειναι προβλημα των oled lg μονο με xbox, το εχουν και αλλοι αυτο το θεμα με το hdr και ξεκινησε απο το τελευταιο update firmware της τβ πριν καποιους μηνες

Και σε εμένα το ίδιο γίνετε με την oled 754 Philips, όταν κλείνω την τηλεόραση και το series x το έχω ανοιχτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, vagosvts7 είπε

Και σε εμένα το ίδιο γίνετε με την oled 754 Philips, όταν κλείνω την τηλεόραση και το series x το έχω ανοιχτό...

LG panel φοράει κι αυτή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε ειναι θεμα τηλεορασης τελικα,

Ευτυχως που το series x εχει απιστευτα γρηγορα loading times και δεν ειναι ενοχλητικο να ξαναφορτωνεις το παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2021 στις 9:00 ΠΜ, george4791 είπε

Καλημερα παιδια, στο xbox one s οταν επαιζα καποιο παιχνιδι με hdr εμπαινε κανονικα το hdr και πριν περιπου ενα μηνα οταν εκλεινα και ανοιγα την τηλεοραση το εχανε ενω πριν δεν ειχα τετοιο προβλημα,

Επειδη στο ps4 pro δεν μου το κανει υπεθεσα οτι θα φταει η κονσολα αλλα χθες που πηρα το series x κανει παλι το ιδιο,

Εχω αλλαξει hdmi καλωδια, εχω κανει reset και την τβ (lg oled) και τις κονσολες αλλα επιμενει οταν κλεινω την τβ να χανει το hdr και να θελει επανεκινηση του παιχνιδιου για να μπει παλι,

Μηπως καποιος εχει καμια ιδεα; μου φαινεται περιεργο που κραταει το hdr στο ps4 αλλα το χανει στο xbox

Ευχαριστω/γιωργος

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα στο One X με samsung Q70T. πχ στο FH4 ενώ παίζω με hdr αν αλλάξω πηγή και μετά ξαναγυρίσω το hdr εξαφανίζεται. Το ίδιο και αν κλέισω και ξανανοίξω την tv. Μοναδική λύση η επανεκκίνηση του παιχνιδιού. Το κάνει όμως από την πρώτη μέρα που πήρα την tv (κανα δίμηνο) οπότε το θεώρησα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα στο One X με samsung Q70T. πχ στο FH4 ενώ παίζω με hdr αν αλλάξω πηγή και μετά ξαναγυρίσω το hdr εξαφανίζεται. Το ίδιο και αν κλέισω και ξανανοίξω την tv. Μοναδική λύση η επανεκκίνηση του παιχνιδιού. Το κάνει όμως από την πρώτη μέρα που πήρα την tv (κανα δίμηνο) οπότε το θεώρησα φυσιολογικό.

Με Series X και Samsung Q7F δεν έχω διαπιστώσει κάτι.

Μπορείς να μου πεις πως το βλέπεις μήπως μου διαφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill_viper είπε

Με Series X και Samsung Q7F δεν έχω διαπιστώσει κάτι.

Μπορείς να μου πεις πως το βλέπεις μήπως μου διαφεύγει;

πχ ενώ παίζω κανονικά, αν γυρίσω στα αναλογικά κανάλια και μετά ξαναπάω στο xbox τότε χάνεται το HDR και βλέπω τα χρώματα κάπως διαφορετικά (πιο καρτουνίστικα να το πω). Επισης αν πάω στο μενού εκεί που δείχνει σε τι mode είναι η tv δεν υπάρχει πλέον το εικονίδιο HDR δεν υπάρχει.Το ίδιο γίνεται και αν κλείσω/ανοίξω την tv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, konstantin79 είπε

πχ ενώ παίζω κανονικά, αν γυρίσω στα αναλογικά κανάλια και μετά ξαναπάω στο xbox τότε χάνεται το HDR και βλέπω τα χρώματα κάπως διαφορετικά (πιο καρτουνίστικα να το πω). Επισης αν πάω στο μενού εκεί που δείχνει σε τι mode είναι η tv δεν υπάρχει πλέον το εικονίδιο HDR δεν υπάρχει.Το ίδιο γίνεται και αν κλείσω/ανοίξω την tv

Σε εμένα γίνεται μόνο όταν κλείσω την τηλεόραση για 10-15 λεπτά για να κάνει refresh τα pixel στο πάνελ, αλλά έχω ανοιχτό το series x.. Αν κλείσω την κονσόλα σε instant mode και την τηλεόραση μετά δεν χάνεται.. Αν έχω πάλι ανοιχτό το xbox και αλλάξω σε κανάλι πάλι δεν χάνεται το hdr.. Μόνο όταν είμαι μέσα στο game που έχει hdr mode και κλείσω την tv και την ξανά ανοίξω, τότε φεύγει το hdr.. Και όπως είπες φίλε φαίνεται η διαφορά στα χρώματα και στο mode της τηλεόρασης γράφει παιχνίδι και όχι hdr παιχνίδι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...