Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είμαι υπέρ των exclusives. Πιέζεται κάθε εταιρεία να δείξει καινοτομία, ιδέες, να επενδύσει στο διαφορετικό κλπ. Δείχνει μεράκι στην τελική. Το να πληρώνεις για να μην παίξει ένα παιχνίδι για λίγο χρόνο ο άλλος είναι μια παπαριά καμαρωτή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, spartan29gr said:

Τελικα πρεπει να ειμαι μεγαλος γκαντεμης ,Καμια ενημερωση σε εμενα για την παραγγελια μου που ειχα κανει και εγω, δευτερα το μεσημερι

Καλοδουλευτο

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Όταν πήγα είχαν αρκετές κούτες κλειστές στο τμήμα gaming, τα ανοίγανε, ποιος ξέρει πόσα series x θα είχε μέσα και αν θα είχε.. Μακάρι να παραλάβεις γρήγορα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Παιχνίδι του 7/10 λοιπόν, κάπου εκεί το περίμενα και εγώ με βάση την προϊστορία της εταιρίας, περίπου 9 ώρες σε διάρκεια, ξεκινάμε και βλέπουμε.

Προσωπικα δεν περιμενα παρα πολλα απο το συγκεκριμενο παιχνιδι σε φαση 10/10.

Αλλοι απογοητευτηκαν που hypαραν το παιχνιδι λογω next gen exclusive, γιατι να εισαι σιγουρος οτι αν ειχε 90/100 στο metacritic,θα εβλεπες τιγκα στα likes(btw ιδια εικονα ισχυει και στις αλλες 2 πλατφορμες).

Εγω παρολα αυτα θα το παιξω ο ιδιος το παιχνιδι την Παρασκευη(οπως εγραψα και στο θεμα του),και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, Fulgore said:

Προσωπικα δεν περιμενα παρα πολλα απο το συγκεκριμενο παιχνιδι σε φαση 10/10.

Αλλοι απογοητευτηκαν που hypαραν το παιχνιδι λογω next gen exclusive, γιατι να εισαι σιγουρος οτι αν ειχε 90/100 στο metacritic,θα εβλεπες τιγκα στα likes(btw ιδια εικονα ισχυει και στις αλλες 2 πλατφορμες).

Εγω παρολα αυτα θα το παιξω ο ιδιος το παιχνιδι την Παρασκευη(οπως εγραψα και στο θεμα του),και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

Πότε ξεκλειδώνει το pre-load; Στις 00:00 απόψε ή ακολουθεί άλλο time zone η MS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πότε ξεκλειδώνει το pre-load; Στις 00:00 απόψε ή ακολουθεί άλλο time zone η MS;

https://twinfinite.net/2021/01/the-medium-preload-unlock-times-xbox-series-xs-pc/

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Fulgore said:

Εχει ηδη ξεκλειδωσει εδω και κοντα 10μερες https://twinfinite.net/2021/01/the-medium-preload-unlock-times-xbox-series-xs-pc/

Όχι, δεν εννοούσα πότε ανοίγει το pre-load, το έχω ήδη κατεβάσει. Πότε ξεκλειδώνει ρώτησα, το λέει κι αυτό στο λινκ:

«The Medium will be available to play at midnight in your time zone on Jan. 28 on both the Xbox Series X|S and PC via the Microsoft Store.»

Θα του ρίξω μια ματιά απόψε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το exclusive είναι game κομμένο και ραμμένο στο μέταλλο της κάθε κονσόλας και χρησιμοποιεί τα specific features της. Στο Switch μπορεί να υποστηρίζει HD rumble, στο PS5 haptic, στο Xbox το Play Anywhere κοκ. Και τελοσπάντων είναι ένα πράγμα να λες στο studio από πριν «πάρε αυτά τα λεφτά και φτιάξε αυτό που είναι σύμφωνο με την φιλοσοφία μου» και ένα εντελώς διαφορετικό να του λες εκ των υστέρων «πόσα θες για να μην το πάρουν οι άλλοι».

Σωστο. Αλλα νομιζω αυτο περιοριζεται στα first party exclusives που δεν ειναι ομως τα μονα exclusives.

Αν η sony πληρωνε παραπανω για να ηταν full exclusive το ff7remake που λογω σχεσεων των εταιριων ειμαι σιγουρος οτι θα ηταν υλοποιησιμο, δε νομιζω να ειχε μεγαλες διαφορες το παιχνιδι.

Anyway μη το πλατιαζω απο τη πλευρα μου. Εχετε δικιο σ αυτα που γραφετε οποτε δεν εχω λογο να διαφωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Malthador είπε

 Πότε ξεκλειδώνει ρώτησα

Το διαβασα γρηγορα το σχολιο και νομιζα οτι εγραψες ποτε ξεκλειδωνει για pre load,λαθος μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Διαθέσιμο στο Public

οχι δεν είναι.

μην μας τρολάρετε ρε παιδιά, είμαστε όλη μέρα με το refresh για να προλάβουμε χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Προσωπικα δεν περιμενα παρα πολλα απο το συγκεκριμενο παιχνιδι σε φαση 10/10.

Αλλοι απογοητευτηκαν που hypαραν το παιχνιδι λογω next gen exclusive, γιατι να εισαι σιγουρος οτι αν ειχε 90/100 στο metacritic,θα εβλεπες τιγκα στα likes(btw ιδια εικονα ισχυει και στις αλλες 2 πλατφορμες).

Εγω παρολα αυτα θα το παιξω ο ιδιος το παιχνιδι την Παρασκευη(οπως εγραψα και στο θεμα του),και απο εκει και περα βλεποντας και κανοντας.

Κανείς δεν έκανε στο παρόν νήμα, hype το παιχνίδι ως next gen exclusive γιατί πρώτον δεν είναι exclusive, αλλά timed exclusive στο PC/XBOX ecosystem και το όποιο hype να υπήρχε, μάλλον υπήρχε (και υπάρχει) επειδή είναι πνευματικός απόγονος, συνδυασμός, σταγονίδιο πες το όπως θες κάποιων ιστορικών game namely alan wake/silent hill και όλα τα άλλα ενδιάμεσα.

Τώρα αν πήρε 40αρια από το the Guardian ή το GamingBible (the what?), δεν λέει κάτι σε κανένα πιστεύω, όταν πήρε 90αρια από πιο πατροπαράδοτα μέσα του χώρου όπως π.χ. το PC Gamer.

Δεν νομίζω να δίνει κανείς τόση σημασία στα review scores παρά ως γενικά guidelines, πάνω κάτω που προσγειώνεται το κάθε παιχνίδι.

Τώρα αντίστοιχα όσον αφορά επιδόσεις τεχνικά και μη - για την συγκεκριμένη εταιρεία είναι στην ίδια γραμμή σε όλα όπως τα προηγούμενα παιχνίδια της (π.χ. Blair Witch που σερνόταν στο 1Χ αδικαιολόγητα άσχημα - πριν διορθωθεί). Έχει και bugs, γονατίζει και πολύ δυνατές κάρτες στα PC και άλλα όμορφα.

Το γεγονός όμως ότι είναι στο Game Pass κάνει τα πάντα non-matter, αφού ο καθένας μπορεί να το παίξει ή και να το αγοράσει - ότι νομίζει.

Είναι αυτό που είναι - μια πολύ όμορφη και ξεχωριστή παραγωγή από τον σωρό των open world collectathlons και λοιπά παιχνίδια, σε ένα είδος που έχει πολλούς οπαδούς.

Μια παραγωγή που στοίχησε και πολύ λίγα χρήματα (στα όρια του indie-AA) και δεν ήταν και funded από το XBOX στην φάση, της απευθείας χρηματοδότησης, όπως π.χ το Predator Hunting Grounds (56 metacritic).

Επεξ/σία από Thiccx
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, The_Judas είπε

οχι δεν είναι.

μην μας τρολάρετε ρε παιδιά, είμαστε όλη μέρα με το refresh για να προλάβουμε χαχα.

Δεν σε τρόλαρα καθόλου. Όταν το έγραψα ήταν διαθέσιμο. Στο Facebook κάποιοι πρόλαβαν.

Και το Πλαίσιο το είχε διαθέσιμο για 1.30 ώρα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Thiccx είπε

Το γεγονός όμως ότι είναι στο Game Pass κάνει τα πάντα non-matter, αφού ο καθένας μπορεί να το παίξει ή και να το αγοράσει - ότι νομίζει.

Άρα τα παιχνίδια του gamepass τα κρίνουμε ως παιχνίδια αξίας 0€ οπότε είναι αδιάφορη η ποιότητά τους. Το καταλαβαίνω καλά?

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ενημέρωση για τα παιδιά που παρέλαβαν σήμερα, κάντε έναν κόπο και κάντε register την κονσόλα στο site της MS, και τσεκάρετε την ημερομηνία που λήγει η εγγύηση. Σε μένα ήταν εκτός για 2 εβδομάδες, τώρα μιλάω με το live chat της εταιρείας για να το διορθώσουν. Θα χρειαστεί να έχετε σε φωτογραφία την απόδειξη σας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Mitroglou7 είπε

Άρα τα παιχνίδια του gamepass τα κρίνουμε ως παιχνίδια αξίας 0€ οπότε είναι αδιάφορη η ποιότητά τους. Το καταλαβαίνω καλά?

Σου λέει ότι δεν χρειάζεται να δεις κριτικές metacritic για να αποφασίσεις αν θα το αγοράσεις ή όχι. Παίζεις επί τόπου και έχεις ίδιαν άποψη.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...