Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Daredevil είπε

Εννοείς αυτό εδώ (από το άρθρο)

QvVcHqe.jpg

 

26 λεπτά πριν, Daredevil είπε

το άρθρο είναι στυλ σου είπα μου είπες.... το ps5 συνεχίζει να έχει την καλύτερη υλοποίηση ray tracing σε παιχνίδι. Από κει και πέρα τι κάνει η κάθε εταιρεία με την μηχανή των παιχνιδιών της είναι άλλο θέμα.

Σοβαρά πάντως αυτό το άρθρο δεν είναι το σου - είπα μου είπες, αναπαραγωγή του άλλου του Digital Trends σου-ξου - μουξου - κάνανε copy paste το Interview στο XBOX WIRE - άντε και ρωτήσαμε και τον dev (μπούρδες).

Δίνει μια άλλη διάσταση που βάζει και την Intel μέσα - διάβασε το.

Ισχύει? Who gives a fuck.

Πάντως η I/O αν και μετά τα ζόρια που τραβήξανε, να ξαναστήσουνε το studio τους και ότι κάνανε deliver σε πόσα 9 συστήματα  δεν είναι και τόσο άμπαλοι ή lazy devs... ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω αλλο κραταω απο το αρθρο. αν η προσθηκη RT γινεται επιλεκτικα, παρολο που υποστηριζεται και απο τις δυο κονσολες, και το κριτήριο επιλογης εχει να κανει με την ευκολια του ΑPI και τον σπονσορα, τοτε το ssd streaming της Sony ειναι καταδικασμενο να καταληξει ως gimmick τουλαχιστον σε αυτην την γενια. αφου περα απο τα exclusives της, σχεδον κανενα αλλο 3rd party game δεν προκειται να την χρησιμοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

εγω αλλο κραταω απο το αρθρο. αν η προσθηκη RT γινεται επιλεκτικα, παρολο που υποστηριζεται και απο τις δυο κονσολες, και το κριτήριο επιλογης εχει να κανει με την ευκολια του ΑPI και τον σπονσορα, τοτε το ssd streaming της Sony ειναι καταδικασμενο να καταληξει ως gimmick τουλαχιστον σε αυτην την γενια. αφου περα απο τα exclusives της, σχεδον κανενα αλλο 3rd party game δεν προκειται να την χρησιμοποιησει.

Τι σου κάνει εντύπωση? - το DXR απευθύνεται σε όλο το hardware είτε είναι Nvidia, είτε Amd, είτε Ιntel και όπως διάβασες και από το άρθρο σπόνσορας είναι η Intel Xe-HPG.

Τι κοινό έχουν όλοι οι παραπάνω? Καλά κατάλαβες - το Direct X 12(U).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Εννοείς αυτό εδώ (από το άρθρο)

QvVcHqe.jpg

 

Σοβαρά πάντως αυτό το άρθρο δεν είναι το σου - είπα μου είπες, αναπαραγωγή του άλλου του Digital Trends σου-ξου - μουξου - κάνανε copy paste το Interview στο XBOX WIRE - άντε και ρωτήσαμε και τον dev (μπούρδες).

Δίνει μια άλλη διάσταση που βάζει και την Intel μέσα - διάβασε το.

Ισχύει? Who gives a fuck.

Πάντως η I/O αν και μετά τα ζόρια που τραβήξανε, να ξαναστήσουνε το studio τους και ότι κάνανε deliver σε πόσα 9 συστήματα  δεν είναι και τόσο άμπαλοι ή lazy devs... ;) 

100% δεν είναι, θεωρώ την μηχανή τους πολύ καλή και κάνει scale εξαιρετικά σε όλα τα συστήματα.

το rt αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πολύ πρώιμη κατάσταση, με διαφορετικά apis κλπ κλπ. Εδώ βγαίνει το medium μεθαύριο ( το έχω κάνει ήδη preload στο πισι) και δεν ξέρουμε τελικά αν η έκδοση για series x θα έχει rt ή πότε θα έχει, και σίγουρα δεν είναι ότι δεν υποστηρίζει το xsx rt απλώς η UE4.xx στην οποία στηρίζεται το παιχνίδι υποστηρίζει, αν δεν κάνω λάθος, μόνο την υλοποίηση της nvdia για rt προς το παρών.

 

Για το άρθρο η ερώτηση είναι απευθείας για xbox, απαντάει για το xbox και στο άρθρο μπλέκει από το πουθενά το ps5.

image.png.4b95515e8633e514414ae7d31e9cde98.png 

16 λεπτά πριν, KilliK είπε

εγω αλλο κραταω απο το αρθρο. αν η προσθηκη RT γινεται επιλεκτικα, παρολο που υποστηριζεται και απο τις δυο κονσολες, και το κριτήριο επιλογης εχει να κανει με την ευκολια του ΑPI και τον σπονσορα, τοτε το ssd streaming της Sony ειναι καταδικασμενο να καταληξει ως gimmick τουλαχιστον σε αυτην την γενια. αφου περα απο τα exclusives της, σχεδον κανενα αλλο 3rd party game δεν προκειται να την χρησιμοποιησει.

από την στιγμή που το υποστηρίζει η UE5 και τα 1str party studios της σίγουρα δεν θα καταλήξει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Daredevil είπε

100% δεν είναι, θεωρώ την μηχανή τους πολύ καλή και κάνει scale εξαιρετικά σε όλα τα συστήματα.

το rt αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πολύ πρώιμη κατάσταση, με διαφορετικά apis κλπ κλπ. Εδώ βγαίνει το medium μεθαύριο ( το έχω κάνει ήδη preload στο πισι) και δεν ξέρουμε τελικά αν η έκδοση για series x θα έχει rt ή πότε θα έχει, και σίγουρα δεν είναι ότι δεν υποστηρίζει το xsx rt απλώς η UE4.xx στην οποία στηρίζεται το παιχνίδι υποστηρίζει, αν δεν κάνω λάθος, μόνο την υλοποίηση της nvdia για rt προς το παρών.

 

Για το άρθρο η ερώτηση είναι απευθείας για xbox, απαντάει για το xbox και στο άρθρο μπλέκει από το πουθενά το ps5.

image.png.4b95515e8633e514414ae7d31e9cde98.png 

 

Για το RT τα είπαμε. Καλά καλά οι κάρτες στα PC δεν έχουν RT Drivers - εντάξει στις κονσόλες είναι λίγο πιο μπροστά - αλλά και πάλι εξαρτούνται από τον hardware vendor a.k.a. AMD να συνεργαστούν για να δούμε ότι σκ@τ@ RT είναι να δούμε.

 

Για το άρθρο - σου είπα δεν αναπαραγωγή του xbox - wire - βάζει την παράμετρο Intel sponsored. Όση σχέση έχει η Sony με την Intel, έχει και το DX12U με το GNM(X).

Δεν είναι θέμα hardware δυνατοτήτων... απλά.

10 λεπτά πριν, Daredevil είπε

100% δεν είναι, θεωρώ την μηχανή τους πολύ καλή και κάνει scale εξαιρετικά σε όλα τα συστήματα.

το rt αυτή την στιγμή βρίσκεται σε πολύ πρώιμη κατάσταση, με διαφορετικά apis κλπ κλπ. Εδώ βγαίνει το medium μεθαύριο ( το έχω κάνει ήδη preload στο πισι) και δεν ξέρουμε τελικά αν η έκδοση για series x θα έχει rt ή πότε θα έχει, και σίγουρα δεν είναι ότι δεν υποστηρίζει το xsx rt απλώς η UE4.xx στην οποία στηρίζεται το παιχνίδι υποστηρίζει, αν δεν κάνω λάθος, μόνο την υλοποίηση της nvdia για rt προς το παρών.

 

Για το άρθρο η ερώτηση είναι απευθείας για xbox, απαντάει για το xbox και στο άρθρο μπλέκει από το πουθενά το ps5.

image.png.4b95515e8633e514414ae7d31e9cde98.png 

από την στιγμή που το υποστηρίζει η UE5 και τα 1str party studios της σίγουρα δεν θα καταλήξει :)

Αυτό τώρα γιατί το έγραψες?

Μέχρι στιγμής το SFS και το VA κάνει ρόμπα τα θεωρητικά νούμερα του SSD...

Και μιας και είπες για το the Medium :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα τιποτα δεν μου κανει εντυπωση, αντιθετως επιβεβαιωνει αυτο που λεγαμε εξαρχης, οτι η ολη τεχνολογια ειναι ενα marketing stunt, αφου δεν υπηρχε περιπτωση να την δουμε εξω απο το κλειστο  οικοσυστημα της σε  cross-platform τιτλους. το  θεμα ομως ειναι οτι αυτο το marketing πιανει, σε χτεσινο 9GAG ποστ για τα γραφικα του Hitman 3 στο XSX, καποιος σχολιαζε οτι μολις βγουν τα πρωτα PS5 παιχνιδια με  ssd streaming θα κανει σκονη το XBX. δεν εχουν καν καταλαβει σε τι ωφελει πραγματικα αυτη η τεχνολογια.

Αναφορά σε κείμενο

από την στιγμή που το υποστηρίζει η UE5 και τα 1str party studios της σίγουρα δεν θα καταλήξει

η συζητηση γινεται για τους 3rd τιτλους, και οχι για τα στουντιο της Σονυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, privateer είπε

 

Της πλακας συγκριση

Στα πολυ βαρια παιχνιδια σαν το assasins creed valhala π.χ ,πολυ δυσκολο να  ετρεχε σε 4κ/60 στο πισακι των 500 ευρω

 

 

 

 

 

23 ώρες πριν, Demis είπε

Διαθέσιμο για όποιον ψάχνει, στο Public, στο κατάστημα της Τσιμισκή φαίνεται για παράδοση σήμερα - αύριο Τρίτη 26/1. Έριξα μια πιστολιά, θα ενημερώσω 

Ειχες καμια νεα ενημερωση για την παραγγελια σου?

Εγω ακομα ειμαι στο σταδιο προς διεκπεραιωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 minutes ago, spartan29gr said:

Της πλακας συγκριση

Στα πολυ βαρια παιχνιδια σαν το assasins creed valhala π.χ ,πολυ δυσκολο να  ετρεχε σε 4κ/60 στο πισακι των 500 ευρω

 

 

 

 

 

Ειχες καμια νεα ενημερωση για την παραγγελια σου?

Εγω ακομα ειμαι στο σταδιο προς διεκπεραιωση

Ακόμη τίποτα συνταρακτικο. Άλλαξε προ 2ωρου σε "Υπό επεξεργασία". Δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή κακό αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demis είπε

Ακόμη τίποτα συνταρακτικο. Άλλαξε προ 2ωρου σε "Υπό επεξεργασία". Δεν έχω ιδέα αν είναι καλό ή κακό αυτό 

Νομιζω οτι ειναι καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Demis είπε

Ας είναι. Θα ενημερώσω με το που πέσει τηλέφωνο για παραλαβή 

Μολις μιλησα με εναν πωλητη,και μου ανεφερε οτι ειναι σε κατασταση στο να φυγει απο την αποθηκη για να παει στο καταστημα της επιλογης σας

Του λεω σιγουρα?μην φαω κανα ακυρο στο τελος?μου λεει οχι μην ανησυχειτε

Επεξ/σία από spartan29gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μένα άλλαξε σε υπο επεξεργασία... πήρα 200 τηλέφωνα αλλά δεν απαντάνε ποτε στο τμήμα video games. Θα ενημερώσω για ότι νεότερο. Και έκανα όνειρα πως θα το είχα σήμερα γμτ  :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, twidel είπε

Και σε μένα άλλαξε σε υπο επεξεργασία... πήρα 200 τηλέφωνα αλλά δεν απαντάνε ποτε στο τμήμα video games. Θα ενημερώσω για ότι νεότερο. Και έκανα όνειρα πως θα το είχα σήμερα γμτ  :D 

Μην παιρνεις κατευθειαν εκει

Αλλα στην επιλογη εξελιξη παραγγελιας στο τηλεφωνικο κεντρο

Εγω κατευθειαν επιασα παντως γραμμη

Σε ποιο σταδιο σου γραφει τωρα υπο επεξεργασια?

Εχει 4 συνολικα

Επεξ/σία από spartan29gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει στο σκρουτζ διαθέσιμο αυτή τι στιγμή απο μαγαζίστην αθήνα  στα 539

 

3 λεπτά πριν, spartan29gr είπε

Μην παιρνεις κατευθειαν εκει

Αλλα στην επιλογη εξελιξη παραγγελιας στο τηλεφωνικο κεντρο

Εγω κατευθειαν επιασα παντως γραμμη

Σε ποιο σταδιο σου γραφει τωρα υπο επεξεργασια?

Εχει 4 συνολικα

"κατάσταση: Υπό επεξεργασία
εκτιμώμενο διάστημα παράδοσης: Δευτέρα 25/01 έως Τρίτη 26/01

Σε διαδικασία συλλογής"

 

χτες ηταν σε φάση διεκπαιραιωσης

 

Πηρα σε αυτο που λες αλλα δεν με επεισε 100% νομιζω οτι μου ελεγε απλα οτι εβλεπα και εγω και γιαυτο ηθελα να μιλησω με τσιμισκη στο συγκεκριμενο τμημα. τελος παντων.. θα δουμε :) 

Επεξ/σία από twidel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...